Môže ísť malé bábätko na kúpalisko?

Kedy je ten správny čas? Na internetových fórach nájdete najčastejšie radu, že s bábätkom do jedného roka k vode určite nie. Je to tak? Čo sa týka samotného kúpania, do 2 mesiacov sa to neodporúča vôbec, a to z dôvodu, že imunita dieťaťa sa ešte len vyvíja. Na čo teda pokúšať šťastie, doprajme bábätku čas, aby sa najprv dostatočne […]

Author avatar
babydrea
mama kráča s batoľaťom po pláži

Čo v článku nájdete:

Kedy je ten správny čas?

Na internetových fórach nájdete najčastejšie radu, že s bábätkom do jedného roka k vode určite nie. Je to tak? Čo sa týka samotného kúpania, do 2 mesiacov sa to neodporúča vôbec, a to z dôvodu, že imunita dieťaťa sa ešte len vyvíja. Na čo teda pokúšať šťastie, doprajme bábätku čas, aby sa najprv dostatočne aklimatizovalo. 

V období šiesteho mesiaca sa však situácia mení a prichádza obdobie, keď svoju ratolesť môžete prvýkrát vziať k jazeru či moru. V prírodných vodách je riziko infekcie nižšie, takže sa nemusíte ničoho báť. Čo sa týka mora, slaná voda bábätkám absolútne neprekáža. V oboch prípadoch zohráva dôležitú úlohu, samozrejme, hygiena!

Bazén či termálne kúpalisko je už čosi iné. Brať by ste tam nemali dieťa mladšie ako jeden rok. Výnimkou sú kúpaliská, ktoré svojim návštevníkom ponúkajú čisto detské bazéniky, ktoré sú špeciálne upravované a pre dospelých platia stanovené hygienické pravidlá. Aby si bábätko vodu zamilovalo, jej teplota by nemala byť nižšia než 27 stupňov.  Termálne kúpaliská sú však, naopak, špecifické vysokou teplotou vody. 

POZOR! V prípade, že prevyšuje teplotu 35 stupňov, prípadne obsahuje vysoké hodnoty síry, do takej vody nevstupujte nielen s bábätkom, ale ani s dieťaťom do šiestich rokov!

Návšteva kúpaliska však nemusí hneď znamenať, že sa bude kúpať aj ten najmladší člen vašej rodiny. Na výlet sa môžete vybrať v čase, keď dieťatko zvykne spinkať, a tak si oddýchnete na čerstvom vzduchu vy aj vaše bábo. Pripravte mu deku s podnetnými hračkami a určite sa zabaví. Nič sa mu nestane, ak sa s ním vyberiete k brehu a namočíte mu aspoň nožičky. Všetko sú to pre neho nové veci, ktoré obohacujú jeho, ale aj váš svet!

Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydáva každý rok správu o pripravenosti vodných plôch na kúpanie. Ak chcete zistiť, či je voda vo vašom okolí bezpečná, skontrolujte celý zoznam odporúčaní na bezpečné vodné plochy v roku 2021 na ich stránke.

DÔLEŽITÉ: 

Na kúpaliskách netrávte čas okolo obeda a niekoľko hodín po ňom. Preto sa na kúpalisko vyberte skoro ráno, pobudnite hodinku a utekajte sa pred silnými slnečnými lúčmi skryť domov či do hotela. Slnečníky v žiadnom prípade neposkytujú adekvátnu ochranu dieťaťa. Poobede, keď slnko trochu stratí na sile, môžete si prísť užívať vodu opäť.

Ako vybrať dobrý opaľovací krém?

Dnešný trh ponúka mnoho produktov nielen v oblasti módy, techniky, ale aj v oblasti kozmetiky. Vybrať kvalitnú detskú kozmetiku nie je o nič jednoduchšie ako dobrý denný krém. Ponuka je široká, takže vyznať sa v tom je miestami skutočné umenie. 

mama s dieťaťom v bazéne

Pre detičky so svetlou pokožkou, ktoré by mohli na slnečné lúče zareagovať citlivejšie môžete použiť opaľovací krém značky Lancaster Sun Kids. Širokému okoliu sú nepochybne známe napríklad produkty značky Nivea. Pokojne môžete využiť aj opaľovacie krémy od tohto výrobcu. Nivea Sun Kids sú opaľovacie krémy optimálnej kvality a v rozumnej cene. Aktuálne sú populárnymi opaľovacie krémy Weleda a pre celú rodinu je vhodný napríklad opaľovací krém od značky Garnier. 

Pri výbere je treba dbať predovšetkým na vek dieťaťa. Do troch rokov kupujte opaľovací krém podľa presného rozmedzia veku. Pre detičky do jedného roka zvoľte krém podľa typu pokožky. Je nepochybne vhodnejšie uprednostniť produkty zamerané na citlivú pokožku. V tomto období života dieťaťa je rozumnejšie zaplatiť síce viac, ale mať istotu, že vášmu bábätku neuškodíte. Ak podceníte výber vhodného opaľovacieho krému, môžete dieťaťu spôsobiť nepríjemné alergické reakcie, nebodaj aj čosi horšie.

mamička natiera opaľovací krém na malé dievča

Či kúpite sprej, krém alebo olej, takisto závisí od veku dieťaťa. Americkí vedci zistili, že spreje vzduchom prenikajú aj do dýchacích ciest. Preto ich odporúčajú kupovať až starším deťom. Čo sa týka stupňa ochrany, mnohé mamy siahajú po opaľovacích krémoch SPF 50. Tí istí vedci však hovoria o tom, že SPF50 chráni pokožku len o 1% efektívnejšie, než krémy s ochranou SPF30. Samozrejme, veľa ovplyvňuje spôsob a kvalita výroby konkrétneho produktu. Ak si teda chcete byť istá, že sa vaše bábätko na slnku nespáli, vezmite krém SPF50. Ak však natriete dieťa opaľovacím krémom SPF30, zvládnete to aj s ním. 

Bábätko a zahraničie

Ako každý z nás, aj deti potrebujú more a morský vzduch, ktorý je prospešný pre ich zdravie. Chôdza v piesku, po kamienkoch a mušličkách predstavuje jedinečný spôsob ako rozvíjať jeho jemnú motoriku. O benefitoch kúpania sa v mori nemusíme ani hovoriť. Okrem iného, na dovolenke si oddýchnu predovšetkým rodičia, čo takisto pozitívne vplýva na vývoj dieťaťa. Pohoda v rodine a usmievavá mama je predsa základ. Dovolenka v zahraničí so sebou prináša veľa plusov, na ktoré sa celoročne tešíme a čakáme, keď už konečne príde leto.

Aktuálne nás však prekvapila pandémia, ktorá mnohým narušila plány. Pravdou však zostáva, že v dôsledku toho je naše malé Slovensko preplnené, a tak prichádza čas na otázku: nie je lepšie vycestovať? Je len na rodičoch ako zhodnotia situáciu a nakoľko sa cítia ohrození. Druhou stranou mince je zas fakt, že ak aj náhodou neohrozujete seba a svoje dieťa, ohrozujete možno tých, ktorí zostávajú doma. Človek nikdy nevie… 

A teda, ísť či neísť, to je otázka! Možno je treba prijať ostatné mesiace s pokorou a využiť ich inak ako sme to zvykli robiť doteraz. Je pred vami dosť času na to, aby ste vášmu dieťaťu mohli ukázať celý svet a dokonca s pocitom, že ho neohrozujete na zdraví!


Môže sa vám tiež páčiť