Aká značka kočíka je najlepšia? (2. časť)

V predošlom článku sme sa zamerali na vlastnosti a recenzie detských kočíkov Hartan, Egg2, Thule a Gesslein. V tomto pokračujeme sériou ďalších obľúbených detských kočíkov a pozrieme sa na vlastnosti a tiež skúsenosti a recenzie rodičov na kočíky Easywalker Harvey 3, Abc Design, Inglesina a Oyster. Výber toho správneho kočíka pre bábätko je dôležitým krokom. Pri dnešnej širokej ponuke však mnoho rodičov pri […]

Author avatar
babmin
Značka kočíkov

Čo v článku nájdete:

predošlom článku sme sa zamerali na vlastnosti a recenzie detských kočíkov Hartan, Egg2, Thule a Gesslein. V tomto pokračujeme sériou ďalších obľúbených detských kočíkov a pozrieme sa na vlastnosti a tiež skúsenosti a recenzie rodičov na kočíky Easywalker Harvey 3, Abc Design, Inglesina a Oyster.

Výber toho správneho kočíka pre bábätko je dôležitým krokom. Pri dnešnej širokej ponuke však mnoho rodičov pri výbere tápa, pretože nevedia, na čo konkrétne sa pri výbere zamerať. Zhrňme si ešte raz tie najdôležitejšie atribúty, ktoré je pri výbere kočíka dôležité zohľadniť. Pomôžu so zúžením výberu a tiež s ujasnením si predstavy o kočíku.

Najdôležitejšie parametre, ktoré zohrávajú úlohu pri výbere kočíka sú:

 • prostredie a terén, do ktorého budete kočík využívať,
 • vek vášho bábätka či bábätiek,
 • bezpečnosť bábätka,
 • pohodlie bábätka,
 • hmotnosť a rozmery kočíka,
 • nosnosť kočíka,
 • kolesá kočíka,
 • kvalita konštrukcie a materiálov kočíka,
 • príslušenstvo ku kočíku,
 • celkový vzhľad, dizajn a farby,
 • preferencie konkrétnych typov, modelov a značiek.

Všetky tieto faktory ovplyvňujú výber kočíka. Je dôležité vopred vedieť, do akého terénu budete kočík využívať – či to bude prevažne mesto, alebo skôr prírodný terén, prípadne kombinácia oboch. Od toho sa odvíja typ kočíka ale aj vyhotovenie konštrukcie a kolesá. Zároveň je dôležité premyslieť si, či budete s kočíkom manipulovať, prenášať ho, nosiť po schodoch či do výťahu, prípadne ukladať do kufra auta. Od toho sa odvíjajú požiadavky na veľkosť, skladnosť aj hmotnosť kočíka. Každý detský kočiar by mal byť zároveň maximálne bezpečný a mal by poskytovať bábätku pohodlie. V neposlednom rade úlohu pri výbere kočíka (primárne jeho dizajnu) budú zohrávať aj vaše preferencie a vkus.

Easywalker Harvey3

Tento kočík je novou a vylepšenou verziou modelu Harvey2. Je nielen štýlový, ale má aj optimálnu funkčnosť. Je vyrobený z vysoko kvalitných materiálov – textílie a kože, čo mu dodáva luxusný a prvotriedny vzhľad.

easywalker kočík
Zdroj: www.easywalker.com

Ide o kombinovaný kočík, ktorý je kompaktný a dá sa využívať rozličnými spôsobmi. Dá sa rozširovať, a tak rastie spolu s vašou rodinou – v prípade, že sa vaša rodina rozrastie o ďalšie bábätko, dá sa rozšíriť na súrodenecký kočík. Ponúka možnosť umiestnenia športového sedadla a vaničky, autosedačky a vaničky, dvoch sedadiel alebo inej potrebnej kombinácie.

Kočík Easywalker Harvey3 je ľahký, váži len 10,9kg. Kolesá sú väčšie a zabezpečuj pohodlnú jazdu a taktiež sa ľahko manévruje. Predné kolieska majú možnosť aretácie. Zabezpečuje hladkú a pohodlnú jazdu aj na nerovnom teréne, a to vďaka závesnému systému ložísk. Zadné aj predné kolesá sa tiež dajú jednoducho odpojiť. Sedadlo je veľké, má ergonomické polstrovanie a štyri pozície polohovania športovej časti. Výsuvná a výškovo nastaviteľná opierka nôh je tiež samozrejmosťou. Strieška má UV ochranu 50+ a má pridaný šilt, ktorý možno jednoducho schovať. Rukoväť, vanička aj sedacia časť sú výškovo nastaviteľné. Easywalker Harvey3 je mono kočík, ktorý sa môže rozšíriť do tandemu a späť. Je vhodný pre deti od 6 mesiacov do 4 rokov, no s vaničkou Harvey3 ho možno využívať už od narodenia.

Easywalker Harvey3 je ľahko ovládateľný, ľahký a skladný kočiar, s ktorým sa podľa mnohých mamičiek perfektne jazdí v akomkoľvek teréne a aj do zatáčok. Je dobre odpružený aj vrátane predných kolies. Výhodou je tiež jednoduchý spôsob skladania so šikovnou poistkou. Plusom je aj veľký priestor na nákup a dobrý systém uchytenia tašky na kočík, vďaka ktorému sa nezošmykne dole. Kočík je skladný a vojde sa aj do menšieho výťahu. Kočík je vhodný aj pre vysokých ľudí, vďaka výškovo nastaviteľným častiam. Menšou nevýhodou je chýbajúca ručná brzda na rukoväti.

Abc Design

Abc Design je flexibilný a pohodlný 2 v 1 kombinovaný kočík. Poskytuje pohodlie pri jazde nielen pre bábätko ale aj pre rodičov. Má výškovo nastaviteľnú rukoväť, priestor na nohy pri tlačení kočíka, integrované odpruženie a ergonomický matrac. Všetky tieto aspekty z neho robia vynikajúci a pohodlný kočík. Okrem toho, v matraci sú integrované vzduchové otvory, a tak zaisťujú optimálnu ventiláciu a zabraňujú hromadeniu tepla vo vnútri.

Opierka chrbta a nôh na športovej nadstavbe je nastaviteľná podľa potrieb dieťaťa. Kočík Abc Design je vhodný do akéhokoľvek terénu, či už do mesta alebo do parku, a to vďaka kolesám so vzduchovými komorami, ktoré si poriadia s každou prekážkou. Kolesá sú otočné, vďaka čomu sa kočík veľmi jednoducho ovláda a dobre zatáča do zákrut. Kolesá sú odpružené s guličkovými ložiskami a dajú sa odnímať.

Kočík je kompaktný, po zložení sa dá ľahko schovať do kufra auta. Skladá sa rýchlo a jednoducho. Má tiež parkovaciu brzdu a 5-bodový pás, ktoré sa postarajú o bezpečie vášho drobca. Kočík je tiež vybavený slnečnou ochranou, transportnou poistkou, matracom na spanie a je nepremokavý.

Rodičia si na tomto kočíku pochvaľujú najmä veľkú vaničku, veľkú športovú časť a striešku s možnosťou sklopenia. Výhodou je tiež pevná hliníková konštrukcia a vhodnosť kočíka do rôznych terénov. Okrem toho výhodou je aj nastaviteľná rukoväť, ktorú ocenia najmä vysokí rodičia. Zároveň, kolesá nie sú tvrdé plastové, ale ani nafukovacie, a tak nehrozí defekt. Nevýhodou, ktorú rodičia spomínajú, je občasné zasekávanie sa brzdy a nemožnosť zložiť športovú časť spolu s konštrukciou.

Inglesina

Kočíky Inglesina sú od talianskeho výrobcu a ich hlavnou charakteristikou je, že sa zameriavajú na bezpečnosť a pohodlie dieťaťa vo všetkých aspektoch. Pri dizajne a výrobe kočíkov výrobca využíva viac ako 50 ročnú skúsenosť a prepája prácu tímu zdravotníckych expertov z odboru neonatológie z bolonskej nemocnice. Nový model Inglesina Aptica má vylepšenú hlbokú vaničku, úplne nový podvozok aj nový rad autosedačiek Darwin, ktoré zodpovedajú životnému štýlu modernej rodiny.

Kočík Inglesina Aptica má priestrannú a veľmi ľahkú vaničku s rozmermi 79 x 37 cm. Je navrhnutá v súlade s najnovšími bezpečnostnými normami. Má špeciálne tvarovanú pevnú škrupinu s absorbérmi nárazov, čím zabezpečuje vysokú úroveň ochrany dieťaťa.

Nová je aj športová sedačka, ktorá sa dá natočiť v smere alebo v protismere jazdy. Nosnosť je až 22 kg, takže sa dá využívať prakticky až do 4 rokov dieťaťa. Vybavená je aj predĺženou, nastaviteľnou opierkou nôh. Strieška na kočíku sa dá tiež predĺžiť pomocou zipsu, a tak chráni aj v polohe na ležanie.

Aj autosedačka Darwin je oproti svojmu predchodcovi Huggy väčšia. Lepšie sa prispôsobuje rastúcemu dieťaťu. Autosedačka bola testovaná v nemeckom testovacom centre ADAC a získala veľmi dobré výsledky v rámci bezpečnosti a ochrany pri náraze.

Praktickým doplnkom je aj stojan Stand UpTM, ktorý môžete využiť po návrate z prechádzky domov na umiestnenie vaničky alebo autosedačky v byte.

Podvozok kočíka Inglesina Aptica je kompaktný a jeho šírka je 50 cm. Má teleskopicky nastaviteľnú rukoväť, vďaka čomu sa zmestí aj do menších priestorov, akým je výťah, tesne zaparkované autá či úzke uličky obchodov. Kolesá sú veľké, gélové vybavené guľôčkovými ložiskami pre zjednodušenie jazdy. Kočík Inglesina sa dá jednoducho zložiť jednou rukou a športová sedačka sa pri skladaní nemusí dávať dole. Po zložení stojí samostatne a rukoväť zostáva hore čistá, bez kontaktu so zemou.

Oyster

Kočík značky Oyster je dostupný v niekoľkých variantoch. Môžete si zvoliť základný balíček 4 v 1, luxusný balíček 6 v 1 alebo najlepší balíček 8 v 1, v závislosti na počte doplnkov ku kočíku. Zároveň, kočík Oyster 3 je dostupný vo viac ako 10 farebných prevedeniach.

Predchodcovia kočíka Oyster 3 – kočík Oyster a Oyster 2 od BabyStyle sa stali jedny z najpopulárnejších kočíkov, a to vďaka svojej univerzálnosti. Tretia generácia Oyster 3 si zachováva ľahko rozpoznateľnú „DNA“ značky Oyster, no je o čosi vylepšená a zväčšená. Celá konštrukcia pôsobí vyšším dojmom a umiestnenie sedacej časti na ráme je vyššie. Vylepšené sú turbínové kolesá, ktoré sa vyznačujú futuristickým vzhľadom. Pneumatiky s gumovou potlačou sú vyplnené penou, a tak zaručujú vysokú odolnosť. V kombinácii s celoplošným odpružením rámu tiež zabezpečujú plynulú jazdu.

Výhodou je tiež nosnosť kočíka Oyster3, ktorá je až do 20 kg. Výška aj šírka sedacej časti poskytuje dostatok priestoru aj pre väčšie dieťa. Strieška je vybavená UPF ochranou 50+ a dá sa predĺžiť uvoľnením ďalšieho dielu na zips. V strieške je tiež zabudovaná sieťka na odvetrávanie, ktorú oceníte najmä v letných dňoch.

Rodičia si na tomto kočíku pochvaľujú aj jeho prispôsobivosť. Opierka hlavy pre dodatočné pohodlie, strieška aj popruhy sa dajú jednoducho nastaviť pomocou tlačidiel na oboch stranách striešky. Kočík sa tak dá prispôsobiť výške dieťaťa.

Kočík Oyster 3 je vhodný do každého terénu. Na prechádzkach v parku či na trávnatých trasách oceníte veľké zadné kolesá. Na jazdu v meste po chodníkoch zas skvelo slúžia predné plne otočné kolesá. Tie sa dajú v prípade nerovného terénu uzamknúť do priamej fixnej pozície jedným kliknutím. Rodičia si kočík Oyster 3 pochvaľujú aj pri prechádzkach so psíkmi v prírode ale aj v nákupných centrách, jazda je bez akýchkoľvek limitácií. Pri nákupoch rodičia oceňujú aj priestrannosť nákupného košíka pod sedacou časťou.

Brzda sa nachádza priamo v strede osi zadných kolies a dá sa ľahko zašliapnuť. Kočík ma teleskopickú, výškovo polohovateľnú rukoväť, ktorú je možno nastaviť jedným stlačením centrálneho tlačidla. Rukovať síce nie je zaoblená, je skôr hranatá, no podľa rodičov ide len o otázku zvyku.

Skladanie kočíka je tiež jednoduché. Celý kočík sa dá zložiť aj so sedacou časťou na ráme v akomkoľvek smere. Kočík po zložení samostatne stojí a ak ho chcete znova rozložiť, stačí uvoľniť poistku skladania a jedným ťahom sa rám otvorí. Zložený kočík sa ľahko vojde do kufra auta.

Veríme, že touto sériou recenzií detských kočíkov sme vám aspoň o čosi zjednodušili výber a predstavu o kočíku, ktorý pre svojho drobca budete vyberať. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek značku, model a prevedenie detského kočíka, nezabúdajte na najdôležitejšie aspekty pri výbere detského kočíka, ktoré sme zhrnuli na začiatku článku.


Môže sa vám tiež páčiť