Inšpirácie na nábytok pre bábätká a deti

Zariaďujete alebo prerábate izbu vášmu drobcovi? Nábytok do detskej izby nie je len funkčným vybavením. Predstavuje príležitosť vytvoriť deťom ich vlastný svet zázrakov plný fantázie. Pozrime sa spoločne na niekoľko zaujímavých nápadov na nábytok pre najmladších členov rodiny.

Author avatar
admin
nabytok do detskej izby

Čo v článku nájdete:

Navrhnite vašim najmenším pohodlný priestor plný fantázie a radosti.

Zariaďujete alebo prerábate izbu vášmu drobcovi? Nábytok do detskej izby nie je len funkčným vybavením. Predstavuje príležitosť vytvoriť deťom ich vlastný svet zázrakov plný fantázie. Pozrime sa spoločne na niekoľko zaujímavých nápadov na nábytok pre najmladších členov rodiny.

Praktická variabilná postieľka

Skvelým kúskom nábytku do detskej izby je variabilná postieľka. Tá rastie spolu s vaším drobcom, čo prináša hneď niekoľko výhod. Bude ladiť so štýlom izby, ktorý ste vybrali na začiatku a tiež si váš drobec nebude musieť zvykať na novú posteľ. Variabilná postieľka bude rásť s vašim drobcom od jeho narodenia až do škôlkarského veku. Väčšina týchto variabilných postieľok je skonštruovaná tak, že bočnice sú vyberateľné, čo umožňuje rýchlu premenu detskej postieľky na juniorskú.

detska postielka
detska postielka 2

Zdroj: babetkovo.sk

Hravé poličky do detskej izby

Nábytok v detskej izbe by mal byť taký hravý, ako je fantázia detí. Kreativitu a nápaditosť môžete využiť pri poličkách na stenu, ktoré môžu okrem úložného priestoru slúžiť aj ako dekorácie. Nápadité poličky napríklad v tvare zvieratiek oživia steny detskej izby a poskytnú vám úložný priestor navyše. Pri výbere poličiek nezabúdajte na bezpečnostné hľadisko – mali by byť robustné, aby udržali váhu. Vyberajte tiež také poličky, ktoré majú zaoblené hrany.

Do detskej izby sa skvelo hodí napríklad takáto polička s motívom rozprávkového levíka s vešiakmi:

polička levík

Zdroj: premamku.sk

Alebo čo tak takéto poličky v motívoch zajačika či sloníka?

polička zajac

Zdroj: elisdesign.sk

polička sloník

Zdroj: svetpredeti.sk

Úložný priestor

Aj pokiaľ ide o úložný priestor, môžete si pri výbere zachovať hravosť a nápaditosť. Skrine môžete vybrať jednoduché a neutrálne, ktoré potom vašim deťom ostanú aj keď budú staršie – skrine sú častokrát väčšou investíciou, tak je lepšie vybrať hneď zo začiatku prevedenie, ktoré bude aktuálne, aj keď detičky podrastú. S čím sa ale môžete vyhrať a nebude vás to ani veľa stáť, sú doplnkové úložné priestory, napríklad na hračky. V tomto prípade môžete vybrať aj detské motívy, či už sú to zvieratká, autíčka alebo vesmírne motívy.

Skvelým doplnkovým úložným priestorom, ktorý oživí priestor detskej izby, môžu byť aj takéto modulárne skrinky, či už so zvieracími alebo vesmírnymi motívmi:

modulárna skrinka zvieratká
modulárna skrinka vesmír

Zdroj: livero.sk

Nápaditým a nadčasovým tipom na úložný priestor do detskej izby je aj takáto skrinka v tvare domčeka. Detičky si v nej môžu odkladať hračky a keď podrastú, môže sa premeniť na ich vlastnú knižnicu, kde si budú môcť odkladať svoje obľúbené knihy.

skrinka domček

Zdroj: svetpredeti.sk

Tip: Prečítajte si aj náš starší článok „Ako zariadiť detskú izbu pre dve deti„!

Tip pre detských nadšencov vesmírnej tematiky

Ak máte doma malých astronautov, určite by ste nemali prehliadnuť novú kolekciu AFTONSPARV s vesmírnou tematikou, ktorú má teraz v ponuke Ikea. Táto kolekcia doplnkov, hračiek a dekorácií je skutočne unikátna – vznikla v spolupráci s detičkami, ktoré milujú vesmír.

Ikea AFTONSPARV

Zdroj: ikea.com

V kolekcii nájdete mnoho zaujímavých vecí, ako napríklad posteľnú bielizeň či závesy vo vesmírnom motíve, ale aj vankúše, plyšové hračky, puzzle či lampu v tvare rakety.

aftonsparv zavesy ikea
aftonsparv postelna bielizen ikea

Zdroj: ikea.com

Rastúci písací stôl

Ako deti rastú, tak je tomu potrebné prispôsobovať aj ich nábytok. Dobrou voľbou môže byť aj takýto rastúci písací stôl, ktorý bude vaše dieťa sprevádzať od škôlky až po školské časy. Rastúci stôl m mechanizmus, ktorý umožňuje nastavovať rozmery a výšku stola a prispôsobiť ho tak potrebám vášho dieťaťa.

rastúci stôl

Zdroj: nonstop-nabytok.sk

Tipy na záver

Pri výbere nábytku pre vaše ratolesti, je najlepšie staviť na „rastúci“ a prispôsobiteľný nábytok, ktorý môžete podľa potrieb meniť, prípadne dokúpiť jednotlivé časti. Tak nebudete musieť každé tri roky kupovať nový nábytok kvôli tomu, že vaše detičky vyrástli. Môžete zvoliť už spomínanú rastúcu posteľ či písací stôl, ale aj stoličku či skrine, ktoré môžete prispôsobovať či dokúpiť časti navyše.

Pokiaľ ide o farby nábytku, určite nič nepokazíte neutrálnymi jemnými farbami. Sú vkusné a nadčasové, a tak bude nábytok vhodný aj keď vaše detičky podrastú. Ak by ste pre vaše menšie detičky predsa len chceli vniesť trocha farebnosti do ich izby, môžete tak urobiť využitím farebných doplnkov – môžete im napríklad vyzdobiť steny farebnými samolepkami vo veselých motívoch. Keď váš drobec vyrastie, môžete samolepky zo stien odstrániť, prípadne vymeniť za nové, také, ktoré sa vášmu staršiemu dieťaťu budú páčiť viac.

samolepky na stenu
samolepky na steny 2
samolepky na stenu 3

Zdroj: mivali.sk

Určite pri výbere nábytku nezabudnite ani na dôležitý aspekt a to bezpečnosť. Nábytok do detskej izby by mal byť pevný a stabilný. Investujte do kvalitného nábytku – či už ide o jeho spracovanie ale aj materiály. Dôležitým faktorom je samozrejme aj pohodlie vášho drobca. Preto si dajte záležať najmä pri výbere postele a predovšetkým matracu. Dobrý matrac by mal byť samozrejmosťou už od útleho veku dieťatka, aby ste mu zabezpečili dobrý a kvalitný spánok.

Záver

Výber nábytku pre detičky je dôležitým krokom k zabezpečeniu ich pohodlia a k vytvoreniu ich vlastného kráľovstva. Dobrou voľbou môže byť prispôsobiteľný nábytok, ktorý bude rásť spolu s vašim drobcom. Vytvorte pre vaše detičky miesto, ktoré bude podporovať ich kreativitu, napríklad s využitím nápaditých doplnkov, či už sú to časti nábytku ale aj doplnky, ako napríklad posteľná bielizeň, závesy, hračky či samolepky na stenu. Tieto detaily vám pomôžu k vytvoreniu rozprávkovej atmosféry. Nezabudnite ani na faktory, ako je kvalita materiálov a spracovania nábytku, aby ste zabezpečili jeho bezpečné používanie.


Môže sa vám tiež páčiť