Kúpele počas tehotenstva – môžete ich navštíviť?

Kúpeľný deň aj počas tehotenstva je niekedy viac ako potrebný. Opuchnuté nohy a boľavý chrbát v tehotenstve trápi mnoho žien a v tom im môžu pomôcť kúpele a oddych. Ale otázkou ostáva, či môžete ísť do kúpeľov, keď ste tehotná?

Author avatar
babmin
pregnant woman in spa

Čo v článku nájdete:

Môžem ísť do kúpeľov, keď som tehotná?

Kúpeľný deň aj počas tehotenstva je niekedy viac ako potrebný. Opuchnuté nohy a boľavý chrbát v tehotenstve trápi mnoho žien a v tom im môžu pomôcť kúpele a oddych. Ale otázkou ostáva, či môžete ísť do kúpeľov, keď ste tehotná? Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov áno. I keď sa nájdu tehotné ženy, ktorým to lekár vyslovene zakáže. Jedno je isté –  netreba zabúdať na dôležité faktory a správne načasovanie. Samozrejme treba vedieť, čomu sa radšej vyhnúť, aby ste zaistili svoju bezpečnosť a bezpečnosť bábätka. Vždy zvážte váš zdravotný stav.

Čo na to lekári?

Ísť do kúpeľov je vo väčšine prípadov bezpečné. Môže to byť dobrý spôsob, ako zmierniť stres a zminimalizovať niektoré bežné nepohodlia v tehotenstve. Mali by ste však prijať dôležité preventívne opatrenia. Vždy je dobré porozprávať sa so svojim lekárom ešte pred tým, ako si doprajete akékoľvek kúpeľné procedúry.

Ak vás lekár potvrdí, že návšteva kúpeľov je pre vás a vaše bábätko bezpečné. Je pravdou, že kúpeľné procedúry budú ťažko dostupné, keď na svet príde bábätko.

Nebezpečenstvo kúpeľov počas tehotenstva

Existuje niekoľkom potencionálnych nebezpečenstiev, ktoré sú spojené s návštevou kúpeľov počas tehotenstva. Je dôležité byť informovaní o týchto rizikách a poctivo zvážiť faktory. Medzi hlavné nebezpečenstvá patrí:

  • Prehriatie tela: Kúpele s príliš vysokou teplotou môžu spôsobiť prehriatie tela, čo je potencionálne nebezpečné pre bábätko v brušku. V prvom trimestri tehotenstva je obzvlášť dôležité zabrániť prehriatiu, pretože môže spôsobiť vrodené chyby plodu. Príliš horúca voda ohrieva plodovú vodu, čo je pre bábätko v brušku v každom štádiu tehotenstva škodlivé. Taktiež môže spôsobiť kontrakcie maternice. Hranica je asi 35 °C, nad ktorú sa ako tehuľka radšej nekúpte. Avšak vo vode s nižšou teplotou sa pokojne môžete kúpať.
  • Nízky krvný tlak: Teplotné zmeny a dlhý pobyt v kúpeľoch môže spôsobiť pokles krvného tlaku. To môže viesť k závratom, nevoľnosti a kolapsu, čo je nebezpečné pre tehotnú ženu a plod.
  • Infekcie: Verejné kúpele a saunu sú obvykle magnetom na infekcie, ako sú plesne alebo kvasinky. Tehotné ženy majú desaťnásobne väčšie riziko, že si na ne kvasinková infekcia počká. Dôvod je jednoduchý – v tehotenstve je zvýšená hladina estrogénov, ktoré kvasinky provokujú k rastu. Viac o vaginálnej mykóze a o tom ako jej predchádzať sa dočítate napríklad v tomto článku.

Poznámka: V tehotenstve si dajte pozor aj na rôzne zápaly, ktoré určite neprispejú k vášmu pohodliu. V tomto článku sa dočítate o zápale močových ciest v tehotenstve, ako ho liečiť a ako mu predchádzať.

  • Vyčerpanie a dehydratácia: Pobyt v kúpeľoch môže spôsobiť nadmerné potenie a vyčerpanie. Ak sa nebudete dostatočne hydratovať, piť potrebné množstvo vody, môže dôjsť k dehydratácií, ktorá je nebezpečná pre vás aj pre vyvíjajúci sa plod.
pregnant woman in pool

Výhody kúpeľov počas tehotenstva

Návšteva kúpeľov počas tehotenstva môže mať aj výhody a rôzne prínosy. Tu je niekoľko z nich:

  • Relaxácia a zníženie stresu: Kúpele ponúkajú príjemné prostredie na relaxáciu a zmiernenie stresu. Teplá voda, jemná masáž a ticho môžu výrazne prispieť k uvoľneniu napätia a zlepšeniu duševného blaha.
  • Zmiernenie bolesti a nepohodlia: Teplá voda v kúpeľoch môže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť bolesti a nepohodlie, ktoré spôsobuje tehotenstvo, ako sú napríklad bolesti chrbta, opuchy nôh alebo kŕče.
  • Zlepšenie krvného obehu: Pobyt v kúpeľoch zároveň podporuje rozšírenie ciev a tým pádom zlepšuje krvný obeh. Vďaka tomu sa môžu znížiť opuchy a zlepší sa zásobovanie plodu kyslíkom a živinami.
  • Zlepšenie spánku: Kúpanie v teplej vode pred spaním môže pomôcť pri uvoľnení tela a priamo prispieva k zlepšeniu spánku. Relaxácia v kúpeľoch tiež pomáha uvoľniť myseľ a zmierňuje problémy so spánkom, ktoré sú spojené s tehotenstvom.
  • Osvieženie a hydratácia: Pobyt v kúpeľoch môže pomôcť osviežiť a hydratovať pokožku, ktorá sa počas tehotenstva mení. Teplá voda otvára póry a odstraňuje z tela toxíny.

Tip: Viac o kúpaní v tehotenstve sa dočítate na internete, ale vaše tehotenstvo a váš stav poznáte najlepšie vy a váš lekár či lekárka. Preto neváhajte a poraďte sa v prvom rade s odborníkom!

Ale samozrejme netreba zabúdať na to, že je potrebné, aby ste dodržiavali niektoré dôležité opatrenia a obmedzenia počas tehotenstva. Napríklad nezabudnite, že je potrebné sa kúpať v primeranej teplote vody a určite sa vyhnite dlhému pobytu v horúcich kúpeľoch. Pred návštevou kúpeľov by ste sa mali vždy poradiť so svojim lekárom, či je to pre vás vhodné a bezpečné, najmä ak máte akékoľvek problémy alebo rizikové faktory spojené s tehotenstvom.


Môže sa vám tiež páčiť