Tehotenstvo a let lietadlom: Je to bezpečné?

Tehotenstvo a let lietadlom je veľmi diskutovanou témou, ktorú rieši väčšina nastávajúcich mamičiek. Či už sa jedná o dovolenku alebo pracovnú cestu, najdôležitejšie je počúvať vlastné telo a rady lekárov. Taktiež treba brať do úvahy mnoho iných faktorov.

Author avatar
babmin
let lietadlom tehotenstvo

Čo v článku nájdete:

Môžem cestovať lietadlom počas tehotenstva?

Vo všeobecnosti je cestovanie počas tehotenstva bezpečné, ale vždy ešte pred samotným letom  je potrebné sa vopred porozprávať so svojim lekárom, aby ste mali istotu, že let lietadlom pre vás v tehotenstve nepredstavuje žiadne riziko.

Mnohí lekári výrazne odporúčajú, aby ste necestovali do zahraničia v období blížiaceho sa pôrodu. Navyše väčšina leteckých spoločností obmedzuje tehotné ženy na nástup do lietadla v poslednom mesiaci tehotenstva.

Čo môže brániť cestovaniu lietadlom počas tehotenstva?

Väčšina tehotných žien ma z lietania lietadlom rešpekt. Ak sa uistíte, že nemáte žiadne zdravotné ťažkosti, väčšinou je lietanie bezpečné. Ale pri dlhších letoch možno budete musieť vstať, aby ste si natiahli nohy a vyhli sa krvným zrazeninám. Tak ako pri väčšine situácií, tak aj pri lietaní lietadlom v tehotenstve treba byť ostražití a premyslieť pár vecí dopredu.

tehotna zena sedi v lietadle

Medzi tieto faktory patrí:

To, v ktorom týždni ste

Je pravdou, že najlepším možným časom na cestovanie v tehotenstve je druhý trimester. A teda zvyčajne to je vtedy, keď sa žena cíti najlepšie, keďže nevoľnosť a únava väčšinou zmizne. Navyše aj riziko komplikácií je počas druhého trimestra tehotenstva najnižšie. I keď sa môže samozrejme kedykoľvek stať čokoľvek.

V prvom trimestri väčšina nastávajúcich mamičiek pociťuje nevoľnosť a necítia sa dobre, keďže ich telo sa prispôsobuje tehotenstvu. Pri treťom trimestri sa tak isto žena necíti najlepšie, vtedy je najlepšie ostať doma v blízkosti lekárov a nemocnice.

Zdravotné komplikácie

Vždy sa poraďte so svojim lekárom, či je bezpečné počas vášho tehotenstva cestovať. Obmedzenia väčšinou nastávajú pri zdravotných ťažkostiach ako je:

  • Anémia
  • Gastračný diabetes
  • Vysoký krvný tlak

Ak aj máte nejaké existujúce ochorenia a ťažkosti je dôležité, aby ste si so sebou zobrali aj zdravotné záznamy alebo sa uistili, že k nim máte prístup na diaľku.

Prečítajte si aj náš starší článok o rizikovom tehotenstve!

Viac početné tehotenstvo

Riziko predčasného pôrodu sa automaticky zvyšuje, ak čakáte dvojčatá, trojčatá alebo pri inom viacnásobnom tehotenstve. Väčšinou lekári odporúčajú, aby ste ostali počas tehotenstva bližšie k domu.

Cestovanie do oblastí, kde je potrebné očkovanie

Pri cestovaní do niektorých destinácií je občas potrebné očkovanie. Avšak niektoré vakcíny sa neodporúčajú pre tehotné ženy. A občas je riziko ochorenia väčšie ako akékoľvek vedľajšie účinky vakcíny.

Kedy v tehotenstve necestovať?

Termín pôrodu je len orientačný. Koniec tehotenstva môže byť nepredvídateľný a počas posledných týždňov sa môže stať čokoľvek. Lekári odporúčajú, aby tehotné ženy v treťom trimestri obmedzili cestovanie a najmä v poslednom mesiaci ostali v blízkosti domova.

Letecké spoločnosti

Každá letecká spoločnosť má svoje vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú lietania v tehotenstve. Vo väčšine prípadov vám letecké spoločnosti nepovolia letieť v poslednom mesiaci tehotenstva, hoci niektoré nepovolia lietanie ženám už od 28. alebo 29. týždňa tehotenstva.

Tipy na lietanie lietadlom počas tehotenstva

Natiahnite si nohy

Vďaka vstávaniu a pohybu počas letu môžete jednoducho zabrániť vzniku hlbokej žilovej trombózy. Ide o stav, kedy sa vytvoria krvné zrazeniny a tie prechádzajú celým telom – navyše vaše riziko ich vzniku je počas tehotenstva vyššie. Môžete taktiež chodiť po kabínach, robiť jemné rotačné pohyby nohami alebo zdvíhať nohy. Preto je dobrým nápadom zarezervovať si miesto v uličke, ak máte tú možnosť.  

tehotna zena v lietadle

Dostatočná hydratácia

Zabezpečte si dostatočný prísun tekutín počas letu. Vypite viac vody a vyhýbajte sa kofeínu a alkoholu, ktoré môžu spôsobovať dehydratáciu.

Noste pohodlné oblečenie

Oblečte si pohodlné oblečenie, ktoré vám poskytne dostatočnú pohyblivosť. Vyhnite sa tesným opaskom alebo oblečeniu, ktoré môže obmedziť prietok krvi.

Vyhnite sa stresu

Snažte sa minimalizovať stres pred a počas letu. I keď je pravdou, že cestovanie môže byť niekedy stresujúce, preto je dôležité sa uvoľniť a mať pozitívny prístup.

Nezabudnite na poistenie

Pred cestou sa uistite, že ste počas svojho dovolenkového pobytu krytá. Niekedy sa stáva, že si budete musieť zabezpečiť poistenie len pre vašu cestu.

Prineste si zdravotné záznamy

Vždy je dobrým nápadom si so sebou priniesť aj kópiu vašich lekárskych záznamov, v prípade, ak by nastali nejaké komplikácie.

Tip: V staršom článku sme písali aj o tom, „Čo môžete očakávať v jednotlivých trimestroch tehotenstva„.

Informácie o zdravotnej starostlivosti

Bez ohľadu, kam cestujete, informujte sa, kde sa nachádza najbližšia nemocnica alebo zdravotné stredisko.

Let oje už v plnom prúde, niektoré máte dovolenku už za sebou, niektoré z vás na ňu ešte len čakajú. Dávajte si na seba a svojich drobcov pozor, aby ste si poriadne oddýchli predtým ako sa uvidíte a prídu na rad úplne iné starosti 🙂

 


Môže sa vám tiež páčiť