Vozenie v aute – na čo by ste nemali zabudnúť a je potrebné?

Voziť deti v aute môže byť náročné. Ako cestu deťom spríjemniť?

Author avatar
babydrea
deti v aute

Čo v článku nájdete:

V oboch prípadoch je však dôležité zabezpečiť dieťatku maximálny možný komfort, aby pre neho bola cesta čo najpríjemnejšia a nenarúšala jeho návyky. To znamená, že sa snažíme jazdiť bezpečne a neohrozovať zbytočne seba a malé dieťa. Ak je to možné, vyhnite sa častým zákrutám či nerovnostiam na cestách. Pred dlhšou cestou je vhodné si cestu detailne naplánovať a dohodnúť sa na miestach, kde bude pravidelná zastávka

Ako cestu deťom spríjemniť?

Vravíte si, neviem, čo je potrebné. Deti sú však v každom prípade deti. Nezabúdajte na to! Tak, ako ich zaujme hračka, hrkálka či leporelo doma v obývačke, rovnako sa tým zabavia v aute. Preto by ste mali interiér vozidla vybaviť všetkým, čím sa dokáže vaše dieťatko zabaviť. Pre rodičov, ktorí nemajú problém s technológiami v rukách ich potomkov, môžete pouvažovať nad tabletom. Počas cesty si dieťa môže pozrieť rozprávku alebo počúvať detské piesne. 

Okrem materiálnych a čisto praktických potrieb si určite zbaľte nejaké dobroty. Tie dieťa upokoja určite. Chutný džús, jablková výživa či keksík, piškótky a podobne. Aby ste nestáli na každom parkovisku, musíte byť pripravení skutočne na všetko.

dieťa v autosedačke drží leporelo

Tipy na hry s deťmi v aute

Nielen obľúbená hračka či dobrota môže deťom cestu v aute spríjemniť a urýchliť. Môžu to byť aj rôzne hry, ktoré sú vhodné práve do auta. Ak máte väčšie deti, tak je to ľahšie a v ponuke na internete nájdete určite veľa magnetických hier. Takisto je dostupných množstvo zaujímavých kníh či offline aplikácií. Napriek tomu, že s elektronikou by ste u detí mali začínať pomaly, v aute môžete spraviť výnimku. Nič nezaujme dieťa viac ako pekná rozprávka na tablete – obzvlášť, ak to štandardne doma nemá dovolené ☺

Tip: Vezmite na cesty deťom blok plný zábavy! Titul je určený deťom od 3 rokov, ako pre dievčatká, tak aj chlapcov a cena sa dá tiež zvládnuť. Knižku na cesty nájdete napríklad v Martinuse.

Pozrite si viacero tipov na linkoch nižšie a cestovanie autom už možno nebude sprevádzať len obľúbená veta „Kedy tam budeme?“

Na internete však nájdete aj veľa iných inšpirácií.

Vhodná sedačka do auta je to najdôležitejšie

Pri cestovaní autom je výber autosedačky najdôležitejšou súčasťou príprav. 

Výber autosedačky môže, ale ani nemusí byť príliš komplikovaný. Záleží nakoľko náročný zákazník ste, koľko chcete do autosedačky investovať a čo od nej vlastne očakávate. Typy autosedačiek sú rôznorodé, takže si spomedzi nich vyberie náročnejší aj menej náročný zákazník.

Všímať by ste si mali v prvom rade to, či autosedačka spĺňa bezpečnostné normy a či bola testovaná. 

POZOR! Nie všetky typy autosedačiek musia byť kompatibilné s vaším autom, aj keď v dnešnej modernej dobe by to mal byť už iba zriedkavý jav. Preto nezabudnite preveriť, či bude možné sedačku, ktorú ste si vybrali, rýchlo a bezproblémovo upevniť vo vašom aute. 

Autosedačky sa členia do niekoľkých skupín podľa váhy dieťaťa. Rozmyslite si vopred či si budete vyberať spomedzi sedačiek od prvých mesiacov života dieťaťa, alebo až od dvoch rokov. Okrem váhy sledujte aj výšku vášho dieťaťa. Bezpečná sedačka by mala byť dostatočne vystužená. 

S pribúdajúcim vekom pribúda aj sedačka

Budúci rodičia si môžu v špecializovaných obchodoch poobzerať typy autosedačiek podľa veku, lepšie povedané podľa váhy. Vzhľadom k tomu, že váha pribúda spolu s vekom, ide v podstate o ten istý údaj, keďže u detí je váha v jednotlivých mesiacoch života približne porovnateľná.

deti v aute pozerajú do mobilov

Dostupné sú autosedačky od 0 do 13 kg, čo vlastne znamená, že ju využijete od narodenia dieťaťa orientačne do jeho 18 mesiacov. Tieto sedačky môžete poznať aj pod názvom „vajíčko“. Tieto typy autosedačiek sú pre bábätká veľmi pohodlné, pretože sa v nich nachádzajú v poloľahu, detičky ešte nedokážu zodvihnúť hlavičku, telíčko je krehké. Umiestňuje sa na zadné sedadlo proti smeru jazdy a pripútate ho klasicky, bezpečnostným pásom. Mamička si v tejto autosedačke môže dieťa posadiť aj vedľa seba, na sedadlo spolujazdca. V takom prípade je ale potrebné vypnúť airbag. Tento typ autosedačky ponúka rodičom jednoduchú a ľahkú manipuláciu, detičkám poskytuje maximálnu možnú ochranu a v niektorých prípadoch je možné si ju pripnúť na základnú konštrukciu kočíka. 

Tip: Autosedačka od 3 mesiacov do troch rokov – Nová modulárna generácia autosedačiek Britax predstavuje dokonalú kombináciu bezpečia a komfortu. Kompletnú informáciu o tejto autosedačke pre malé deti nájdete na eshope www.babyraptor.sk

britax autosedačka

Ďalším typom, ktorý je vhodný pre bábätká od ich prvého dňa na tomto svete je sedačka od 0 do 18 kg. Na rozdiel od predchádzajúceho typu rastie spolu s vašim dieťaťom a poslúži mu až do obdobia batoľaťa. Sedačku umiestňujte na zadnom sedadle. Sú vysoko bezpečné, nie sú, však, vhodné pre predčasne narodené deti alebo tiež detičky s príliš nízkou pôrodnou váhou. Ponúkajú bezpečné uchytenie v aute pomocou ISOFIXU a je možné ich polohovať na sedenie alebo spánok. 

V prípade, že chcete kúpiť autosedačku a mať na dlhý čas pokoj so starosťami podobného typu, v predajniach nájdete aj také typy autosedačiek, ktoré sú vhodné od prvého dňa života až po siedmy rok dieťaťa. Nosnosť takýchto sedačiek je od 0 do 25 kg. Je teda nielen autosedačkou pre novorodenca, ale aj pre detičky predškolského veku. Sedačky sú hodnotené ako veľmi kvalitné a bezpečné. Rovnako ako predchádzajúci typ, ani tento nie je vhodný pre predčasne narodené deti a deti s príliš nízkou telesnou váhou. Rastú spolu s vaším dieťaťom, je možné ju polohovať a poskytuje dostatok komfortu. 

Tip na autosedačku pre deti do 7 rokov môžete nájsť aj v podobe absolútnej novinky na trhu značky Recaro. Všetky informácie o nej nájdete napríklad tu.

autosedačka recaro

Aby toho nebolo málo, zvoliť môžete tiež sedačku od 0 do 36 kg, čo pre vás znamená, že ďalšiu sedačku nebudete kupovať do 12 rokov života dieťaťa alebo do jeho 150 cm. Ide o sedačku, ktorá rastie spolu s dieťaťom, je možné ju v aute upevniť prostredníctvom ISOFIXU a päťbodovým bezpečnostným pásom. Túto sedačku môžete upevňovať už aj v smere jazdy od 13 kg dieťaťa. Do 13 kíl môžete zvoliť polohovanie proti smeru jazdy. 

Neodporúča sa pre deti s nízkou telesnou váhou a deti, ktoré trpia psychomotorickými poruchami. Vzhľadom k tomu, že je určená na dlhodobé používanie, pod vplyvom rokov a denno-denného využívania, môže veľmi jednoducho dôjsť k opotrebovaniu a narušeniu bezpečnosti. 

Typy autosedačiek podľa veku nie sú stanovené iba od narodenia. Nájdete tiež autosedačky vhodné od 9 do 18 kg, inak povedané od 9 mesiacov do približne 4 rokov. Zvoliť môžete tiež sedačku od 9 mesiacov do 7 rokov alebo 12 rokov. Začať môžete aj od 3 rokov a využívať autosedačku do 12 rokov dieťaťa. Celkom dobré rozdelenie ako aj širokú ponuku nájdete napríklad v tomto eshope.

Sedačiek je mnoho, dôležité je dobre si premyslieť postupnosť ich kúpy a vzájomne ich dobre nakombinovať. Vajíčko je základom, využijete ho približne do polroka dieťaťa. Začnite preto ním, presuny s dieťaťom budú o niečo príjemnejšie. Po niekoľkých mesiacoch, keď sa dieťa udomácni, môžete kúpiť sedačku, ktorú už využijete dlhšiu dobu. 

Vozenie v aute je náročné nielen pre nás rodičov, ale aj pre deti. Najdôležitejšie je myslieť na bezpečnosť detí pri vození v aute, no ako druhé je fajn myslieť aj na naše nervy a pozornosť. Nájsť deťom vhodnú zábavu do auta odbremení našu starosť a budeme sa môcť naplno venovať šoférovaniu a ceste do cieľa. 

Máte aj vy nejaké tipy ako zabávate deti v aute? Alebo akú autosedačku využívate a máte dobré skúsenosti? Podeľte sa s nami v komentároch! ☺


Môže sa vám tiež páčiť