Ako skladovať jedlo správne? 10 tipov ako ušetriť a mať potraviny vždy čerstvé

Ako skladovať jedlo správne? Zdá sa vám otázka zvláštna? Dávate jedlo do chladničky včas, aby sa nepokazilo. Lenže to zďaleka nie je všetko.

Author avatar
babydrea
skladovanie potravin v chladnicke

Čo v článku nájdete:

Zdá sa vám tá otázka prinajmenšom zvláštna? Predsa dávate jedlo do chladničky včas, aby sa vám nepokazilo. Lenže to zďaleka nie je všetko. Neveríte? Tak schválne: Ako na skladovanie potravín? A koľko tipov z článku doma praktizujete?

Skladovanie potravín v chladničke

Každá chladnička má určité zóny, ktoré sú určené pre iné potraviny. Nemali by ste preto vždy potraviny nahádzať tam, kde je práve miesto. Prečítajte si, ako správne usporiadať chladničku, aby vám jedlo vydržalo čo najdlhšie.

V článku sa dočítate:

  • 10 tipov pre každú maminku
  • Mýty o skladovaní potravín
  • Inteligentné technológie pre každú šikovnú mamičku
  • Záver: Na čo zabúdame?

10 tipov pre každú maminku

Každej z nás záleží na tom, aby boli potraviny vždy čerstvé a mali určitú výživovú hodnotu. Je veľa rád ako to pre seba či svoje dieťatko zabezpečiť. No takisto na veľa vecí zabúdame. Prečítajte si 10 tipov, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste potraviny uchovali vždy čerstvé!

1. Jogurt vedľa surového mäsa? To nebude fungovať

Majte na pamäti, že niektoré potraviny potrebujú nižšiu teplotu ako iné. Uistite sa, že je všetko tam, kde má byť. Do spodnej časti by mala prísť zelenina a ovocie. Túto časť nezabudnite pravidelne čistiť. Zelenina môže púšťať vodu a v chladničke potom vyčíňa pleseň. Nad box patrí surové mäso a údeniny či hotové jedlá. Do vyšších poschodí vkladajte syry, jogurty, tvaroh alebo vajíčka. Veľké alebo malé chladničky, v každej sa dá uchovať poriadok a správne skladovať potraviny.

2. Horúce jedlo do chladničky nepatrí

Dávajte si pozor na teplotu jedla, ktoré do chladničky dávate. Najprv ho nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a až potom ho uložte do chladničky. Horúce jedlo by totiž okamžite začalo zvyšovať teplotu a vlhkosť v chladničke. A tá by potom zbytočne pridala na výkone, aby sa vrátila na pôvodnú, optimálnu teplotu. Predovšetkým staršie neúsporné chladničky môžu „žrať“ príliš veľa elektriny, čo sa premieta do vyúčtovania za energiu.

Viete aké potraviny by ste nemali jesť počas tehotenstva? Prečítajte si v našom staršom článku „Zakázané potraviny v tehotenstve“.

3. Máte v chladničke správne nastavenú teplotu?

Zvýšenú pozornosť venujte aj primárnemu nastaveniu optimálnej teploty v chladničke. Veľa ľudí ju má nastavenú príliš nízko. Výrobcovia však odporúčajú 5–7 stupňov. Pri nižších teplotách hrozí námraza. Moderné chladničky majú tento problém vyriešený, pretože disponujú špeciálnym odmrazovacím systémom. Ak máte doma staršiu chladničku, určite sa pozrite, či je v nej nastavená optimálna teplota, a ak nie, napravte to.

uskladnenie potravin

4. Vákuovanie potravín je obzvlášť praktické

Vákuovacie vrecká a baličky sú skvelou voľbou, pretože dokážu uchovať potraviny dlhšie čerstvé. Z vrecka s potravinou jednoducho odstránite prebytočný vzduch, a tým sa spomalí proces oxidácie. Niektorým potravinám, ako je zelenina alebo napríklad mäso, tak predĺžite životnosť o niekoľko dní alebo aj týždňov.

Vedeli ste, že detskú výživu môžete v chladničke skladovať až 72 hodín po otvorení? Ak obsahuje mäso, tak 24 hodín a v mrazničke vydrží pri správnom uskladnení až mesiac.

5. Nekupujte viac, než zjete, a spracujte zvyšky

Na záver snáď už len drobná pripomienka. Nekupujte zbytočne veľa jedla, ktoré nedokážete spotrebovať. Nie je povinnosťou mať doma chladničku napchanú na prasknutie. Minimalizujete tak množstvo potravín, ktoré by sa neskôr museli vyhodiť. Nezabúdajte využívať prebytky z kuchyne. Nezjedlo sa kura, ktoré bolo včera na obed, a dnes už o neho nikto nestojí? Natrhajte ho na kúsky a dajte napríklad do sendviča. Uvidíte, koľko potravín týmto spôsobom zachránite.

6. Skladujte správne aj suché potraviny

Ako správne skladovať jedlo v chladničke, to už vieme. Ale čo také suché potraviny, ako sú obilniny, múky, orechy alebo rôzne semienka? Aj pri nich platí zásada, že správnym skladovaním predlžíme ich trvanlivosť a zachováme nutričné hodnoty. Dôležité je vedieť, že suché potraviny do chladničky nepatria. Suché potraviny často skladujeme v plastových obaloch. Plastový obal však neposkytuje dostatočnú ochranu. Plastový obal neprepúšťa vzduch, čím môžu suché potraviny „navlhnúť“ a znehodnotiť sa (splesnivieť). Suché potraviny skladujte v sklenených nádobách alebo v látkových vrecúškach – ideálnym materiálom je plátno alebo bavlna.

Tip: Na ochranu múky a ryže pred škodcami dajte do pohára bobkový list alebo niekoľko strúčikov ošúpaného cesnaku. Nebojte sa, potraviny nenapáchnu 🙂

7. Sklenené nádoby sú ideálnou voľbou

Sklenené nádoby s tesne uzatvárateľným vekom sú výborným spôsobom, ako skladovať suché potraviny. Nielenže sú ekologické a znovu použiteľné, ale aj zabezpečia, že vaše potraviny zostanú čerstvé a chránené pred škodcami.

sklenene nadoby v chladnicke

8. Tma a sucho nad zlato

Suché potraviny, ako sú obilniny, múky alebo cukry, by mali byť skladované v tmavom a suchom prostredí. To zabezpečí, že zostanú čerstvé a uchovajú si svoje výživové hodnoty. Najmä priame slnečné svetlo, môže spôsobiť, že potraviny strácajú chuť a výživové hodnoty, preto sa snažte držať ich buď v skrinke, suchom sklepe alebo v tmavej a suchej miestnosti.

9. Menej je viac

Ak nie ste istí, koľko danej potraviny spotrebujete, je dobré ju skladovať v menších nádobách. Takto sa zamedzí kontaktu veľkého množstva potraviny so vzduchom, a tým sa predlží jej trvanlivosť.

10. Majte prehľad v zásobách

Zabezpečte, aby ste mali v zásobách prehľad. Staršie potraviny umiestnite vpredu, aby ste ich spotrebovali ako prvé. Týmto spôsobom zabezpečíte, že neprekročíte dátum spotreby či trvanlivosti a nebudete plytvať jedlom.

Mýty o skladovaní potravín

Mnohí z nás praktizujú metódy skladovania potravín, ktoré nám boli odovzdané z generácie na generáciu. No nie všetky z nich sú najefektívnejšie. Pozrime sa na niektoré z bežných mýtov:

  • Mrazené potraviny vydržia večne. Áno, mrazenie môže výrazne predĺžiť trvanlivosť potraviny, ale nie donekonečna. V priebehu času môže mrazené jedlo strácať svoju chuť a nutričné hodnoty.
  • Vajíčka potrebujú byť v chladničke. V mnohých európskych krajinách skladujú vajíčka mimo chladničky. Vajíčka by ste ale mali skladovať na mieste, na akom ste ich kúpili v obchode – ak boli v chlade, doma ich môžete tiež dať do chladu, ak ste ich kúpili na trhu, kde neboli v chladničke ani nijako inak chladené, nechajte ich vonku pri izbovej teplote.
  • Rajčiny patria do chladničky, aby dlhšie vydržali. Avšak táto obľúbená zelenina by mali byť skladované mimo chladničky. Nízke teploty totiž môžu ovplyvniť jej textúru a chuť. Skladujte ich preto pri izbovej teplote, na tmavom mieste.
  • Cibula a cesnak musia byť v chladničke. Tieto potraviny by ste ale mali skladovať na suchom a chladnom mieste mimo chladničky, pretože vlhké prostredie chladničky môže podporiť ich klíčenie alebo plesnivenie.

Inteligentné technológie

Moderné chladničky a mrazničky často prichádzajú s pokročilými technológiami, ktoré vám môžu pomôcť udržiavať potraviny čerstvé dlhšie. Napríklad systémy riadenia vlhkosti môžu pomôcť zelenine a ovociu vydržať čerstvé a šťavnaté. Takisto je dôležité dbať na uskladnenie rýb a morských plodov. Inteligentné chladničky majú špeciálne priehradky s presne stanoveniu teplotou (zväčša -2 °C) práve na to, aby sa zachovala čerstvosť aj u týchto potravín. Samozrejmé je aj ovládanie mobilným telefónom. K ďalším zaujímavým funkciám pri inteligentných chladničkách patria napríklad:

  • Chladnička má poväčšine displej, ktorý zjednodušuje ovládanie.
  • LED osvetlenie zabezpečuje lepší prehľad o potravinách vo vnútri chladničky.
  • Samoodmrazovanie ušetrí čas ako aj predchádza nepríjemnej námraze.
  • Inteligentné chladničku viete pripojiť k wifi a tým si zabezpečíte spomínané ovládanie telefónom. Toto vám umožní aj diagnostiku – čiže ovládanie teploty alebo rozmrazovanie na diaľku.
  • Výrobník ľadu asi nie je potrebné predstavovať, no je to skvelá funkcia najmä v letných mesiacoch.
INTELIGENTNA CHLADNICKA

Vedeli ste, že dotyková obrazovka dokáže vytvárať zoznamy potravín, ktoré sa synchronizujú so smartfónom v reálnom čase? Takisto vie vyhľadať recepty či zapnúť vnútorné kamery, aby ste vedeli, čo máte vo vnútri bez otvárania.

Nevýhodou inteligentnej chladničky naopak však môže byť vyššia obstarávacia cena ako aj spotreba energie. Jej funkcie vám však počiatočný náklad pravdepodobne časom vrátia späť.

Na záver: Na čo zabúdame?

Na záver úplne jednoduchá rada, na ktorú často zabudneme. Tou je označovanie potravín. Ak mrazíte alebo skladujete potraviny na dlhšie obdobie, vždy na ne nalepte etiketu s dátumom, kedy boli uložené. Pomôže vám to nielen v lepšej orientácii, ale tiež takto zabezpečíte, že vždy budete konzumovať čerstvé produkty.

Zdroj obrázkov: Iván Gabaldón / Stock.adobe.com, www.canva.com


Môže sa vám tiež páčiť