Personalizované darčeky na krstiny vyrobené z keramiky

Osláviť narodenie novej bytosti, nového člena rodiny, je udalosť, ktorej sa zúčastňuje celá rodina a priatelia. Krst má preto najmä svoj náboženský a duchovný význam. Oslobodzuje od dedičného hriechu a zároveň je posvätnou bránou k nadprirodzenému životu s Ježišom Kristom. Pokrstením sa malý človiečik začleňuje do cirkvi.

Author avatar
babydrea
krstiny

Čo v článku nájdete:

A to je jeden z prvých dôležitých míľnikov ľudského života. Je pekné, ak si z tohto dňa zachováte pamiatku. Vy, členovia rodiny, krstné matky alebo otcovia, alebo aj blízki priatelia, ktorí sa obradu zúčastňujú.

Stalo sa zvykom, že si z tejto udalosti akou je práve krst alebo krstiny, hostia z odnesú nejakú malú drobnosť. Malý darček, napríklad keramickú magnetku s potlačou mena chlapca alebo dievčatka a dátumu krstín, ktorá by im pripomínala jedinečnosť tohto významného dňa. A presne takéto originálne darčeky na krstiny pre hostí vyrábajú manželia Denisa a Milan Mezeiovci v ich vlastnej keramickej dielni nachádzajúcej sa v kráľovskom meste Pukanec, ktoré je známe najmä svojou bohatou históriou hrnčiarstva a hrnčiarských výrobkov.

stvorlistky-na-krstiny-pre-chlapca

Ako ste sa dostali k „handmade“ výrobe keramických darčekov?

„Na tomto mali zásluhu predovšetkým moji rodičia, ktorí študovali strednú umelecko-priemyselnú školu v Bechyni a venovali sa celý život výrobe keramiky.“ Ako dieťa som často navštevoval keramické prevádzky, kde rodičia pracovali: otec ako vedúci a technológ a mamka ako maliarka. „Preto moje rozhodnutie po skončení základnej školy bolo jednoduché a hlavne to bolo niečo, čo ma veľmi bavilo. Preto som sa rozhodol študovať v Majolike v Modre, obor umelecký keramik“ dodáva Milan.

Obaja manželia si v roku 2000 založili keramický ateliér v Pukanci a dodnes sa živia profesionálne výrobou nielen darčekov na krstiny, ale aj výrobkami pre iné príležitosti ako napríklad: svadobných darčekov pre hostí, k narodeninám a pre rôzne jubileá, k výročiu svadby, pre žiakov od učiteľov, pre spolužiakov na stretávky, reklamné predmety pre firmy, živnostníkov…

magnetky-srdiecka-na-krstiny-pre-dievcatko

Okrem veľkoobchodu a výrobe na zákazku pre maloobchodné predajne na Slovensku sa venujú aj výrobou personalizovaných darčekov podľa požiadaviek zákazníkov cez internetový obchod: keramicke-darceky.sk.

„Na všetky magnetky a zvončeky máme špeciálnu technológiu vysoko-výpalovej potlače, ktorá sa po aplikovaní na prenosové médium a nanesení na výrobok vypaluje v keramickej peci na 1100°C, čím sa zataví pod sklovitý povrch glazúry a sa stáva trvalou“, vysvetľuje Milan.

A aké darčeky ku krstu sú najpredávanejšie?

„Najpredávanejšie a dlhodobým trendom sú určite keramické magnetky, najskôr len s menami detí a dátumom krstu a neskôr sme začali aj s farebnou potlačou rôznych elementov na tému krstín, ale v posledných rokoch sme zaznamenali zvýšený predaj aj keramických zvončekov. Ide o klasický tvar 3D zvončeka, ktorý pekne zvoní a zákazníci sa majú možnosť aj kreatívne vyšantiť v našom editore návrhov“ doplňuje s úsmevom Denisa.

zvonceky-na-krstiny-pre-dievcatko

Z magnetiek sú najobľúbenejšie tvary keramických srdiečok malých s rozmerom 4,6×4,6cm, veľkých 6x6cm a štvorlístkov 4,8×4,8cm, na ktorých nechýba dátum narodenia, krstu a meno dievčatka alebo chlapca a k tomu prispôsobená grafika ako: skica alebo obrys dieťaťa, alebo odtlačok detských nôh.

Najvyberanejšie farby glazúr sú ružová a modrá, ale samozrejme veľmi často zákazníci siahajú po kombinácií výrobkoch v bielej glazúre a bielo-striebornej stuhe, ktorú ručne uviažeme a natvarujeme do mašličky. „Samozrejme vždy záleží od mnoho faktorov a podľa toho ako sa maminky, oteckovia, alebo krstní rodičia zhodnú na konkrétnych produktoch. Ale často sa nám stáva že nám telefonujú aj starí rodičia, že by chceli nejakú pamiatku z krstín pre svoje vnúčatá“ hovorí Denisa z vlastných skúseností.

magnetky-srdiecka-na-krstiny-pre-chlapca

Stihne sa to vyrobiť tento týždeň, alebo nie?

Asi jedna z tých najčastejších otázok je, či nám stihnú objednané darčeky ku krstu dieťaťa aj prísť do požadovaného termínu. Obavy sú v takomto prípade určite na mieste. Ako je to s realizáciou objednávok a ako dlho trvá, kým sa dostanú magnetky alebo zvončeky k zákazníkom?
„Áno, často nám píšu a volajú zákazníci v panike, či im stihne prísť objednávka do soboty. Výroba trvá približne 6-10 pracovných dní, zaleží od konkrétneho obdobia a viacerých faktorov. Málokto vie, že výrobky musia prejsť tromi výpalmi v keramických peciach. Je preto potrebné vedieť, že ak si zadávam objednávku na zákazku, bude doručená najskôr až budúci týždeň.“ Hovorí Denisa.

Drobnosť z krstín, ktorá vydrží navždy

Častokrát ak hľadáme nejaké spomienkové predmety, chceme, aby vydržal čo najdlhšie a aby bol niečím výnimočný. „Personalizácia je to, čo zabezpečí jedinečnosť darčeka. Pokiaľ ide o potlač, sme na Slovensku jedni z mála, ktorí sľubujú na potlač doživotnú záruku.“ uzatvára Milan.

darceky-na-krstiny-pre-chlapca

Ak máte dobré nápady a predstavu, môžete využiť vlastnú kreativitu a cez online editor, ktorý nájdete v ich E-shope na stránke: www.keramicke-darceky.sk si môžete vytvoriť vskutku originálne návrhy.  

Ak si chcete vyskúšať niečo nové a nebojíte sa výzvy vytvorenia vlastného návrhu, určite skúste navštíviť stránky manželov Mezeiovcov.
Môže sa vám tiež páčiť