Aké knihy by ste mali čítať bábätkám?

Čítanie deťom je nesmierne dôležité pre vývin ich gramotnosti, sociálnych schopností a porozumeniu sveta. Aké knihy sú vhodné pre tých najmenších?

Author avatar
babmin
mamička s oteckom čítajú bábätku knižku

Čo v článku nájdete:

Najmenší čitatelia sú možno aj tí najpozornejší. V tomto období s nadšením počúvajú rozprávky, ktoré im rodičia čítajú a sledujú zaujímavé ilustrácie. Jeden a ten istý príbeh si žiadajú opakovane niekoľkokrát za sebou. Možno ste to ani netušili, no práve toto vyžadovanie si jedného príbehu je veľmi dobrým znamením, pretože to znamená, že čítaný príbeh vo vašom poslucháčovi zanechal dojem. Dieťa nadobúda pocit istoty, že napriek komplikáciám, v konečnom dôsledku všetko dobre dopadne. Detské knihy pre najmenších by teda nemali chýbať v žiadnej knižnici mladej rodiny!

Prečo deťom čítať?

Nájdu sa medzi nami určite mnohí, ktorí nevidia zmysel v čítaní a už vôbec nie takýmto malým deťom. No aj keď to v danom momente nevnímate za dôležité, formovať u detí lásku k čítaniu je veľmi podstatné. 

Výskum z roku 2008 to hovorí jasne – keď deťom nahlas čítate, vysvetľujete im čo sa v knihe deje, pýtate sa ich a ukazujete im obrázky, tak nie len že si budujete krásny vzťah so svojimi deťmi, ale ešte aj bohate prispievate k vývoju ich mladého rozumu.

Deti, ktorým pravidelne čítate knihy získajú dôležitú slovnú zásobu, ktorá podporuje ich vznikajúcu gramotnosť a rozvoj jazyka. Keď máte pozitívny prístup k čítaniu, vytvárate tým u svojich detí pozitívne vzory, ktoré im môžu pomáhať v škole a aj počas celého ich života. Vaše čítanie a vysvetľovanie príbehov podporuje v deťoch porozumenie svetu, zlepšuje ich sociálne schopnosti a pomáha naučiť sa zvládať rôzne životné situácie.

V prvých rokoch detské knihy pre najmenších, knižky pre ročné dieťa a dokonca aj knihy pre bábätká formujú vaše detičky. Všetko, čo do nich vkladáte už od prvých dní sa raz odzrkadlí v ich živote. Nepodceňujte preto ani silu kníh, silu príbehu, silu fantázie. 

vysmiate bábätko drží knižku a pozerá sa do kamery

Knižky pre bábätká

Knižky pre bábätká nájdete v kníhkupectvách prevažne v podobe kartičiek, populárne sú leporelá v čierno-bielych farbách alebo knihy pre najmenších so zvukom

Výrazné ilustrácie rozvíjajú zrak bábätiek. Po narodení vidia detičky rozmazane, no trojmesačné dieťa už pomaly začína rozlišovať obrysy predmetov a tvárí. Aj preto sú čierno-biele obrázky perfektnou voľbou. Sú dostatočne výrazné na to, aby zaujali aj ešte len postupne sa rozvíjajúci zrak čitateľa. 

Knihy pre najmenších so zvukom zas pôsobia nielen na sluch, ale sú akousi podobou prvého vzdelávania. Tí najmenší sa naučia aký zvuk vydáva kravička, sliepočka, mačička. Ako trúbi auto, hučí vlak alebo zvoní zvonček na bicykli. Postupne si prejdete s vaším bábätkom všetkými týmito knihami a dôjdete až k tomu, že sa u vás začnú objavovať knižky pre ročné dieťa, ktoré sú už omnoho viac zamerané na rozvoj slovnej zásoby a podporu rozprávania. Najčastejšie ide o akési „slovníky“ v podobe obrázkov, ktoré majú hrubé kartónové strany, obrázky sa môžu vyťahovať, často takéto knižky pre ročné dieťa obsahujú okienka, ktoré je možné otvárať a zatvárať, takže dieťa môže s knihou pracovať a stráviť pri nej niekoľko minút aj napriek tomu, že ešte nedokáže čítať. Samozrejme, vyžaduje sa spolupráca s rodičom, ktorý zakaždým, keď dieťa ukáže na nejaký obrázok nahlas povie, čo daný obrázok zobrazuje. Dieťa sa takto učí a možno čoskoro za vami slovo aj zopakuje.

otecko číta knižku nadšenému synčekovi v postieľke

Ročným detičkám môžete čítať rozprávky, v ktorých prevažujú ilustrácie a obsahujú iba stručný dej. Prostredníctvom rozprávok a konania hlavných hrdinov dokážu spracovať pocity, ktoré práve prežívajú. 

Bábätká síce ešte nerozumejú súvislostiam a nedokážu prepájať informácie, ktoré im dospelí čítajú z kníh, no ak sa do toho vložíte, budete pracovať s melódiou hlasu, tempom, pokúsite sa o napodobovanie zvukov, dokážete tak vplývať na emočný a sociálny rozvoj dieťaťa.

Príbehy všade vôkol nás

Detské knihy pre najmenších nemusia vždy obsahovať iba rozprávky so šťastným koncom. Nájdete aj také knihy pre deti do 2 rokov, ktoré sú plné básničiek, riekaniek, hádaniek, pesničiek a podobne. Tieto krátke a veselé textíky si môžete hovoriť a spievať počas večerného kúpania sa, pri hre, spoločnom upratovaní detskej izby, počas prezliekania sa atď. Mnoho z nich možno prepojiť s hrou rúk a prstíkov a trénovať tak motoriku. Napríklad Varila myšička kašičku.

Knihy pre deti do 2 rokov – ako si vybrať?

Začať by ste mali od jednoduchých textov a pomaly postupovať k zložitejším. V úvode by vás mali zaujímať najmä detské knihy pre najmenších, ktoré obsahujú básničky a riekanky. Postupne, približne okolo 1 roka, môžete prejsť ku knihám s príbehmi, ktoré sú stručné, obsahujú opakovanie a ich súčasťou sú výrazné ilustrácie. Po 1. roku môžete začať s dlhšími básňami a príbehmi. 

Pri výbere kníh sa zamerajte aj na kvalitu a ich prevedenie. Knižky pre bábätká a vo všeobecnosti detské knihy pre najmenších musia byť z kvalitných materiálov, aby vydržali útoky detských zubov, farbičiek, naťahovanie rúk a prehadzovanie z miesta na miesto. Vyberajte preto knihy s kartónovými stranami a bez ostrých hrán. Pre novorodencov sú dnes v predajniach dostupné aj textilné leporelá, ktorými si nemôže nijako ublížiť, budú sa mu dobre žmoliť v ručičkách a využijú ich, nepochybne, aj v čase, keď sa ohlásia prvé zúbky.

Kupujte také knihy pre deti do 2 rokov, ktoré obsahujú iba jednu rozprávku. A postupne začnite dopĺňať knižnicu takými knihami pre najmenších, ktoré obsahujú 5 či 6 rozprávok.

veselé dievčatko si číta knižku na farebnej posteli

Knihy pre bábätká, ale aj pre staršie detičky, by mali obsahovať veľkú ilustráciu, ktorá je komentovaná zopár riadkami z príbehu. Knižky pre ročné dieťa by mali obsahovať ilustráciu hoci aj na každú vetu alebo strofu v básni či riekanke. 

Ilustrácia musí byť jasná a presná. Vyhýbajte sa obrázkom, ktoré obsahujú príliš veľa detailov, ktoré by moli byť pre dieťa príliš náročné a rušivé. Hlavní predstavitelia by mali byť zobrazovaní pozitívne a priateľsky. 

Horace Mann povedal: „Dom bez kníh je ako miestnosť bez okien“. Ponúkajte vašim ratolestiam knihy a otvorte im tak okná do sveta, aby ho mohli spoznávať plnými dúškami!


Môže sa vám tiež páčiť