Rizikové tehotenstvo

Nočnou morou každej tehotnej ženy je rizikové tehotenstvo. Rizikové tehotenstvo môže dokonca nastať aj u zdravých žien, nie len pri tých, ktoré majú zdravotné ťažkosti. Čo je rizikové tehotenstvo, ako mu môžete predísť a čo robiť, keď vám lekár určí túto diagnózu?

Author avatar
Babyca
high risk pregnancy

Čo v článku nájdete:

Čo znamená rizikové tehotenstvo?

Rizikové tehotenstvo je termín, ktorý sa používa na označenie stavu tehotenstva, ktoré nesie zvýšené riziko pre matku, plod alebo pre oboch. Rizikovému tehotenstvu predchádza podozrenie, že sa dieťatko nemusí narodiť zdravé. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k rizikovému tehotenstvu, vrátane zdravotných problémov matky, genetických faktorov, veku a životného štýlu.

Mnohé riziká dnes už dokážu byť predvídané, ale aj liečené, a to už počas tehotenstva.

Vedeli ste, že na Slovensku je približne 40 % prípadov tehotenstva označených za rizikových. Mamičky by mali byť v tomto prípade viac dôsledné a opatrné ako pri normálnom tehotenstve, ktoré je bez komplikácií.

Rizikové faktory v tehotenstve

Medzi rizikové faktory v tehotenstve patrí viacero komplikácií, ako je napríklad krvácanie, problémy s placentou, predčasný pôrod a ďalšie.

Dôvody krvácania v tehotenstve sú rôzne. Najčastejšie sa krvácanie objavuje na začiatku tehotenstva a nie vždy sa jedná o komplikáciu. Spôsobené je najmä hormonálnymi zmenami v tele, ale nikdy krvácanie neberte na ľahkú váhu a radšej navštívte gynekológa. Ak sa krvácanie objaví v druhej polovici tehotenstva, väčšinou je spojené s placentou. Ak je placenta uložená hlboko dole, blokuje bábätku zdroj živín. V tom prípade sa odporúča ísť do nemocnice a byť pod dohľadom lekára.

Predčasný pôrod môže nastať od 24.-37.týždňa tehotenstva. Predchádza mu odtok plodovej vody a pôrodné bolesti. Ak vám hrozí predčasný pôrod, zjavne ostanete v nemocnici.

Rizikový faktor v tehotenstve môže byť aj neznášanlivosť krvných skupín (inkompatibilita RH faktoru). Znamená to, že matka má v tehotenstve negatívny RH faktor a dieťa pozitívny RH faktor (po otcovi). Imunitný systém začne na dieťa v jej tele reagovať a vytvorí proti nemu protilátky, ktoré ho môžu zabiť.

rizikove tehotenstvo

Aké problémy môžu viesť k rizikovému tehotenstvu?

Medzi zdravotné problémy, ktoré v mnohých prípadoch vedú k rizikovému tehotenstvu patrí hypertenzia (vysoký krvný tlak), cukrovka, ochorenia srdca, problémy s obličkami, ochorenia štítnej žľazy a rôzne infekcie.

Rovnako aj genetické faktory, ako napríklad chromozomálne abnormality plodu, môžu prispieť k riziku v tehotenstve.

Vek matky zohráva obrovskú úlohu. U starších žien existuje oveľa väčšie riziko komplikácií, ako sú napríklad preeklampsia (gastračná hypertenzia), gastračný diabetes, problémy s placentouriziko spontánneho potratu.

Životný štýl, vrátane fajčenia, nadmerného pitia alkoholu, užívania drog a nedostatku zdravého stravovania a cvičenia, vo výraznej miere prispievajú k rizikovému tehotenstvu.

Aké ďalšie faktory zohrávajú pri rizikovom tehotenstve úlohu?

  • potraty z minulosti, predčasné tehotenstvo alebo komplikácie z predchádzajúcich tehotenstiev (cisársky rez, predčasný pôrod),
  • vek detí a ochorenia z minulosti,
  • podstúpené operácie,
  • neurologické a psychiatrické problémy,
  • stresové faktory,
  • užívanie liekov,
  • alergie,
  • viacpočetné tehotenstvo,
  • problémy s maternicou, krčkom alebo placentou,
  • problémy s plodovou vodou,
  • pomalý rast plodu.

Aké lieky je možné užívať v tehotenstve? Prečítajte si v článku „Aké lieky je možné užívať v tehotenstve„. (Pozn.: O užívaní akýchkoľvek liekov sa poraďte s ošetrujúcim lekárom alebo lekárkou)

Prevencia pri hrozbe rizikového tehotenstva

Ak plánujete umelé oplodnenie buďte opatrná. Informujte sa, koľko embryí vám bude implantovaných, pretože riziko pri viacnásobných tehotenstvách sa zvyšuje.

Pravidelne navštevujte svojho gynekológa počas tehotenstva. Tehotenské prehliadky často zachytia problém, ktorý môže skomplikovať tehotenstvo. Lekár určí, ktoré testy sú pre vás potrebné – medzi ne môže patriť odber plodovej vody, špecializovaný ultrazvuk, odobratie buniek z placenty a meranie krčka maternice.

Nezabudnite, že aj počas rizikového tehotenstva máte nárok na PN. V tomto článku sa dočítate viac.

Pre zdravý vývoj plodu je dôležitý prísun vitamínov a byliniek, nezabudnite ani na pestrú a vyváženú stravu.

Počas tehotenstva skončite s fajčením a konzumáciou alkoholu. Užívanie liekov vždy konzultujte so svojim lekárom.


Môže sa vám tiež páčiť