Koľko internetu a televízie dovoliť deťom?

Koľko času môže stráviť dieťa pred televíziou alebo na internete a ako vplýva prílišná expozícia technológií na deti?

Author avatar
babydrea
Dieťa so slúchadlami na ušiach

Čo v článku nájdete:

V dnešnej dobe pracujeme s mnohými technológiami. Široké spektrum techniky používame, dokonca, aj vo svojom voľnom čase a veľmi často aj vtedy, keď to už vôbec nie je potrebné. S mobilom v ruke či pri uchu, počítačom na pracovnom stole alebo s tabletom nás vidia aj naše deti. Veziete ich ráno do škôlky a cestou do auta odpíšete na e-mail. Keď sa vraciate domov, opäť posadíte dieťa do sedačky a snažíte sa ukončiť svoj pracovný deň posledným telefonátom cez handsfree.

Doba je šialená a také je aj tempo, ktorým žijeme. Kedysi to tak nebolo, no naše deti sa rodia presne do takéhoto sveta a na takýto svet sa aj musia pripraviť. Preto je aj pre ne mobil, počítač, tablet, televízia úplne prirodzenou súčasťou ich dní. Napriek všetkému sú to, však, stále iba deti, preto sú na mieste otázky typu: koľko času môže stráviť dieťa pred televíziou, koľko času môže stráviť na internete, ako vplýva prílišná expozícia technológií na deti? Ako sa vraví, všetkého veľa škodí, a tak to bude aj v tomto prípade…

Technológia a tí najmenší

Obdobie dieťaťa do jeho troch rokov je tým najdôležitejším a rodičia by mu mali venovať dostatok pozornosti. Práve v tomto čase sa dieťaťu formuje myslenie, slovná zásoba, vyvíja sa zrak a reč. A to je dôvod, prečo by deti do troch rokov nemali mať absolútne žiaden kontakt s mobilom, tabletom či televíziou, a to už vôbec nie bez kontroly rodiča. Pravdou, však, je, že internet a televíziu využíva mnoho rodičov ako zábavku, pre ich príliš živé deti. Napriek tomu, že „uľahčujú“ sebe, škodia v prvom rade svojim drobcom. Ak máte prácu, siahnite radšej po omaľovánkach, stavebniciach, autách či bábikách.

Detičky od troch do piatich rokov by mohli dostať mobil na dve hodiny denne. Samozrejme, opäť platí, že všetko musí mať rodič pod kontrolou.

Ak dieťa presiahne takto odporúčané časové rozmedzie, ktoré by malo stráviť na internete, postupne sa u neho môže začať formovať závislosť, čo potvrdzuje aj niekoľko výskumov a štatistík. Hrozbou je tiež spomalenie rastu mozgu dieťaťa, ktorý začína narastať v jeho dvoch rokoch a tento proces končí približne v 21. roku života. Dieťa nebude schopné sebadisciplíny a samoregulácie. Tu si môžete prečítať dobrý článok o negatívnych vplyvoch televízie na psychiku dieťaťa.

Telo dieťaťa sa neustále mení, dospieva a rastie. Nepretržité vysedávanie pri televízii, na internete či s mobilom v ruke negatívne vplýva aj na procesy spojené s rastom detí. Nehovoriac o tom, že deti priberajú na váhe, s čím, samozrejme, prichádzajú aj neželané ochorenia a ťažkosti po fyzickej stránke.

Keďže detí počas sledovania televízie či hry iba mlčia, má to negatívny vplyv aj na procesy učenia sa, práce s textom a tiež na čítanie s porozumením.

Je všeobecne známe, že televízia, mobil či akákoľvek technika pred spaním narúša samotný spánok. A inak to nie je ani v prípade detí.

Ako vplýva prílišná expozícia na deti? Displeje a obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré je častou príčinou nespavosti u detí, v dôsledku čoho sa zvyšujú riziká rozvoja obezity, cukrovky a depresie. Práve preto je dôležité, aby deti pred spaním netrávili čas s telefónom.

K ďalším zdravotným rizikám spojeným s používaním technológií patrí zhoršenie zraku, tlak na citlivé miesta vo svaloch, čo potom spôsobuje bolesť rôznorodých častí detského telíčka.

Postupne sa u detí začne prejavovať vplyv na ich psychiku, vystupňuje sa nervozita či podráždenie. Dieťa stráca koncentráciu a nie je schopné sa dlhšie sústrediť. Môže sa to celé vystupňovať natoľko, že dieťa bude mať nakoniec problém so zaradením sa do reálneho života.

dve deti ťukajú do notebooku

Koľko času môže dieťa stráviť na internete či pred televíziou?

Bolo už spomenuté, že deti do troch rokov, teda batoľatá, by tieto výdobytky doby nemali ani poznať. Bolo by to ideálne. O čosi staršie ratolesti, medzi tretím a piatym rokom, by čas na mobile mali tráviť v čo najnižšej možnej miere.

batoľa pred vypnutým televízorom

Ak máte staršie deti, tým už v tejto činnosti tak celkom nezabránite. V priebehu dňa môžu stráviť čas na internete, pred televíziou, na mobile či tablete orientačne do 1,5 hodiny na deň. Tento čas by dieťa malo využiť najneskôr do 2 hodín predtým, než sa poberie spať. Pred spánkom jednoznačne nie! Ak má dieťa školské povinnosti, prebieha online výučba či kurz, tento čas sa do povolenej 1,5 hodiny nezapočítava.

Staršie deti, nad 10 rokov, môžu takto tráviť svoj čas v rozmedzí 2 hodín v bežný pracovný deň, v čase prázdnin a voľna im môžete povoliť o čosi dlhšiu hru.

A koľko času môže dieťa stráviť pred televíziou? Snažte sa udržiavať správny pomer. Povoľte buď televíziu, alebo internet. Ak dieťa strávilo dve hodiny pred televíziou, nemôže chcieť mobil či internet. Pošlite ho aspoň na ďalšie dve hodiny von, upratať izbu, vyvenčiť psa, prečítať knihu či bicyklovať s kamarátmi.

Nie iba ako dlho, ale tiež ČO

Čo sa týka mobilov, internetu, televízie a mnohých iných dostupných zdrojov, nie je dôležité kontrolovať iba čas strávený na týchto zariadeniach, ale tiež ich obsah. Deti sa dokážu veľmi jednoducho dostať k nevhodným obsahom, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvnia ich ďalší vývin. Reč nie je iba o skorej sexualite, ale tiež o násilí a šikanovaní. Deti dokážu byť navzájom veľmi kruté a inak to nie je ani na internete, kde si doprajú mnoho urážok, dočítajú sa o sebe nepravdivé informácie, sú zverejňované fotografie bez ich súhlasu a podobne. Bohužiaľ, táto kyberšikana dokáže zásadne ovplyvniť zdravotný stav a psychickú pohodu detí, čo môže dôjsť až k depresiám, úzkosti, deti sa začínajú izolovať od svojich rovesníkov a v tých najhorších prípadoch to môže skončiť aj samovraždou. Práve preto je dôležité ich prístup na internet a mobilné telefóny kontrolovať a korigovať.

Všetci vieme, že zakázané ovocie chutí najlepšie, preto sa nesnažte zbytočne situáciu hrotiť tým, že budete synovi či dcére zakazovať televíziu, tablet, sociálne siete, mobil atď. Vzbudíte v nich iba nedôveru. Hovorte s nimi, učte ich, vychovávajte! Aby sa vedeli správne rozhodnúť aj vtedy, keď im otec a mama nebudú stáť za chrbtom.


Môže sa vám tiež páčiť