Ako sa hrať s deťmi na jeseň? 🍂

Po lete prichádza jeseň a s ňou aj o čosi viac sychravých dní. Slnečné lúče sa stiahli do úzadia a prvenstvo prebral dážď a vietor. Málokomu by sa chcelo svoj voľný čas tráviť v prírode, keď mu spoločnosť robí nepriaznivé počasie. Ešte o čosi náročnejšie sú tieto dni pre rodičov, pretože potrebujú, okrem iného, zamestnať aj svoje energiou nabité deti. V takých momentoch […]

Author avatar
babydrea
rodinka sa hrá v parku so šarkanom

Čo v článku nájdete:

Po lete prichádza jeseň a s ňou aj o čosi viac sychravých dní. Slnečné lúče sa stiahli do úzadia a prvenstvo prebral dážď a vietor. Málokomu by sa chcelo svoj voľný čas tráviť v prírode, keď mu spoločnosť robí nepriaznivé počasie. Ešte o čosi náročnejšie sú tieto dni pre rodičov, pretože potrebujú, okrem iného, zamestnať aj svoje energiou nabité deti. V takých momentoch by sa zišli zaujímavé nápady pre deti na jeseň. Jesenné aktivity pre deti, ktoré by im nielenže vyplnili čas, ale ich niečomu aj naučili. 

Napriek blatu, vlhkosti a vetru, nám jeseň ponúka mnoho krás ako napríklad orechy, gaštany, šišky, rôznofarebné lístie a mnoho iného zaujímavého prírodného materiálu. Toto všetko sa dá využiť a pod rukami vám vzniknú jesenné dekorácie z prírodnín. Už toľko spomínaný vietor dokáže byť zdrojom perfektnej zábavy, pretože nám poslúži ako pohon pre nášho šarkana. S tými najmenšími sa v teple domova môžete učiť veselé básničky a spoznávať piesne o jeseni pre deti.

Je úplne jedno koľko hračiek vaše dieťa má, najviac sa baví v spoločnosti svojich rodičov, ktorí ho sprevádzajú počas toho, ako spoznáva okolitý svet a jeho možnosti. Spomeňte si na chvíle, keď bolo akékoľvek šušťavé vrecúško zaujímavejšie ako hrkálka. Nič sa nezmenilo. Výroba búdky pre vtáčiky vášho syna, nepochybne, zaujme viac ako plastové autíčko. Dcéra sa zabaví pri výrobe ozdobného venčeka na dvere alebo pri obyčajnom čistení orechov za jedným stolom s mamou a babkou. Jesenné práce detí môžu byť zaujímavé!

chlapec si zapisuje informácie o jesenných listoch do zošita

Edukačné aktivity na jeseň

S deťmi si vždy môžete niečo čítať, ale prečo nevyužiť jesenné obdobie na niečo špeciálne. Listy sú neoddeliteľnou súčasťou jesene. Pod korunami stromov ich nájdeme stovky a práve to je jedinečná možnosť, ako vaše deti niečo naučiť. S tými najmenšími môžete triediť lístie podľa veľkosti, farby alebo tvaru. Staršie deti môžete naučiť rozoznávať vzory na listoch, a tak rozpoznať aj jednotlivé druhy stromov. K tomu môžete využiť herbár, ktorý si vytvoríte. Založíte si zošit, do ktorého budete postupne vkladať listy a napíšete si k nim niekoľko stručných informácií. Deti sa budú môcť k novým informáciám kedykoľvek vrátiť a pripomenúť si, čo sa od vás dozvedeli. 

Počas toho, ako si budete vliepať listy do herbára  môžete si spievať, recitovať či rozprávať zaujímavé príbehy, ktoré sa viažu k jeseni. Piesne o jeseni budú spestrením vašej spoločnej činnosti. Prinášame vám aspoň zopár ukážok piesní.

Spadla hruška zelená

Spadla hruška zelená,
rozbila si kolená,
teraz plače na zemi
dobré lieky dajte mi.

Ty si hruška nezbedník,
nepomôže ti už nik,
veď si dobre vedela,
že si ešte nezrelá.

Moja mamka 

Moja mamka niečo má, niečo má,
schovala to do sena, do sena.
A to boli orechy, orechy,
bolo ich tam dva mechy, dva mechy.
A ja som ich vyhľadal, vyhľadal,
keď som koňom seno bral, seno bral.

Ježko 

Lezie ježko, lezie v lese,
jabĺčka si domov nesie.
Deti v lese behajú,

ježka všade hľadajú.

Lezie ježko, lezie v lese,
jabĺčka si domov nesie.
Ježko pichá do všetkých strán,
ja sa chytiť nenechám. 

Lezie ježko, lezie v lese,
jabĺčka si domov nesie.
Do lístia sa zahrabal,
schúlil sa a potom spal.

dievčatko si prezerá jesenné listy na stome

Krásne jesenné aktivity pre deti predstavujú listy, ktoré môžete písať jeden druhému. Nebudete potrebovať žiaden papier, pretože písať budete skutočne na listy! Nezabudnite si so sebou zobrať nezmazateľnú fixku a môžete sa pustiť do toho. Zopár milých slov, ktoré si doma neskôr pokojne zarámujte a vyložte niekam na viditeľné miesto. O niekoľko rokov to bude jedinečná spomienka!

Okrem lístia môžeme medzi edukačné aktivity na jeseň zaradiť napríklad sčítanie a odčítanie gaštanov, šišiek alebo orechov. Možno ich triediť rovnako ako listy a spoznávať ich povrch, a tak rozvíjať hmat.  Nazbierajte si dostatok gaštanov, nájdite konáriky stromov a zahrajte si v prírode známu hru – piškvorky

Nemožno zabúdať na čerstvý vzduch, a preto sa nenechajte počasím odradiť od prechádzok. Počas toho môžete dať deťom úlohu, aby vyhľadali písmená abecedy. Možno natrafíte na strom, ktorý je rozkošatený do písmena V, na zábradlie, ktoré pripomína písmeno H, pneumatika auta zastúpi písmeno O a na parkovisku na vás počká značka s písmenom P. 

Zaujímavou hrou bude vyhľadávanie zvukov. Hľadajte zvuk padajúceho lístia, kvapky dažďa, zvuk zametajúcej metly alebo hrablí, ktoré zbierajú lístie. Nápady pre deti na jeseň nemusia byť materiálne náročné, zaobídete sa s tým, čo vám pani jeseň sama ponúka.

otecko ukazuje dcére ako sa skladá šarkan

Ako zložiť šarkana

Keďže šarkan je takmer samozrejmosťou na voľné dni počas jesene, poďme si skúsiť popísať, ako zložiť šarkana a užiť si plnými dúškami jeho let. Na výrobu šarkana budete potrebovať 2 tenké paličky, nôž alebo nožnice, meter, špagát, lepidlo, baliaci papier, ceruzku, temperové farby, štetec a krepový papier. 

Drevené paličky prekrížte do kríža. Tá, ktorú máte uloženú vodorovne by mala byť o čosi kratšia. Do krajov paličiek, po oboch stranách si urobte asi 3mm hlboké zárezy. V mieste, kde sa paličky spájajú, ich pre istotu previažte špagátom a špagát pretiahnite už spomínanými zárezmi po celom obvode šarkana. Konštrukciu obkreslite na baliaci papier, aby ste vytvorili telo šarkana. Nechajte si rezervu približne 2cm, aby sa vám telo lepšie prilepilo, budete môcť okraje papiera zahnúť a pevnejšie prichytiť o konštrukciu. Potom sa môžete pustiť do maľovania. Na záver zo zadnej strany prichyťte špagátik, aby ste ho mali za čo držať. Chvostík možno ozdobiť krepovým papierom. 

Aby šarkan dobre lietal, v mieste prepojenia paličiek uviažte do kríža špagátik, nie príliš natesno. Špagátik môže byť dlhý podľa potreby.

Ak ste skôr vizuálny typ, celý postup si môžete pozrieť aj vo videu.

Po víkende sa vaše deti budú môcť v škole pochváliť, že už vedia ako zložiť šarkana.

Tvorivé dielne

Jesenné dekorácie z prírodnín sú krásne, ale priznajme si, že na to, aby ste také čosi vytvorili s deťmi, budete potrebovať aj dávku trpezlivosti. O tom to však celé je. Tráviť čas so svojimi ratolesťami. Nikto netvrdí, že to bude jednoduché a vždy iba zábava. Veľmi jednoducho si viete vytvoriť venčeky z čohokoľvek, čo nájdete na zemi. Navliekať môžete listy, oriešky, šípky, gaštany alebo aj šišky. Potrebovať budete špagát alebo drôt a v niektorých prípadoch možno vŕtačku. Najmenšie deti sa veľmi tešia, ak môžu potešiť mamičku kvetinou. V jeseni je to už náročnejšie, ale z farebného lístia môže byť kytica ešte krajšia.

výtvory z gaštanov - rytier a jeho kôň

Deti by sa mohli zabaviť pri výrobe strašiaka, ktorého si postavíte do záhrady. Postačí vám metla a zopár starých vecí. Handra, klobúk a je to! Nebude to práve tá najkrajšia dekorácia, ale je dôležité tešiť sa aj z nedokonalostí. 

Z drevených pníčkov si viete vyrobiť milých zajačikov pred dvere. Menší, úzky pník zvrchu zrežete kolmo, aby ste vytvorili tváričku. Dva menšie plátky dreva klincom pribijete na vrchnú oblasť zrezanej časti a vytvoríte uši. Tvár domaľujete temperovými farbami. Okolo pníčka môžete urobiť tylovú mašličku a postaviť si zajačika pred dvere. Neskôr využijete dekoráciu aj v čase Veľkej noci. 

Pod stromom nazbierajte gaštany a napichajte do nich špáradiel koľko len budete chcieť. Vytvoríte veľkú rodinu ježkov.

Určite sa inšpirujte aj v našom článku o zabávaní detí v lete, je tam celá časť o zábavných hrách na doma.

Jeseň ponúka jesenné aktivity pre deti, ktoré môžu byť pestré, zábavné a nezabudnuteľné! Doprajte tento zážitok aj vašim detičkám.


Môže sa vám tiež páčiť