Čaje a ich účinky v tehotenstve🤰🌿🍵

Aké je vhodné piť čaje v tehotenstve? A aké nie? Čaje a ich účinky v tehotenstve je vhodné poznať a zabezpečiť tak zdravý vývin bábätka.

Author avatar
babydrea
Čaje v tehotenstve.

Čo v článku nájdete:

Mnoho mamičiek, ktoré obľubovali popíjanie čajov, v tehotenstve sklamane konštatujú, že je s čajmi na nejaký čas koniec. Máme pre vás dobrú správu. Nemusí to tak byť! Čajov sa v tehotenstve nemusíte vzdať, len je potrebné si medzi nimi vybrať ten správny.  Nie je totiž čaj ako čaj. Ako sú teda na tom čaje v tehotenstve?

Aké čaje je dobré piť v tehotenstve?

Dostatok vhodných tekutín podporuje látkovú premenu a dobrú funkciu ľadvín, a tým aj vylučovanie toxických látok, ktoré vznikajú v organizme. Nedostatok tekutín má za následok bolesti hlavy, únavu, malátnosť a pokles duševnej a fyzickej výkonnosti. Rovnako aj s nesprávnym pitným režimom súvisí vznik zápchy.

Ale aké čaje sú v tehotenstve prospešné a tehotná žena si ich môže s chuťou a bez obáv dopriať? Samozrejme v primeranom množstve a platí zásada, že bylinkové čaje počas tehotenstva nie je dobré popíjať pravidelne – aj tie prospešné bylinky môžu pri dlhom užívaní uškodiť.

Šípkový čaj v tehotenstve

Prečítajte si viac: Šípkový čaj v tehotenstve

Medovkový čaj v tehotenstve

Medovkový čaj

Tip: Verziu tohto čaju nájdete aj pre tehotné ženy: FYTO Bio Bylinný čaj GRAVITEA PRE TEHOTNÉ ŽENY

Žihľavový čaj v tehotenstve

Žihľavový čaj

Tip: Prečítajte si v tomto článku viac „Žihľavový čaj v tehotenstve„.

Lipový čaj v tehotenstve

Lipový čaj

Rakytníkový čaj v tehotenstve

rakytníkový čaj

Tip: Verziu rakytníkového čaju nájdete aj pre tehotné ženy: FYTO Bio Bylinný čaj GRAVITEA PRE TEHOTNÉ ŽENY

V čom môžu pomôcť čaje v tehotenstve?

Čaje perfektne doplnia pitný režim, nečakajte na pocit smädu, najlepšie je piť pravidelne v menších dávkach. Nikdy by sa nemalo piť menej ako 2 litre denne.

Niektoré čaje vedia byť naozaj nápomocné, keďže obsahujú široké spektrum liečivých látok. Môžu doplniť potrebné vitamíny, minerály a látky, ktoré vedia byť nápomocné pri zdravotných ťažkostiach. Mnohé čaje zvyšujú obranyschopnosť organizmu, pomáhajú pri chrípke, nachladnutí, znižujú teplotu alebo sú nápomocné pri zápale močových ciest. Taktiež zlepšujú psychickú pohodu, upokojujú a znižujú stres.

Bylinkové čaje môžu byť v tehotenstve skvelým pomocníkom na rannú nevoľnosť, bolesti hlavy, môžu napomáhať aj pri nadúvaní alebo hemoroidoch. V neskoršom štádiu môže popíjanie vhodných bylinkových čajov zjednodušiť priebeh pôroduzmierniť popôrodné bolesti (maliník, alchemilka).

Tip: Prečítajte si starší článok Čo očakávať počas jednotlivých trimestrov tehotenstva?

Netreba zabúdať na fakt, že všetko, čo konzumuje matka, prejde cez pupočnú šnúru do tela dieťaťa. Niektoré čaje môžu obsahovať látky, ktorí sú schopné spôsobiť potrat, predčasný pôrod, kontrakcie maternice alebo poškodenie plodu.

Akým čajom sa radšej vyhnúť a prečo?

Niektoré čaje počas tehotenstva nie sú vhodné a môžu na mamičku a dieťatko pôsobiť presne opačne, ako by očakávala. V období tehotenstva a dojčenia je lepšie sa vyhnúť napríklad nižšie uvedeným čajom.

Pred užívaním akéhokoľvek čaju si nájdite dostatočné množstvo odborných informácií, ideálne, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

Zelený čaj v tehotenstve

V nadmernom množstve nie je zelený čaj v tehotenstve vhodný najmä kvôli tomu, že obsahuje kofeín. Kofeín vo veľkom množstve nielen zrýchľuje srdcovú činnosť, negatívne ovplyvňuje rast plodu, ale taktiež aj zaťažuje obličky a pečeň

Na druhej strane je zelený čaj známy pre svoje blahodarné a liečivé účinky. Je veľmi dobrým antioxidantom. Ak tehotná žena obľubuje zelený čaj, nemusí sa ho vzdať úplne. Jednu šálku kvalitného zeleného čaju párkrát do týždňa si môže dopriať každá nastávajúca mamička bez výčitiek svedomia. Nielen že vtedy neuškodí sebe ani bábätku, ale zároveň zo zeleného čaju vyťaží len všetko to potrebné, čo obsahuje.

Čierny čaj v tehotenstve

Čierny čaj v tehotenstve nie je zakázaný, ale odporúča sa jeho pitie vo veľmi obmedzenom množstve. Dôvod je jednoduchý: má vyšší obsah kofeínu, zhoršuje vstrebávanie železa a môže spôsobiť vznik zápchy.

TIP: Ak si chcete tento čaj pokojne vychutnávať, stačí ho jednoducho zbaviť kofeínu – vrecúško zalejete horúcou vodou, necháte ho 30 minút lúhovať a potom toto vrecúško vyberiete a zalejete horúcou vodou znova. veľká časť kofeínu sa z čaju vylúči počas prvého lúhovania.

Prípadne vyskúšajte verziu priamo bez kofeínu: FYTO DETSKÝ ČIERNY čaj bez kofeínu

Mätový čaj v tehotenstve

I keď na jednej strane čaj z mäty je počas tehotenstva obľúbený práve pre jeho schopnosť pomáhať upokojovať žalúdok pri ranných nevoľnostiach, žalúdočných ťažkostiachzlom trávení. A toho si mnohé tehotné ženy „užijú“ naozaj až až.

Na druhej strane sa neodporúča piť najmä v prvom trimestri. Dôvodom je hlavne to, že prekrvuje maternicu a môže vyvolať kontrakcie.  Mäta nie je vhodná vôbec, ak má žena diagnostikované riziko potratu, alebo ak už má za sebou jeden či viac spontánnych potratov. Zároveň sa mätový čaj neodporúča ani po pôrode v období dojčenia, pretože môže zhoršiť tvorbu materského mlieka.

Harmančekový čaj v tehotenstve

Tento čaj nie je úplne zakázaný, ale treba ho piť s mierou. V určitých prípadoch môže byť celkom nebezpečný a môže vyvolať u dieťaťa budúce alergie – to platí najmä vtedy, ak sa užíva v nadmernom množstve. Počas prechladnutia je jeho krátkodobé a striedme užívanie v poriadku.

Zázvorový čaj počas tehotenstva

Pri zázvore je to počas tehotenstva rôzne. Niektorí ho odporúčajú len na začiatku tehotenstva proti ranným nevoľnostiam. A samozrejme aj to vo veľmi malom množstve. V neskorších fázach tehotenstva je lepšie sa mu radšej vyhnúť, pretože dokáže značne prekrviť pohlavné orgány, čo môže dokonca vyvolať predčasný pôrod alebo potrat.

Väčšinou sa zázvor používa na zvýšenie obranyschopnosti organizmu, najmä pri chladnejšom počasí, kedy na každom kroku číha chrípka a prechladnutie.

čaj môže byť vo veľa prípadoch účinný, ale ako pri všetkom platí aj tu: všetko s mierou!

Pri pití čaju nezabúdajme ani na ostatné potraviny, ktoré nie sú vhodné pre tehotné ženy. V našom staršom článku nájdete najčastejšie Zakázané potraviny v tehotenstve.

Niet na to ako si voľné chvíľky vychutnávať so šálkou dobrého čaju alebo kávy. S rastúcim bruškom a očakávaním nového človiečika však musíme začať myslieť nielen na seba. Nový život, ktorý v nás vzniká je veľmi krehký. Dodržiavaním určitých pravidiel alebo obmedzení zabezpečíme sebe aj bábätku bezproblémový príchod na svet.

Na záver by sme radi podotkli, že v tomto článku nie sú lekársky overené informácie, ale všeobecne platné predpoklady, ktoré sme zozbierali v online prostredí. Ak máte chuť na nejaký čaj (či už uvedený alebo neuvedený v článku), poraďte sa so svojím lekárom. Nám ako vodítko celkom dobre slúži aj stránka: www.adc.sk V sekcii „Potravinové a výživové doplnky“ nájdete veľa farmaceutických informácii ako aj príbalové letáky. Uvedené tipy na konkrétne čaje nie sú súčasťou žiadnej reklamnej spolupráce, ale značka FYTO má veľa dobrých produktov práve pre tehotné ženy alebo bábätká🤰👶🧒🌿


Môže sa vám tiež páčiť