Prvé príkrmy pre deti

Správny prechod na tuhú stravu je predpokladom vytvárania zdravých stravovacích návykov pre dieťa na celý život. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o prvých príkrmoch!

Author avatar
babmin
detské príkrmy

Čo v článku nájdete:

Prechod dieťaťa na nemliečnu stravu je široko diskutovaná a rozoberaná téma nielen medzi mamičkami, ale aj pediatrami či výživovými poradcami. Správny prechod na tuhú stravu je predpokladom vytvárania zdravých stravovacích návykov pre dieťa na celý život. Avšak k dispozícii je mnoho rôznych informácií, ktoré sa častokrát líšia. Každý však chceme pre svoje bábätko čo najlepšie, a tak niet divu, že je potom pre čerstvých rodičov ťažké zorientovať sa v tomto množstve rôznych informácií. Avšak existuje niekoľko základných „pravidiel“ prvých príkrmov, ktoré celý proces uľahčia. 

Prechod na príkrmy nemusí byť nervy drásajúce obdobie. Stačí vedieť, ako správne na to! Ako a kedy začať s príkrmami bábätka? Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o prvých príkrmoch!

V tomto článku sa dočítate:

  • Kedy začať s prvými príkrmami?
  • Je rozdiel medzi plne dojčenými bábätkami a čiastočne či úplne na umelom mlieku?
  • Čo je to imunologické okno?
  • Aké sú základné zásady prikrmovania?
  • Aké potraviny sú vhodné na prvé príkrmy?
  • Ako a kedy zaradiť mlieko či lepok?

Kedy začať s príkrmami?

Moment, kedy môžete bábätku začať zavádzať prvé príkrmy záleží od niekoľkých faktorov:

  • vek bábätka,
  • psychomotorická pripravenosť bábätka,
  • váha bábätka,
  • záujem bábätka o jedlo.

Pokiaľ ide o vek bábätka, môžete sa stretnúť s niekoľkými rôznymi informáciami. Vo všeobecnosti panuje názor, že čas, kedy možno začať bábätko prikrmovať, sa odvíja od toho, akou formou je bábätko kŕmené – či je čiastočne alebo úplne na umelom mlieku alebo dojčené len materským mliekom. Bábätká, ktoré sú čiastočne alebo úplne na umelom mlieku sa môžu začať prikrmovať už od ukončeného štvrtého mesiaca. Pokiaľ je bábätko plne dojčené, odporúča sa začať s príkrmami až od ukončeného šiesteho mesiaca, aby sa využili benefity exkluzívneho dojčenia počas celého polroku. 

Avšak niektorí odborníci a pediatri hovoria, že kým v minulosti panoval tento úzus, dnes sa už postup zmenil a s prvými príkrmami sa môže začať už od štvrtého miesiaca, nezáležiac na forme, akou bolo bábätko dojčené. 

Ak si však nie ste istí, môžete sledovať aj ďalšie faktory, ktoré vám napovedia, kedy je ten správny čas začať s príkrmami. Dôležitá je psychomotorická pripravenosť bábätka. Čo to znamená? Jedným z prvých znakov, že je vaše dieťa pripravené na pevnú stravu, je, keď sa dokáže samo posadiť a držať hlavu v pokoji. Malo by byť tiež schopné koordinovať svoje oči, ruky a ústa, aby zdvihlo jedlo a prinieslo si ho do úst. Medzi ďalšie znaky patrí aj schopnosť prehĺtať jedlo bez toho, aby ho vytlačilo jazykom.

Ďalším faktorom môže byť aj váha bábätka – s príkrmami sa odporúča začať, ak má bábätko viac ako 6 kíl. Môžete si tiež všímať záujem bábätka o jedlo. Všímajte si, či sa začína za jedlom naťahovať, prípadne vás pozoruje keď jete.

Všetky faktory sú však individuálne. Preto je najideálnejšie sa vždy poradiť s pediatrom a začať s príkrmami až vtedy, keď vám to schváli.

Čo je to imunologické okno?

Aj téma imunologického okna je často diskutovaná. O čo vlastne ide a ako súvisí s príkrmami? Zavádzanie prvých príkrmov sa odporúča v rozmedzí od štvrtého do šiesteho mesiaca aj pre to, že práve vtedy majú bábätka najlepšiu toleranciu na potraviny a znižuje sa riziko potravinovej alergie.

Zjednodušene povedané, imunologické okno je obdobie v živote bábätka, kedy jeho žalúdok toleruje alergény v potravinách.

Vedecké výskumy poukazujú na to, že v tomto období dokáže organizmus bábätka tolerovať alergény v strave a vytvoriť si tak lepšiu imunitu. V tomto období by malo teda bábätko prísť do kontaktu s malými množstvami potenciálnych alergénov. Dôležité však je, aby boli potraviny predstavované po jednom a s odstupom aspoň troch dní, aby sa mohla odsledovať reakcia bábätka na danú potravinu. 

Imunologické okno je ideálne obdobie, kedy by bábätko mohlo prísť do kontaktu s potenciálnymi alergénmi, ako je lepok, sója, laktóza, ryba ale aj niektoré tropické ovocie. 

Pozor! 

Cieľom využitia imunologického okna rozhodne nie je bábätku predstaviť všetky možné alergény. Alergény by ste do detských príkrmov mali zaraďovať postupne a len v malom množstve. Ak by ste začali bábätku pridávať väčšie množstvo rozličných alergénov, môžete mu jeho organizmus zahltiť informáciami.

Téma imunologického okna nemá medzi pediatrami rovnakú odozvu. Niektorí sú plne za, iní ju zas vnímajú s rezervou. Dôvodom je práve fakt, že ešte nie je úplne uzavretá a ani odporúčania odborníkov nie sú jednotné. Rovnako aj v tomto prípade, ideálne je poradiť sa s vašim pediatrom a riadiť sa podľa jeho odporúčaní. 

mamička kŕmi dieťa lyžičkou

Aké potraviny zvoliť na prikrmovanie?

Je dôležité mať na pamäti, že tráviaci systém vášho dieťatka sa stále vyvíja, preto je najlepšie začať s jednoduchými, ľahko stráviteľnými potravinami. 

Pre naše zemepisné šírky je typické začínať so zeleninovým príkrmom. Ideálne je začať s druhom zeleniny, ktorá má sladkastú chuť, ako je napríklad mrkva, batát (sladký zemiak), cuketa, zemiak či tekvica

Úplne prvé príkrmy by mali obsahovať len jeden druh zeleniny. Po troch až štyroch dňoch môžete vyskúšať ďalší druh a tak postupne pokračovať ďalej. Potom môžete jednotlivé zeleniny aj kombinovať. 

Dôležité je, aby bola zelenina čerstvá a kvalitná. Ideálne, ak sa dá, používajte sezónnu zeleninu. Zeleninku by ste bábätku mali podávať uvarenú, vo forme kašičky, pyré. Pred uvarením zeleninu nezabudnite dôkladne ošúpať a umyť. Tak ju pokrájajte na menšie kúsky a uvarte – ideálne nad parou. Po uvarení zeleninu rozmixujte na pyré. Do zeleniny sa odporúča pridať aj zdroj zdravého tuku – napríklad vo forme kvalitného olivového či tekvicového oleja, masla, ghee masla či avokáda, aby sa zabezpečilo vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, a to vitamíny A, D, K a E. 

Prvé príkrmy by mali byť len v malom v množstve. Začnite len s malým množstvom jedla, asi jednou čajovou lyžičkou a postupne množstvo navyšujte. Do dvoch až štyroch týždňov by sa malo množstvo príkrmu navýšiť na 100 až 200 ml

Zo začiatku bude vaše dieťatko príkrmy viac-menej len ochutnávať. Preto môžete naďalej dojčiť, prípadne bábätku poskytovať umelé mlieko. Postupom času sa pomer mlieka a tuhej stravy bude meniť, až niektoré jedlá budú výhradne príkrmové, ako napríklad obed. Cieľom je, aby dieťatko prešlo na pevnú stravu a vy ste mohli prestať dojčiť, k čomu zvyčajne dochádza v treťom roku života dieťatka.

Prvé dva týždne by mali byť príkrmy len zeleninové. Potom môžete začať pridávať zdroj bielkovín v podobe chudého mäsa. Mäso môžete pridať vyvárať k zelenine. Veľa bábätiek mäso spočiatku odmieta, a tak ho môžete rozmixovať spolu so zeleninou. Základ príkrmu by mal byť stále zeleninový – na 200g príkrmu sa odporúča 20 g mäsa. Vhodné je zvoliť len chudé mäso, ako je kuracie, morčacie, králičie, hovädzie či teľacie. Ryby ani bravčové mäso by ste bábätku nemali podávať. Okrem mäsa môžete so zeleninou rozmixovať aj uvarený vaječný žĺtok. Vaječnému bielku sa vyhnite, pretože je silným alergénom. 

Príkrmy určite nesoľte, a to minimálne počas celého prvého roka života bábätka. 

Prvé príkrmy by ste vášmu bábätku mali podávať ideálne na obed, a to preto, aby ste mali dostatok času odsledovať reakciu, ktorú by ste počas noci mohli prehliadnuť. 

Tip: Zjednodušte si prípravu príkrmov pre vášho drobca! Uvarte si vopred viac druhov zeleniny a zmiešajte ju v rôznych pomeroch. Pyré môžete zamraziť v malých nádobkách v objeme jedného príkrmu. Takto nebudete musieť každý deň variť a vášmu bábätku zabezpečíte tiež rôzne kombinácie zeleninky.

Kedy začať s ovocím?

Ovocie sa odporúča zaradiť až po mesiaci zeleninových a zeleninovo-mäsových príkrmov, a teda koncom siedmeho, začiatkom ôsmeho mesiaca. So zeleninou sa začína preto, že ovocie má sladšiu a dominantnejšiu chuť – ak by sa začalo s ovocím, mohlo by dieťatko zeleninu a mäso odmietať. Z ovocia zaraďte naše lokálne ovocie, ako sú jablká a hrušky, môžete zaradiť aj banán. Broskyne, marhule či nektárinky by mohli byť pre dieťatko kyslé, preto radšej voľte sladšie druhy ovocia, prípadne kyslejšie ovocie skombinujte so sladším. Určite sa vyhnite citrusom, pretože ide o silné alergény. Niektorí pediatri tiež neodporúčajú ani maliny, jahody či černice. Avšak pokiaľ ide o bobuľové ovocie, aj v tomto prípade sa názory rozchádzajú, preto sa určite poraďte s pediatrom. 

Ovocie dieťatku podávajte vo forme, aby sa mu dobre konzumovalo. Jablko môžete napríklad postrúhať, banán popučiť vidličkou, vhodnou formou je aj ovocné pyré. Do ovocia určite nepridávajte cukor a podávajte ho v dopoludňajších hodinách, napríklad na desiatu. 

Tip: Pri príkrmoch pre vášho drobca by ste mali postupovať spôsobom „od redšieho k hustejšiemu“. Začínate s riedkymi konzistenciami v podobe pyré a postupne prechádzate k hustým pokrmom, napríklad popučeným vidličkou. Od deviateho mesiaca môžete vášmu drobcovi nechávať v jedle aj menšie mäkké kúsky jedla. Od desiateho mesiaca by už dieťatko malo vedieť samé manipulovať s jedlom, a tak môžete začať zaradzovať pevnejšie jedlo, ako sú napríklad kúsky pečiva či placky.

Kedy zaradiť aj večerné jedlo?

Ak už máte za sebou prvé zeleninové, zeleninovo-mäsové a ovocné príkrmy, približne od polovice siedmeho mesiaca môžete začať okrem obedového „menu“ začať pomaly zavádzať aj večerné jedlo. Ideálne je večer dieťatku poskytnúť nejakú formu obilninového pokrmu, najlepšie kašu. Takéto obilninové kaše by mali byť jednoduché a jednozložkové. Môžete ich variť buď vo vode alebo prípadne v materskom mlieku. Ideálne na večerné pokrmy sú bezlepkové obilniny, ako je ryža, kukuričná krupica, pšeno alebo pohánka. Do kaše môžete pridávať aj zeleninu a nezabudnite ani na zdroj tuku v podobe oleja alebo masla. 

„Dvaja strašiaci“ – kedy zaradiť mlieko a lepok?

Často diskutovanou témou je práve zavedenie kravského mlieka a lepku. Mnoho mamičiek sa bojí zaviesť lepok v snahe vyhnúť sa spôsobeniu intolerancie. Avšak lepok môžete v menších dávkach začať zavádzať už počas imunologického okna, napríklad v podobe malých rozmočených kúskov pečiva. 

Pokiaľ ide o kravské mlieko, pre bábätká je najmenej vhodným typom, pretože má rozdielny pomer bielkovín a iných látok, než materské mlieko, čo predstavuje problém pre tráviaci systém bábätka. Kravské mlieko sa odporúča zaradiť najskôr až od dvoch rokov. Ak chcete zaradiť mliečne výrobky pri menších detičkách, zvoliť môžete kvalitný biely jogurt alebo tvaroh. Mliečne výrobky by sa mali zaradiť od siedmeho, ideálne desiateho mesiaca až roka a nemalo by sa to s nimi preháňať. Môžete primiešať lyžičku jogurtu či tvarohu napríklad do obilninovej kaše s banánom.

dieťa je z misky príkrm

Sledujte vaše dieťatko a robte si poznámky

Zakaždým, keď zaradíte nový druh zeleniny, ovocia, obilnín či mliečnych výrobkov či iných potravín, vždy by ste mali vášho drobca poriadne sledovať. Práve preto sa nové potraviny odporúča zaradzovať s rozmedzím aspoň dvoch – troch dní, aby ste vedeli odsledovať, či sa objavili nejaké príznaky alergie či intolerancie. 

Alergia sa môže prejaviť formou vyrážok na tele dieťatka. V tom prípade by ste mali postupovať tak, že danú potravinu vyradíte na tri až štyri týždne a potom ju skúsite dať dieťatku znova. Ak sa opäť objaví reakcia, danú potravinu bábätku nepodávajte po dobu jedného roka. Po roku to skúste znova a ak sa aj vtedy objavia ťažkosti, potravinu budete musieť vylúčiť úplne. Všetky príznaky alergií či intolerancií a aj vhodnosť potravín určite konzultujte s pediatrom. 

Na to, aby ste v potravinách a reakciách vášho drobca na nich mali prehľad, môže vám pomôcť robiť si poznámky a zapisovať si, aké potraviny ste vášmu drobcovi podali a aké naň boli reakcie.  

Čo ak dieťatko kŕmenie odmieta?

Zvyknúť si na príkrmy je pre dieťatko proces. U každého trvá rozdielne dlho, a preto je dôležitá trpezlivosť. Spočiatku sa môže stať, že dieťatko bude príkrmy odmietať, no nemusíte zúfať. Dieťatko niekedy potrebuje dlhší čas, kým si zvykne na novú potravinu. Niekedy to môže trvať aj 15 pokusov. 

Aby si dieťatko zvyklo čo najrýchlejšie, môžete mu vytvoriť stravovaciu rutinu – podávajte mu jedlo každý deň v rovnakom čase a na rovnakom mieste. Kŕmenie by nemalo trvať viac ako 30 minút. Určite dieťatko nenúťte k jedeniu, mohlo by si vytvoriť odpor. Dieťatko nekŕmte ani vtedy, ak je mrzuté či choré alebo má zlú náladu. Ak príkrm stále odmieta, skúsiť môžete trik s materským alebo umelým mliekom – primiešajte trochu mlieka, na ktoré je dieťatko zvyknuté do príkrmu. 

Zásady prikrmovania

Aj činnosť ako je prikrmovanie, má svoje zásady. Vďaka týmto zásadám bude prikrmovanie jednoduchšie, bezpečnejšie a menej stresujúce pre vás a vášho drobca: 

  • Dbajte na bezpečnosť – Vášho drobca by ste nikdy nemali kŕmiť v ľahu. Ak ešte sám nevie sedieť, uložte ho do kresielka. Po celý čas kŕmenia ho majte na očiach.
  • Buďte trpezliví – Kŕmenie môže byť náročný proces, najmä ak dieťatko príkrmy odmieta. Zároveň, každé dieťatko je iné, a preto sa nemusíte obávať, že dieťa vašich známych už pekne papá a vaše nie. Všetko chce trpezlivosť. Skúšajte, jedlo dieťaťu ponúkajte, no nenúťte ho do jedenia, aby si k jedlu nevytvorilo odpor.
  • Buďte dieťaťu príkladom – Deti sa na začiatku učia kopírovaním správania rodičov. Preto ako pristupujete k jedlu vy, tak bude aj váš drobec. 
  • Poskytuje pestré menu – Kým je dieťatko malé, je ideálny čas na to, aby sa učilo rôznym chutiam, vôňam, konzistenciám ale aj farbám. Jedálničiek dieťatka by mal byť pestrý, a to aj preto, aby ste mu zabezpečili všetky potrebné vitamíny a minerály.
  • Vytvorte rutinu – Dieťatko si na jedenie zvykne omnoho jednoduchšie, ak mu vytvoríte rutinu. Snažte sa mu jedlo ponúkať každý deň v rovnakom čase, na rovnakom mieste. 
  • Pravidlo 1-3 – Jeden druh potraviny ponúkajte dieťatku 3 po sebe nasledujúce dni. Ak chcete zaradiť novú potravinu, vždy len po jednom a na ďalšie 3 dni, aby ste vedeli odsledovať reakcie bábätka.

Nezabúdajte ani na tekutiny

Pri príkrmoch by ste nemali zabúdať ani na tekutiny pre vášho drobca. Od narodenia je vhodné podávať vodunesladené čaje. Tekutiny môžete podávať aj lyžičkou, aby sa dieťatko postupne naučilo prijímať tekutiny aj inak, než mlieko. To sa zíde najmä vtedy, ak bude potrebné zvýšiť príjem tekutín bábätka, napríklad pri teplotách alebo hnačkách. 

Viete ako je to so sladkosťami? Prečítajte si v našom staršom článku „Sladkosti a deti.

Pokiaľ ide o ovocné či zeleninové šťavy, môžete ich zaradiť vtedy, keď začínate s ovocnými príkrmami. Ideálne sú čerstvé odšťavené ovocné šťavy, napríklad z jabĺk. Určite vášmu dieťatku nepodávajte sladené nápoje obsahujúce konzervačné látky. 

mrkvový príkrm

Recepty na prvé príkrmy

Zaradenie pevnej stravy pre vše dieťatko je dôležitým míľnikom. Pokiaľ ide o prvé detské príkrmy, jednoduché domáce zeleninové alebo ovocné pyré sú najvhodnejšou voľbou. Tu je niekoľko jednoduchých receptov na prvé detské príkrmy, ktoré si môžete pripraviť doma:

Mrkvové pyré – Mrkva je zeleninou bohatou na živiny, ktorá je pre bábätko ľahko stráviteľná. Mrkvu ošúpte, umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Uvarte ju do mäkka a potom roztlačte alebo vymixujte do hladka. 

Tekvicové pyré – Tekvica je ďalším skvelým zdrojom vitamínov a minerálov. Má jemnú chuť, čo z nej robí skvelú voľbu aj pre náročných jedákov. Ak chcete pripraviť pyré z tekvice, ošúpte ju, nakrájajte na menšie kúsky a potom ju naparte alebo upečte v rúre do mäkka. Uvarenú tekvicu roztlačte alebo rozmixujte na pyré.

Hráškové pyré – Hrášok je skvelým zdrojom bielkovín a vlákniny a jeho žiarivo zelená farba môže urobiť jedlo pre deti zábavnejším. Uvarte čerstvý alebo mrazený hrášok na pare alebo vo vode a varte, až kým úplne nezmäkne. Potom ho do hladka rozmixujte v mixéri.

Pyré zo sladkých zemiakov – Batáty sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov a vďaka svojej prirodzene sladkej chuti sú pre bábätka príťažlivé. Batáty ošúpte, umyte, nakrájajte na menšie kúsky a uvarte do mäkka. Uvarené batáty roztlačte vidličkou alebo rozmixujte do hladka.

Neskôr, ak už si bábätko zvykne na jednotlivú zeleninu, môžete mu podávať aj kombinované zeleninové pyré. Príklady kombinácií:

  • mrkva a bataty,
  • hrášok a mäta,
  • zelená fazuľka a zemiaky,
  • cuketa a mrkva,
  • tekvica a bataty,
  • karfiol a mrkva,
  • brokolica a zemiaky.

Tip: Do každého zeleninového pyré pridajte aj kvapku kvalitného, za studena lisovaného oleja. Pri príprave domácej detskej výživy je tiež dôležité používať čerstvé a vysokokvalitné suroviny a vyhýbať sa používaniu soli, cukru a iných korenín. Domáce pyré môžete skladovať v chladničke po dobu troch dní a v mrazničke až tri mesiace.

Od siedmeho mesiaca môžete dieťatku pripravovať aj komplexnejšie jedlá:

Rizoto so zeleninou – Uvarte ryžu a zeleninu, napríklad hrášok a mrkvu. Uvarenú zeleninu roztlačte vidličkou a zmiešajte s ryžou. Nezabudnite ani na pár kvapiek kvalitného oleja, napríklad olivového.

Polievka s kuracím mäskom – Uvarte kuracie mäso v neosolenej vode. Vývar z mäsa sceďte a uvarte v ňom ľubovoľnú zeleninu, napríklad karfiol, brokolicu či mrkvu. Potom všetko spolu rozmixujte a pridajte zopár kvapiek oleja. Hustotu polievky si môžete prispôsobiť množstvom vody. 

Vášmu drobcovi môžete pripraviť aj sladké dobroty:

Jablkové/hruškové pyré – Ošúpte dve sladké jablká/hrušky, zbavte ich jadierok a nakrájajte na menšie kúsky. Varte do mäkka vo vode a potom ich do hladka rozmixujte.

Banánové pyré – Banán môžete jednoducho len rozmixovať alebo roztlačiť vidličkou. Môžete k nemu tiež pridať zopár lyžičiek kvalitného bieleho jogurtu alebo tvarohu.

Čučoriedkovo-jogurtové pyré – Zmiešajte pol šálky čučoriedok so štvrtinou šálky bieleho jogurtu a rozmixujte do hladka.

Varené marhule s jablkom – Ošúpané a jadierok zbavené jabĺčka nakrájajte na menšie kúsky, rovnako aj marhule. Varte ich spolu do mäkka a potom rozmixujte. 

Tip na knihu: Prečítajte si o prvých príkrmoch viac aj v knižnej podobe. Na internete nájdete veľa zdrojov, zaujímavá knižka je napríklad táto: Prvé príkrmy.

Keď už bude vaše dieťa staršie a bude viac zvyknuté na tuhú stravu, môžete začať zavádzať aj zložitejšie textúry a chute. Môžete zmiešať rôzne pyré, aby ste vytvorili nové chute, alebo ponúkať malé kúsky mäkkých, varených jedál, ako sú miešané vajíčka alebo dobre uvarené cestoviny. S trochou kreativity môžete svojmu bábätku dopomôcť vypestovať si lásku k zdravým a výživným potravinám. 

Prechod na nemliečnu stravu je možno trochu náročné ale vzrušujúce obdobie. Pokiaľ ide o výber prvých pokrmov pre vášho drobca, zamerajte sa na jedlá bohaté na živiny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Nezabúdajte, že vždy by ste sa mali poradiť so svojim pediatrom predtým, ako začnete s prvými príkrmami a konzultovať s ním vhodnosť a nevhodnosť potravín a reakcie vášho dieťatka. Tak zabezpečíte optimálnu výživu pre vaše rastúce bábätko. Šťastné kŕmenie!


Môže sa vám tiež páčiť