Ako rozvíjať súrodenecké vzťahy?

Spory si chlapci vyriešia pomocou chmatov – hmatov, dievčatá sa zase snažia útočiť na city. Intenzita nedorozumení, však, závisí od pohlavia súrodencov, ich vekového rozdielu a tiež od toho, v akom poradí sa narodili. „Vojna“ medzi súrodencami je problematika známa od počiatku sveta. Niet vzťahov bez konfliktov, preto sa ani nemôžete čudovať, že aj medzi takými blízkymi ľuďmi, […]

Author avatar
babmin
staršia sestra sa hrá s mladším bračekom

Čo v článku nájdete:

Spory si chlapci vyriešia pomocou chmatov – hmatov, dievčatá sa zase snažia útočiť na city. Intenzita nedorozumení, však, závisí od pohlavia súrodencov, ich vekového rozdielu a tiež od toho, v akom poradí sa narodili. „Vojna“ medzi súrodencami je problematika známa od počiatku sveta. Niet vzťahov bez konfliktov, preto sa ani nemôžete čudovať, že aj medzi takými blízkymi ľuďmi, ako sú súrodenci, to môže občas vrieť. Ako riešiť tieto spory a ako pracovať so súrodeneckou rivalitou? Ako zvládnuť dve deti, z ktorých si každé chce vydobyť svoje miesto v rodine? 

Riešenia, ktoré stoja za skúšku

Špecialisti hovoria o štyroch dôvodoch, prečo vôbec k týmto sporom dochádza. V prvom rade je to kvôli tomu, že deti majú až príliš veľa voľného času a sú málo zamestnané. Nie menej vážnym dôvodom hádok je snaha získať si pozornosť rodičov iba pre seba. No a samozrejme, spory spôsobuje tiež domáca nepohoda či nahromadený hnev u detí. Aj keď sa na tom mnohokrát dokážeme zasmiať, v danom momente to pre rodičov nemusí byť práve najjednoduchšia situácia.

dve sestry sa hádajú a naťahujú medzi sebou hračku

Ako teda riešiť spory medzi súrodencami? Pokúste sa venovať dostatok svojho času a záujmu každému z vašich detí. Mali by ste si vyhradiť čas iba na vás dvoch! Môžete sa vybrať na prechádzku alebo si zahrať hru vo dvojici. Prečítajte si spolu knihu alebo sa iba tak rozprávajte o čomkoľvek. Túto pozornosť ocení najmä prvorodené dieťa, pretože to si najlepšie pamätá, aké to bolo, keď ešte nebol na svete brat alebo sestra a rodičia patrili iba jemu. Súrodenecká rivalita dokáže robiť s emóciami vašich detí veľké divy.

Každé dieťa by malo mať svoje súkromie, miesto, ktoré patrí iba jemu a môže si tam robiť, čo mu práve príde na um. Ak nemáte možnosť zariadiť deťom samostatnú izbu, mali by ste im aj v rámci jednej izby rozdeliť ich súkromný priestor. Každé z detí musí „vlastniť“ svoju posteľ, skriňu, časť stola a niekoľko predmetov.

Veľmi zásadným momentom je porovnávanie detí navzájom. Toto nikdy nerobte! Neporovnávajte! Nielen súrodencov navzájom, ale ani s inými deťmi. 

Vnímajte svoje deti ako individuality, ako samostatné osobnosti. Vnímajte ich záujmy a prednosti. Nesnažte sa dosiahnuť rovnosť medzi deťmi, pretože to nikdy nedosiahnete. Tak, ako je každý človek iný, ani dve deti z jednej rodiny nebudú nikdy totožné. Sú to dve rozdielne osobnosti, s rozdielnymi prednosťami, schopnosťami a záujmami. 

Pamätajte, že staršie dieťa nie je pestúnkou ani rodičom tomu mladšiemu. Neprenášajte na neho viac zodpovednosti ako je potrebné a vhodné. Staršie dieťa vám môže, samozrejme, pomáhať, ale musí to byť dobrovoľná pomoc. Bez toho, aby ste mu čokoľvek vnucovali. 

Ako rodič musíte byť spravodlivým. Čo platí pre jedného, to platí aj pre toho druhého. Udržiavajte neutrálny postoj a nesnažte sa nájsť vinníka. Vašou úlohou je snaha porozumieť pocitom, ktoré prežívajú obe vaše deti.

Skúste tieto pravidlá aplikovať vo vašom každodennom rodinnom živote a uvidíte, či prídu zmeny. Ak áno, potom sú súrodenecké spory vo vašej rodine na nejaký čas zažehnané..

Hry pre súrodencov

Aby sa vzťahy mohli formovať, vytvorte na to podmienky. Prirodzeným prostredím pre deti je hra, preto sa aj v tomto prípade vyberte týmto smerom. Nájdite čosi, čo ich môže spojiť, na čom budú môcť pracovať spoločne. 

staršie dievča a malé batoľa sa hrajú s kockami

Staršie deti rady učia tie mladšie. A tie mladšie deti zas staršieho súrodenca hltajú pohľadom, opakujú po ňom takmer všetko, chcú byť ako on. Okrem toho, že spolu strávia čas plnohodnotne, vaše staršie dieťa si takto nenápadne buduje sebavedomie. Pomôcť vám pri tom môže napríklad veža, ktorú vaše deti budú stavať spoločnými silami. 

Riešením môže byť tiež tanec. Tancujú už maličké batoľatá. Pustite im veselú pesničku a nechajte ich vyblázniť sa.

Vyberte im rodinné fotoalbumy a posaďte ich do kresla. Verte, že si ich budú obzerať so zatajeným dychom. Pre malé detičky bude všetko zachytené na fotografiách zaujímavé, bude sa im to zdať známe. Tie staršie si už budú s hrdosťou spomínať, čo všetko prežili a kde všade boli. Podobne si môžu prezerať knihy. Nech každé z vašich detí prinesie svoju obľúbenú knihu. 

Zahrať si môžu klasiku v podobe skrývačky, pexesa, Človeče, nehnevaj sa či Hádaj, na čo myslím.

Náš tip:

Ak by ste chceli siahnuť po niečom netradičnejšom, tak skúste napríklad kombináciu vzdelávania a zábavy. Hra Rozprávkové učenie obsahuje aj interaktívnu ceruzku a je určená aj pre najmenšie detičky. Naopak, pre deti, ktoré už vedia čítať a milujú čarodejníka Harryho Pottera, môžete vyskúšať hru Desiatka, ktorá potrápi mozgové závity, ale aj zabaví.

V tomto článku nájdete ešte viac tipov ako zabaviť deti doma.

Ak im bude vo vnútri príliš dlho, vezmite ich von, nech sa trochu ponaháňajú a unavia. V čase jesene môžu zbierať orechy, gaštany, listy. Nazbierajte čo najviac materiálu a prineste si ho domov na spoločnú veľkolepú stavbu. V zime si zahrajte guľovačku, sánkujte sa alebo stavajte snehuliaka. Pár tipov sme priniesli aj v článku ako sa hrať s deťmi v zime. Hlavne sa bavte!

Ak príde chvíľa, že sa staršie dieťa zavrie do izby, rešpektujte to. Každý si potrebuje oddýchnuť a mať čas iba pre seba. Nechajte ho počúvať svoje obľúbené CD, hrať hru, čítať knihu, pozerať televíziu alebo iba tak osamote oddychovať. To isté platí v prípade mladšieho súrodenca.

mamička číta dvom dievčatám knižku

Kniha lieči

Knihy majú v mnohých prípadoch blahodarné účinky. Pri čítaní si oddýchne telo, duša i myseľ. Rovnaký pokoj dosiahnete aj v prípade vašich hádavých detí. Čítajte im spoločne. Či už pred spaním alebo iba tak, z dlhej chvíle. V kníhkupectvách nájdete mnoho kníh, ktoré sa venujú emočnej inteligencii detí, učia ich vyjadriť svoje emócie, ktoré v daných momentoch prežívajú, ale zároveň im ukazujú cestu, ako ich ovládať a rozumieť im. Tieto knihy vám pomôžu, dokonca, aj priamo vtedy, keď sa deti hádajú. Vytiahnite ich z police, pripomeňte im, o čom ste naposledy čítali, ako súrodenecké spory riešili hlavní protagonisti príbehu a či vedia, ako by bolo správne sa v tejto situácii zachovať?

Tipy na knihy

Vynikajúcou knihou je napríklad Knižka o pocitoch, ktorej autorkou je Amanda McCardie. Kniha zobrazuje príchod bábätka do rodiny, ako to prežíva starší súrodenec, ako si k sebe hľadajú cestu a čo všetko vlastne prežívajú. Kniha neobsahuje veľa textu, no dostatok zábavných ilustrácií, aj preto ju deti obľubujú a veľmi rýchlo sa aj oni v knihe nájdu.

Veľmi podobnou knihou je Čo cítim, keď…? Kúpiť si môžete nielen knihu samotnú, ale tiež knihu plnú aktivít, takže po prečítaní si spolu môžete urobiť aj zopár zábavných cvičení.

Aj takto sa dajú zvládať vzťahy medzi súrodencami, ktoré v konečnom dôsledku budujú vzťah aj s rodičmi. 

Každé dieťa túži cítiť, že je milované. Ak tento pocit doprajete obom svojim deťom, hádky a nepokoje medzi nimi budú už len zriedkavou záležitosťou.


Môže sa vám tiež páčiť