Zápal močových ciest v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza v tele tehotnej ženy k mnohým zmenám, ktoré výrazne zvyšujú riziko vzniku zápalu močových ciest. Ako bábätko v brušku rastie, zvyšuje sa aj tlak na močový mechúr, čo môže znížiť prietok moču a viesť k infekcií.

Author avatar
Babyca
zapal mocovych ciest v tehotenstve

Čo v článku nájdete:

Je pravdou, že zápal močových ciest môže postihnúť ženy bez ohľadu na to, či sú tehotné alebo nie. Avšak u tehotných žien je väčšia pravdepodobnosť vzniku opakovaných alebo závažnejších infekcií. Až 1 z 10 tehotných žien má zápal močových ciest, ale nemá žiadne príznaky!

Príznaky zápalu močových ciest počas tehotenstva

Ak máte infekciu močových ciest, môžete pociťovať jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:

  • Pocit pálenia pri močení,
  • Pocit nutkania na močenie oveľa častejšie ako zvyčajne,
  • „Únik“, inkontinencia – močenie ešte pred tým, ako sa dostanete na toaletu,
  • Pocit, že máte plný močový mechúr, aj keď ste sa práve vymočili,
  • Moč, ktorý vyzerá ako zakalený, krvavý alebo veľmi zapáchajúci,
  • Bolesť nad lonovou kosťou,
  • Kŕče alebo bolesť v dolnej časti brucha,
  • Bolesť pri pohlavnom styku,
  • Zimnica,
  • Horúčka.

V niektorých prípadoch je prvým príznakom infekcie slabé pichanie pri močení. Ak je infekcia pokročilejšia a neliečená, presúva sa až do obličiek, kedy väčšinou môžete pociťovať horúčku s veľmi vysokou teplotou, bolesťami chrbta a zvracaním.

Môže sa stať niečo bábätku, ak má žena zápal močových ciest?

Zápal močových ciest počas tehotenstva môže byť pre bábätko nebezpečný. Ak sa infekcia neodhalí a nezačne včasne liečiť, môže sa šíriť do močových ciest a obličiek a spôsobiť zápal obličiek. Zápal obličiek počas tehotenstva môže mať vážne následky, vrátane predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti a dokonca aj potratu.

newborn

Ak váš lekár lieči infekciu močových ciest včas a správne, zápal močových ciest nespôsobí žiadne poškodenie, ktoré by dieťatku mohlo ublížiť.

Ako liečiť zápal močových ciest v tehotenstve?

Pri zápale močových ciest je kľúčovým bodom pri liečbe pitie veľkého množstva vody, aby ste účinne vypláchli močové cesty. Zápal močových ciest sa v tehotenstve lieči antibiotikami. Váš lekár vyberie vhodné antibiotikum na základe vašej konkrétnej infekcie a typu baktérií zistených vo vzorke moču. Lekári zvyčajne predpisujú 3-7 dňovú kúru antibiotík, ktorá je bezpečná pre vás aj pre dieťa.

Je dôležité dodržiavať pokyny vášho lekára a dokončiť celý priebeh liečby antibiotikami, aj keď sa vaše príznaky zlepšia a zmiznú. Ak zanedbáte liečbu, infekcia sa môže ďalej šíriť do obličiek a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

TIP: Prečítajte si aj všeobecne o močovom mechúre a častom močení v tomto článku.

Aké čaje sú vhodné piť pri zápale močových ciest v tehotenstve?

V tomto odseku poskytujeme len všeobecné informácie o čajoch, ktoré sú často považované za bezpečné a užitočné pri zápale močových ciest, najmä v tehotenstve. Pred konzumáciou akýchkoľvek bylinných čajov sa však určite poraďte s lekárom alebo pôrodným asistentom.

Niektoré čaje, ktoré sa môžu považovať za užitočné pri zápale močových ciest však sú:

Čaj z medvedej brusnice (Vaccinium macrocarpon) – Medvedia brusnica je známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť pri zápale močových ciest. Avšak, konzultuj so svojím lekárom pred konzumáciou čaju z medvedej brusnice v tehotenstve, aby si zabezpečila jeho bezpečnosť.

cranberry tea

Zelený čaj – Zelený čaj obsahuje silné antioxidanty a má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri zápale močových ciest. Uistite sa však, že neprekročíte odporúčanú dennú dávku kofeínu pre tehotné ženy (200-300 mg denne).

Čaj z púpavy (Taraxacum officinale) – Čaj z púpavy má močopudné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné pri zápale močových ciest.

Čaj z harmančeka (Matricaria chamomilla) – Harmanček je známy svojimi upokojujúcimi a protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť pri zápale močových ciest. Harmanček je často považovaný za bezpečný pre tehotné ženy, ale každá z nás je špecifická, tak nezabudnite na konzultáciu s lekárom.

Tip: Prečítajte si aj o čajoch a účinkoch v tehotenstve.

Ako predchádzať zápalu močových ciest?

Riziko vzniku zápalu močových ciest sa môže znížiť ak:

  • Pijete dostatok tekutín, najmä vody – Pitie dostatku tekutín je dôležité pre udržanie zdravých močových ciest. Odporúča sa piť najmenej 8 pohárov denne.
  • Sa vyprázdňujete pravidelne – je kľúčové vyprázdňovať močový mechúr pravidelne a úplne, aby sa zabránilo zadržaniu moču v močových cestách.
  • Dbáte na svoju intímnu hygienu – správna hygiena môže pomôcť predchádzať infekciám močových ciest. Odporúča sa umyť pohlavné orgány po pohlavnom styku. Nepoužívajte silné mydlá, sprchy, antiseptické krémy, spreje na ženskú hygienu a prášky. Samozrejmosťou je vymieňať spodnú bielizeň a pančucháče každý deň.
  • Používate bavlnené spodné prádlo, ktoré umožňuje vašej pokožke dýchať. Vyvarujte sa noseniu tesného spodného prádla, ktoré môže spôsobiť potenie a podporiť rast baktérií.
  • Rýchlo a včasne liečite akúkoľvek vaginálnu infekciu, ktorá sa u vás vyskytne.
  • Vylúčte rafinované potraviny, kofeíncukor, ktoré zvyšujú riziko infekcií.
  • Užívate vitamín C (250 až 500 mg), betakarotén (25 000 až 50 000 IU denne) a zinok (30-50 mg denne).
  • Močíte hneď po sexe.
  • Utierate sa spredu dozadu a nie naopak.

Dúfame, že podobné nepríjemné záležitosti vás v tomto radostnom období nestretnú. Ak by sa tak aj stalo, v prvom rade sa prosím poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Nie je to nič závažné a pri správna liečba vám pomôže.


Môže sa vám tiež páčiť