Ako vybrať najlepší cumlík pre novorodenca?

Bábätko sa rodí na tento svet ako malý egoista. Má svoje potreby, ktoré sa nepretržite snažíme uspokojiť. Balíček, s ktorým prichádza medzi nás obsahuje napríklad aj sací reflex, ktorý musí byť uspokojený, a to bezpodmienečne. 

Author avatar
babmin
spiace bábätko s cumlíkom v ústach

Čo v článku nájdete:

Podráždené dieťa v nie práve najvhodnejšej chvíli nepoteší žiadnu matku. Žiada si prsník, ktorý mu práve nemôžete dať a fľašu s rozrobeným mliekom takisto nemáte práve po ruke. Pre takéto životné momenty je vynikajúcim pomocníkom cumlík.

Zubári však túto pomôcku neobľubujú a upozorňujú na jej negatívny vplyv . Podľa ich názoru, časté využívanie cumlíka vedie k nesprávnemu vývoj chrupu. A preto všetko s mierou!

Základné parametre

Vyberajte cumlík, ktorý je tvarom čo najviac podobný bradavke. Bábätko tak môže cmúľať cumlík a byť zároveň aj naďalej dojčené. Takýto typ cumlíkov je zväčša okrúhleho typu, no bohužiaľ, práve tento tvar nesprávne formuje chrup. K modernejším sa zaraďujú anatomické cumlíky, ktoré kopírujú ústa dieťaťa. Pripomínajú sploštený ovál a zabraňujú prehĺtaniu vzduchu. Zubári odporúčajú cumlíky ortodontické, so skoseným krajom pre správny skus. Sú vypuklé z jednej a ploské z druhej strany. Jazyk sa tak v ústach nachádza v tej správnej polohe. 

Pri výbere zohľadňujte aj veľkosť cumlíka. Zvyčajne sú veľkosti ohraničené vekom dieťaťa. Pre predčasne narodené deti alebo detičky, ktoré sú oslabené je vhodné zvoliť čo najmenší cumlík. 

Vyrábané sú buď z latexu, silikónu a nájdete aj kaučukové cumlíky. Latexové cumlíky sú mäkké, majú flexibilnú štruktúru a sú vhodné pre deti od narodenia. Ich nevýhodou však je, že sa rýchlo opotrebujú, proteín obsiahnutý v latexe môže spôsobiť alergickú reakciu, nezvládajú dobre vysoké teploty a vyžadujú si neustálu kontrolu a pravidelné výmeny za nový cumlík. Silikón je priezračný, nezapácha a nemá žiadnu chuť. Je to univerzálny a dlhotrvajúci materiál, ktorý dobre znáša aj vysoké teploty a nevyvoláva u detí žiadne alergické reakcie. Kaučuk je elastickým materiálom a predovšetkým prírodným, v dôsledku čoho neobsahuje žiadne chemické látky. 

Vyberáme značku

Philips Avent

Medzi najznámejšie značky sa zaraďuje Philips Avent, ktorý prináša na trh široké spektrum cumlíkov. Pre bábätko do 2 mesiacov ponúkajú dostatočne mäkké, elastické a ľahké cumlíky, ktoré sú vhodné pre zdravý vývoj ich chrupu. Sú obojstranné, takže ich môžete bábätku vložiť do úst ktoroukoľvek stranou. Pri cumlíkoch pre najmenších je negatívom to, že ich nevidno v tme a rozmedzie 0-2 mesiace je skutočne krátke.

výber cumlíkov v obchode

V rámci klasických cumlíkov ďalej nájdete mnohé iné rozmery, ktoré výrobca uvádza na balení. Zvyčajne je to vekové rozmedzie, ktoré vám pomáha sa orientovať a vybrať ten najvhodnejší. Cumlíky tejto značky sú z kvalitného a silného silikónu, v ktorom sa nachádza zvyčajne šesť vzduchových otvorov, vďaka čomu môže bábätko pokojne dýchať. Plastová časť má takisto otvory na odvetrávanie, v dôsledku čoho dieťaťu nehrozí žiadne podráždenie jeho jemnej pokožky. Ako mínus možno spomenúť, že sa dovnútra cumlíkov občas dostáva vlhkosť a bábätko si nie vždy dokáže poradiť s formou cumlíka, v dôsledku čoho mu často vypadáva z úst. Súčasťou balení nie sú ochranné kryty.

NUK

Určite poznáte cumlíky značky NUK, od nemeckého výrobcu, ktorý na trh prináša ortodontické cumlíky, čím si veľmi rýchlo získava kupujúcich na svoju stranu. Ich produkty sú farebné, veselé a dlhotrvajúce. Niektoré majú fosforujúce prvky, a tak ich ľahko nájdete v tme. Súčasťou vybraných balení je aj box na uskladnenie, prepravu cumlíka, ale aj na jeho sterilizáciu v mikrovlnej rúre. Ako nevýhodu týchto cumlíkov možno vyzdvihnúť fakt, že po nich zostávajú odtlačky na líčkach novorodencov. 

Chicco

Cumlíky Chicco sú rovnako známe, no táto značka sa môže pochváliť predovšetkým cumlíkom, ktorý je celý vyrobený zo silikónu – Chicco Physio Soft. Tento pevný silikón neumožňuje mikroorganizmom, aby sa zhlukovali a rozmnožovali sa, pričom pri iných modeloch sa to môže diať v spojoch jednotlivých výrobkov. Cumlík má ortodontickú formu a okrem toho je možné ho využívať aj ako hryzadlo počas rastu zúbkov. Je vhodný pre bábätko staršie ako 6 mesiacov, pretože pre mladšie deti by bol príliš ťažký. Ďalšou nevýhodou je, že ochranné koliesko nemožno zložiť, no je to pochopiteľné z hľadiska jeho celostnej konštrukcie. Veľká škoda je aj to, že balenie neobsahuje kryt na cumlík.

Canpol Babies

Cumlíky Canpol Babies patria k anatomickým cumlíkom dobrej kvality, ktoré bránia zbytočnému prehĺtaniu vzduchu a podporujú zdravý rast zubov a vývoj ďasien. Plastová časť obsahuje vetracie otvory, v obale nájdete kryt, ktorý zabezpečuje hygienu cumlíka. Cumlíky tejto značky zodpovedajú európskym štandardom kvality, obsahujú vzduchový ventil, s pomocou ktorého vzduch nezostáva v cumlíku. Plastové koliesko okolo cumlíka je ľahké, preto je jeho používanie pre bábätko pohodlné. Od tejto značky sa medzi tie najlepšie zaraďuje cumlík Night dreams 6-18 mesiacov, v ktorom sú obsiahnuté tie najkvalitnejšie materiály a vďaka ich termoregulačným schopnostiam je možné tento cumlík dezinfikovať ľubovoľným spôsobom.  Aj keď ide o Poľskú firmu, miesto výroby je Čína, čo niektorých od jeho kúpy môže odradiť. 

MAM

Medzi mamičkami sa popularite tešia aj cumlíky od značky MAM, ktoré sú vyvinuté pediatrami, zubármi a ich dizajn je tiež pod dohľadom odborníkov. V ich ponuke nájdete cumlíky s veľkými otvormi v plastovej časti, vďaka čomu môže detská pokožka slobodne dýchať. Cumlík MAM dokonalo sedí a bábätko sa s ním vždy upokojí. Ponúkajú špecifický rad cumlíkov SkinSoft, ktoré sú maximálne jemné na dotyk a sú zabezpečené proti kĺzaniu. Zostanú tak bez akejkoľvek námahy v ústach. Sú dostupné pre deti v rôznorodom veku. 

Nuby

Známa ja aj americká značka cumlíkov Nuby, ktorá na trh prináša cumlíky vysokej kvality, overované dermatológmi. Okrem toho, cumle sú pohyblivé, mobilné, a to nedáva dieťaťu možnosť zlenivieť, čím sa odlišujú od konkurentov.

Cumlík pre bábätko možno charakterizovať ako najkontroverznejší predmet pre deti. Ani jeden odborník vám nemôže kategoricky odpovedať na otázku či je správne, či nesprávne ponúkať ho dieťaťu. Je len na vás ako sa rozhodnete. Rovnako je to s výberom konkrétnej značky. Súčasné cumlíky sú si takmer na vlas podobné, nájdete medzi nimi len minimálne rozdiely. A v konečnom dôsledku si cumlík vyberie dieťa aj tak samo!


Môže sa vám tiež páčiť