Aké lieky je možné užívať v tehotenstve?🤰💊🌿

Trápi vás nádcha, kašeľ, horúčka alebo iné nepríjemné zdravotné ťažkosti? Pomoc existuje, ale treba vedieť, ktorý liek je v tehotenstve bezpečný a ktorému sa radšej vyhnite. Článok o liekoch, ktoré aj v období tehotenstva môžete užívať bez obáv a taktiež aj o vitamínoch, ktoré vám pomôžu k vytúženému bábätku.

Author avatar
babydrea
lieky v tehotenstve

Čo v článku nájdete:

S užívaním liekov v tehotenstve a počas dojčenia rozhodne nie sú žarty, Pre dieťa aj ženu samotnú by bolo samozrejme najlepšie sa vyhýbať akejkoľvek „chémií“, čo však nie je vždy možné.

Je bezpečné užívať lieky počas tehotenstva?

Užívanie liekov počas tehotenstva vždy vyvolávalo u tehotných žien veľké obavy. Od počatia až po pôrod je pre ženu prvoradé, aby porodila zdravé dieťatko. Hoci mnohé udalosti zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví bábätka, v mysli tehotnej ženy sa málo z nich vyrovná strachu z užívania liekov. Dôležitým bodom pri výbere vhodných liekov počas tehotenstva je konzultácia s lekárom. Platí to aj pre lieky dostupné bez lekárskeho predpisu, výživové doplnky a bylinky. V citlivom období tehotenstva rozhodne nie je bezpečné čerpať informácie o liekov z internetových zdrojov. Overené lieky by mala tehotná žena užívať jedine v malých množstvách a čo najkratší čas – to platí najmä na začiatku tehotenstva a v poslednom treťom trimestri.

Mnohé lieky počas tehotenstva môžu spôsobiť vážne vrodené chyby. Napríklad talidomid izotretinoín. Takýmto liekom by sa bez pochýb mali vyhýbať všetky ženy, ktoré sú tehotné alebo môžu otehotnieť. Veľký problém pri nastavení liečby tehotnej ženy spočíva v tom, že vedci nemôžu eticky vykonávať testovanie liečiv na tehotných ženách. Preto nie je možné presne povedať, že nejaký liek je pre tehotnú ženu 100 percentne bezpečný, pretože jednoducho nikdy nebol pri tehotných ženách skúmaný ani testovaný.

Zdravotné problémy a lieky v tehotenstve

V tehotenstve klesá obranyschopnosť organizmu a príležitostí dostať chrípku, nádchu alebo inú chorobu je viac ako dosť. Budúce mamičky najčastejšie trápi nádcha, kašeľ, angína, zápal močového mechúra alebo bolesť zubov. Hoci v mnohých prípadoch tieto choroby majú ľahký priebeh, neraz ich sprevádza teplota a horúčka.

Možné komplikácie môžu nastať vtedy, keď sa ku vírusovej infekcií pridruží aj bakteriálna infekcia, na ktorú treba väčšinou predpísať antibiotiká. Nebezpečný môže byť aj silný a intenzívny kašeľ. Ten totiž sťahuje brušné svaly a v určitých prípadoch môže prispieť k riziku predčasných kontrakcií s hroziacim predčasným pôrodom.

Čierne uhlie v tehotenstve

Liekom prvej voľby na liečbu hnačky v tehotenstve je rozhodne čierne uhlie. Avšak hnačka nie je samotné ochorenie, ale symptóm. V tehotenstve je bežným javom a nemusí znamenať bezprostredné ohrozenie vášho zdravia alebo zdravia bábätka. Všeobecne riedka stolica v tehotenstve býva dosť častá kvôli zvýšenému dráždeniu čreva v dôsledku hormonálnych zmien.

hnacka v tehotenstve
Hnačka v tehotenstve

Hylak v tehotenstve

Sortiment lekárne ponúka množstvo liekov proti hnačke, ale len niektoré sú určené aj pre tehotné a dojčiace ženy. Dôležitú skupinu pre tehotné a dojčiace ženy tvoria probiotiká na úpravu črevnej mikroflóry(Hylak), ktoré sú vhodné najmä pri hnačkách vírusového pôvodu a probiotických hnačkách. Hylak je všeobecne považovaný za bezpečný liek aj počas tehotenstva. Informácie z príbalového letáku nájdete tu.

Espumisan v tehotenstve

Espumisan je voľnopredajný liek proti nadúvaniu, ktorý je vhodný aj počas tehotenstva. Obsahuje simetikon, ktorý sa nevstrebáva zo zažívacieho traktu a preto neprechádza placentou. Jeho užívanie v tehotenstve je bezpečné pre matku aj bábätko. Výhodou je tiež to, že neovplyvňuje ani vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch (vitamín A, D, E, K). Ďalšie informácie o lieku Espumisan v tehotenstve.

Netreba ale zabúdať, že nadúvanie je v tehotenstve pomerne bežnou záležitosťou. Príčinou je najmä nadmerná tvorba a hromadenie plynov v čreve. V prvom trimestri je nadúvanie ovplyvnené hormonálne – progesterónom. Trávenie potravy v tehotenstve trvá dlhšie, a to má za následok viac kvasenia a väčšiu tvorbu plynov.

Canesten v tehotenstve

Vaginálna kvasinková infekcia je bežné ženské ochorenie, ktoré je spôsobené prevažne kvasinkami Candida. Kvasinková infekcia postihuje tehotné ženy v súvislosti s rýchlo prebiehajúcimi zmenami v tele. Pravdepodobnosť vzniku vaginálnej infekcie je zvýšená v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, predovšetkým vysokej hladiny estrogénu.

Avšak ak vás kvasinková infekcia postihla v tehotenstve, pred začiatkom akejkoľvek liečby je potrebné navštíviť lekára. Liečba kvasinkovej infekcie má väčšinou formu vaginálnej tablety alebo krému Canesten. Na odporúčanie lekára sa liek používa aj na ozdravenie pôrodných ciest v posledných 4-6 týždňoch tehotenstva. Viac informácií tu.

Tip na zaujímavý článok: Kvasinková infekcia: Mala by sa jej žena obávať? Pomôže liečba bylinkami?

Rosalgin v tehotenstve

Zápaly pošvy sú v tehotenstve časté, keďže pošva tehotnej ženy je náchylnejšia na zápal ako pošva netehotnej. Niektoré zápaly nemajú na priebeh tehotenstva žiadny vplyv (kvasinkový zápal, laktobacilóza), iné so sebou nesú zvýšené riziko predčasného pôrodu alebo popôrodných infekcií. Liečba Rosalginom však nepreukázala žiadne poškodenie plodu, používajte však tento liek len na základe odporúčania lekára.

Ascorutin v tehotenstve

Ascorutin sa môže užívať v tehotenstve a počas dojčenie len po konzultácií a na odporúčanie lekárom. Tento liek spevňuje cievne steny a znižuje riziko krvácania. Obsahuje vitamín C a rutin. Tento liek sa celé generácie využíval pri krvácaní vo včasnej tehotnosti. Ascorutin mnoho lekárov predpisuje aj v dôsledku hematómu v tehotenstve a zastaveniu krvácania, prípadne zníženia rizika potratu. Ak sa to teda klinicky vyžaduje, môže sa tento liek užívať aj v tehotenstve. Prečítajte si viac o Ascorutine.

Ibalgin v tehotenstve

V tehotenstve je možné pri bolestiach, horúčke pri chrípke a nachladnutí siahnuť po Ibalgine. Našťastie vďaka vplyvu hormonálnych zmien v tehotenstve majú ženy menší sklon k migrénam a bolestiam hlavy ako pred otehotnením.

nadcha v tehotenstve
Nádcha v tehotenstve

Pozor však, ako sa však na webe www.adc.sk uvádza: „Liek je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné (majú sa užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia).
Inhibítory COX môžu spôsobiť zníženie ženskej plodnosti pôsobením na ovuláciu (reverzibilné, odznie po ukončení liečby).“

Vitamíny na otehotnenie

Nie je tajomstvom, že mnohí sa snažia o bábätko celé mesiace a neúspešne. Možno sa tým trápite aj vy. Avšak pamätajte si – predtým, ako farmár zaseje semienko, vždy pripraví pôdu tak, aby mala dostatok a prísun všetkého, čo semienko potrebuje pre svoje vyklíčenie a rast. Vaše telo je výživnou a kľúčovou pôdou pre zrod nového človeka. Ako farmár pôdu čistí, kyprí, hnojí a zalieva, aj vy sa potrebujete o svoje telo postarať tak, aby bolo pripravené na zrod nového človeka.  Aké vitamíny a minerály dokázateľne posilnia ženskú plodnosť? Pozrime sa na ne bližšie.

vitaminy v tehotenstve
Vitamíny v tehotenstve

Kyselina listová – vitamín B 9

Kyslina listová výrazne zvyšuje šance na otehotnenie – je veľmi vhodné ju užívať aspoň 2 – 3 mesiace pred plánovaním počatím. Zároveň ju gynekológovia odporúčajú ženám, ktorým sa podarilo otehotnieť, pretože znižuje riziko poškodenia nervovej trubice plodu a prípadných ďalších defektov vo vývine plodu.

Kyselinu listovú môžete užívať buď samostatne alebo ako súčasť prenatálnych výživových doplnkov. Každá žena potrebuje približne 400 mikrogramov kyseliny denne. Ak sa ženy snažia otehotnieť, môžu navýšiť dávku na 1 mg denne.

Vitamín E

Vitamín E je všeobecne známy pre jeho obsah v produktoch na pleť a proti vráskam. Úspešne regeneruje bunky a práve vďaka tejto vlastnosti je účinný aj pri zvyšovaní plodnosti. Podporuje kvalitu vajíčok, ktorú sú pre počatie kľúčovým faktorom.

Vitamín D

Niet pochýb, že najlepším zdrojom vitamínu D je slniečko, ak sa pravidelne prechádzate po slnku aspoň 20 minút denne, doplníte jeho potrebné denné množstvo. Vitamín D je potrebný aj pre zdravý vývoj hormónov počas menštruačného cyklu a počas tehotenstva.

O vitamíne B sa hovorí, že programuje zdravie plodu na celý jeho život, keďže imunita bábätka sa buduje od začiatku. Ak má tehotná žena nedostatok tohto vitamínu, môže to spôsobiť: nedostatok vápnika, pomalší rast plodu, krivicu, defekty zubnej skloviny.

Tehotná žena by mala každý deň prijať 800 IU. IU je medzinárodná jednotka vitamínu D. Pre lepšiu predstavu: 5 mikrogramov vitamínu D = 200 IU. Avšak priveľa vitamínu D škodí a má aj negatívny vplyv na zdravie plodu.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny podporujú plodnosť u žien aj u mužov. U mužov zlepšujú morfológiu a pohyblivosť spermií. U žien dlhodobý príjem omega-3 predĺži reprodukčnú životnosť vajíčok a dokonca aj krátkodobý príjem tohto vitamínu má význam pri zlepšení ich kvality. Omega-3 v tehotenstve prispievajú k zdraviu embrya a pomáhajú udržiavať jeho zdravý vývoj po počatí. Taktiež sú dôležité pre vývoj mozgu plodu a neskorší zrak dieťatka.

Vitamín B12

Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť neplodnosť. U mužov môže viesť k zníženiu počtu spermií, poškodeniu DNA v spermiách a predčasnej ejakulácií. U žien jeho nedostatok sťažuje otehotnenie, pretože spôsobuje abnormálnu ovuláciu a prípadne aj narušený vývoj vajíčka.

Selén

Selén sa radí medzi najdôležitejšie minerály pri snažení sa o bábätko. Hoci ide o mikroživinu, má silné antioxidačné schopnosti. Selén podporuje funkciu vaječníkov a vytvára zdravé prostredie pre „uhniezdenie embrya“.

V tehotenstve jeho nedostatok vedie k rôznym komplikáciám, ako je poškodenie nervového systému plodu alebo dokonca aj potrat.

Odporúčaná dávka selénu pre tehotné ženy je približne 65 µg denne. Liečebná dávka pri ťažkom nedostatku selénu je 200 µg. Pozor, 900 µg je už toxických! (zdroj: www.union.sk)

vitaminy v zelenine
vitamíny v zelenine a ovocí

Nezabudnite ale, že vitamíny si viete dopĺňať aj prírodnou cestou vo forme ovocia, zeleniny alebo pomocou rôznych byliniek. Užitočné články, kde sme sa venovali týmto témam napríklad sú:

Tipy na ďalšie zaujímavé články:

Ak je potrebné nejaký vitamín doplniť, tak sa určite poraďte so svojím lekárom. Ako aj vitamínov, tak aj liekov sa týka to, že tento článok má poradný charakter a nevyjadruje názor skúsených odborníkov!

Nastávajúcim maminkám držíme palce a obdobie očakávania si čo najviac užite🙂


Môže sa vám tiež páčiť