Vitamíny na otehotnenie a podporu plodnosti

Cesta k počatiu a tehotenstvo sú významnými míľnikmi v živote partnerov. Správna výživa zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení podpory plodnosti a zdravého tehotenstva. Aj keď je vyvážená strava nevyhnutnosťou, existujú špecifické vitamíny, ktoré sú obzvlášť prospešné pre plodnosť a tehotenstvo. Ktoré vitamíny zohrávajú kľúčovú úlohu v týchto dôležitých životných fázach?

Author avatar
admin
Foto Vitaminy na otehotnenie a podporu plodnosti

Čo v článku nájdete:

Cesta k počatiu a tehotenstvo sú významnými míľnikmi v živote partnerov. Správna výživa zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení podpory plodnosti a zdravého tehotenstva. Aj keď je vyvážená strava nevyhnutnosťou, existujú špecifické vitamíny, ktoré sú obzvlášť prospešné pre plodnosť a tehotenstvo. Ktoré vitamíny zohrávajú kľúčovú úlohu v týchto dôležitých životných fázach?

Správna výživa zvyšuje šance na počatie a zdravé tehotenstvo. Je dôležitá pre zdravý vývoj dieťatka a znižuje tiež riziko vrodených chýb. Odborníci odporúčajú ženám optimalizovať príjem živín aspoň 4 mesiace pred plánovaným otehotnením. Pokiaľ ide o mužov, aj tí by sa mali zamerať na vyváženú a zdravú stravu aspoň 3 mesiace pred počatím.

Ktoré vitamíny sú najdôležitejšie pre podporu plodnosti?

Kyselina listová (vitamín B9 alebo folát)

Kyselina listová je jedným z najdôležitejších vitamínov pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť alebo už sú v očakávaní. Je nevyhnutná pre skorý vývoj neurálnej trubice u plodu, z ktorej sa vyvíja mozog a miecha. Zabezpečenie dostatku kyseliny listovej ešte pred otehotnením je veľmi dôležité, pretože neurálna trubica sa uzatvára už približne v 21. dni života plodu, čo je čas, kedy mnoho žien ešte nevie, že sú tehotné. Okrem toho, kyselina listová znižuje riziko ďalších poškodení, ako sú defekty mozgu či diagnózam, ako je napríklad spina bifida (rázštep chrbtice).

Zdroje kyseliny listovej: listová zelenina, fazuľa, špenát, červená repa, pšeničné klíčky, ružičkový kel,  avokádo, orechy, vajcia, brokolica.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 kyseliny, a teda EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), podporujú plodnosť u žien aj mužov. Optimálny príjem Omega-3 mastných kyselín predlžuje reprodukčnú životnosť vajíčok u žien a u mužov zlepšuje pohyblivosť spermií.  Okrem toho Omega-3 tiež prispievajú k zdraviu embrya a pomáhajú udržiavať jeho zdravý vývoj aj po počatí. Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre vývoj mozgu dieťaťa a neskôr aj vývoj zraku.

Zdroje Omega-3 mastných kyselín: tučné ryby, vlašské orechy, ľanové semienka, chia semienka, morské riasy.

omega 3

Vápnik

Vápnik je dôležitý minerál pre vývoj kostí a zubov dieťaťa. Pomáha tiež pri zrážaní krvi a činnosti svalov a nervov. Adekvátne hladiny vápnika tiež podporujú zdravú funkciu maternice a hormonálnu rovnováhu, čo napomáha plodnosti. Pri nedostatku vápnika tiež môže plod čerpať vápnik z kostí matky, čo môže viesť k riziku osteoporózy. Dostatočný príjem vápnika je preto dôležitý pred ale aj počas tehotenstva.

Zdroje vápnika: mak, sezamové semienka, slnečnicové semienka, mandle, lieskové orechy, para orechy, kešu, kel, karfiol, zeler, kaleráb, šošovica, zelená fazuľka, sušené slivky, ovsené vločky, chia semienka.

Vitamín D

Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie vápnika (najmä vitamín D3) a vývoj pevných kostí. Počas tehotenstva je dôležitý pre vývoj kostí dieťaťa a zdravý imunitný systém. Pokiaľ ide o podporu plodnosti, niektoré štúdie naznačujú, že vitamín D môže zohrávať úlohu pri podpore zdravého menštruačného cyklu a hormonálnej rovnováhy, čo môže byť prospešné pre plodnosť.

Zdroje vitamínu D: Najlepším spôsobom, ako získať vitamín D sú pravidelné prechádzky na slnku. Okrem toho vitamín D obsahujú aj tučné ryby, syr, mlieko, vaječné žĺtky, huby, kvasnice, pečienka.

Železo

Železo je veľmi dôležitý minerál pre podporu plodnosti ale aj počas tehotenstva. Počas tehotenstva sa zvyšuje objem krvi ženy a železo je potrebné na tvorbu červených krviniek, ktoré transportujú kyslík k dieťatku. Nedostatok železa môže žene a bábätku spôsobiť komplikácie. Prejavuje sa najčastejšie vo forme únavy, malátnosti, bolesti hlavy, bdelosti. Nedostatok železa tiež môže viesť k anémii.

zelezo v tehotenstve

Pri voľbe železa by ste sa mali zamerať na také zdroje (alebo výživový doplnok), ktoré obsahujú hémové železo. Práve tento typ železa telo lepšie spracováva. Problém môže nastať pri vegetariánskej či vegánskej strave, pretože hémové železo sa nachádza v hovädzom mäse. Zelenina a strukoviny obsahujú nehémové železo, ktoré sa vstrebáva ťažšie. V tomto prípade pomôže zvýšiť využiteľnosť železa napríklad v kombinácii s vitamínom C, ktorý pomáha vstrebávať železo. Naopak, železo sa ťažšie vstrebáva v kombinácii s vápnikom.

Zdroje železa: hovädzie mäso, hovädzia pečeň, pivné kvasnice, biela fazuľa, šošovica, pistácie, riasy.

Vitamín C

Okrem toho, že napomáha pri vstrebávaní železa, vitamín C je dôležitý aj pri podpore imunitného systému. Je tiež dôležitý pre zdravý rast tkanív, vrátane vývoja pokožky, kostí a spojivového tkaniva dieťatka.

Zdroje vitamínu C: šípky, petržlen, žltá paprika, brokolica, kôpor, jahody, čierne ríbezle.

Vitamín E

Vitamín E je nevyhnutný pre zdravie vaječníkov, pretože podporuje kvalitu vajíčok. Ide o dôležitý antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred ich poškodením a prispieva k ich regenerácii. Podporuje imunitný systém a zdravie pokožky.

Zdroje vitamínu E: rastlinné oleje (slnečnicový, repkový, sezamový), arašidy, maslo, vajcia, listová zelenina, ryby, mlieko a mliečne produkty.

Ďalšie dôležité vitamíny a minerály

Pre podporu plodnosti a zdravý priebeh tehotenstva je nemenej dôležitý aj dostatočný prísun vitamínu B12, ktorého nedostatok môže u mužov spôsobovať neplodnosť a u žien sťažuje otehotnenie.

Dôležitý je aj selén, ktorý podporuje funkciu vaječníkov a vytvára zdravé prostredie pre uhniezdenie embrya. Jeho nedostatok môže viesť k poškodeniu nervového systému plodu či dokonca potratu.

Rovnako dôležitý je aj zinok, jódmagnézium.

!!!Upozornenie na záver!!!

Užívanie vitamínov a minerálov môže pomôcť podporiť plodnosť a zabezpečiť zdravý priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Je však nutné, aby ste sa pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov poradili s vašim lekárom. Prípadne si môžete nechať urobiť rozbor krvi, z ktorého zistíte, ktoré vitamíny a minerály potrebujete doplniť.

Prečítajte si aj:

Aké lieky je možné užívať v tehotenstve?

Čaje a ich účinky v tehotenstve

Bylinky a ich užívanie v tehotenstve


Môže sa vám tiež páčiť