Sladkosti a deti 🍭🍫🍦

Sladkosti a deti. Povoliť sladkosti alebo nie? A od akého veku?

Author avatar
babydrea
Dve deti s lizatkom

Čo v článku nájdete:

Bohužiaľ sa stále mnohí nenaučili vnímať sladkosti a nadmernú konzumáciu cukru ako veľmi škodlivý zvyk. Láska k sladkostiam je deťom vštepovaná od malička. Z lízaniek, čokolády alebo keksíkov sa stala súčasť výchovy. Tieto sladké dobroty deti dostávajú za odmenu za dobré známky, upratanie izby alebo niekedy slúžia ako dobrý prostriedok vyjednávania.

Je to o prístupe rodičov

Najmä rodičia ovplyvňujú vo veľkej miere vzťah detí k sladkostiam. Sú rôzne výchovné postupy. Práve pri téme „deti a sladkosti“ sa rodičia delia na niekoľko táborov. Navzájom si obhajujú dôvody, prečo deťom dávajú alebo nedávajú sladkosti.

Do prvého táboru sa radia rodičia, ktorí deťom striktne zakazujú sladkosti. Zo strachu pred cukrom im nedávajú nič s pridaným cukrom, hocijaké umelé sladkosti sú pre nich tabu. Povoľujú iba ovocie a tlačia na svoje deti tak, že sú zvyknuté odmietať sladkosti.

Druhý tábor tvoria rodičia, ktorí nechávajú svojim deťom slobodnú vôľu v jedení sladkostí. Môžu si zobrať sladkosť vtedy, keď chcú a v množstve, po ktorom túžia. Majú doma „skrinku dobrôt“, v ktorej si nájdu takú maškrtu, na ktorú majú chuť.

V treťom tábore idú rodičia inou cestou. Dávajú deťom sladkosti za odmenu alebo na prídel. Napríklad keď si upracú izbu, alebo majú povolené zjesť niečo sladké na desiatu, prípadne po obede. Príjem množstva sladkostí regulujú rodičia. Deťom sladkosti nezakazujú, ale na druhej strane ich nemôžu zjesť koľko chcú.

Nie je cukor ako cukor

Nie všetko sladké sa aicky považuje za zlé. Najlepšou alternatívou sladkostí, po ktorej môžete siahnuť, je ovocie. Deťom okrem iného doplní aj potrebné vitamíny. Ovocie síce obsahuje fruktózu, ale fruktóza je pre telíčko malého človeka veľmi prospešná.

Deti a cukor
Deti a cukor

Detskej lekárky sme sa opýtali, aké odporúčané množstvo cukru môže dieťa prijať. Jej odpoveď vás možno prekvapí:

„Keď dieťa dostatočne prijíma cukor z ovocia, ryže, zemiakov a pečiva, tak každý ďalší cukor v podobe sladkostí je úplne zbytočný a nepotrebný.“

Ak by dieťa nemalo vzťah k ovociu alebo by ho nechcelo jesť, skúste z ovocia vytvoriť nejaký veselý recept. Či už morský svet alebo na Vianoce takýto dezert! Kreativite sa medze nekladú a dieťa to určite ocení. Skúste pre viac inšpirácií ako servírovať ovocie, aby lákalo deti alebo tieto veselé vitamínové triky. Na internete nájdete však inšpirácii oveľa viac.

Morsky svet na tanieri
Morsky svet na tanieri
Vianoce na tanieri
Vianoce na tanieri

Od akého veku najskôr môžu jesť deti sladkosti?

Sladkosti sú pre deti závislosťou. Je viac ako pravdepodobné, že keď dieťa ochutná sladkú maškrtu, tak mu hneď zachutí a bude sa jej dožadovať na pravidelnej báze.

Odborníci sa zhodujú na tom, že deťom do 3 rokov nie je vhodné dávať sladkosti. Rázne odporúčajú, aby najmenšie deti nemali v strave miesto pre sladkosti, teda najmä tie kupované.

Vedeli ste, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by deti do 2 rokov nemali dostávať žiaden pridaný cukor?

Pri jednom dieťati to je jednoduchšie

Ak s konzumáciu nadmerného cukru začnú už najmenšie deti, z dlhodobého hľadiska to môže spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti. Mnohým rodičom sa darí konzumáciu sladkostí udržať na uzde len pri prvom dieťati.

Chlapec s lizatkom
Chlapec s lizatkom

Druhé a ďalšie deti pozorujú staršieho súrodenca a keď ho vidia jesť a vychutnávať si sladkosti, prirodzene aj oni túžia ochutnať a rýchlo si na cukor zvyknú. Takto sa stane cukor súčasťou ich každodenného života, keďže je ťažké dlhodobo udržať mladšie deti bez sladkostí.

Riešením môže byť redukovanie sladkostí v domácnosti. Taktiež si spoločne môžete osvojiť zdravší životný štýl, kde sladkosti nebudú štandardom.

Ako rozvíjať súrodenecké vzťahy? Prečítajte si v našom staršom článku.

Aký vplyv má cukor na deti?

Ak je mladý organizmus vystavený veľkej konzumácií cukru, je ohrozený jeho zdravý vývoj. Nie je novinkou, že práve cukor je vinníkom väčšiny chorôb. Každým rokom rapídne narastá počet obéznych detí, z dôsledku nekontrolovateľného príjmu cukru. Ďalším zdravotným problémom v súvislosti s nadmerným užívaním cukru je zvýšená kazivosť zubov.

Tucny chlapec s donutom
Tučný chlapec s donutom

Vysoký príjem cukru taktiež súvisí so zápchou a nechutenstvom k iným jedlám. Veď predsa kto by mal chuť na brokolicu, keď dostane čokoládu? Dieťa zvyčajne vie, že nakoniec sladkú maškrtu aj tak dostane, keďže rodičia mu vyhovejú zo strachu, aby nebolo hladné a aby neschudlo. Častokrát volíme menšie zlo a dieťaťu nejakú tú sladkosť doprajeme aj niekoľkokrát za deň. Bohužiaľ ide o väčšie zlo, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ďalším negatívom spojeným s nadmerným príjmom cukru je zvyšovanie energie, ktoré môže spôsobiť u detí hyperaktivitu. Zhoršuje aj kvalitu spánku a môže spôsobovať nespavosť, čím ovplyvňuje telesnú aj emocionálnu regeneráciu. To platí najmä vtedy, ak dieťa dostane sladkosť večer.

Povoliť alebo zakazovať sladkosti?

Nie nadarmo sa hovorí, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Ak starším deťom zakazujete sladkosti a myslíte si, že ich ochránite pred nástrahami cukru, zjavne dosiahnete pravý opak. Pravdepodobne tieto „nedovolené dobroty„ budú vyhľadávať za vaším chrbtom a nárazovo zjedia ich veľké množstvo.

Dobrým nápadom je poobzerať sa po zdravších alternatívach sladkostí a strážiť dieťaťu ich prísun. Uprednostniť môžete prirodzene sladké potraviny, medzi ktoré patrí ovocie. Zlatá stredná cesta sa v tomto oplatí najviac.  Deti sa sladkosťami nebudú prejedať a na druhej strane ich nebudú lákať, lebo ich majú povolené v určitom množstve.

Čomu by ste sa mali vyhnúť?

Na čo si dávať pozor pri konzumácií sladkostí a čomu sa vyvarovať? Zhrňme si pár dôležitých bodov:

Sladkosti namiesto raňajok

Sladkostiam na raňajky by ste sa mali okľukou vyhnúť. V žiadnom prípade nenahrádzajte sladkosťami raňajky vašich detí. A to aj v prípade, ak vaša ratolesť nechce jesť nič iné.

Palacinky na ranajky
Palacinky na RAŇAJKY

Sladené nápoje

Sladené nápoje patria medzi najväčšie zlo, ktoré môžete dávať svojim deťom. V skutočnosti sú tieto sladené nápoje len prázdnymi kalóriami, ktoré ich smäd ani zďaleka nezahasia. Naopak po ich vypití ostanú viac smädní a budú ich požadovať vo väčšom množstve.

Tip: dajte dieťaťu čaj s trochou medu alebo čerstvú ovocnú šťavu.

Sladkosti pred jedlom

Keď vaše dieťa zje sladkú maškrtu pred jedlom, odmieta hlavné jedlo. Dôvod je jednoduchý. Sladkosti oklamú žalúdok, zvýšia hladinu cukru, čo má za následok plnosť dieťaťa. Už nemá chuť jesť, keď necíti hlad.

Pozor na umelé farbivá

Súčasťou sladkostí sú okrem cukru aj umelé farbivá. Dokopy sú pre telo pekelnou kombináciou, ktorá neprináša nič dobré. Mnohé výskumy ukazujú, že umelé farbivá priamo súvisia s hyperaktivitou u detí. Na aké umelé farbivá si treba dať pozor?

Dávajte si pozor na: chinolín (E 104), žlté umelé farbivo (E 110), červený azorubín (E 122), alluru (E 129) a konzervačnú látku benzoan sodný (E 211).

Halloween a iné sviatky

Blíži sa Halloween a s ním sú neodmysliteľne späté sladkosti. S Vianocami zase koláče. Skúste vymyslieť zdravšie varianty! Či už cukríky alebo koláče, vždy existuje aj zdravší a menej sladký variant.

halloween a sladkosti
halloween a sladkosti

Mali by ste byť pre dieťa vzorom

Deti napodobňujú správanie rodičov. Ak budete svojmu dieťaťu hovoriť, že nemá jesť sladkosti, ale ono vás bude každý deň vidieť s čokoládou alebo keksíkom v ruke, tak to nemá žiadny efekt. Dôležitý je tu tak ako pri všetkom – vzor rodiča.

Obmedzte sladké na minimum, prípadne voľte zdravšie varianty. Ak chcete dieťa potešiť nejakou sladkou dobrotou, pripravte spoločne pochúťku doma. Namiesto kupovanej sladkosti, môžete upiecť koláč, sušienky z ovsených vločiek, muffiny alebo tvarohové dezerty s ovocím.

Čo sa týka kupovaných sladkostí, vždy sa nájdu také, ktoré sa dajú považovať za zdravšie náhrady. Napríklad môžete siahnuť po kvalitných čokoládach s vysokým obsahom kakaa namiesto klasických presladených a mliečnych čokolád. Sladké potešenie môžete mať aj z orechov ako sú napríklad kešu. Ak chcete svojmu dieťaťu vybrať zdravšiu sladkosť na desiatu, zabaľte mu müsli tyčinku bez sladkej polevy alebo sušené, prípadne lyofilizované ovocie.

Aký je váš názor?

Zaujímal nás aj váš postoj k téme „sladkosti a deti.“ Pýtali sme sa vás, aký máte názor na jedenie sladkostí pri vašich deťoch. Od koľkých rokov ste sladkosti deťom povolili, prípadne aké zdravé varianty ste im ponúkali. Tu je pár zaujímavých odpovedí:

„Do jedného roku som sa snažila dcére nedávať nič, čo obsahovalo cukor. Potom sme začali s piškótami. Vždy radšej volíme hlavne ovocie, ovocné kože a ovocnú sladkosť v ryžovej oplátke. Čokoládu ani lízatká nedávame dcére vôbec.“

-Zuzana

„Naša dcéra jedla do roka a trištvrte palacinky s džemom, buchty, bratislavské rožky a podobne. Nedávali sme jej žiadnu čokoládu, ani kupované cukrovinky – sladkosti.“

-Eva

„Ja som dávala zo začiatku hlavne ovocie, ovocné kože, neskôr domáci pribináčik, keď tak piškóty. Potom aj domáce koláčiky, muffinky, žiadne kupované brumíky a podobné sladkosti. Pri prvej dcére sa mi to darilo dodržiavať pomerne dlho (cca 2,5 roka). Snažila som sa obmedzovať hlavne cukríky a čokoládu a menej som sladila cukrom. Pri druhej dcére to už bolo horšie, keďže je medzi nimi 2-ročný rozdiel. Keď dostala staršia, tak mladšia chcela tiež a tá teda vie byť neústupčivá. A ja v záujme vlastného prežitia som bola povoľnejšia.

-Natália

A aký je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch!


Môže sa vám tiež páčiť