Ako správne obliekať deti na jar

Jar býva najkritickejším obdobím. Počasie je premenlivé a len veľmi ťažko vieme odhadnúť či je ešte zima, alebo už teplo. Ako teda obliecť bábätko na jar?

Author avatar
babydrea
chlapec privoniava k narcisom

Čo v článku nájdete:

Práve jar býva najkritickejším obdobím. Počasie je premenlivé a len veľmi ťažko vieme odhadnúť či je ešte zima, alebo už teplo. Aj preto mnoho rodičov robí jednu a tú istú chybu. Buď bábätko príliš naobliekajú, alebo ho zoberú von veľmi naľahko. Otázka je teda jasná. Ako obliecť bábätko na jar?

detské oblečenie na vešiaku

Vyťahujeme jarné oblečenie

Keďže už dávno počasie nezodpovedá ročnému obdobiu, nemožno sa riadiť iba dátumom. Jarné oblečenie pre vaše ratolesti môžete začať chystať v čase, keď teplota už niekoľko dní neklesla pod nulu ani v priebehu dňa, ani v noci. 

Samozrejme, je rozdiel či idete na prechádzku s novorodencom, ktorý v kočiari iba leží, alebo popri vás už pobehuje malý nezbedník. Menej aktívne deti, ktoré sa ešte tak svižne hýbať nevedia alebo ich to jednoducho nebaví oblečte o čosi hrubšie. Tie detičky, ktoré sú aktívnejšie prežijú jarnú prechádzku aj v niečom tenšom. Každá mama pozná svoje dieťa najlepšie. V prípade, že váš syn alebo dcéra patria k aktívnym deťom milujúcim pohyb, kolobežku, bicykel či detské ihriská, musíte rátať s tým, že príliš hrubé oblečenie spôsobí, že sa spotia. Tak narastá aj predpoklad, že veľmi rýchlo ochorejú. Tomu sa chcete vyhnúť!

Áno, môžete mať pocit, že ste stratená a že si neviete rady. Nestrácajte však vieru vo vlastné schopnosti. Riaďte sa už dávno platným pravidlom. Oblečte dieťaťu o jednu vrstvu oblečenia viac ako máte vy

maminka oblieka dieťa

V prípade, že rozmýšľate, ako obliecť novorodenca na jar alebo sa chystáte na ulicu s malým bábätkom, potom by pre vás bol najvhodnejšou voľbou overal. Máte istotu, že pri manipulácii s dieťaťom sa mu oblečenie nikde nevytiahne a neohrozíte ho prechladením. Pri starších detičkách viac oceníte samostatné zateplené nohavice a bundu. 

Voľte oblečenie s rozumom. Radšej siahnite po niečom staršom, prípadne nie príliš drahom. Na jar je veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa vaše dieťa poriadne zašpiní. Tak, aby vás za moderným a drahým oblečením nebolelo zbytočne srdce.

Vedeli ste, že až do konca 18. storočia sa deti obliekali presne ako dospelí? V móde boli voľné tuniky a veľakrát sa detské oblečenie skladalo zo skráteného a zúženého dospeláckeho. Dupačky boli v podstate len kus látky obmotaný okolo dieťaťa. Keď bolo dieťa z bohatšej rodiny a mohli si dovoliť krajčírku, tak to bolo ešte horšie – malé dievčatká už nosili napríklad korzety. 

detské jarné módne oblečenie

Dbajte nielen o oblečenie, ale tiež o obuv. Keďže jar môže byť sychravá a daždivá, je lepšie zvoliť topánky z nepremokavých materiálov, aby vaše dieťa neskončilo s mokrými nožičkami.

Oblečte dieťa podľa teplôt

S jarou prichádzajú teplejšie dni, viac slnka a, samozrejme, narastajú aj teploty. Ako obliecť dieťa, keď je 10 stupňov a čo spomedzi oblečenia vybrať, keď teploty dorastú až do 20 stupňov?

Pre deti do 1 roka zvoľte pri teplote 10 stupňov bavlnené alebo flísové body, zateplené kombinézy a teplú čiapočku. Batoľatá medzi 1. a 3. rokom zvládnu prechádzku aj v tenšej syntetickej bundičke s dlhými rukávmi, v teplých pančuškách alebo v zateplených legínach. V prípade silnejšieho vetra určite dajte dieťatku okolo krku šál, teplejšiu jarnú čiapočku a zimné alebo zateplené jarné čižmičky.  

Pre deti predškolského veku takisto zvoľte tenšiu syntetickú bundu s dlhými rukávmi, jarné vesty, čapicu a zateplené čižmy. Vonku je teplejšie, teplomer ukazuje vyššie teploty a vy zas riešite otázku ako obliecť novorodenca, keď je 20 stupňov? Postačia mu bavlnené body alebo polosezónny overal, ktorý ho dostatočne zahreje, ale zároveň nespôsobí prehriatie. Na hlavičku pokojne zvoľte jarný klobúčik. Batoľatá do 3. roku si môžu vyjsť na prechádzku s rodičmi v teplákovej súprave, veste bez rukávov. Pri silnejšom vetre siahnite po tenšej bundičke s dlhými rukávmi a chýbať nesmie čapica alebo aspoň čelenka, aby uchránila uši pred nepríjemným vetrom.

jarne-modne-oblecenie-orazove

Predtým ako sa vyberiete na ulicu, overte si teplotu prostredníctvom predpovede počasia. Vyjdite na dvor, na balkón alebo si otvorte aspoň okno. Slnko síce môže svietiť, no po otvorení okna veľmi rýchlo zistíte, že fúka silný a studený vietor. V takom prípade, pridajte dieťaťu ešte o jednu vrstvu oblečenia navyše. 

V ktoromkoľvek veku je lepšie dať dieťaťu viac vrstiev oblečenia. V prípade teplého dňa mu môžete dať vždy čosi dole. Ak ho oblečiete príliš naľahko, obliecť mu nebude čo.

Ako obliecť na jar novorodenca

Čerstvo narodené detičky predstavujú špecifickú skupinu, pretože ich termoregulácia funguje zatiaľ úplne inak ako u starších detí a dospelých. V kontakte s pokožkou musí byť materiál pre jeho telíčko príjemný. Tým je, nepochybne, bavlna, ktorá ho bude okrem iného zohrievať. Takže najspodnejšiu vrstvu predstavujú bavlnené body, ktoré doplňte bavlnenými ponožkami, na vrch ktorých môžete dať ešte jedny hrubé ponožky. 

Druhú vrstvu predstavujú dupačky alebo inak kombinéza z flísu, velúru alebo iného hustého materiálu. Ak sa vám bude zdať, že je vonku chladno, zvoľte ako tretiu vrstvu medzisezónny overal a na hlavičku čiapočku. 

Hurá, hurá – škôlka volá

Či je zima, jeseň alebo jar, do škôlky sa chodí v každom počasí. Deti trávia celý svoj deň iba v tom, v čom ich ráno vyprevadíte z domu. Preto by mali byť pripravené aj na zmeny v počasí. Okrem toho, že chcete dieťa správne a vhodne obliecť, dbajte na to, aby bolo schopné sa aj samo poobliekať. Vyberajte teda také oblečenie na jar, ktoré nebude vášmu škôlkarovi a učiteľkám komplikovať život. 

bábätko sedí na tráve na jar

Do škôlky sú pre deti najvhodnejšie nepremokavé materiály. Zvoľte preto bundičky, vrchné nohavice a topánky, ktoré sa len tak ľahko nezmočia. Aj keď nepatria k obľúbenej časti oblečenia, dajte dieťaťu aj šál alebo tenší nákrčník. 

Každé dieťa je iné. Kým jedno mrzne, druhé sa v rovnakom počasí potí. Preto okrem počasia počúvajte aj svoju malú ratolesť a tiež svoju rodičovskú intuíciu. To, či je, alebo nie je dieťaťu chladno zistíte tak, že priložíte ruku na ich šiju. Ak je teplá, nemáte sa čoho báť, dieťaťu takéto oblečenie vyhovuje. Ak teplota v tejto oblasti tela klesá, pridajte aspoň jednu vrstvu navyše.

Tréning robí majstrov. Aj v rodičovstve to chvíľku trvá. Dôležité je veriť si a nevzdávať sa!


Môže sa vám tiež páčiť