Kedy je najmenšia šanca otehotnieť?

Menštruačný cyklus každej ženy má svoje fázy. Pravdepodobnosť otehotnenia sa počas týchto fáz mení od najnižšej po veľmi vysokú. Viete kedy je najmenšia šanca otehotnieť? Prečítajte si, v ktorej fáze cyklu je otehotnenie najmenej pravdepodobné a kedy je, naopak, šanca vysoká.

Author avatar
admin
Najcastejsie kladene otazky

Čo v článku nájdete:

Menštruačný cyklus každej ženy má svoje fázy. Pravdepodobnosť otehotnenia sa počas týchto fáz mení od najnižšej po veľmi vysokú. Viete kedy je najmenšia šanca otehotnieť? Prečítajte si, v ktorej fáze cyklu je otehotnenie najmenej pravdepodobné a kedy je, naopak, šanca vysoká.

Ženský menštruačný cyklus sa delí na štyri fázy:

  • menštruácia – sliznica dutiny maternice sa odlučuje a nasleduje krvácanie,
  • folikulárna fáza – dozrievanie vajíčka,
  • ovulácia – uvoľnenie dozretého vajíčka,
  • luteálna fáza – rozloženie neoplodneného vajíčka.

Pozrime sa spoločne na to, kedy dochádza k jednotlivým fázam, čo sa počas nich v tele ženy deje a aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach.

Menštruačná fáza (1. – 5. deň)

Menštruačná fáza označuje začiatok cyklu. Telo vylučuje neoplodnené vajíčko z predchádzajúceho mesiaca a sliznica maternice sa odlupuje aby sa mohla vytvoriť nová výstelka pre potenciálny plod. Menštruačné krvácanie trvá v priemere 3 až 7 dní, no je to individuálne. Prvé tri dni stúpa hladina progesterónu a estrogénu a sliznica maternica sa začína znova obnovovať. Počas tohto obdobia sú šance na otehotnenie vo všeobecnosti nízke. Ak má však žena ovuláciu skôr, môže k otehotneniu dôjsť aj pri styku počas posledného dňa menštruácie. 

Prečítajte si aj: Ako sa počíta menštruačný cyklus?

Folikulárna fáza (1. – 13. deň)

Folikulárna fáza sa začína v prvý deň menštruácie (prekrýva sa s menštruáciou) a končí sa ovuláciou. V priemere trvá 16 dní, no môže sa pohybovať od 11 do 27 dní v závislosti od cyklu. Počas tejto fázy hormóny stimulujú vývoj folikulov vo vaječníkoch, z ktorých každý obsahuje nezrelé vajíčko. Nakoniec dozrie len to najzdravšie vajíčko a zvyšok folikulov sa absorbuje do tela. Hladina estrogénu stúpa a tie pripravujú maternicu na potenciálne usadanie plodu. Pravdepodobnosť otehotnenia v tejto fáze nie je vysoká, no nie je to nemožné. Žena môže otehotnieť už 4 – 5 dní pred ovuláciou, pretože spermie môžu prežiť v cervikálnom hliene aj niekoľko dní a čakať na uvoľnenie vajíčka počas ovulácie.

Ovulačná fáza (približne 14. deň)

Ovulácia je kľúčovým momentom menštruačného cyklu, kedy je pravdepodobnosť oplodnenia najvyššia. Z vaječníka sa uvoľní zrelé vajíčko, ktoré putuje vajcovodom a je pripravené na oplodnenie. Pri pravidelnom, 28-dňovom cykle sa ovulácia odhaduje na 14-ty deň cyklu a trvá 12 až 24 hodín.

Mnoho žien však nemá pravidelný cyklus a tak nevie predpovedať, kedy presne dochádza k ovulácii. Pomôcť môže meranie bazálnej teploty. Tá sa meria v skorých ranných hodinách hneď po prebudení (bazálna teplota sa meria v ústach pod jazykom, v konečníku alebo pošve, nie pod pazuchou alebo v uchu). Počas ovulácie je hladina progesterónu zvýšená, čo spôsobuje nárast bazálnej teploty o 0,2 až 0,3 stupňa v porovnaní s teplotou počas ostatných fáz.

najmensia sanca otehotniet

Ďalším ukazovateľom ovulácie je hlien – na začiatku plodného obdobia je hustý a lepkavý a postupne sa mení na biely a číry. Počas ovulácie hlien pripomína surový vaječný bielok, čo je príznakom vrcholnej plodnosti.

Okrem týchto ukazovateľov môže žena na určenie ovulácie využívať aj ovulačné testy.

Luteálna fáza (15. – 28. deň)

Po ovulácii sa telo ženy dostáva do luteálnej fázy. Táto fáza trvá v priemere 12 až 16 dní. Prasknutý folikul sa mení na žlté teliesko a produkuje progesterón na podporu potenciálneho tehotenstva. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, hladiny hormónov klesajú a maternicová výstelka za začne postupne odlupovať. Počas tejto fázy telo ženy produkuje hustejší hlien, ktorý mení farbu z bieleho na žltý. Počas luteálnej fázy je pravdepodobnosť otehotnenia nízka pretože tento hustý hlien zabraňuje prechodu spermií k vajíčku.

Z tohto všetkého vyplýva, že najmenej pravdepodobné obdobie na otehotnenie je počas prvých dní menštruačného cyklu, v menšej miere počas folikulárnej fázy a počas luteálnej fázy. Sledovanie jednotlivých fáz menštruačného cyklu môže poskytnúť usmernenie v rámci pravdepodobnosti otehotnenia, no nie je stopercentnou zárukou ochrany. Taktiež, nepravidelný cyklus, zdravotný stav či individuálne rozdiely môžu ovplyvniť plodnosť a pravdepodobnosť počatia.

Na záver, nezabudnite, že vždy sa odporúča konzultovať s odborníkmi v oblasti zdravotnej starostlivosti. A to platí aj pri témach plodnosti, tehotenstva či antikoncepcie a iných foriem ochrany pred otehotnení.

Prečítajte si aj naše ďalšie články:

Čo očakávať počas jednotlivých trimestrov tehotenstva?

Vitamíny na otehotnenie a podporu plodnosti

Ako zabezpečiť dostatok železa v tehotenstve

Kedy začína bolesť prsníkov v tehotenstve?

Aká je šanca otehotnieť bez ochrany?


Môže sa vám tiež páčiť