Bylinky a ich užívanie v tehotenstve🌿🪴🌿

Bylinky sú skvelými pomocníkmi. Dokážu pomôcť pri rôznych problémoch. Ale ako je to s bylinkami počas tehotenstva?

Author avatar
babydrea
Bylinky v tehotenstve

Čo v článku nájdete:

Dbajte na vhodný výber byliniek

Bylinky v tehotenstve vedia byť nápomocné, ale treba byť obozretní, aby ste si s nimi aj neuškodili. Liečivé bylinky obsahujú široké spektrum účinných látok. Ale rovnako ako pri liekoch, tak aj pri rastlinách sa môžu objaviť nežiadúce účinky, ktoré dokonca počas tehotenstva môžu poškodiť plod. Preto ich výber netreba podceniť. Netreba zabúdať na fakt, že všetko, čo konzumuje matka, prejde cez pupočnú šnúru do tela dieťaťa. Niektoré byliny môžu obsahovať látky, ktorí sú schopné spôsobiť potrat, predčasný pôrod, kontrakcie maternice alebo poškodenie plodu.

Aké bylinky sú vhodné v tehotenstve?

Ak aj vy patríte medzi milovníčky bylinných čajov, nemusíte im počas tehotenstva dať úplne zbohom. Existujú aj také, ktoré v primeraných množstvách nijako neublížia vám alebo vášmu bábätku. Určite však bylinkové čaje v tehotenstve nepopíjajte pravidelne – aj tie prospešné bylinky vám môžu pri dlhom užívaní uškodiť. Samozrejme, aj keď sú niektoré bylinky vhodné aj v tehotenstve, vždy platí, že ich konzumujte s mierou. Ak si nie ste istá, tak sa určite radšej poraďte so svojím gynekológom.

bylinkyv tehotenstve

Rakytník v tehotenstve

Rakytník je skvelým pomocníkom v tehotenstve. Výborne vplýva na kvalitu pleti, dodáva telu potrebné vitamíny, znižuje bolesti kĺbov a spoľahlivo pôsobí aj proti stresu. Táto zázračná bylinka sa v mnohých prípadoch pridáva aj do tehotenských čajov.

Medovka v tehotenstve

Medovkový čaj je pre tehuľky ako stvorený! Máte problémy so spánkom? Ak áno, určite oceníte upokojujúce účinky medovky. Taktiež pomáha pri bolestiach hlavy, pri tráviacich ťažkostiach a prispieva k udržaniu hormonálnej rovnováhy.

Žihľava v tehotenstve

Žihľava v tehotenstve telu dodáva celý rad prospešných vitamínov. Je zdrojom vitamínov skupiny B, A, C, K a minerálov – sodík, magnézium či železo.  V tehotenstve sa používa na liečbu chudokrvnosti a pomáha taktiež proti opuchom a pri problémoch s pálením záhy. Taktiež je nápomocná aj pri bolestiach hlavy a stimuluje hladinu krvného cukru. Žihľava je skvelou pomocníčkou pri zápalových ochoreniach močových ciest.

So žihľavovým čajom to však netreba preháňať, postačí jedna až tri šálky týždenne. Pri vysokom príjme by sa mohla dostaviť nežiadúca alergická reakcia.

Repík v tehotenstve

Repík je veľmi nápomocný pri žalúdočných a žlčníkových ochoreniach, obmedzuje ukladanie tukov v pečeni. Rovnako má aj protizápalové účinky a pozitívne pôsobí aj na hnisavé vyrážky alebo zapálené hemoroidy.

Lipový čaj v tehotenstve

Lipový kvet je skvelým bojovníkom proti prechladnutiu, pôsobí protizápalovo a účinne znižuje horúčku. Menej známe o lipovom čaji je to, že zlepšuje trávenie. Okrem iného priaznivo vplýva na pečeň a obličky a zvonku je výborný na ošetrenie pokožky.  

Šípky v tehotenstve

Šípky obsahujú mnoho potrebných vitamínov pre tehotnú ženu, ako je vitamín C, B2, B6, provitamín A a vitamín K. Priaznivo pôsobí na imunitu nielen tehotnej ženy, ale taktiež aj dieťatka. Bez obáv môžete piť jednu šálku šípkového čaju denne, počas tehotenstva je absolútne bezpečný.

Brusnica v tehotenstve

Brusnica je v tehotenstve nápomocná najmä pri zápale močového mechúra. Pri jej užívaní treba byť obozretný, nesmie sa užívať dlhodobo.

Prečítajte si aj iné zdroje, určite nič nenechajte na náhodu a v prípade potreby sa poraďte s vašim ošetrujúcim lekárom. Pozrite napríklad v článku Bylinky v tehotenstve alebo v tomto o užívaní byliniek v tehotenstve.

Aké bylinky nie sú vhodné v tehotenstve?

Na niektoré bylinky si počas tehotenstva treba dať obzvlášť pozor a najmä počas prvého trimestra by ste sa im mali vyhýbať. V našom staršom článku si prečítajte to, čo očakávať v jednotlivých trimestroch tehotenstva!

Škorica v tehotenstve

Táto voňavá korenina je známa najmä pre svoje antibakteriálne a protizápalové účinky. V malých množstvách je škorica počas tehotenstva bezpečná. Bez obáv ňou môžete dochutiť svoju kašu alebo jogurt.

Škorica v tehotenstve

Pravidelné užívanie vo veľkých množstvách sa rozhodne neodporúča. Mali by ste sa vyhnúť škoricovému oleju. Nadmerné užívanie škorice v tehotenstve zvyšuje riziko potratu a predčasného pôrodu. Tehotné ženy, ktoré trpia kardiovaskulárnym ochorením by škoricu mali úplne minimalizovať, vzhľadom k tomu, že riedi krv a môže spôsobiť zvýšenú krvácavosť.

Alchemilka obyčajná v tehotenstve

S alchemilkou počas tehotenstva treba narábať naozaj veľmi opatrne. Aktívne látky obsiahnuté v alchemilke sú triesloviny, silice, horčiny, flavonoidy, éterické oleje, fytosteroly, kyselina salicylová, minerálne látky, vitamín C a mnoho ďalších. Táto bylina je veľmi účinná pri silnom menštruačnom cykle alebo popôrodnom krvácaní, zmierňuje poradenia po pôrode a spevňuje podbrušné svalstvo.

No počas tehotenstva sa alchemilka obyčajná neodporúča, predovšetkým počas prvého trimestra, pretože môže spôsobiť predčasné kontrakcie. Užitočná môže byť od ukončeného 36. týždňa, keď chcete pripraviť telo na pôrod. Potom je potrebné alchemilku vylúčiť počas dojčenia, pretože môže zastaviť tvorbu mlieka.

Materina dúška v tehotenstve

Materina dúška stimuluje maternicu, môže zosilniť menštruačné krvácanie alebo vyvolať potrat. Čaj z materinej dúšky je dobrým spojencom až ku koncu tehotenstva, kedy môže vyvolať pôrod. Vhodná je taktiež po pôrode pre lepšie sťahovanie maternice.

Mäta v tehotenstve

Počas prvého trimestra sa mäta neodporúča piť, pretože prekrvuje maternicu a môže vyvolať kontrakcie. Na druhej strane môže byť nápomocná pri nevoľnostiach a žalúdočných ťažkostiach, prípadne zlom trávení.

Aloe vera v tehotenstve

Aloe veru radšej počas tehotenstva vynechajte. Vo väčších dávkach pôsobí ako preháňadlo, môže spôsobiť aj kontrakcie, ktoré vedú k potratu.

TIP: Prečítajte si aj starší článok o ostatných potravinách, čo je možné jesť v tehotenstve a čo sa neodporúča.

Vyvolanie potratu bylinkami

Strata plodu vo vnútri maternice počas prvých 20 týždňov tehotenstva sa nazýva potrat alebo spontánny potrat. Ak sa radi spoliehate na prírodu napríklad pri liečbe respiračných ochorení, pri zastavení horúčky alebo tráviacich problémoch, v tehotenstve si dajte pozor. Niektoré druhy byliniek môžu poškodiť plod alebo dokonca spôsobiť potrat. Medzi bylinky, ktoré môžu spôsobiť potrat patria:

Alchemilka

Alchemilka, teda čaj  alebo výluh z tejto bylinky môže spôsobiť sťahy maternice. V prvom trimestri môže vyvolať krvácanie, odlúčenie plodu a potrat. Vo vyššom štádiu tehotenstva môže vyvolať predčasný pôrod.

Škorica

Prostriedkom na stimuláciu maternice je nepochybne škorica. Pri správnom dávkovaní jej užitie môže viesť až k potratu. Avšak pri varení stráca schopnosť prirodzene vyvolať potrat.

Mäta

Je pravdou, že mäta príjemne osvieži. No v prvom trimestri by ste sa jej mali rozhodne vyhnúť. Môže totiž spôsobiť sťahy maternice a potrat.

Šalvia

Šalviu by ste počas tehotenstva nemali konzumovať. Patrí k veľmi nebezpečným bylinkám, pretože obsahuje látky, ktoré sú toxické pre plod, takže ho môže poškodiť. To platí najmä v prvom trimestri. Taktiež môže spôsobiť potrat. Rovnako by sa jej mali vyhnúť aj dojčiace ženy, pretože môže podporiť stratu mlieka.

Levanduľa lekárska

Je možné, že vám vôňa levandule začne v tehotenstve prekážať. Ide o obranný mechanizmus tela. Nielen samotná levanduľa ako bylina, ale aj arómaterapia či vonné olejčeky na masáž nie sú počas tehotenstva vhodné. Či už pitie čaju alebo využívanie oleja zvonku môže v niektorých prípadoch (najmä pri rizikovom tehotenstve) spôsobiť potrat.

Je vhodné a bezpečné vyvolať potrat bylinkami?

Umelé ukončenie tehotenstva je pre telo stresujúce. Je narušené hormonálne pozadie, menštruačný cyklus a môže dôjsť k poruchám vo vaječníkoch. Riziko vedľajších účinkov je naozaj vysoké. Pri vykonávaní potratov bylinkami nie je možné dopredu predpovedať, ako silno budú pôsobiť na ženské telo a ako na to telo zareaguje. V každom prípade môže hroziť potrat alebo sa tehotenstvo rozvinie s patológiou plodu. V najvážnejších prípadoch takéto potraty môžu skončiť smrťou na krvácanie a nadbytok toxínov. Domáce potraty taktiež môžu skončiť neplodnosťou alebo otravou krvi.

Ak ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli pre predčasné ukončenie tehotenstva, tak určite neexperimentujte sama. Vždy sa poraďte s lekárom alebo vyhľadajte inú odbornú pomoc.


Môže sa vám tiež páčiť