Ako naučiť dieťa kresliť rýchlo a jednoducho

Kreslenie patrí medzi jednu z najobľúbenejších činností detí. Je skvelým spôsobom, ako trénovať predstavivosť a tiež trpezlivosť. Ako naučiť vášho drobca kresliť rýchlo a jednoducho? V tomto článku sa spoločne pozrieme na niekoľko tipov.

Author avatar
admin
Ako naučiť deti kresliť

Čo v článku nájdete:

Kreslenie patrí medzi jednu z najobľúbenejších činností detí. Je skvelým spôsobom, ako trénovať predstavivosť a tiež trpezlivosť. Ako naučiť vášho drobca kresliť rýchlo a jednoducho? V tomto článku sa spoločne pozrieme na niekoľko tipov.

Povzbudzovanie detí k umeleckým schopnostiam je skvelý spôsob, ako podporiť ich kreativitu a sebavyjadrenie. Jednou z týchto schopností je aj kreslenie, ktoré je u detí veľmi obľúbené. Kreslenie je základná zručnosť, ktorá nielenže podporuje predstavivosť detí, ale zlepšuje tiež jemnú motoriku. Učiť vášho drobca kresliť môže byť zároveň príležitosťou na prehĺbenie vzájomného vzťahu a obohacujúcim zážitkom nielen pre detičky, ale aj pre vás ako rodiča. Ako teda začať s kreslením?

Na začiatok jednoducho

Na začiatok je ideálne, ak sa detičky najprv oboznámia s farbičkami či pastelkami. Skvelým pomocníkom v útlom veku sú omaľovánky, vďaka ktorým si detičky môžu začať trénovať koordináciu ruky a získajú prvé návyky potrebné na kreslenie. Aj keď prvé „diela“ vášho drobca budú s najväčšou pravdepodobnosťou len akési, ako sa hovorí, „haky baky“, omaľovánky sú skvelá príležitosť na to, aby sa váš drobec naučil, ako sa má držať farbička či pastelka a ako sa používa, čo poskytuje ideálne základy na budovanie jemnej motoriky.

kresliace dieta

Keď už sa váš drobec zoznámil s pastelkami a farbičkami, môžete ho zoznámiť s čistým papierom a ceruzkou. Určite najprv začnite s jednoduchými tvarmi, ako je kruh, štvorec, obdĺžnik či trojuholník. Potom môžete vášmu drobcovi ukázať, ako sa dajú jednotlivé tvary kombinovať a vytvárať tak zložitejšie objekty. Napríklad štvorec s trojuholníkom môžu vytvoriť dom a tri kruhy zas snehuliaka.

Nechajte vášmu drobcovi voľnú ruku

Dobrou „stratégiou“, ktorá podporuje nielen kreativitu, ale aj zdravý psychický vývin dieťatka a vnútornú vyrovnanosť, môže byť nechať deti len tak čmárať. Možno sa budete čudovať, ale takéto zdanlivé „čmáranie“ má väčší význam, ako by sme si mohli myslieť. Dieťatko tak dostane zo seba von to, čo práve potrebuje; všetky nahromadené emócie môže vyjadriť na papier. Čmáranie mu dáva voľnosť a je tiež istým spôsobom sebavyjadrenia sa, čo je prospešné najmä pri malinkých detičkách, ktoré ešte nevedia rozprávať. Dajte svojmu drobcovi čistý biely papier a pastelky a nechajte ho len tak čmárať, akokoľvek a s akýmikoľvek farbami.

A napokon, kto povedal, že takéto „čmáranie“ nie je umenie? Stačí sa len pozrieť na diela abstraktného umenia. Kto vie, možno sa aj z vášho drobca v budúcnosti stane abstraktný umelec.

Tip: Ak chcete rozvíjať detskú predstavivosť, tak je dobré čítať im aj knihy. Tie potom môžu preniesť do svojich kresieb. Prečítajte si ako na to v našom staršom článku Aké knihy čítať s deťmi pre rozvoj detskej predstavivosti.

Preskúmajte rôzne techniky

Neskôr, keď už váš drobec bude ovládať základné tvary a bude vedieť, ako pracovať s pastelkami a farbičkami, môžete ho začať zoznamovať s ďalšími technikami kreslenia, ako je napríklad tieňovanie, miešanie farieb či predstaviť im nové spôsoby kreslenia a maľovania, ako sú fixky, vodové či temperové farby a tiež plátno na maľovanie. Okrem toho, môžete tiež skúsiť detičkám predstaviť rôzne „alternatívne“ spôsoby kreslenia, ako napríklad magnetické tabuľky ale aj kriedy na tabuľu či chodník. V dnešnej digitálnej dobe je len veľmi ťažké vyhnúť sa technológiám. Ale nemusia byť zakaždým len zlým pánom – môžete ich premeniť na dobrého sluhu, a to aj v prípade kreslenia. Tablet či mobilný telefón môžete využiť na rozvoj kreativity – nainštalujte doň aplikáciu na kreslenie pre deti a ak sa najbližšie budú chcieť hrať s tabletom či telefónom, poskytnite im túto alternatívu.

Tip na knižku: Pozrite sa aj do kníhkupectiev na rôzne knižky, ktoré sa venujú tomu ako sa naučiť kresliť. Napríklad zaujímavá knižka je „Ako kresliť rozkošné veci“ pre deti už od 6 rokov.

Inšpirujte sa

Pri kreslení zložitejších tvarov, objektov či zvieratiek môžete využiť návody a postupy, ktoré sú skvelým pomocníkom pre jednoduché kreslenie. Na internete nájdete mnoho skvelých nápadov a inšpirácií ako naučiť detičky kresliť s pomocou základných tvarov či čísel, ako napríklad tieto:

Zdroj: sdetmi.com

ako naucit dieta kreslit zajko

Zdroj: sikovnik.sk

 Tu je niekoľko ďalších tipov na stránky, kde nájdete mnoho zaujímavých a jednoduchých postupov, ako naučiť vášho drobca kresliť:


Môže sa vám tiež páčiť