Zápis do škôlky. Kedy, kde a ako prebieha?
Zápis a nástup dieťaťa do škôlky je veľkým krokom pre rodičov aj samotné deti. Dôkladné plánovanie a príprava pomôžu celý proces zvládnuť s minimálnym stresom. Kedy prebieha zápis, čo všetko musíte vybaviť, a ako sa pripraviť na nástup do škôlky?

Čo v článku nájdete:
- Kedy je zápis do škôlky a kde môžete zapísať vaše dieťa?
- Kde zapísať vaše dieťa?
- Ako prebieha zápis do škôlky?
- Žiadosť o zápis dieťaťa do škôlky a potrebné dokumenty
- Ďalšie dôležité tipy a informácie o zápise do škôlky
- Rozhodnutie o prijatí a čo robiť, ak dieťa neprijmú alebo zápis zmeškáte
- Prestup medzi škôlkami
- Emocionálne prežívanie detí a rodičov
Zápis a nástup dieťaťa do škôlky je veľkým krokom pre rodičov aj samotné deti. Dôkladné plánovanie a príprava pomôžu celý proces zvládnuť s minimálnym stresom. Kedy prebieha zápis, čo všetko musíte vybaviť, a ako sa pripraviť na nástup do škôlky?
Povinné predprimárne vzdelávanie, ktoré sa poskytuje v materských školách, sa týka detí, ktoré dovŕšia 5 rokov najneskôr 31. augusta daného kalendárneho roka. Nie je však výnimkou, že do škôlky chodia už aj 2- alebo 3-ročné deti. O prijatí do škôlky rozhoduje riaditeľ na základe rôznych kritérií. Medzi ne patrí napríklad vek dieťaťa (pri veľkom záujme sú uprednostnené deti, pre ktoré je škôlka povinná), trvalý pobyt, súrodenec navštevujúci tú istú škôlku či kapacitné možnosti. Čo ešte potrebujú rodičia vedieť, ak chcú svoje dieťa prihlásiť do materskej školy?

Dieťa môžete zapísať aj do menej formálnej škôlky, no overte si, či poskytuje povinné vzdelávanie, Zdroj: oksanashufrych (Canva)
Kedy je zápis do škôlky a kde môžete zapísať vaše dieťa?
Zápis do materských škôl na Slovensku zvyčajne prebieha od 1. mája do 30. mája. Niektoré škôlky však so zápisom začínajú už v apríli. O dátume zápisu rozhodujú riaditelia škôlok, a presné dátumy sa môžu líšiť medzi obcami, regiónmi aj jednotlivými škôlkami. Informácie o dátume zápisu by pre rodičov mali byť dostupné už v marci.
Pre aktuálne informácie sa odporúčajú sledovať:
- oznamy na vchodoch materských škôl,
- webstránky obcí a miest,
- webstránky škôlok,
- noviny, média a sociálne siete obcí a škôlok.
Kde zapísať vaše dieťa?
Na rozdiel od základných škôl môžete svoje dieťa zapísať do ktorejkoľvek materskej školy, a to bez ohľadu na trvalý pobyt alebo školský obvod. Rôzne škôlky môžu mať odlišné kritériá prijatia a niektoré nemusia mať voľné kapacity. Ak chcete zvýšiť šancu, že dieťa prijmú aspoň do jednej škôlky, môžete ho zapísať do viacerých materských škôl. Po prijatí však nezabudnite nahlásiť ostatným škôlkam, že do nich vaše dieťa nenastúpi.
Rodičia majú na výber rôzne typy škôlok, ktoré by mohli vyhovovať ich potrebám aj potrebám ich ratolestí. Tu sú niektoré z možností:
- Štátne škôlky – Verejné (často označované ako štátne) škôlky sú zriadené obcou alebo mestom a sú financované najmä z verejných zdrojov. Pre rodičov sú lacnejšie ako súkromné škôlky a sú dostupné pre všetky deti, ktoré spĺňajú základné podmienky. Ich kapacita však býva obmedzená.
- Súkromné škôlky – Škôlky, ktoré bývajú financované zo súkromných zdrojov, si väčšinou účtujú vyššie poplatky od rodičov. Mávajú menšie triedy, bývajú flexibilnejšie a niektoré sú zamerané na rôzne programy (napr. jazykové alebo športové).
- Montessori škôlky – Tieto materské školy bývajú väčšinou súkromné. Riadia sa Montessori princípmi, ktoré kladú dôraz na slobodu, samostatnosť, rešpekt a prirodzené učenie sa dieťaťa.
- Firemné škôlky – Niektoré väčšie firmy na Slovensku ponúkajú svojim zamestnancom benefit v podobe vlastnej materskej školy alebo spolupráce s externou škôlkou. Tá môže byť priamo vo firemnej budove alebo v blízkom okolí. Tieto škôlky sú určené prednostne (alebo výhradne) pre deti zamestnancov.
- Komunitné škôlky – Väčšinou neformálne materské školy, ktoré často vznikajú z iniciatívy komunít alebo občianskych združení. Môžu byť vhodné pre rodičov, ktorí chcú byť viac zapojení do chodu škôlky. Nie vždy však poskytujú povinné predprimárne vzdelávanie.
- Individuálne vzdelávanie – V určitých prípadoch je možné požiadať o individuálne (domáce) predprimárne vzdelávanie pre deti, ktoré sú povinné absolvovať predprimárne vzdelávanie (spravidla deti od 5 rokov). Žiadosť o tento spôsob vzdelávania musí schváliť riaditeľ materskej školy, v ktorej je dieťa oficiálne zapísané. Dieťa sa vzdeláva doma pod dohľadom rodiča alebo inej oprávnenej osoby a v škôlke absolvuje priebežné a záverečné hodnotenia.

Súčasťou zápisu do škôlky je žiadosť s potrebnými prílohami, Zdroj: PP (Canva)
Ako prebieha zápis do škôlky?
Zápis dieťaťa do škôlky môže prebiehať na diaľku alebo osobne. Rodič alebo zákonný zástupca žiadosť spolu s potrebnými dokumentmi pošle škôlke poštou, elektronicky alebo osobne v deň zápisu. Prítomnosť dieťaťa väčšinou nie je potrebná, no je dôležité si vopred zistiť podmienky vami vybranej škôlky. Niektoré materské školy vyžadujú osobné doručenie dokumentov alebo dokonca aj osobné stretnutie a rozhovor s rodičmi a dieťaťom. Rodičom tiež môže vyhovovať prísť do škôlky osobne a zoznámiť sa s priestormi, ostatnými rodičmi a pedagógmi.
Žiadosť o zápis dieťaťa do škôlky a potrebné dokumenty
Vzor žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie nájdete tu. Vyplniť však môžete aj formulár, ktorý vytvorila a sprístupnila vami vybraná materská škola alebo si žiadosť môžete spísať sami. Mala by obsahovať tieto údaje:
- osobné údaje dieťaťa (meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresa trvalého pobytu alebo miesta, kde sa obvykle zdržiava, rodné číslo, štátna príslušnosť, národnosť, materinský jazyk),
- osobné údaje zákonných zástupcov (titul, meno, priezvisko, rodné priezvisko, rodné číslo, miesto narodenia, adresa bydliska, kontakt na účely komunikácie, vzťah voči dieťaťu).
K žiadosti sa prikladá aj potvrdenie od pediatra o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa. Jeho súčasťou je aj údaj o absolvovaní povinného očkovania. Ak však dieťa očkovanie neabsolvovalo, nie je to dôvodom pre neprijatie do škôlky. Rodičia by si mali k nahliadnutiu doniesť doklady totožnosti a rodný list dieťaťa, prípadne, ak to škôlka požaduje, poslať alebo priniesť ich kópie. Ďalšie podmienky a súčasti žiadosti sa môžu líšiť medzi škôlkami – niektoré môžu požadovať aj preukaz poistenca dieťaťa či napríklad potvrdenie o zamestnaní rodičov.

Nástup do škôlky môže byť spočiatku náročný, ale časom si zvyknú deti aj rodičia, Zdroj: Getty Images Signature
Ďalšie dôležité tipy a informácie o zápise do škôlky
Rozhodnutie o prijatí a čo robiť, ak dieťa neprijmú alebo zápis zmeškáte
Ak sa dieťa prijíma k začiatku školského roka (1. 9.) a žiadosť bola podaná v riadnom termíne, riaditeľ škôlky rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí rodičom doručí najneskôr do 30. júna. Môže ho doručiť poštou, elektronicky, osobne alebo zverejniť na webstránke či vchode škôlky (väčšinou anonymne, napríklad pod kódom žiadosti). Ak bolo vaše dieťa prijaté do viacerých škôlok, je dôležité včas informovať ich riaditeľstvá o rozhodnutí, že dieťa do nich nenastúpi.
Ak ste zápis zmeškali alebo dieťa neprijali do žiadnej z vami vybraných škôlok (väčšinou sú na vine kapacitné dôvody alebo dieťa ešte nedovŕšilo 5 rokov), skúste sa dodatočne obrátiť na iné škôlky alebo zriaďovateľa (obec), ktorý má prehľad o dostupnosti. Dieťa je možné do škôlky prijať aj neskôr, dokonca aj po začiatku školského roka. V tomto prípade má riaditeľ najviac 30 dní na rozhodnutie.
TIP: Prečítajte si aj náš článok o Montessori pedagogike. V čom spočíva a aké sú jej výhody?
Prestup medzi škôlkami
Dôvodov, prečo sa niektorí zákonní zástupcovia rozhodnú zmeniť materskú školu dieťaťa, môže byť viacero – napríklad sťahovanie, zmena zamestnania alebo nespokojnosť s aktuálnou škôlkou. Prestup medzi škôlkami je možný kedykoľvek počas školského roka, pokiaľ má vybraná škôlka voľnú kapacitu a dieťa bolo prijaté. Následne je potrebné informovať riaditeľstvo pôvodnej škôlky, vyrovnať prípadné nedoplatky a podpísať potvrdenie o ukončení poskytovania predprimárnej starostlivosti.
Emocionálne prežívanie detí a rodičov
Pre mnohé deti je nástup do škôlky prvým odlúčením od rodičov. Je úplne normálne, ak rodičia aj deti prežívajú stres, smútok alebo odmietanie. Pre niektorých rodičov sa nástup dieťaťa do škôlky spája s návratom do práce po materskej alebo rodičovskej dovolenke, čo môže emócie ešte viac zintenzívniť.
Zvyknúť si na nové prostredie a odlúčenie chvíľu trvá – niektoré deti sa cítia lepšie už po pár týždňoch, iným to trvá aj mesiace. V bezpečnom prostredí a s trpezlivosťou si väčšina detí zvykne, no je bežné že majú obdobia, kedy príde zlom a do škôlky zrazu nechcú ísť.
Pomôcť môžu určité kroky pred aj po nástupe do škôlky. Skúste materskú školu navštíviť aj s dieťaťom ešte pred nástupom a zoznámiť sa s prostredím. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo sa bude diať, a hovorte v pozitívnom duchu. Natrénujte si doma rutinu a naučte dieťa niektoré základné veci, ako napríklad samostatné obliekanie a jedenie. Niektoré škôlky ponúkajú možnosť skráteného režimu, čo môže pomôcť pri adaptácii.
Celý proces zápisu do škôlky môže pôsobiť náročne, a to najmä s ohľadom na plné kapacity mnohým materských škôl. S dôkladnou prípravou to však zvládnete. Sledujte oznamy, včas si pripravte potrebné dokumenty, zvážte zápis do viacerých škôlok a nebojte sa klásť otázky. Každé dieťa je iné, a preto je potrebné nájsť škôlku, ktorá bude nielen vyhovovať vašim potrebám, ale aj osobnosti a potrebám vášho dieťaťa. Hoci prvé dni v novej škôlke možno nebudú jednoduché, s trpezlivosťou a podporou si dieťa časom zvykne. Škôlka môže byť začiatkom krásneho obdobia plného učenia a objavovania.
Zdroje: