Knihy pre deti na letné prázdniny

Letné prázdniny sú pre deti časom na objavovanie, oddych a slobodu oddávať sa nekonečným hodinám hry. Medzi zábavou a hrou je tu tiež jedna aktivita, ktorá dokáže zaujať mladé mysle. Počas letných prázdnin sa deti tiež môžu ponoriť do čarovného sveta kníh a podnietiť tak svoju fantáziu a predstavivosť, nech sú kdekoľvek.

Author avatar
babydrea
knihy pre deti na leto

Čo v článku nájdete:

Knihy poskytujú deťom spôsob, ako zlepšiť svoje jazykové zručnosti, rozšíriť si slovnú zásobu a zlepšiť porozumenie. Čítanie tiež zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji, podporuje predstavivosť, kreativitu ale aj kritické myslenie a jazykové schopnosti. Venovať sa čítaniu počas leta tak môže pomôcť vyhnúť sa „letnému sklzu“. Podporovaním lásky k čítanou a nabádaním na čítanie aj počas leta môžu rodičia pestovať vo svojich deťoch celoživotnú vášeň ku knihám.

Preskúmajte spolu s nami očarujúci svet kníh pre deti na leto!

Výhody pravidelného čítania nielen počas leta

Čítanie by nemalo ísť bokom ani počas letných prázdnin. Naopak, prináša so sebou hneď niekoľko výhod.

Podporuje fantáziu a predstavivosť

Knihy a ich príbehy majú silu preniesť deti do sveta fantázie a podporiť ich predstavivosť a kreativitu. Čítanie dobrodružných a fantastických príbehov umožňuje deťom objavovať magické svety a vydať sa na vzrušujúce cesty bez toho, aby opustili pohodlie domova.

Rozvíja empatiu a porozumenie

Spojenie sa s rôznymi postavami a dejmi pomáha tiež rozvíjať empatiu a porozumenie.

Podporuje vizualizáciu

Pri čítaní si deti vizualizujú scény, postavy a prostredie, čo zvyšuje predstavivosť a schopnosť vytvárať si živé mentálne obrazy.

Obohacuje slovnú zásobu

Čítanie je skvelým spôsobom, ako si deti môžu obohatiť slovnú zásobu, zlepšiť čítanie, písanie a verbálnu komunikáciu.

Zlepšuje jazykové porozumenie

Pri čítaní sa deti stretávajú aj so zložitými vetnými štruktúrami, rôznymi štýlmi písania a technikami rozprávania, čo zvyšuje ich schopnosť porozumieť a efektívne interpretovať informácie.

Zlepšuje plynulosť reči a artikuláciu

Pravidelné čítanie tiež zlepšuje plynulosť, tempo a artikuláciu, čo je skvelým predpokladom sebavedomej ústnej komunikácie.

Podporuje kritické myslenie

Čítanie vystavuje deti rôznym zápletkám, zvratom v dejoch, konfliktoch a riešeniach, čo im umožňuje kriticky myslieť a analyzovať motiváciu a činy postáv.

Rozširuje perspektívu

Knihy sú plné rôznych názorov, kultúrnych odlišností a skúseností a povzbudzujú deti k tomu, aby premýšľali nad rámec vlastných perspektív, čo pomáha rozvíjať empatiu, toleranciu a širšie chápanie sveta.

Ako zaradiť čítanie do (nielen) letnej rutiny vašich detí?

Pestovanie lásky k čítaniu (nielen) počas letných prázdnin vytvára základ pre celoživotné vzdelávanie a osobný rast. Viesť deti k čítaniu je veľmi dôležité, avšak v dnešnej dobe pre rodičov aj o čosi náročnejšie, vzhľadom na široké možnosti digitálneho sveta.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako môžete vo svojich deťoch vzbudiť nadšenie pre knihy:

Buďte deťom príkladom

Ako rodič môžete byť vzorom tým, že sami čítate a zdieľate svoju vášeň a lásku ku knihám so svojimi deťmi. Vidieť svojich rodičov ponorených do čítania povzbudzuje deti, aby čítanie vnímali ako príjemnú a hodnotnú činnosť.

citanie s detmi

Vytvorte čítaciu rutinu

Vytvorte si spoločnú pravidelnú rutinu čítania počas letných prázdnin. Vyhraďte si každý deň čas na čítanie a vytvorte si pokojné miesto, kam sa môžete spolu s deťmi ponoriť do sveta príbehov.

Spoločná návšteva knižnice či kníhkupectva

Urobte si s deťmi výlet do miestnej knižnice alebo kníhkupectva, čo deťom umožní preskúmať širokú škálu kníh a objavovať nové záujmy. Môžete si tiež spoločne prezrieť ponuku kníh v online kníhkupectve a objednať si knihy z pohodlia domova. Povzbuďte deti k tomu, aby si sami vybrali svoje vlastné knihy.

Diskusie a aktivity

Vytvorte si s deťmi diskusný čitateľský krúžok a rozprávajte sa spolu o knihách a dejoch, ktoré čítajú. Diskutuje o témach, postavách ale aj získaných ponaučeniach. Nabádajte deti, aby vytvárali recenzie na knihy, kreslili ilustrácie či dokonca zahrali scénky zo svojich obľúbených príbehov.

Inšpirácie na knihy pre deti na letné prázdniny

Výber letných kníh pre vaše deti je príležitosťou prebudiť v nich lásku k čítaniu a otvoriť im dvere do sveta fantázie. Pri výbere kníh pre vaše deti je na začiatok dôležité zvážiť záujmy detí a úroveň čítania. Preskúmajte rôzne žánre a zostavte vašim deťom zbierku kníh, ktoré ich zaujmú a budú inšpirovať počas celého leta.

Tu je niekoľko tipov na letné knihy pre deti rôznych vekových úrovní, od tých najmenších až po mládež:

KNIHY NA LETO PRE MENŠIE DETI

Krásny letný deň

Táto kniha pre tých úplne najmenších ponúka pohľad do slnečnej letnej prírody v záhrade, v ktorej sa potuluje mačička, ktorá si hľadá kamarátov. Táto knižka je určená pre detičky vo veku od 0 do 2 rokov.

Viac o knižke Krásny letný deň.

krasny letny den

Leto

Toto ilustrované leporelo pre tých najmenších ponúka pohľad na slnečné leto a aktivity spojené s letnými prázdninami. Leporelo je zo série o ročných obdobiach a je dielom holandskej ilustrátorky Gerdy Muller. Knižka je vhodné pre detičky od 1 roka.

Viac o knižke Leto

leto

Malý zajačik: Prázdniny

V tejto knižke deti sprevádza malý zajačik, ktorý si užíva letné dovolenkové dobrodružstvo. Deti sa s pomocou tejto knižky môžu naučiť, čo všetko robiť cez letné prázdniny na dovolenke. Knižka je určená pre detičky od 2 rokov.

Viac o knižke Malý zajačik: Prázdniny

Maly zajacik_prazdniny

Zvieratká z lesa: leto

Táto knižka vnesie deti do sveta lesných zvieratiek. Deti sa pomocou samolepiek a hádaniek naučia, čo robia zvieratká v lese počas leta. Táto knižka je určená pre deti od 3 rokov.

Viac o knižke Zvieratká z lesa: leto

zvieratka z lesa

Eliška má rada leto

Táto knižka deťom ponúka možnosť objavovať meniace sa ročné obdobia spoločne so zvedavou Eliškou. Knižka je písaná formou rodinného rozprávania a je plná hravých ilustrácií. Táto knižka je určená pre deti od 4 rokov.

Viac o knihe Eliška má rada leto

eliska ma rada leto

Tip: Prečítajte si aj naše staršie články „Aké knihy čítať predškolákom“ alebo „Aké knihy čítať spolu s prváčikmi„.

KNIHY NA LETO PRE STARŠIE DETI

Strážkyňa slnka

V tejto knihe sa väčší detskí čitatelia môžu ponoriť do tajomného a kúzelného príbehu o tom, ako sa jedného dňa vytratilo slnko a o Lily, ktorá sa ho uväznené rozhodne oslobodiť. Na to však musí najprv zvíťaziť nad Strážkyňou slnka, ktorá ukrýva temné tajomstvo.

Viac o knihe Strážkyňa slnka

strazkyna slnka

Operácia orech a iné dedkoviny

Táto kniha ukrýva príbeh bratov, ktorí sa na letné prázdniny sťahujú k babke a trom dedkom – dednožko, dedočko a deduško. Kniha je plná smiechu, zábavy a veselých historiek nielen pre deti ale aj celú rodinu.

Viac o knihe Operácia orech a iné dedkoviny

operacia orech

Odvaha tohto leta

Príbeh dvoch jedenásťročných chlapcov, ktorí trávia letné prázdniny u svojich starých mám. Obaja by však cez leto najradšej robili niečo iné. Knižka prináša zaujímavý a občas aj strašidelný príbeh o pátraní po rodinnom tajomstve.

Viac o knihe Odvaha tohto leta

odvaha tohto leta

KNIHY NA LETO PRE TÍNEDŽEROV

Tri metre nad nebom

Táto kniha rozpráva príbeh dvoch mladých dospievajúcich ľudí, ktorí žijú v úplne odlišných svetoch – mladá a cieľavedomá Babi, ktorá je vedená k zodpovednosti a Step, impulzívny rebel, ktorého sprevádza nebezpečenstvo a riziko. Ich láska neprichádza do úvahy, no aj napriek si k sebe nájdu cestu a zamilujú sa. Dej sa odohráva v uliciach talianskeho Ríma.

Viac o knihe Tri metre nad nebom

Tri metre nad nebom

Leto porušených pravidiel

Oddychový letný príbeh, ktorý rozpráva o Meredith, ktorá pred osemnástimi mesiacmi prišla o sestru a pred všetkým sa uzavrela. Toto leto však bude iné a rozhodla sa svetu opätovne otvoriť. Počas leta sa koná veľká rodinná svadba, kde okrem tradičnej rodinnej hry „Asasín“, ktorú chce Meredith na počesť sestry vyhrať, spozná niekoho, s kým vytvorí spojenectvo (nielen) počas hry.

Viac o knihe Leto porušených pravidiel

Leto porušených pravidiel

Fablehaven: Čaroles

Ďalšia kniha zo série Fablehaven Čaroles prichádza s fascinujúcim príbehom o dvoch súrodencoch, ktorí nevedia, že ich starý otec je správcom Čarolesa. Čaroles je plný čarovných bytostí, ktoré sa tam ukrývajú, aby sa zabránilo ich vyhubeniu. Súrodenci však jedného dňa porušia pravidlá a oslobodia mocné sily zla, a tak musia čeliť najväčšej výzve svojho života.

Viac o knihe Fablehaven: Čaroles

Fablehaven Čaroles

The summer I turned pretty

Táto kniha písaná v anglickom jazyku môže byť skvelou voľbou pre tínedžerov, ktorí sa chcú ponoriť do sveta príbehov a zároveň sa zdokonaliť v angličtine. Kniha rozpráva príbeh o Isabel, ktorá trávi leto na svojom obľúbenom mieste – v plážovom dome rodiny Fisherovcov. V príbehu sa objavujú dvaja chlapci, nedostupný Conrad a priateľský Jeremiah. Kniha ukrýva príbeh o úžasnom lete, takom, na ktoré Isabel nikdy nezabudne.

Viac o knihe The summer I turned pretty

The summer I turned pretty

Letné prázdniny poskytujú deťom skvelú príležitosť vydať sa na dobrodružstvo v čítaní. Či už ide o vzrušujúce tajomstvo, fantastickú cestu alebo záhadný príbeh, knihy, ktoré si vyberú, budú formovať ich letné zážitky a zanechajú nezmazateľnú stopu v ich mladej mysli. Okrem toho, čítanie podporí ich jazykové zručnosti stimuluje kreativitu a rozvíja tiež empatiu a porozumenie.

Povzbuďte aj vy s blížiacimi sa letnými prázdninami vaše deti do čítania. Vyberte sa spoločne do knižnice, kníhkupectva alebo si pozrite ponuku kníh online a vyberte s deťmi vzrušujúce príbehy na leto.


Môže sa vám tiež páčiť