Bábätko a pes v domácnosti – aké sú pre a proti?

Bábätko a pes v rodine, je to dobrý nápad? Ako tieto dva zdanlivo odlišné svety spojiť do jedného?

Author avatar
babmin
dieťa a pes

Čo v článku nájdete:

Deti milujeme, ale domáci miláčik je taktiež členom rodiny. Dá sa to všetko skĺbiť do harmonického celku? Na nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime dať zopár tipov, ako si s týmto problémom poradiť.

Príprava psíka na príchod dieťaťa

Už dlho vieme, že prevencia dokáže zázraky. Pomáha nám vyhnúť sa rôznym komplikáciám. Prečo na ňu zabúdame v takýchto situáciách? Príchod dieťaťa do domácnosti je významná udalosť. Spája sa s mnohými často i extrémnymi emóciami. Okrem radosti zažívame aj neistotu a stres. Netýka sa to iba rodičov, ale aj domácich miláčikov, ktorí s nimi bývajú v jednej domácnosti. My ako dospelí ľudia to dokážeme pochopiť. Pre zvieratká je to však oveľa ťažšie.

Využite preto 9 mesiacov na ich prípravu. Najmä psíky zbožňujú každodennú rutinu. Pomaly ju meňte tak, aby ste vytvárali viac priestoru na príchod bábätka. Nacvičujte šantenie i behanie po vonku a pokojné a tiché správanie v domácnosti. Ak s vami doteraz psík spal v jednej posteli, pomaly ho od toho odúčajte.

Pravidelná rutina je potrebná aj pri kŕmení, nielen čo sa týka času kŕmenia, ale aj typu granúl. Kvalitná strava v podobe Acana granúl pre psov zaručí dostatočnú výživu a pohodové trávenie. Preskúmajte, ktoré dobroty vášho psíka najviac tešia a pripravte si zásoby na dni, keď naňho nebudete mať dostatok času a energie.

granule a pes

Myslite na zdravie všetkých členov domácnosti

Zvládať veľké zmeny v domácnosti je náročné, ale zvládať ich, ak niektorý člen ochorie, je ešte ťažšie. Myslite čo najviac na svoju imunitu a odolnosť, doprajte si spánok, zapojte členov širšej rodiny do starostlivosti o dieťa, ale aj o psíka. Pokojne môže ísť psík na pár dní na návštevu k vašim kamarátom, ak mu takýto výlet doprajete aj párkrát predtým, ako príde na svet bábätko. Nebude mať z toho traumu a užije si plnú pozornosť ľudí, ktorí budú mať naňho čas.

Aby psíka netrápili zažívacie alebo iné ťažkosti, investujte do krmiva pre alergické psy. Jeho zloženie je ľahšie stráviteľné a minimalizuje rôzne bolesti alebo alergické prejavy. 

Vytvorte pre každého vlastný priestor

Keď v byte majú spoločne bývať malé deti a domáci miláčikovia, je veľmi dôležité jasne vymedziť spoločné a súkromné priestory každého z nich. Keďže zvyčajne ide o situáciu, kde prichádza do rodiny bábätko, môžeme už predtým začať prispôsobovať priestor a učiť psíka novým pravidlám.

dieťa a pes spia

Zoznámte psa s vecami bábätka – môžete napríklad psovi ukázať detské plienky, oblečenie, hračky a drevenú detskú postieľku. Nechajte ich čuchať, pochváľte ich za to. Tieto predmety musia prestať byť pre vášho psa cudzie a rušivé. Nech sa stanú každodennou súčasťou života.

drevená postieľka

Pripravte psíka na hluk

Oboznámte svojho domáceho maznáčika s hlukom – môžete si napríklad na smartfóne prehrať zvuk plačúceho bábätka. Predtým, ako to urobíte, dajte svojmu psovi maškrtu alebo zorganizujte hru s čuchaním. Váš pes by sa do toho mal zapojiť počas prehrávania nahrávky. Pomôže im to začať spájať nepríjemný zvuk s činnosťou, ktorá je upokojujúca a zábavná. Nezabudnite začať s tichým plačom. Postupom času postupne zvyšujte hlasitosť.

Ak svoj život pripravíte na príchod bábätka, vyhnete sa množstvu zbytočného stresu. Emócie a zmeny sa stanú aj tak. Váš pes ich vycíti a bude to pre neho spočiatku ťažké. Ak urobíte nejaké zmeny vopred, nenarušíte tým pocit bezpečia vášho domáceho maznáčika. Navyše, ak si pes nové pravidlá nespojí s bábätkom, bude preňho jednoduchšie batoľa akceptovať.


Môže sa vám tiež páčiť