Cumlíky pre bábätká – aký vybrať?

Cumlíky sú spôsobom, ako bábätká upokojiť a poskytnúť im komfort a pocit bezpečia. Na trhu je dostupných množstvo druhov v rôznych prevedeniach, tvaroch, veľkostiach a materiáloch. Výber toho správneho cumlíka vak môže by niekedy náročný, pretože každému bábätku vyhovuje niečo iné. Na čo sa pri výbere zamerať?

Author avatar
admin
cumliky pre babatka

Čo v článku nájdete:

Cumlíky sú spôsobom, ako bábätká upokojiť a poskytnúť im komfort a pocit bezpečia. Na trhu je dostupných množstvo druhov v rôznych prevedeniach, tvaroch, veľkostiach a materiáloch. Výber toho správneho cumlíka vak môže by niekedy náročný, pretože každému bábätku vyhovuje niečo iné. Na čo sa pri výbere zamerať?

Každá mamička chce pre svoje bábätko to najlepšie. Pri výbere cumlíka pre vášho drobca sa určite neunáhlite a starostlivo zvážte nasledujúce faktory, aby ste mu poskytli tú najlepšiu voľbu.

Materiál

V obchodoch najčastejšie natrafíte na dva druhy materiálov cumlíkov, a to latexové alebo silikónové cumlíky.

Latexové cumlíky sú typické žlto-hnedým zafarbením. Sú vyrábané z prírodného kaučukového mlieka, vďaka čomu sú mäkké a flexibilné a majú aj svoju typickú vôňu. Latexové cumlíky sú pružnejšie, no majú tendenciu sa rýchlejšie opotrebovávať. Nevýhodou tiež je, že nezvládajú vysoké teploty (napríklad pri vyváraní). Latex môže byť tiež spúšťačom alergickej reakcie u bábätka.

Silikónové cumlíky sú priesvitné bez zafarbenia a zápachu. Sú pevnejšie, držia tvar a odolávajú aj vyšším teplotám pri sterilizácii.

Tip: Dôležité je, aby cumlík neobsahoval žiadne škodlivé látky, ako sú napríklad ftaláty či BPA (pozn.: BPA čiže bisfenol A je organická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe polykarbonátov, teda plastov.)

Relatívnou novinkou na trhu je dynamický cumlík. Ten sa vyrába z heterogénnych silikónových vrstiev, ktoré sa počas satia naťahujú a sťahujú pripomínajúc bradavku pri dojčení. Vďaka svojej štruktúre a tiež tvaru podporuje prirodzený sací rytmus bábätka. Táto technológia je patentovaná a dynamické cumlíky a cumlíky na fľaše nájdete len pod značkou LOVI.

Tip: Všetky druhy cumlíkov nájdete napríklad v známej predajni drogérie DM.

Tvar

Pri výbere cumlíka sa stretnete s týmito troma tvarmi cumlíkov:

  • Guľatý (okrúhly) cumlík – tento typ cumlíka má čerešňový tvar. Využíval sa viac v minulosti, dnes ho odborníci odporúčajú menej, avšak niektorým bábätkám tento tvar vyhovuje najviac.
  • Symetrický cumlík – tento cumlík svojim tvarom najviac pripomína bradavku. Jeho vrchná aj spodná strana sú rovnaké. Sem spadá aj kategória dynamických cumlíkov.
  • Anatomický (ortodontický) cumlík – tento typ cumlíka je na vrchnej časti guľatý a na spodnej sploštený. Do úst sa vkladá guľatou časťou nahor a zabezpečuje správnu polohu jazyka pri saní.

Okrem tvaru sacej časti je tiež dôležitý aj celkový tvar cumlíka. Mal by mať dostatočný výrez pri nose, aby bábätko mohlo bez problémov dýchať. Výhodou tiež je, ak má cumlík vetracie otvory, aby nedochádzalo k podráždeniu pokožky na tvári bábätka.

Veľkosť

Cumlíky sa dodávajú v rôznych veľkostiach. Výber tej správnej pre vášho drobca závisí od jeho veku. Vek je vždy uvedený na obale cumlíka a zvyčajne sú cumlíky rozdelené do kategórií po mesiacoch:

  • 0-3 mesiace,
  • 3-6 mesiacov,
  • 6-12 mesiacov,
  • 12-18 mesiacov atď.
velkost cumlika

Pre novorodencov sú určené tie najmenšie cumlíky – existuje špeciálna veľkosť 0-2 mesiace a tieto cumlíky sú zvyčajne ľahšie. Cumlíky pre najväčšie deti by mali byť pevné a odolné, aby odolali hryzeniu.

Tip: Prečítajte si v našom staršom článku „Ako vybrať cumlík pre novorodenca„.

Hmotnosť

Aj faktor ako je hmotnosť cumlíka, je dôležitá. Najmä vtedy, ak vyberáte cumlík pre novorodeniatko alebo predčasne narodené bábätko. V oboch týchto prípadoch by mal mať cumlík čo najnižšiu hmotnosť. V obchodoch hľadajte cumlíky s označením „newborn“, „mini“ alebo „light“.

Bezpečnosť

Bezpečnosť cumlíka je tiež jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere. Pred kúpou si určite prečítajte informácie výrobcu na obale. Každý cumlík totiž musí spĺňať normy, aby bol hygienický a bezpečný na používanie. Nezabudnite, že cumlík je potrebné stále kontrolovať, najmä ak už má váš drobec zuby. Ak sa cumlík poškodí, je treba ho hneď vymeniť za nový. Inak sa cumlík odporúča pravidelne meniť každé 2 až 3 mesiace.

cumliky

Farba a doplnky

Farba cumlíka je individuálny faktor a vyberať môžete podľa pohlavia dieťatka alebo vašich preferencií a vkusu. V obchodoch nájdete cumlíky pre dievčatká, chlapčekov ale aj unisex cumlíky. Praktickou voľbou sú tiež svietiace fosforeskujúce cumlíky, ktoré oceníte najmä počas noci, pretože sa v postieľke dajú jednoducho nájsť.

Okrem toho existuje tiež mnoho doplnkov k cumlíkom. Alternatívou k nočnému cumlíku môže byť svietiaci krúžok, ktorý pomôže pri hľadaní cumlík v tme. Praktická je tiež retiazka na cumlík, vďaka ktorej sa vyhnete padaniu cumlíka na zem alebo jeho strate.

Nezabudnite na hygienu

Aby bol cumlík čistý a hygienický, môžete ho vyvárať alebo používať parný sterilizátor. Nezabudnite ani na úložný box na cumlík, ktorý využijete napríklad počas cestovania. Ak cumlík spadne na zem, určite sa vyhnite tomu, že ho oblížete vy a potom dáte bábätku. Cez sliny sa totiž môžu preniesť rôzne baktérie. Ak máte možnosť, umyte cumlík pod horúcou vodou. Riešením tie môže byť nosiť so sebou náhradný, čistý cumlík.

Tip na záver

Pri výbere cumlíka pre vášho drobca majte na pamäti, že každé dieťatko je iné, takže to, čo funguje na jedno, nemusí fungovať na druhé. Každopádne dajte si záležať, aby bol cumlík bezpečný, pohodlný a hygienický. Pri výbere vhodného cumlíka pre vaše bábätko sa môžete poradiť aj s pediatrom.


Môže sa vám tiež páčiť