FAQ: Aká je šanca otehotnieť bez ochrany?

Menštruačný cyklus ženy má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly až po teoretických 100 %. Preto je dobré, keď žena pozná svoj cyklus a vie, kedy má najväčšiu alebo najmenšiu šancu otehotnieť.

Author avatar
babayetu
Najcastejsie kladene otazky

Čo v článku nájdete:

Menštruačný cyklus ženy má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly až po teoretických 100 %. Preto je dobré, keď žena pozná svoj cyklus a vie, kedy má najväčšiu alebo najmenšiu šancu otehotnieť.

Kedy môžem otehotnieť?

Žena je plodná 12-24 hodín v mesiaci, a to vždy počas ovulácie. Otehotnieť však žena môže aj vtedy, keď má pohlavný styk 4 – 5 dní pred očakávaným dňom ovulácie, prípadne aj jeden deň po ovulácií.

Dobré je tiež vedieť, že otehotnieť môže žena aj pri prerušovanej súloži.

Druhy ochrany

Na trhu je veľké množstvo druhov ochrany. Aké sú druhy a ktoré sú tie najúčinnejšie?

druhy ochrany

Mužské kondómy

Okrem ochrany kondómy prinášajú aj spôsob ako ochrániť seba aj partnera pred sexuálne prenosnými chorobami. Účinné sú na 98 %, ak sa kondóm používa podľa inštrukcií. Avšak kondómy sa môžu pri nesprávnom použití pretrhnúť alebo skĺznuť.

muzsky kondom

Ženské kondómy

Ženský kondóm je vyrobený z tenkého polyuteránu, ktorý vo vagíne zabraňuje preniknutiu spermií. Efektívny je na 95 %, ak sa použije podľa inštrukcií. Rovnako aj tento kondóm chráni oboch partnerov pred sexuálne prenosnými chorobami. Problém môže nastať, ak sa kondóm vtlačí do vagíny a pri nesprávnom použití môže taktiež prasknúť.

kondom-pre-zeny
Zdroj

Antikoncepčná injekcia

Ide o dlhodobú pôsobiacu metódu antikoncepcie, ktorú netreba užívať denne a je účinná až v 99 % prípadov. Doktor alebo zdravotná sestra vpichnú progesterónovú injekciu do tela a látka pôsobí od 8 – 13 týždňov. Nevýhodou sú jej možné vedľajšie účinky, ako je nepravidelná menštruácia alebo nárast hmotnosti.

Antikoncepčný implantát

Jedná sa o malú flexibilnú paličku, ktorá sa lekárom vloží pod kožu vrchnej časti paže. Implantát funguje až 3 roky a je účinný až na 99 %. Avšak odstrániť ho môžete aj skôr ako za 3 roky.

antikoncepcny implantat
zdroj

Vnútromaternicové teliesko

Toto teliesko predstavuje malý plastový a medený objekt, ktorý lekár vloží do maternice. Tiež ide o dlho pôsobiacu a zvratnú formu antikoncepcie, ktorá funguje na 99 %. Funguje ihneď a vo vašom tele môže zostať od 5 – 10 rokov a odstrániť ju môžete kedykoľvek.

vnutromaternicove-teliesko-antikoncepcia
Zdroj

Vnútromaternicový systém

Pri tomto systéme sa malé teliesko vloží do maternice a pomaly uvoľňuje hormón progesterón. Taktiež sa považuje za dlhodobo aktívnu formu, ktorá je na 99 % účinná. Funguje až 5 rokov, ale je možné teliesko vybrať aj skôr. Avšak môže spôsobiť nepravidelné krvácanie počas prvých mesiacov a môže vzniknúť na začiatku počas 20tich dní aj infekcia. Je to drahší spôsob ako štandardné teliesko (v minulosti nazývané „Dana“).

Antikoncepčná náplasť

Malá náplasť sa nalepí na kožu a do tela následne vypúšťa hormóny progesterón a estrogén. Zastavuje ovuláciu a funguje na 99 %, ak sa používa správne. Taktiež sa aplikuje na dlhšiu dobu.

vaginalna naplast

Vaginálny krúžok

Malý vaginálny prúžok si žena vloží každý mesiac do vagíny. Tento prúžok uvoľňuje hormóny, ktoré zastavujú ovuláciu. Pri správnom použití účinkuje na 99 %. Výhodou je, že vaša menštruácia môže byť slabšia a pravidelná. Ale môže priniesť aj bolesti hlavy, nevoľnosť, zmeny nálad a citlivosť prsníkov.

vaginalny kruzok

Kombinované pilulky

Táto metóda sa využíva denne vo forme piluliek, ktoré obsahujú estrogén a progesterón. Funguje na 99%, ak ju užívate podľa inštrukcií a denne. Medzi vedľajšie účinky sa radí: krvavé škvrny, vyššie riziko rakoviny, bolesti hlavy, nevoľnosť, zmeny nálad a citlivosť prsníkov.

Pilulky s progesterónom

Predstavujú dennú orálnu antikoncepciu s hormónom progesterón. Účinná je až v 99% prípadov, ak sa užíva podľa odporúčaní. Je potrebné užívať tabletky denne, v rovnakom čase, pretože pri 3 až 12 hodinovom rozdiele nemusia fungovať.

Vedeli ste, že antikoncepčná tabletka bola do praxe zavedená v roku 1944 v USA? Viac o tom ako funguje hormonálna antikoncepcia a na čo si dať pozor nájdete aj v tomto užitočnom článku.

Membrána (antikoncepčný pesar)

Membrána sa vkladá do vagíny a jej účinnosť sa pohybuje medzi 92 – 96 %. Vložiť sa môže kedykoľvek pred sexom a odstrániť by sa mala 6 hodín po ňom. S touto pomôckou je nutné používať aj spermicíd.

Čiapočka

Antikoncepčná čiapočka je veľmi podobná membráne. Vkladá sa do vagíny a jej účinnosť je rovnaká ako pri membráne. Dá sa použiť viackrát a je dostupná vo viacerých veľkostiach. Čiapočka sa vkladá pred sexom a vyberie sa do šiestich hodín po. Tiež je potrebné používať spermicíd.

Tabletka „po“

V krajnom prípade, ak sa vám stane „nehoda“, tak môžete využiť aj tabletku „po“. Je to núdzová hormonálna antikoncepcia, ktorú môžete použiť po nechránenom pohlavnom styku. Musí sa však použiť do 72 hodín po styku. Odporúča sa však použiť ozaj v nevyhnutných prípadoch.

Viac o typoch antikoncepcie nájdete napríklad tu.

Môžem otehotnieť aj počas menštruácie?

Šance na otehotnenie počas menštruácie sa blížia k nule, ale ak má žena ovuláciu skôr, teoreticky môže otehotnieť, ak má sexuálny styk počas posledného dňa menštruácie. A teda ak má žena 24 dňový cyklus, ovulácia nastane medzi 9.-10. dňom a pohlavný styk s partnerom mala na piaty deň menštruácie nie je vylúčené, že neotehotnie.

kedy mozem otehotniet

Tip: Prečítajte si starší článok o tom, ako sa počíta menštruačný cyklus.

Predovulačné obdobie: aká šanca je, že otehotniem?

Približne na siedmy deň cyklu žena môže spozorovať zmenu hlienu krčka maternice. Mení sa na biely, stáva sa menej hustý a v období ovulácie je číry. Všetky tieto zmeny signalizujú blížiacu sa ovuláciu, tzv. plodné dni. Avšak už v tomto období 4-5 dní pred ovuláciou môže žena s veľkou pravdepodobnosťou otehotnieť, pretože v cervikálnom hliene je spermia schopná prežiť aj päť dní.

Ovulácia: vrchol plodnosti

K ovulácií dochádza najčastejšie medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu. Hlien v období ovulácie je pre spermie životne dôležitý, pretože im poskytuje výživu a uľahčuje im pohyb. V čase ovulácie je cervikálny hlien podobný vaječnému bielku a je príznakom maximálne vrcholnej plodnosti. Žena je plodná práve týchto 12, prípadne 24 hodín v tomto mesiaci – 12krát do roka. V tomto prípade je šanca otehotnieť bez ochrany najvyššia.

Tip: Prečítajte si náš starší článok o tom, ktorý tehotenský test je najlepší!

Poovulačné obdobie: obdobie neplodnosti

Toto obdobie trvá 12 až 16 dní. V tejto fáze je možnosť otehotnenia veľmi malá, pretože hlien v luterálnej fáze znemožňuje priechodnosť spermií k vajíčku.

Tipy na aplikácie na kontrolu cyklu

menstruacne aplikacie

Na internete existuje množstvo aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť do telefónu. A tak si jednoducho kontrolovať, v akej fáze cyklu sa práve nachádzate. K najobľúbenejším patria:

Flo Period Tracker

Pod drobnohľadom máte nielen dni menštruácie, ale aj ovulácie. Aplikácia vám prehľadne pripomenie, kedy máte najväčšiu šancu otehotnieť. Výhodou je, že ak máte pravidelný cyklus bez veľkých odchýlok, viete si naplánovať napríklad aj letnú dovolenku s polročným predstihom. Dostupná je v Google Play, ale aj v App Store.

Clue

Túto aplikáciu odporúčajú aj odborníci z vedeckého časopisu Obstetrics & Gynecology, pričom je podľa nich najlepšou aplikáciou na sledovanie periódy. Stiahnuť si ju môžete zdarma v Google Play a App Store. Táto aplikácia funguje podobne ako Flo a dá sa v nej dokonca nastaviť aj pripomienka, kedy vziať antikoncepčnú tabletku.

Menštruačný kalendár

Ide o najjednoduchšiu aplikáciu súvisiacu so zaznamenávaním menštruačného cyklu. Výhodou tejto aplikácie je aj možnosť zálohovania dát na účte Google. Stiahnuť si ju môžete zdarma v Google Play a v App Store.

Glow

Aplikácia Glow je vhodná najmä pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť alebo podstupujú liečbu neplodnosti metódou IVF (in vitro fertilizácia alebo mimotelové oplodnenie) či IUI (vnútromaternicové oplodnenie). V prípade snahy o otehotnenie sa môžete pridať aj do online komunity, kde si s inými ženami môžete vymieňať skúsenosti. Nájdete takisto zdarma v Google Play a App Store

Eve Period Tracker (od Glow)

Aj keď si originálna Glow aplikácia vyslúžila lepšie hodnotenia, Eve verzia sa zameriava primárne na menštruačný cyklus, vzťahy či sexuálny život. Aplikáciu si jednoducho stiahnete v Google Play a App Store.

(Zdroj porovnania aplikácií tu.)

A čo na záver?

Ako je teda z článku zrejmé, bez ochrany sa skôr otehotnieť dá ako nedá. Preto, ak si neželáte mať bábätko, podrobne si naštudujte možnosti ochrany alebo sa poraďte s Vaším lekárom. V tomto prípade určite platí, že lepšia je prevencia dopredu ako potom „plakať nad rozliatym mliekom“. Čakať bábätko by malo byť pre každú ženu jedno z najkrajších obdobím života a nie nočnou morou.


Môže sa vám tiež páčiť