Dojčenie po prvýkrát

Prostredníctvom materského mlieka sa prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťaťom. Koniec koncov, dojčenie je vhodné nielen pre nového člena rodiny, ale tiež pre mamičku, ktorej pomôže rýchlejšie sa zotaviť po pôrode. Ak matka takú možnosť má, určite by mala uprednostniť materské mlieko pred tým umelým. Je to to najlepšie, čo môže svojmu drobčekovi ponúknuť. 

Author avatar
babmin
smejúce sa bábätko pri dojčení

Čo v článku nájdete:

Prostredníctvom materského mlieka sa prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťaťom. Koniec koncov, dojčenie je vhodné nielen pre nového člena rodiny, ale tiež pre mamičku, ktorej pomôže rýchlejšie sa zotaviť po pôrode. Ak matka takú možnosť má, určite by mala uprednostniť materské mlieko pred tým umelým. Je to to najlepšie, čo môže svojmu drobčekovi ponúknuť. 

Začiatky sú vždy náročné

S dojčením je najlepšie začať hneď po narodení dieťaťa. Dopomôže to rýchlejšej tvorbe materského mlieka a aj šanca správneho prichytenia sa dieťaťa k prsníku je vyššia. Čím skôr prebehne kontakt matky s dieťaťom, o to jednoduchší bude celý priebeh laktácie. V súčasnosti už viaceré pôrodnice umožňujú matkám tzv. rooming-in, mamička teda môže mať bábätko nepretržite pri sebe. Aj toto je cesta ako podporiť správnu a prirodzenú laktáciu.

Je dôležité, aby v čase dojčenia matka prijímala dostatok tekutín, reč je o 2 až 3 litroch denne. Aj vďaka správnemu pitnému režimu budete mať pre svoje dieťa mlieka dostatok. 

Začiatky sú však vždy náročné, kým si nezvykneme, nenájdeme vlastný spôsob, nenaučíme sa ako na to. Preto ak vám dojčenie nepôjde od prvého dňa podľa vašich predstáv, nezúfajte! Chce to iba vytrvalosť a tréning. Dôležité je najmä presvedčenie matky. Ak je jej prioritou bábätko dojčiť, nakoniec sa to bez pochýb podarí a pôjde to ako po masle. 

Materské mlieko na požiadanie

Dojčenie bábätka by malo prebiehať vždy na požiadanie, určite by sa matka nemala riadiť časom. Ak si dieťa žiada materské mlieko, žiada si ho nepochybne aj jeho organizmus, ktorý sa nepretržite vyvíja. Nie je vhodné prsník od bábätka odťahovať, pretože keď bude dostatočne najedené, pustí ho samo, prípadne rovno sladko zaspinká. 

Vedeli ste, že lekári a WHO zastávajú názor, že by malo byť bábätko dojčené minimálne každé dve hodiny počas dňa, ak si nežiada prsník častejšie a v noci nie menej ako štyrikrát?

Nočné dojčenie má významnú úlohu na tvorbe materského mlieka, preto by mohlo byť chybou ukončiť ho príliš skoro. Odporúča sa v noci dojčiť predovšetkým medzi 3 a 6 hodinou rannou, pretože sa v tom čase tvorí hormón prolaktín, vďaka ktorému sa ženám tvorí materské mlieko.

Na druhej strane, ak dieťa neprejavuje záujem o prsník, nenúťte ho.  Príliš silný tlak na bábätko môže viesť k tomu, že nakoniec bude dieťa dojčenie odmietať celkovo. Ak bude bábätko hladné, dá o tom vedieť vám a celému svetu dostatočne nahlas a jasne.  

Správne priloženie dieťaťa je základ

Úspešné dojčenie začína správnym priložením bábätka k prsníku. V prvom rade by si mala mamička nájsť polohu, v ktorej sa cíti pohodlne, nič ju netlačí a neprekáža. Ľahnite si alebo sa posaďte tak, aby ste v tejto polohe vydržali tak dlho, ako si to bude vaše bábätko vyžadovať. Jednou zo základných zásad dojčenia je, že prikladáme bábätko k prsníku, nie naopak. Otočte si k sebe dieťa nielen hlavičkou, ale celým telom.  Počas dojčenia podopierajte celé telíčko bábätka. 

dojčiaca maminka v prírode

Ako teda na to?

Aby ste podporili správne prisatie bábätka, prejdite mu po ústočkách bradavkou, na základe čoho vaše dieťatko inštinktívne doširoka otvorí ústa. Pri správnom prisatí má dieťa v ústach nielen bradavku, ale aj väčšiu časť prsného dvorca. Brada bábätka sa dotýka prsníka alebo sa k nemu aspoň blíži, nos je takisto blízko prsníka. Ak prebieha dojčenie správne, budete zreteľne počuť ako dieťa prehĺta. V prípade, že počujete ako bábätko mľaská alebo srká, nie je k prsníku prisaté správne.

TIP: Dojčenie je možné podporiť aj tým, že dieťatku nebudete minimálne prvý mesiac ponúkať fľašku či cumlík. V momente, keď si dieťa privykne k týmto alternatívam a dojčenie nebude v tom čase ešte zastabilizované, už to bude iba náročnejšie. Môže sa veľmi ľahko stať, že skončíte pri umelom mlieku.  

Nie je potrebné popri dojčení ponúkať bábätku čaj či vodu. Neodporúča to dokonca ani WHO, a to z jediného dôvodu. Materské mlieko obsahuje vody dostatok. V prípade, že ponúknete dieťaťu aj inú tekutinu, bude menej hladné, tým pádom bude klesať jeho záujem o materské mlieko. Čím menej dieťa saje a masíruje prsník matky, tým menej mlieka sa v ňom tvorí. 

Zlá technika dojčenia  

Ak sa vám s bábätkom nedarí zosúladiť, prejaví sa to na jeho nepribúdajúcej váhe a celkovom neprospievaní. Nesprávna technika dojčenia sa odrazí aj na vašom tele, a to v podobe naliatych, a tým pádom aj bolestivých prsníkov. Keďže bábätko saje nesprávne, materské mlieko zostáva vo vašich prsníkoch a nevylučuje sa. Nevyprázdnené prsníky môžu pre matku znamenať nepríjemný zápal prsníkov alebo vznik bolestivých praskliniek v oblasti prsných dvorcov. Že dieťa nepije zistíte aj tak, že sa dojčí až príliš dlho a napriek tomu je nespokojné a podráždené. 

V prípade, že sa vám napriek snahe nedarí, neviete si už poradiť sama, zdá sa vám, že máte materského mlieka nedostatok a podpora laktácie je neúspešná, obráťte sa na laktačné poradkyne, ktoré vám veľmi rady a určite pomôžu. 

Dojčenie je chvíľka iba pre vás dvoch! Nenechajte si čosi také čarovné ujsť…


Môže sa vám tiež páčiť