Do kedy by malo bábätko spať pri rodičoch?

Kedy je ten správny čas? V amerických filmoch sa bežne stretávame s veľkolepými prípravami na pôrod. Dokonalá detská izba pre bábätko je samozrejmosťou ešte pred jeho narodením. V našej kultúre to však takto nefunguje. Kto už dieťa má, nepochybne vie, že do jedného roka si vyžaduje pozornosť 24 hodín. Ak by ste sa v priebehu tohto obdobia pokúsili o presťahovanie […]

Author avatar
babydrea
maminka spí s bábätkom v posteli

Čo v článku nájdete:

Kedy je ten správny čas?

V amerických filmoch sa bežne stretávame s veľkolepými prípravami na pôrod. Dokonalá detská izba pre bábätko je samozrejmosťou ešte pred jeho narodením. V našej kultúre to však takto nefunguje. Kto už dieťa má, nepochybne vie, že do jedného roka si vyžaduje pozornosť 24 hodín. Ak by ste sa v priebehu tohto obdobia pokúsili o presťahovanie dieťaťa do detskej izby, jediné čo by ste dosiahli by boli komplikácie. Predovšetkým pre matku by to znamenalo večerné presuny z izby do izby, po ktorých určite ani jedna netúži

Medzi prvým a tretím rokom môžete začať detskú izbu zariaďovať, vytvoriť z nej útulný priestor, kde sa bude môcť vaše dieťa hrať. Trávte s ním v detskej izbe spoločný čas, ak ho v nej budete nechávať samo, zapáči sa mu omnoho menej. V prípade, že sa rozhodnete pre presťahovanie dieťaťa v tomto období, musíte byť pripravení na nočné „prepadovky“, keď vaše bábätko potichučky pricupitá k milovaným rodičom. Podobné situácie nastávajú predovšetkým kvôli tomu, že sa v tomto čase u detí začína prejavovať strach.  Preto ak chcete dieťa presťahovať pred tretím rokom života, mali by ste si byť istí, že je dostatočne samostatné a pripravené na takýto zásadný krok.

otecko uspáva dcérku v posteli

Trojročné dieťa je už menej závislé na rodičoch, prespí celú noc, nežiada si počas noci jesť, takže ak nechcete presun bábätka zbytočne naťahovať, potom  je toto ten správny čas. 

Vedeli ste, že psychológovia sa prikláňajú k tomu, že je pre dieťa ešte o čosi lepšie presunúť ho do vlastnej detskej izby až po 5. roku? Tvrdia, že v piatich rokoch sa dieťa vníma už ako individuálna osobnosť a snaží sa byť samostatné.

V konečnom dôsledku je však najdôležitejšie, aby sa presun do detskej izby neprelínal s inou zlomovou situáciou v živote dieťaťa. Ak ho čaká nástup do škôlky, počkajte s vysťahovaním aspoň zopár mesiacov. To platí aj v prípade, že čakáte ďalší prírastok do rodiny. Mohli by ste u dieťaťa vyvolať dojem, že je odsunuté kvôli mladšiemu súrodencovi, a to nie je pravda!

Ako…?

Detská izba nesmie v dieťati evokovať čokoľvek negatívne a už vôbec nie to, že je dôvodom oddelenia od rodičov. Presúvať dieťa do detskej izby musíte postupne. Nie je to záležitosť jedného dňa a určite to nie je nič neodvratné a nemenné. Dajte dieťaťu pocítiť, že sa k vám môže kedykoľvek vrátiť. Detská izba je síce novým priestorom pre dieťa, ale v prvých dňoch sa tam s ním často hrajte. Využiť ju postupne môžete na krátky obedňajší spánok dieťaťa, aby si zvykalo na pocit, že spí samo.

usmievavé dieťa v posteli

Dôležitú úlohu v tomto procese zohrávajú rozhovory. Nová detská izba by mala byť témou číslo jeden už niekoľko týždňov predtým, ako dôjde k presťahovaniu. Hovorte dieťaťu o výhodách, ktoré so sebou vlastný priestor prináša, že bude mať čosi, čo je len jeho. 

Zapojte dieťa do sťahovania. Môže si do novej detskej izby priniesť prvých plyšákov alebo obľúbené hračky. Vezmite dieťa do obchodu a spoločne vyberajte nábytok, koberec, lampu či obrázky na stenu. Ak má bábätko obľúbenú rozprávkovú postavičku, snažte sa ju do detskej izby zakombinovať či už v podobe drobných dekorácií, hračiek, záclon či posteľnej bielizne. 

Napriek tomu, že došlo vo vašej rodine a v živote dieťaťa k zásadnej zmene, nie je to dôvod na to, aby sa menili alebo nedodržiavali pravidlá. Ak ste pred spaním čítali spoločne rozprávky, umývali zuby, kúpali sa, tak to všetko dodržujte aj naďalej. Dokonca môžete tieto pravidlá rozšíriť o udržiavanie poriadku vo vlastnej izbe. Detská izba je už predsa súkromným vlastníctvom dieťaťa. 

Aby ste posilnili pozitívne emócie v malej dušičke vášho bábätka, môžete urobiť z tohto sťahovania sviatok. Pozvite rodinu na príjemné posedenie, kde sa budete všetci spoločne tešiť z toho ako vaše bábätko rýchlo vyrástlo.

Detská izba vedie dieťa k samostatnosti, no nesmie sa cítiť osamotene. Napriek tomu, že sa vysťahovalo z rodičovskej spálne, musí byť aj naďalej zahŕňané láskou a pozornosťou oboch rodičov. 

Čo nesmie v detskej izbe chýbať?

Neoddeliteľnou súčasťou zdravej a plnohodnotnej izby je okno. Je dôležité, aby detská izba poskytovala dieťaťu zdravé prostredie a bez častého vetrania to určite nepôjde. 

Čo sa týka farebnosti, je dobré zvoliť neutrálne farby, ktoré vyrastú spolu s vašim dieťaťom. Táto voľba farieb je okrem iného logická, pretože by bolo nielen fyzicky, ale aj finančne náročné prerábať detskú izbu vždy podľa aktuálneho vývinového obdobia dieťaťa. Detská izba však môže obsahovať vzory prostredníctvom zaujímavých tapiet či nábytku. Dieťa potrebuje podnetný priestor, ktorý rozvinie jeho fantáziu a predstavivosť. 

Detská izba by mala byť zostavená z dennej a nočnej časti. Mala by mať teda dostatok denného svetla, ale tiež priestor, ktorý poskytne dieťaťu pokoj a oddych. Zvoľte pohodlnú a útulnú detskú posteľ a všetko, čo do tejto miestnosti prinesiete by malo byť vášmu dieťatku blízke. Obľúbená rozprávková kniha, perinka so špecifickou vôňou alebo najlepší plyšový kamarát mu pomôžu veľmi skoro nadobudnúť pocit istoty.

V detskej izbe sa dieťa musí cítiť bezpečne, sebavedomo a pohodlne. Doprajte mu tento pocit šťastia a pomôžte mu jeho veľký deň zvládnuť čo najjednoduchšie.


Môže sa vám tiež páčiť