FAQ: Kedy začínajúbolieť prsníky v tehotenstve?

Jedným z problémom, ktoré nám trochu obmedzujú život je bolesť a citlivosť prsníkov. Aké hormóny sa objavia počas tehotenstva a čo spôsobia? Kedy a prečo bolia prsia v tehotenstve? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Author avatar
babydrea
Najcastejsie kladene otazky

Čo v článku nájdete:

Jedným z problémom, ktoré nám trochu obmedzujú život je bolesť a citlivosť prsníkov. Aké hormóny sa objavia počas tehotenstva a čo spôsobia? Kedy a prečo bolia prsia v tehotenstve? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Hormóny v tehotenstve

Bezprostredne po nástupe tehotenstva sa ženské telo rapídne mení, dochádza k mnohých hormonálnym zmenám, ktoré zabezpečia zdravý vývoj plodu. Zvýšeným uvoľňovaním niektorých „tehotenských hormónov“ môže dôjsť k výskytu nielen pozitívnych, ale aj nepríjemných vedľajších účinkov. Okrem typicky zväčšujúceho sa bruška sú u tehotných žien badateľné zmeny na pokožke, zmena nálad alebo precitlivenosť.

hormony v tehotenstve

Ktoré hormóny ovplyvňujú telo v tehotenstve?

Luteinizačný hormón (LH): LH podporuje ovuláciu a tvorbu žltého telieska, ktoré produkuje progesterón. Je to ale hormón, ktorý nie je počas tehotenstva aktívny. Významnú úlohu však zohráva, ak máte problém s otehotnením, to znamená, že lekár Vám môže urobiť testy práve na tento hormón.

Progesterón: Tento hormón pomáha pri udržiavaní tehotenstva a podporuje rast maternice. Progesterón zabezpečuje zdravý rast placenty a zabraňuje kontrakciám maternice, ktoré by mohli spôsobiť predčasný pôrod. Úlohou progesterónu je udržiavať svaly maternice relaxované a hrá úlohu pri imunitnom systéme, kedy pomáha tolerovať cudzie DNA, čiže DNA plodu. Viac o tomto hormóne si môžete prečítať v článku Progesterón: Bez neho neotehotniete, chráni vás aj pred rakovinou.

Estrogén: Hlavnými estrogénmi v tehotenstve sú estradiol, estriol a estón. Tieto hormóny stimulujú rast maternice, prsníkov a detských orgánov. Estrogény tiež zvyšujú prietok krvi cez maternicu a pomáhajú pri tvorbe mliečnych žliaz. Odborný článok o estrogéne nájdete napríklad na tomto linku: Estrogén: Viete, čo tento hormón robí s vaším telom?

Choriový gonadotropín (hCG): Tento hormón produkuje placenta a je zodpovedný za udržanie produkcie progesterónu a estrogénu počas tehotenstva. hCG je tiež hormón, ktorý sa zisťuje v tehotenských testoch. Tento hormón „oznamuje“ vaječníkom, aby prestali produkovať vajíčka každý mesiac. Je však zodpovedný aj za rannú únavu, nevoľnosť a zvracanie,

Prolaktín: Prolaktín je hormón, ktorý stimuluje tvorbu mlieka a pripravuje prsníky na dojčenie.

Oxytocín: Oxytocín sa vylučuje počas pôrodu a pomáha pri kontrakciách maternice. Tiež pomáha pri uvoľnení mlieka z prsníkov počas dojčenia.

Relaxín: Relaxín pomáha uvoľniť väzy a kĺby v panve a uľahčuje pôrod tým, že umožňuje väčšiu pohyblivosť pánvových kostí.

Kortizol: Kortizol je stresový hormón, ktorý sa zvyšuje počas tehotenstva. Pomáha pri zrení pľúc plodu a pripravuje telo matky na pôrod.

Tip na knihu: Tehotenstvo týždeň po týždni je knižka, ktorú napísal odborník v spolupráci s časopisom Mama a ja, ktorý vychádza už 20 rokov.

Tehotenstvo je zložitý a dynamický proces, ktorý zahŕňa zmenu hladín hormónov v priebehu času. Tieto hormóny sú dôležité pre správny vývoj plodu, rast maternice a prípravu matky na pôrod a dojčenie.

hormony v tehotenstve

Tip: Prečítajte si v tomto článku pár praktických tipov ako sa vysporiadať s konkrétnymi náladami počas tehotenstva 🙂

Čo spôsobuje bolesť prsníkov v tehotenstve?

Už od začiatku tehotenstva sa prsia pripravujú na dojčenie. Mliečne žľazy sa postupne rozvíjajú, zväčšujú, tkanivo sa viac prekrvujeprsné bradavky zreteľne vystupujú a v mnohých prípadoch aj stmavnú. Predpokladá sa, že „príroda presne vedela, čo robí“, aby bábätko hneď po narodení vedelo, kam trafiť.

Bolesť prsníkov (mastalgia) je bežným príznakom tehotenstva a môže sa vyskytnúť už v skorých štádiách. Prsia začnú rásť a meniť sa, aby sa pripravili na dojčenie. Existuje niekoľko dôvodov, prečo tehotným ženám bolia prsia:

Zvýšená hladina hormónov: Počas tehotenstva sa zvyšuje hladina hormónov, ako sú estrogén a progesterón. Tieto hormóny spôsobujú rast a zmenu prsných tkanív, čo môže viesť k bolesti a citlivosti.

Rast prsníkov: Počas tehotenstva prsníky rastú a menia sa, aby sa pripravili na produkciu mlieka. Tento rast môže spôsobiť napätie a bolesť v prsných tkanivách.

Zväčšené mliečne žľazy: Počas tehotenstva sa mliečne žľazy zväčšujú a stávajú sa aktívnejšími. Tento proces môže tiež spôsobiť bolesť a citlivosť prsníkov.

Zväčšenie žíl: Ako prsníky rastú, môžu sa zväčšiť aj povrchové žily, čo môže byť príčinou bolesti a nepohodlia.

Retencia tekutín: Počas tehotenstva môže dôjsť k zadržiavaniu tekutín v prsníkoch, čo môže spôsobiť opuch a bolesť.

Estriol: Tento estrogén sa zvyšuje počas tehotenstva a podporuje rast prsníkov. Zvýšená hladina estriolu môže byť spojená s bolesťou prsníkov.

Vedeli ste, že prsníky sa zväčšujú môžete zbadať už medzi 6. – 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g.

Bolesť prsníkov počas tehotenstva je zvyčajne dočasná a zmierni sa po pôrode. Avšak, ak je bolesť veľmi silná alebo pretrvávajúca, je dobré sa poradiť s lekárom alebo pôrodnou asistentkou. Môžu navrhnúť vhodné riešenia, ako napríklad podporné podprsenky, teplé alebo studené obklady, či lieky na bolesť, ktoré sú bezpečné pre tehotné ženy.

Kedy očakávať bolesť prsníkov v tehotenstve?

Niektoré ženy cítia už dva týždne po oplodnení, že ich prsníky sú zrazu veľmi ťažkéboľavé. Ale je pravdou, že mnoho žien si myslí, že ide iba o citlivosť, bolestivosť a zdurenosť kvôli PMS. Väčšina tehotných žien prezradila, že na začiatku cítili bodanie v bradavkách ešte v čase pred vynechaním menštruácie.

Najčastejšie sa bolesť prsníkov vyskytuje v týchto etapách:

Skoré tehotenstvo: Bolesť prsníkov je častým príznakom skorého tehotenstva. U mnohých žien sa môže objaviť už v prvých týždňoch tehotenstva a pokračovať počas prvého trimestra. Toto obdobie je často spojené s rýchlymi hormonálnymi zmenami a rastom prsníkov.

Druhý trimester: Pre niektoré ženy sa bolesť prsníkov môže zmierniť počas druhého trimestra, keď sa hormonálne hladiny ustália. Avšak, niektoré ženy môžu pociťovať bolesť prsníkov aj počas tohto obdobia, pretože prsia naďalej rastú a pripravujú sa na dojčenie.

Tretí trimester: V tretom trimestri sa môže bolesť prsníkov opäť zintenzívniť, keď sa telo pripravuje na pôrod a dojčenie. V tomto období sa v prsiach začína tvoriť kolostrum, prvé mlieko, ktoré bude dieťaťu k dispozícii po pôrode.

Tip: Prečítajte si aj Čo všetko očakávať počas jednotlivých trimestrov tehotenstva!

Bolesť prsníkov môže samozrejme nastať aj po pôrode – pri dojčení, keď vám bábätko saje mliečko. Môžete mať podráždené bradavky a kojenie spôsobuje bolesť. Existuje viacero spôsobov ako si uľaviť či už zmenou techniky dojčenia alebo rôznymi mastičkami. (Dobrý článok nájdte k téme napríklad na tomto linku).

Bolest prsnikov v tehotenstve

Bolesti prsníkov v tehotenstve sa líšia od ženy k žene a nie je nezvyčajné, ak sa v priebehu tehotenstva objavia a zmiznú. Ak je bolesť veľmi silná, pretrvávajúca alebo sprevádzaná inými nezvyčajnými príznakmi nezabudnite sa poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom.


Môže sa vám tiež páčiť