Ako tráviť prázdniny s deťmi?

Hľadáte aj vy spôsoby, ako zabaviť a zaujať svoje deti počas letných prázdnin? Stačí len troška plánovania a prípravy a leto sa môže premeniť na čas nekonečnej zábavy, objavovania a nezabudnuteľných spomienok. Ako pripraviť deťom to najlepšie leto?

Author avatar
babydrea
prazdniny s detmi

Čo v článku nájdete:

Letné prázdniny sú skvelou príležitosťou, kedy ako rodič môžete svojim deťom vytvoriť trvalé a nezabudnuteľné zážitky a spomienky, ktoré im ostanú po celé roky. Leto poskytuje množstvo možností trávenia času, je obdobím na upustenie od rutiny a na ponorenie sa do aktivít, ktoré so sebou prinášajú radosť, smiech ale aj vzájomné spojenie.

V tomto článku nájdete tipy na to, ako tráviť prázdniny s deťmi, ako sa pripraviť na leto a zabezpečiť vašim ratolestiam skvelé letné zážitky. Od organizovania vášho času, vonkajších aktivít a kreatívnych projektov až po objavovanie miestnych atrakcií a výletov. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako z tohto leta urobiť nezabudnuteľný čas pre celú rodinu!

leto s detmi

Čo v článku nájdete:

 • Ako tráviť prázdniny s deťmi
 • Čo robiť s deťmi na záhrade
 • Čo robiť s deťmi v lete za škaredého počasia
 • Kam na víkendový výlet po Slovensku s deťmi
 • Kam na víkendový výlet s deťmi v Čechách

Ako tráviť prázdniny s deťmi?

Kým deti majú počas leta prázdniny, mnoho rodičov stále musí chodiť do práce. Zosúladenie práce a voľného času a hľadanie rovnováhy medzi pracovnými povinnosťami a kvalitne stráveným časom s deťmi počas letných prázdnin môže byť niekedy náročnou úlohou. 

Avšak s premysleným plánovaním a efektívnym načasovaním sa dá vytvoriť harmonická rutina, ktorá vám umožní pracovať ale aj užiť si nezabudnuteľné rodinné chvíle.

Ako si teda nastaviť rovnováhu medzi pracovnými záväzkami a časom stráveným so svojimi deťmi? Pomôcť vám môžu nasledujúce praktické tipy a stratégie, s ktorými budete môcť využiť špeciálny čas so svojimi deťmi čo najlepšie.

Nastavte si hranice a stanovte priority

Pre efektívne riadenie práce a voľného času počas letných prázdnin je pre rodičov kľúčové stanoviť si jasné hranice a definovať priority.

 • Komunikujte so svojim zamestnávateľom – ak je to možné, otvorene a úprimne sa porozprávajte o vašich očakávaniach a dostupnosti počas letných prázdnin. Skúste prediskutovať flexibilné pracovné podmienky a využite voľno, ktoré máte k dispozícii.
 • Definujte vyhradený pracovný čas – stanovte si čas, ktorý budete musieť venovať výhradne práci. Oznámte tento čas svojej rodine, aby vedeli, že počas tohto času nebudete k dispozícii.
 • Vytvorte si rodinný rozvrh – spolupracujte so svojimi deťmi a vytvorte si rozvrh, ktorý bude zahŕňať pracovné aj voľnočasové aktivity. Zapojte deti do procesu plánovania, a tak sa budú môcť aj oni vyjadriť k rodinnej rutine. Zároveň, proces plánovania môže byť pre nich istou formou zábavy.
 • Určte si pracovné priority – identifikujte najdôležitejšie pracovné úlohy, ktoré si vyžadujú okamžité riešenie a prideľte týmto úlohám konkrétny čas dokončenia, aby bola vaša práca časovo efektívna.

Flexibilita a prispôsobivosť

Pri zosúladení pracovného a voľného času je flexibilita kľúčová. Tu je niekoľko tipov, ako ju dosiahnuť:

 • Flexibilný pracovný čas – vieme, že nie vždy je flexibilný pracovný čas možný. Skvelé je, ak máte možnosť upraviť si pracovný čas tak, aby bol v súlade s „rozvrhom“ vašich detí. Ak napríklad pracujete z domu, môžete sa zobudiť skoro, aby ste dokončili úlohy skôr, ako sa zobudia vaše deti alebo pracovať večer, keď sa venujú samostatným činnostiam alebo už idú spať.
 • Využite prestávky – využite čo najviac prestávok a obedné pauzy, aby ste strávili čas s deťmi. Využite tieto chvíle napríklad na rodinný obed alebo si s deťmi zahrajte rýchlu hru.
 • Plánujte mini dobrodružstvá – krátke výlety do parku, do zmrzlinárne či krátke prechádzky v prírode predstavujú malú zmenu prostredia, ktorá však môže priniesť oživenie dennej rutiny.
 • Flexibilita pracovného miesta – ak máte možnosť pracovať z domu, potom môžete preskúmať viacero miest, z ktorých môžete pracovať, či už je to terasa, balkón alebo záhrada. Tak môžete byť fyzicky prítomní a zároveň pracovať.

Delegujte a vyhľadajte podporu

Nie vždy existuje možnosť uvoľniť sa z práce či fungovať na flexibilnom pracovnom čase. V tomto prípade je dôležité vyhľadať podporu a delegovať, aby ste čas, ktorý nevenujete práci, mohli naplno využiť so svojimi deťmi.

Požiadajte o pomoc členov rodiny alebo vašich priateľov či dôverných susedov, ktorí by mohli poskytnúť občasnú pomoc alebo sa zapojiť do aktivít s vašimi deťmi. To vám môže poskytnúť neprerušovaný pracovný čas a vašim deťom ďalšie sociálne interakcie.

Ak máte partnera, spolupracujte na zdieľaní rodičovských a domácich povinností, rozdeľte si úlohy tak, aby ste obaja mali vyhradený čas na prácu a na kvalitný čas s deťmi.

Zvážiť môžete aj outsourcing, a teda pomoc z vonku. Zvážte pomoc pri úlohách, ktoré by vám inak zabrali veľa času. To môže zahŕňať upratovanie či nakupovanie alebo varenie. Využite služby, ktoré tieto úlohy urobia za vás a vám tak ostane čas, ktorý môžete venovať vašim deťom.

Čo robiť s deťmi na záhrade?

Leto je ideálny čas na to, aby ste si užili pobyt vonku na čerstvom vzduchu. A čo je lepšie ako vlastná záhrada, kde máte možnosť tráviť voľný čas s vašimi deťmi kedykoľvek chcete? Či už máte malý dvorček alebo väčšiu záhradu, existuje nespočetné množstvo príležitostí, ako zabaviť svoje deti priamo doma, od vzdelávacích aktivít až po poriadnu zábavu.

Čas strávený v záhrade je nielen príjemnou, ale aj užitočnou aktivitou – vaše deti budú viac na čerstvom vzduchu, budú sa viac hýbať a tiež si môžete vychutnávať benefity, ktoré poskytuje slniečko a načerpať vitamín D.

Nezabudnite: Pri pobyte v záhrade treba dávať pozor na prílišné vystavenie sa slnku a chrániť vaše deti ale aj seba pred nepretržitým silným slnečným žiarením. Používajte ochranné krémy s dostatočne vysokým faktorom, dbajte na pitný režim a určite sa vyhnite pobytu na priamom slnku počas poludňajších hodín.

Záhradnícke dobrodružstvá

Čas na záhrade je skvelou príležitosťou na to, ako svoje deti môžete viesť k záhradkárčeniu a  podnietiť v nich radosť a lásku k pestovaniu vlastných rastlín či plodín.

Tu je niekoľko nápadov na záhradkárčenie s deťmi:

Vysaďte zeleninový záhon

Vyhraďte menšiu časť svojej záhrady na zeleninový záhon a nechajte svoje deti aby si vybrali svoju obľúbenú zeleninu na pestovanie. Spoločne ju zasaďte a počas leta sa o ňu deti môžu starať a sledovať, ako rastie.

zeleninovy zahon deti

Kvetinový záhon

Okrem zeleniny môžete spolu s deťmi pestovať aj pestrofarebné kvetiny. Nechajte na deťoch, aké kvety vyberú a pomôžte im zasadiť a pestovať živé kvety, ktoré okrem iného dodajú záhrade farebnosť a oživenie.

Záhradné remeslá

Zapojte deti do tvorivých činností s použitím prírodných materiálov, ktoré sú dostupné na záhrade. Môžu zbierať a lisovať kvety, listy alebo dokonca navrhovať a spoločne vyrábať kŕmidlá pre vtáčiky napríklad z recyklovaných materiálov.

Lov na záhradné poklady

Pripravte deťom zoznam predmetov, ktoré sa bežne nachádzajú na záhrade, ako napríklad druhy listov, kvetov či hmyzu. Nechajte deti preskúmať záhradu pri hľadaní a skúmaní týchto prírodných pokladov.

Záhradné hry a športy

V záhrade môžete spojiť zábavu s aktívnym pohybom a zapojiť vaše deti do rôznych vonkajších hier a športov. Vyskúšajte niektoré z týchto:

Prekážková dráha

Postavte pre deti prekážkovú dráhu, napríklad pomocou kužeľov, obručí a lán ale aj iných predmetov, ktoré nájdete vo svojej záhrade (kreativite sa medze nekladú). Úlohou detí bude na čas prechádzať touto prekážkovou dráhou, čo okrem skvelej zábavy aj otestuje ich obratnosť a koordináciu.

hry na zahrade

Honba za pokladom

Pripravte pre deti vzrušujúcu honbu za pokladom na záhrade. Vytvorte mapu a indície, ktoré ukryjete po celej záhrade. Celá honba za pokladom sa môže niesť napríklad v pirátskej tematike, ktorá na konci ukrýva poklad – prekvapenie pre deti, napríklad v podobe truhlice so sladkosťami.

Detský športový turnaj

Usporiadajte pre deti mini športový turnaj priamo vo vašej záhrade. Vytvorte kategórie športov, ako napríklad futbal, bedminton či volejbal. Rozdeľte sa do tímov a turnaj sa môže začať!

Umelecká galéria v záhrade

Povzbuďte vaše deti ku kreatívnej tvorbe – môžu maľovať, kresliť, lepiť – jednoducho tvoriť. Motiváciou pre nich môže byť to, že pre nich potom usporiadate umeleckú výstavu v záhrade, kde zavesíte ich umelecké výtvory napríklad na šnúru na bielizeň či plot. Povzbuďte vaše deti, aby tvorili umenie inšpirované prírodou alebo prostredím záhrady.

Podpora fantázie v záhrade

Záhrade je skvelým miestom, kde môžete nechať povzniesť fantáziu vašich detí. Skúste niektoré z týchto vzrušujúcich aktivít:

Kútik príbehov

Vytvorte si v záhrade útulný kútik na rozprávanie príbehov, napríklad v záhradnom domčeku alebo altánku. Prípadne môžete využiť aj stan alebo plachty a vytvoriť tak zátišie. Do kútika umiestnite pohodlné  prikrývky, vankúše a deky. Nezabudnite ani na osvetlenie, ktoré počas večerov vytvorí vzrušujúcu atmosféru. V tomto kútiku môžete deťom čítať príbehy z ich obľúbených kníh alebo nechajte deti, aby si vytvorili vlastné rozprávky, napríklad inšpirované záhradou.

Záhradné divadlo

Vytvorte na záhrade malé divadlo pomocou bielej plachty alebo plátna projektora. Nechajte svoje deti hrať sa na divadlo. Môžete ich povzbudiť k tomu, aby si nacvičili divadelnú scénku, ktorú vám potom predstavia. Bielu plachtu či plátno môžete tiež využiť na rodinný filmový večer pod hviezdami.

Rozprávková záhrada

Nechajte deti vytvoriť zo záhrady čarovné rozprávkové miesto. Môžu sa pustiť do výroby dekorácií, ktoré potom po záhrade rozmiestnia a vytvoria sa tak svoju vlastnú rozprávku priamo na záhrade.

Vodné hry

Leto je skvelým obdobím na hru s vodou nehovoriac o tom, že deti takéto hry zbožňujú. Nielenže sa schladíte počas horúcich dní, ale zaručene sa zabaví celá rodina. 🙂

Balónová vybíjaná

Táto hra je zaručene jedna poriadna zábava a osvieženie v jednom. Je úplne jednoduchá – postačia vám malé balóny, ktoré naplníte vodou a vodná vybíjaná sa môže začať. Môžete sa rozdeliť do tímov a úlohou je triafať balóny do súperov.

Obrí bublifuk

Vytvorte spolu s deťmi obrí bublifuk a užívate si zábavu vytváraním a naháňaním obrovských bublín. Do väčšieho vedra naplňte vodu a saponát, prípadne si zaobstarajte zmes do bublifukov. Uviažte špagát na dve paličky, ktoré budú slúžiť ako držadlá a namáčajte špagát do vedra a potom pomocou ťahavého pohybu vytvárajte bubliny.

bublifuk

Balónové bláznovstvo

Ďalšia vodná hra s balónmi, len o čosi iná. Pripravte balóny naplnené vodou a uviažte ich po záhade na stromy. Úlohou detí bude triafať balóny tak, aby praskli. To bezpochyby zaručí poriadnu zábavu a tiež osvieženie.

Čo robiť s deťmi v lete za škaredého počasia?

Keď počasie nespolupracuje alebo si treba oddýchnuť od slnka, existuje množstvo aktivít na zábavu a stimuláciu mladých myslí v interiéri.

Umenie a kreatívne činnosti

Poskytnite svojim deťom rôzne umelecké potreby a povzbuďte ich, aby popustili uzdu svojej kreativite. Môžu sa pustiť do maľovania, kreslenia, vystrihovania, lepenia či dokonca modelovania z hliny. Tieto umelecké projekty na doma môžu byť zábavné aj vzdelávacie.

Domáce vedecké experimenty

Zapojte deti do jednoduchých vedeckých experimentov, ktoré je možné vykonávať doma pomocou domácich potrieb. Preskúmajte zázraky statickej elektriny s hrebeňom, vytvorte si domáci sliz alebo nechajte „vybuchnúť sopku“ priamo doma.

Tip: Ako na domácu sopku?

Budete potrebovať: plastelínu, malú fľašku, teplú vodu, farbivo, prostriedok na umývanie riadu, prášok na pečenie, ocot.

Okolo menšej fľaše vytvarujte s pomocou plastelíny tvar sopky. Fľašu naplňte teplou vodou, pridajte trochu farbiva (ideálne červené aby ste vytvorili efekt lávy), 6 kvapiek prostriedku na umývanie riadu a 2 lyžičky prášku na pečenie. Potom do fľaše s týmto mixom prilejte trochu octu a explózia sopky na seba nenechá dlho čakať!

Domáca pevnosť

Pomôže svojim deťom postaviť si pevnosť pomocou prikrývok, plachiet, vankúšov a nábytku. Premeňte ich izbu na čarovný úkryt, kde sa môžu hrať, čítať si knihy alebo jednoducho mať svoje útulné útočisko.

domaca pevnost

Rodinné filmové večery a hry

Naplánujte si s vašimi deťmi filmové večery. Nechajte, nech si deti vyberú film či rozprávku, pripravte si pukance, pohodlné sedenie s prikrývkami a útulným osvetlením. Tak si môžete celá rodina vychutnať spoločný kvalitný čas. Okrem filmových večerov sa tiež môžete zapojiť do hrania spoločenských či kartových hier, ktoré podporujú interakciu a zábavu.

Spoločné varenie a pečenie

Zapojte svoje deti do kuchyne tým, že im umožníte pomáhať pri príprave jedla. Naučte ich základné kuchárske zručnosti a môžete nechať na nich, aby vymysleli napríklad vlastné menu či recepty a s vašou pomocou sa pustili do ich prípravy.

Tip: Prečítajte si ďalšie tipy na to, Ako zabaviť deti doma v našom staršom článku.

Víkendové výlety s deťmi

Letné prázdniny ponúkajú jedinečnú príležitosť vydať sa na spoločné rodinné výlety. Za rodinným dobrodružstvom nemusíte cestovať ďaleko za hranice, na Slovensku a v susedných Čechách máme množstvo unikátnych miest, na ktorých si môžete užiť spoločné rodinné chvíle. Výlet s deťmi počas letných prázdnin poskytuje nielen veľmi potrebný oddych od rutiny, ale prináša aj množstvo výhod pre rodičov aj deti.

Cestovanie ako rodina rozvíja silné putá. Výlety umožňujú rodinám stráviť spolu neprerušovaný kvalitný čas, čo podporuje vytváranie hlbších vzťahov. Je tiež skvelou príležitosťou na tímovú spoluprácu, napríklad pri plánovaní výletu a spoločným skúmaním a skúšaním nových aktivít sa posilňuje rodinné puto.

Cestovanie s deťmi je tiež skvelým spôsobom, ako viesť deti ku kultúre, poznávaniu či tradíciám. Predstavuje tiež jedinečné vzdelávacie príležitosti pre deti, povzbudzuje ich zvedavosť.

Rodinné výlety (nielen) počas letných prázdnin vytvárajú vzácne spomienky, ktoré si deti ale aj vy uchováte na celý život. Využite príležitosť a naplánujte si počas tohto leta rodinné výlety. Prinášame vám niekoľko zaujímavých tipov na víkendové rodinné výlety na Slovensku a v Česku.

Kam na víkendový výlet po Slovensku s deťmi

Na Slovensku máme množstvo možností, kam sa vybrať za nezabudnuteľnými zážitkami a výletmi s deťmi – od objavovania prírodných divov až po návštevy historických miest či vonkajších aktivít a dobrodružstiev.

Tu je niekoľko tipov, kam sa môžete s deťmi vybrať na Slovensku na výlet:

Národný park Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú osvedčenou klasikou na rodinné výlety a poskytujú mnohé miesta pre rodiny, ktoré milujú prírodu a ponúka mnoho možností, ako tráviť čas s deťmi.

Môžete sa vydať na menšie rodinné túry po malebných chodníkoch, ako napríklad nenáročný okruh okolo Štrbského plesa či menšia túra na Popradské Pleso. Deti tak môžu obdivovať úchvatné výhľady na hory, jazerá a celú prírodnú scenériu. Zároveň je to skvelým spôsobom, ako sa môžu naučiť niečo viac o našej prírode.

Môžete tiež navštíviť botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici, kde deti môžu zblízka pozorovať najrozmanitejšie druhy rastlín národného parku.

Pre ešte väčší zážitok si môžete s deťmi naplánovať plavbu loďkou po Štrbskom plese či si vyskúšať jazdu pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok odkiaľ to je už len kúsok k Studenovodským vodopádom.

Skvelú zábavu deti zažijú aj vo Veveričom lanovom parku na Štrbskom plese.

veverici lanovy park

Liptov

Liptov a okolie ponúka množstvo krásnych miest, kam sa vybrať na výlet s deťmi. Vybrať sa môžete do Kvačianskej doliny, ktorá poskytuje možnosti nenáročnej turistiky, kde si deti môžu užívať vodné mlyny.

Skvelú zábavu si užijete aj na bobovej dráhe  Žiarce v Pavčinej Lehote. Skvelým miestom na výlet je aj Jánska dolina, kde okrem pekného prostredia na prechádzky či možnosti vyhliadkovej veže nájdete aj modely slovenských hradov a kostolíkov a tiež železničnú trať s vláčikmi, ktoré zaujmú nielen vaše deti, ale určite aj vás.

bobova draha ziarce liptov

Vybrať sa môžete aj na výlet k Liptovskej Mare, kde si môžete užiť kúpanie ale aj plavbu loďkou, prípadne sa vybrať na víkendové kempovanie.

Výlet na Liptove môže mať aj vzdelávací nádych – s detičkami sa môžete vybrať do farmy vo Východnej, kde sa deti môžu dozvedieť veľa zaujímavosti o živote kravičiek. Vzdelávanie farmou nekončí, deti môžete vziať pozrieť sa aj na archeoskanzen Havránok, ktorý je súčasťou Lipovského múzea v Ružomberku.

Za zábavou a osviežením počas horúcich letných dní sa môžete vybrať do Aquaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. S deťmi si tak môžete užiť množstvo zábavy v bazénoch, tobogánoch ale aj preskúmať Tropický raj či vyskúšať lanové ihriská alebo lezecké steny.

Orava

Na svoj rodinný výlet sa môžete vybrať aj do regiónu Orava a navštíviť Oravský hradskanzen s tradičnou slovenskou architektúrou a vidieckym životom. Deti si môžu pozrieť nielen to, ako sa žilo v minulosti, ale aj dozvedieť sa viac o tradičných remeslách, ako je rezbárstvo či keramika.

Krásny výlet môže byť aj v okolí Oravskej priehrady, kde si môžete vyskúšať plavbu loďou na Slanický ostrov.

lod slanica oravska priehrada

Ak majú vaše deti radi adrenalín, vezmite ich do Tarzánie na Kubínskej holi, kde môžu liezť, prekonávať prekážky a popritom sa poriadne zabaviť. Okrem toho, skúsiť to môžete aj vy na dospeláckej trase.

Spiš

Aj región Spiš ponúka mnoho atrakcií a prírodných krás, ktoré sú ako stvorené na rodinné výlety. Navštíviť môžete Spišský hrad, ktorý je jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Z hradu si môžete vychutnať panoramatický výhľad na okolitú krajinu a deti si môžu vyskúšať aktivity s rytierskou tematikou a dozvedieť sa viac o stredovekom živote.

spissky hrad

Vybrať sa môžete aj do zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi, kde deti môžu pozorovať a niečo nové sa naučiť o rôznych druhoch zvieratiek.

Vybrať sa môžete aj do Slovenského raja, ktorý ponúka množstvo prírodných krás a vzrušujúcich aktivít. Prejdite sa po chodníkoch parku, ako je Suchá Belá či Prielom Hornádu – tieto trasy sú vhodné pre rodiny s deťmi. Pre staršie deti môže byť dobrodružstvo vyskúšať lezeckú cestu Via Ferrata. Navštíviť môžete aj Dobšinskú ľadovú jaskyňu či vodopád Veľký Sokol.

Pekným miestom na výlet je aj mesto Kežmarok a jeho okolie. Navštíviť môžete Kežmarský hrad a pre poriadnu zábavu vyskúšajte aj bobovú dráhu Tatrabob neďaleko Kežmarku v Tatranskej Lomnici.

Okolie hlavného mesta

Aj Bratislava a jej okolie ponúka možnosti na skvelé rodinné výlety, ktoré sú zmesou histórie, kultúry a zábavy pre celú rodinu. Môžete sa vydať na prehliadku starého mesta, navštíviť Bratislavský hrad či vybrať sa na hrad Devín, kde môžete spolu s deťmi preskúmať zrúcaniny hradu či zúčastniť sa interaktívnych výstav.

Navštíviť tiež môžete bratislavskú ZOO, ktorá je domovom mnohých druhov zvierat z celého sveta. Deti tak môžu obdivovať rôzne zvieratá, niečo nové sa naučiť a užiť si tiež zábavu na ihriskách v areáli ZOO.

Tieto miesta však ani zďaleka nie sú všetky, ktoré Slovensko ponúka. Či už preferujete vonkajšie dobrodružstvá v prírode, spoznávanie kultúry a miest či vodnú zábavu a kúpanie sa, Slovensko je plné ďalších miest, na ktoré sa môžete vybrať na víkendové výlety s vašimi deťmi.

Tu je niekoľko ďalších tipov na skvelé miesta na výlety s deťmi na Slovensku:

 • Bojnický hrad a ZOO
 • Hrad Beckov
 • Eko Park Piešťany
 • Chata na Grúni
 • Jánošíkove diery
 • Roháčsky vodopád
 • Oravská lesná železnica
 • Svištia krajina na Skalnatom plese
 • Žiarska dolina
 • Vrbické pleso v Nízkych tatrách
 • Muránska planina
 • Vlkolínec
 • Čachtický hrad
 • Ranč pod Babicou
 • Tatrapolis – Ostrov fantázie v Liptovskom Mikuláši
 • Detské mestečko Donovalkovo
 • Rozprávkový chodník škriatka Mikluška

Kam na víkendový výlet s deťmi v Čechách

Na víkendový výlet s deťmi sa môžete vybrať aj do susedných Čiech, ktoré ponúkajú podmanivú prírodu, bohatú históriu a množstvo čarovných miest s nespočetnými možnosťami na výlety s deťmi.

Český Krumlov

Toto malebné mestečko svetového dedičstva UNESCO ponúka rozprávkovú atmosféru a množstvo aktivít vhodných pre rodiny. Môžete sa vybrať na Zámok Český Krumlov – zámocký komplex s historickými interiérmi, vyskúšať si raftingové dobrodružstvo na Vltave či navštíviť Múzeum voskových figurín, ktoré ukrýva fascinujúci svet. Viac info napríklad na tomto linku.

Krkonoše

Vyberte sa na víkend do krásnych Krkonôš, ktoré poskytujú množstvo možností na zážitky v prírode. Vezmite deti napríklad do hernej krajiny Pecka na na Portáškach vo Veľkej Úpe, ktorá ukrýva unikátny súbor drevených modelov zvierat v nadživotnej veľkosti, lanových chodníčkov a preliezok. Vybrať sa môžete aj na Chodník korunami stromov Krkonoše či na Sedm holovouských šifer – hravý matematický chodník v Horčiciach.

herni krajina pecka

Preskúmať tiež môžete údolie Svätého Petra s turistickými chodníkmi vhodnými pre rodiny, na ktorých si okrem turistiky užijete aj úchvatné výhľady na okolité hory.

Vodnú zábavu si môžete užiť v Aquaparku Špindlerův Mlýn a ak by ste chceli o čosi väčší adrenalín, vyskúšajte krkonošské bobové dráhy.

Praha

Aj hlavné mesto ponúka množstvo atrakcií a aktivít vhodných pre deti. Vyberte sa na Pražský hrad, kde môžete s deťmi preskúmať nielen historické exponáty, ale aj úchvatné výhľady na mesto.

Deň môžete stráviť aj v Pražskej zoologickej záhrade obklopení fascinujúcimi zvieratkami.

Skvelým zážitkom pre deti (ale aj dospelých) je pražský Svet Medúz, kde môžete objavovať niekoľko desiatok rôznych druhov medúz.

svet meduz

Vyberte sa tiež na jednu dominánt Prahy – Petřínska rozhľadňa, ktorá bola postavená ako voľná kópia Eiffelovej veže. Ukrýva v sebe 299 schodov, no po ich výstupe vám odmenou bude unikátny výhľad na celú Prahu. Aby ste sa dostali k rozhľadni môžete tiež s deťmi absolvovať jazdu pozemnou lanovkou.

Bludisko Kukuřičáci

Skvelou nápadom na zábavu nielen pre deti ale celú rodinu môže byť výlet do bludiska Kukuřičáci. Po celom Česku je vybudovaných 15 týchto bludísk, a tak si môžete vybrať do najbližšie k vám.

Deti zbožňujú dobrodružstvá a výlet do bludiska je skvelou voľbou, ako sa poriadne zabaviť. V kukuričnom poli, ktoré je väčšie než futbalové ihrisko bude vašou úlohou nielen hľadať správnu cestu na čas, ale aj lúštiť tajničky pomocou správne zodpovedaných hádaniek. Skvelá zábava pre celú rodinu!

kukuricne bludisko

Morava

Aj oblasť Moravy ponúka skvelé možnosti na výlety s deťmi. Napríklad, obľúbeným cieľom rodinných výletov je Chodník v oblakoch na Dolnej Morave. Nachádza sa vo výške 116 metrov a ponúka nielen vzrušujúcu prechádzku, ale aj dych berúci výhľad na okolité hory.

Na Dolnej Morave tiež môžete navštíviť Mamutí vodný park, kde deti môžu obdivovať obrieho mamuta a spoločne si môžete vyskúšať plavbu na pltiach.

mamuti vodny park

Tip: Prečítajte si aj náš starší článok „Môže ísť bábätko na kúpalisko?“

Ak vaše deti milujú zvieratká, potom sa určite vyberte na farmu či gazdovský dvor, ako napríklad Farma pre deti Jaňúv dvor na Južnej Morave, kde si okrem iného môžete objednať jazdu na koňoch či kŕmiť domáce zvieratká.

Na rakúskom pohraničí sa nachádza  zaujímavá atrakcia (nielen) pre malých turistov – chodník bosou nohou Valtice-Schrattenberg.

Ďalšie tipy na miesta na výlety s deťmi v Čechách:

 • Minizoo Sedlec
 • Znojmo a Znojemské podzemie
 • Miniaturpark Boheminium v Mariánskych kúpeľoch
 • Westernové mestečko Boskovice
 • Archeoskanzen Modrá
 • Zábavný park Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou
 • Aqualand Moravia
 • ZOO Dvůr Králove
 • Zábavný vedecký park ZIDA
 • Kovová ZOO v Uhorskom Hradišti
 • Rozhľadňa Kobylí vrch 

Slovensko aj Česko však ponúkajú aj mnoho ďalších zaujímavých miest, kam sa vybrať na  rodinný výlet. Preskúmajte svoje okolie, naplánujte si spoločné výlety a vyberte sa s vašimi deťmi za letným dobrodružstvom. ☺️

Záver

Leto je už takmer tu! Pripravte sa na leto plné zábavy, dobrodružstva a spoločne strávených chvíľ s vašimi deťmi.

Vyhraďte si čas, ktorý budete musieť venovať práci a zvyšný voľný čas si efektívne naplánujte tak, aby ste ho mohli stráviť čo najviac s vašimi deťmi. Zvážte delegovanie či pomoc s domácimi prácami, aby vám ostalo viac času na letnú zábavu s vašimi deťmi. Pripravte deťom leto plné hier, dobrodružstva ale aj chvíľ, ktoré spájajú rodinu.

Ak máte k dispozícii záhradu, premeňte ju na miesto, na ktorom sa deti môžu hrať ale aj vzdelávať o prírode či záhradkárčení. Pripravte im prekvapenia napríklad vo forme honby za záhradným pokladom a vytvorte im útulné záhradné útočisko, na ktorom môžu oddychovať či čítať obľúbené knihy.

Letná zábava sa nekončí ani vtedy, keď počasie nespolupracuje. Využitie nápady na vnútorné aktivity a hry, ktoré sme vám poskytli v tomto článku a zabavte sa s deťmi aj v pohodlí domova.

No a napokon, za dobrodružstvom a zábavou sa môžete vydať na víkendový výlet a pritom nemusíte cestovať ďaleko. Na Slovensku aj v susedných Čechách máme k dispozícii mnoho zaujímavých miest, atrakcií, prírodných úkazov či kultúrnych dedičstiev, ktoré ponúkajú ideálnu príležitosť na skvelo strávený čas s rodinou.

Pripravte vašim deťom nezabudnuteľné leto, ktoré si užijú nielen oni ale celá rodina spoločne!


Môže sa vám tiež páčiť