Stres detí z návratu do školy

Stres detí z návratu do školy. Aké sú príznaky úzkosti u detí? A ako bojovať so stresom, predísť mu, prípadne odstrániť následky?

Author avatar
babydrea
titulný obrázok_vystresovaný chlapec

Čo v článku nájdete:

Netrápi len prváčikov, ale aj starších žiakov. Po dvojmesačných prázdninách nastáva zmena a im sa zo dňa na deň zmení rutina. U niektorých sa začína prejavovať stres z návratu do školy. Určite si dobre viete predstaviť, že aj my, dospelí, by sme mali problém po dvoch mesiacoch voľna od práce len tak naskočiť na rozbehnutý vlak povinností.

Čo sa v článku dočítate?

 • Aké sú príznaky úzkosti u detí
 • Ako eliminovať stres detí z návratu do školy
 • Buďte v pohode aj vy!
 • Letom sa zábava nekončí! 7 tipov na trávenie voľného času na Slovensku

Vo všeobecnosti poznáme dva typy detí. Kým niektoré nedočkavo odpočítavajú dni do nástupu do školy, iné ovládne stres a nervozita z končiacich prázdnin. V tomto článku pozrieme na kategóriu detí, ktoré podliehajú stresu z návratu do školy.

Vystresovaný chlapec

Príznaky úzkosti u detí

Ak na vašom dieťati vidíte, že sa obáva návratu do školy, nemali by ste pred tým zatvárať oči. V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť silná úzkosť, ktorá si vyžaduje zásah odborníka. S menej závažnými stavmi viete dieťaťu pomôcť aj vy.

S úzkosťami z návratu do školy sa stretáva mnoho detí. Deti bohužiaľ nevedia, ako zvládnuť tieto zložité a nepríjemné pocity sami. Preto sme tu my, rodičia, aby sme im pomohli.

Najčastejšie príznaky úzkosti u detí:

 • Dieťa sa nevie sústrediť a je nepokojné.
 • Nechutí mu jesť a odmieta jedlo.
 • Má zlé sny, ťažko sa mu zaspáva a trápi ho časté nočné vstávanie.
 • Zmení sa mu správanie – je podráždené, nahnevané, nevie kontrolovať svoje emócie.
 • Je uplakané.
 • Trápia ho negatívne myšlienky a je utiahnuté do seba.
 • Nevie sa „odlepiť“ od rodiča.
 • Kvôli nervozite chodí často na toaletu a bolí ho brucho, aj keď nie je choré.

Problém nastáva vtedy, keď uvedené problémy trvajú dlhodobo a ovplyvňujú život dieťaťa. Vtedy je vhodné poradiť sa s odborníkom. Závažnosť tohto problému rodič rozozná, keď jeho dieťa odmieta chodiť do školy, má záchvaty plaču pri predstave, že na ďalší deň musí  ísť do školy, vyhýba sa kolektívu a nechce chodiť na krúžky, ktoré ho pred tým bavili. Častým javom je aj zhoršenie vzťahov s rodičmi, kamarátmi alebo súrodencami.

Ako eliminovať stres zo školy?

So zmiernením stresu alebo úzkosti z nástupu do školy môžete dieťaťu pomôcť sami, ak ho problémy nesprevádzajú dlhodobo. Najlepším riešením je pripraviť dieťa na nástup do školy dopredu.

Neignorujte stres dieťaťa a postavte sa mu zoči-voči. Sadnite si s dieťaťom, porozprávajte sa a zistite, čo ho trápi. Namiesto poúčania je vhodné začať rozhovor so slovami: „Vidím, že ťa niečo trápi, máš obavy z toho, že čoskoro pôjdeš do školy?“ Ak na dieťa nebudete tlačiť, tak sa vám určite  zdôverí.

Vcíťte sa do kože dieťaťa. Niekedy nám môžu detské problémy pripadať banálne, ale deti to vnímajú inak. Každý pocit prežívajú niekoľkokrát intenzívnejšie ako dospelí. Netreba podceňovať ich pocity. Za stresom sa môže občas skrývať aj niečo vážne – strach z neobľúbenosti v kolektíve alebo dokonca šikana.

Pripravte dieťa na školu v predstihu. S nacvičovaním školskej rutiny je dobré začať týždeň pred nástupom do školy. Dieťa sa vyhne šoku z prudkej zmeny. Posledné dni prázdnin si nájdite režim, ktorý vám bude vyhovovať. Treba prispôsobiť čas, kedy má ísť do postele a vstávať. Spánok je pre deti neuveriteľne dôležitý. Ak je unavené a nevyspaté, môže to znásobiť jeho negatívne pocity. Aby chystanie do školy nebolo pre deti prekvapením, rovnako ich na to treba dopredu pripraviť a pomáhať im pri chystaní. Vhodné je posilniť sústredenie a pripraviť dieťa na učenie v podobe krátkych a nenáročných cvičení.

Tip: Prečítajte si v našom článku ako na učenie s deťmi!

Nevyvolávajte v deťoch stres. Prázdniny sa blížia ku koncu a napätie sa každým dňom stupňuje. Vyvarujme sa vetám, ktoré môžu deti znepokojovať a vystrašiť. Vety typu: „Už sa ti to kráti!“ „Polovica prázdnin prešla a za chvíľu hurá do školy!“ si odpustime, nikomu tým nepomôžeme. Radšej si užite spolu dni do konca prázdnin naplno.

Buďte v pohode a zvládnu to aj deti. Ako na to?

Zvládať stresové situácie máme častokrát problém aj my. Aj rodičia potrebujú aspoň na chvíľu vypnúť hlavu a dopriať si relax. Oddýchnutý, spokojný a šťastný rodič sa dokáže najlepšie postarať o svoje deti a byť pre ne silným a stabilným vzorom. Pýtate sa, ako na to? Aplikujte nasledujúce metódy do vášho každodenného života a uvidíte zmeny. Vaše deti vás budú nasledovať a budete ich vzorom pri riešení stresujúcich situácií, čo sa im v živote určite zíde.

Nájdite si čas na cvičenie

Cvičenie a pohyb zvyšujú hladinu dopamínu a serotonínu (hormónu šťastia). Budete mať viac energie, lepšiu náladu a zvládnete sa postaviť čelom rôznym náročným výzvam, ktoré vás čakajú. Vždy je lepšie problémy riešiť s čistou hlavou, v tomto vám pohyb skutočne pomôže. Cvičiť sa dá kdekoľvek, či už obľubujete cvičenie doma alebo radi navštevujete posilňovne.

Nádych, výdych

V stresujúcich situáciách nám dychové cvičenia pomáhajú najlepšie a najrýchlejšie sa upokojiť. Hlboké dýchanie znižuje stres, znižuje našu prirodzenú reakciu bojuj alebo uteč a prináša relaxáciu tela i duše. Namiesto kričania na deti je dobré predýchať hnev a pozrieť sa na situáciu v pokoji. Veľakrát to nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá.

Meditácia

Vyjsť zo začarovaného kruhu stresu a problémov vie byť naozaj veľmi ťažké. Zastaviť sa aspoň na pár minút každý deň vďaka meditácií nám môže pomôcť pri nájdení nášho vnútorného pokoja. Meditovať nemusíte hodinu, záleží to len od vás a od toho, koľko máte času. Aj 5 minút je lepších ako nič. Meditácia eliminuje stres, reguluje úzkosť, zlepšuje náladu a dopĺňa energiu.

Tip: Urobte si z meditácie spoločný zážitok a zrelaxujte sa s vašou ratolesťou. Stačí päť minút denne, napríklad pred písaním domácich úloh!

Meditujúce deti
Meditujúce deti

Spánok

Pre rodičov je jednou z najťažších úloh to, aby si dopriali kvalitný a dostačujúci spánok. Stojíme pred dilemou, či uprednostníme večer čas pre seba alebo pôjdeme spať. Najlepším riešením je pravidelný režim spánku. Pre vaše telo je najlepšie, ak chodíte každý deň spávať v rovnakom čase. To isté platí aj o vstávaní. Keď budete oddýchnutí a vyspatí budete ľahšie zvládať problémy, stresové situácie, budete plní energie a  sprevádzať vás bude počas dňa dobrá nálada. Vyhnete sa zbytočnému podráždeniu a nahnevaniu v dôsledku nedostatku spánku.

Letom sa zábava nekončí! 7 tipov na zábavu po celý rok.

Aj popri škole sa dá cez víkend vybehnúť za zábavou a dobrodružstvom. Na Slovensku máme množstvo krásnych miest, ktoré sa oplatí s deťmi navštíviť aj na jeseň. Prinášame vám 7 tipov, kam vyraziť s deťmi na výlet.

Zveropark – Losia farma

Zveropark v Revištskom Podzámčí je vhodným miestom pre všetkých milovníkov prírody a zvierat. Nachádza sa tu viac ako 40 druhov zvierat. Svoj voľný čas môžete využiť naplno a na výber máte z viacerých aktivít, ktoré zveropark ponúka. Nájdete tu hladkací kútik, ktorý určite ocenia vaše deti a máte možnosť nakŕmiť zvieratká (krmivo sa musí kúpiť v zveroparku). Môžete si dopriať oddych a spraviť si piknik pod holým nebom, opekať alebo si zakúpiť jedlo v bufete. Samozrejme sa tu nachádza aj detské ihrisko, skákacie centrum, hasičský trenažér a mnoho iného.

Utekajúce losy v zveroparku.
Zdroj: https://zveropark.sk/

Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet

Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet na Donovaloch je špecifický vďaka domčekom v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry. Návštevníkom ponúka nezabudnuteľnú atmosféru slovenských ľudových rozprávok. Tento zážitok je umocnený účinkovaním hrdinov ľudových príbehov, ako sú Popolvár, Loktibrada a ostatní.

Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet
Zdroj: www.habakuky.eu

Pedal Planet – Galéria šliapacích autíčok

Galéria šliapacích autíčok sa nachádza vo Vysokých Tatrách v osade Nová Polianka. Pedal Planet patrí k jednej z najväčších súkromných zbierok šliapacích autíčok v Európe. Nájdete tu viac ako 110 exponátov, ktoré sú rozdelené do šiestich hlavných skupín. Autíčka sú rozdelené podľa krajiny vzniku. Taktiež tu nájdete kolotoč alebo vojenské a policajné autá, v ktorých sa vaše deti môžu odfotiť. Okrem autíčok sa tu nachádzajú aj motorky alebo rakety a lietadlá. Ak patríte medzi milovníkov áut, tak Pedal Planet je pre vás tou správnou voľbou.

Pedál park
Zdroj: Pedál park

Chodník korunami stromov Bachledka

Máte radi turistiku, krásnu prírodu a čerstvý vzduch? Navštívte chodník korunami stromov, ktorý sa nachádza v Bachledovej doline. Užijete si nádherný výhľad z 32 metrov vysokej veže na Belianske tatry, Pieniny a Zamagurie. Prostredie tvorí nádherný les, kde vás čakajú prekvapenia a taktiež si odnesiete aj nové vedomosti o faune, flóre, o lesoch, ich ochrane a ničivej sile počasia. Chodník korunami stromov je dlhý 1,8 km s prevýšením 300 m.

Bachledova dolina
Zdroj: Bachledova dolina

Košická detská historická železnica

Detská železnica, ktorá sa nachádza v Čermeľskom údolí v Košiciach je historickou a muzeálnou železnicou. Železnica bola vybudovaná v rokoch 1955-1956. Aktuálne premáva zo stanice Čermeľ do stanice Alpinka, samozrejme aj naspäť. Užite si nezabudnuteľnú jazdu jesenným Čermeľským údolím na historických vlakových súpravách. Jazda trvá približne 20 minút.

Košická detská železnica
Zdroj: Košická detská železnica

ZOO kontakt

ZOO kontakt sa nachádza pri Liptovskom Mikuláši, kúsok od aquaparku Tatralandia. Návštevu zoo môžete spojiť aj s pobytom v aquaparku. Zoo kontakt ponúka blízkosť zvierat a možnosť pohladkať ich. Samozrejme nie všetky, ale dostanete sa neskutočne blízko aj k nebezpečným zvieratám, ako napríklad k medveďom, levom alebo tigrom. Môžete si zakúpiť krmivo a nakŕmiť zvieratá pod dohľadom ošetrovateľa. Doprajte sebe a svojim deťom nezabudnuteľný zážitok.

ZOO kontakt
Zdroj: www.zookontakt.sk

Mysterium Bojnice

V Bojniciach môžete zavítať aj do zoo, ale ak máte radi dobrodružstvo a záhady, tak navštívte Mysterium v Bojniciach. Mysterium ponúka logické hry, známe pod pojmom únikové hry. Tieto hry sú vhodné pre ľudí rôzneho veku, baviť bude určite staršie deti. Na výber máte z vnútorných alebo vonkajších únikových hier. Princíp spočíva v riešení hádaniek, objavovaní tajných skrýš v miestnosti, ktoré sú doplnené tématicky ladeným príbehom. Vyriešenie záhady je časovo ohraničené. Pri únikových hrách je najdôležitejšia tímovosť, vzájomná komunikácia a to, že všetky problémy riešite spoločne. Utužíte si rodinné vzťahy a zažijete spolu chvíle napätia, tajomna a šťastia, na ktoré budete dlho s úsmevom na tvári spomínať.

Mysterium Bojnice
Zdroj: https://www.mysterium.sk/

Letom sa rok ani zážitky nekončia. Jeseň je plná farieb a posledné roky je aj stále teplo. Tu si prečítajte viac o tom, ako zabaviť deti na jeseň. Naplánujte si výlety na celý rok dopredu a spríjemnite celý rok ako sebe, tak vašim ratolestiam.


Môže sa vám tiež páčiť