Ako sa hrať s deťmi v zime

Zimné ročné obdobie je nepochybne jedno z najkrajších v roku. A aj keď je všetko chladné, dokážeme sa zahriať mnohými zábavnými aktivitami!

Author avatar
babmin
malé dievčatko si užíva padajúci sneh

Čo v článku nájdete:

Sniežik sa nám chumelí,
zima je zimička,
polia lúky vybieli,
zapadne cestička.

Zakry svojou perinkou
celý kraj náš milý,
veď sme sa už na teba
tak veľmi tešili.

Padaj sniežik, padaj nám,
tešia sa ti deti,
naša pieseň radostná
v ústrety ti letí.

Po takejto pesničkovej zime túži snáď každé dieťa a v nejednom prípade aj dospelý. Keď nasneží, detičky od okien utekajú natešené do skríň, aby sa obliekli a utekali von. 

Toto ročné obdobie, aj keď je tak chladné a studené, prináša so sebou mnoho krásnych obrazov prírody, ktoré zahrejú zvnútra. A nielen príroda zahrieva srdiečka, ale aj veselé džavotanie hrajúcich sa detí. 

Všetci máme veľa nezabudnuteľných zážitkov zo zimných ročných období. Sánkovačky a guľovačky sú len taký slabý odvar toho, čo sa dá robiť v zime. A my sme pre vás pripravili ďalšie inšpirácie na zimné hry pre vaše deti. Niektoré z nich možno už poznáte, ale určite nájdete také, čo ste ešte nepoznali. 

Sánkovanie s deťmi nemusí byť to jediné, ako sa dokážete so sánkami zabaviť. Stavanie snehuliaka nemusí vôbec skončiť snehuliakom a guľovačka môže mať takisto mnoho podôb. Dôležité je nechať sa unášať fantáziou a vpustiť do života trošku tej detskej hravosti.

veselé deti v snehu

Ako sa zabaviť vonku na snehu?

Aj keď zima zaženie mnohých dovnútra a vyhľadávajú skôr aktivity pre deti doma v teplúčku, perfektne sa dokážete zabaviť aj von. Medzi typické zimné aktivity pre deti patrí sánkovačka. Aby ste túto tradíciu deťom oživili, môžete si vyskúšať sánkovanie s deťmi po novom. Jednou z možností je, že si dve deti sadnú na sánky zboku, chrbtom k sebe. Obaja sa budú snažiť dostať svojím smerom, jeden vpravo, druhý vľavo. Smer jazdy korigujú nohami. Vyhráva ten, ktorý má silnejšie nohy a dostane sa do svojho cieľa. Na podobnom princípe môžete zorganizovať takisto súťaž v sile. Dvaja účastníci si sadnú na sane, každý na svoje. Obaja zoberú do rúk „kormidlá“ saní protihráča. Následne sa ho snažia pretiahnuť na svoju stranu.

Zimné hry pre deti nemusia byť nijako zložité, stačí, ak budete inovovať už známe zimné aktivity. 

Zo stavania snehuliaka môžete pripraviť súťaž v najväčšej snehovej guli. Guľovačka sa veľmi rýchlo premení na boj. 

Pripravte deťom kopec zo snehu. Na tomto kopci stojí Snehový kráľ. Keďže každé dieťa chce byť Snehovým kráľom, tak snahou detí bude zhodiť súčasného Snehového kráľa z kopca, aby ho mohol vymeniť na tejto pozícii niekto iný. Snehový kráľ sa ale nevzdáva, bojuje a nepriateľov guľuje. V prípade tejto hry je dôležité dbať na bezpečnosť, skontrolovať, či v okolí kopca alebo herného poľa nie sú ostré predmety, konáre alebo kamene. 

Zimné hry pre deti si nevyžadujú iba sneh, aby bola zábava. Zahrať si deti môžu rôzne zimné pohybové hry. Jednou z takých je napríklad Severný a Južný vietor. Ide o naháňačku, počas ktorej sa určia dvaja naháňajúci hráči: Severný vietor a Južný vietor. Ten Severný súťažiach dotykom zamrazí a vtedy sa nemôžu hýbať a Južný ich zas dokáže rozmraziť. Finta spočíva v tom, že Severný vietor môže zamraziť aj Južný vietor, no iba na 30 sekúnd.

Medzi zimné inšpirácie pre deti možno zaradiť aj hru Zima prišla. Účastníci si zvolia vedúceho hry, všetci ostatní sa skryjú. Niekto za drevo, niekto za kríky, za strom a podobne. Potom zvolený kapitán zakričí: Dnes je teplo, slniečko svieti, poďte sa prejsť! Vtedy všetci účastníci hry vyjdú zo svojho úkrytu. Keď kapitán zakričí: Zima prišla! Rýchlo sa skryte!, vtedy všetci utekajú späť do skrýše. Kapitán sa snaží chytiť tých, ktorí sa skryť nestihli. Kto bol chytený – vypadáva z hry. 

Užívať si zimu plnými dúškami nemusí byť vôbec ťažké. Vyskúšajte s vašimi ratolesťami niektorú zo spomínaných hier a uvidíte, ako sa vám toto ročné obdobie zapáči.

deti vytvárajúce vianočné ozdoby

Ako sa zabaviť vo vnútri?

Aj napriek tomu, že je zima nádherným ročným obdobím, dokáže byť občas krutá a chladná. Keď sa naozaj nedá zostať von, ešte stále je tu možnosť zostať doma v teplúčku. Môžete si čítať knižky, vytvárať Vianočné ozdoby alebo pripravovať sa napríklad na Mikuláša a cvičiť básničky alebo precvičovať novoročné vinše. Naučiť sa s deťmi môžete nielen básne, ale aj pesničky o zime. Tak napríklad:

Rolničky, rolničky

Hurá, už je sneh,
rozlieha sa smiech.
Deti kričia, zvonček znie,
biele mámenie.
Sneh je vôkol nás,
svetu dáva jas.
Rozlieha sa zvonenie,
zima je tu zas.

Roľničky, roľničky,
kto vám dal ten hlas?
Ježiško maličký
a či Mikuláš?
Roľničky, roľničky,
prinášajú sneh,
piesne našej mamičky,
Vianoce a smiech.

Zvonky detských liet,
rozozvučte svet,
tým, čo sú už dospelí,
nech je zase päť.
Zvoňte zľahúčka,
stačí chvíľočka,
spomienka sťa roľničky
v srdci zacengá.

Roľničky, roľničky,
kto vám dal ten hlas?
Ježiško maličký
a či Mikuláš?
Roľničky, roľničky,
prinášajú sneh,
piesne našej mamičky,
Vianoce a smiech.

Vyberať si môžete spomedzi takých pesničiek ako napríklad Búvaj dieťa krásne, Nesiem vám noviny, Ligotaj sa jedlička a medzi mnohými vianočnými koledami. Pesničky o zime pre deti precvičujú ich pamäť, trénujú hudobný sluch, rytmus a okrem iného sa pri nich zmysluplne zabavia. 

Môžete sa zahrať na spevácku súťaž alebo môžete súťažiť v hádaní piesní. Spoločným zadaním bude zima. Súťažiaci budú vyhmkávať pesničky o zime a ostatní hádajú, o akú pieseň ide. Potom si ju môžete spoločne zaspievať.

Hrať sa môžete aj opačne. Piesne môžu byť podané v recitovanej podobe a na základe ich textu možno hádať melódiu. Názvy piesní by bolo možné hádať aj na základe jej hranej podoby, či pantomímy. Variantov je hneď niekoľko a nemusí to byť žiadna nuda.

Či už zvolíte zimné pohybové hry alebo akékoľvek iné zimné aktivity pre deti, bude to nepochybne nádherný program v chladnom počasí, ktorý vás zahreje pri srdci. Popustite uzdu vašej fantázii a vpustite medzi seba zimné tvorenie s deťmi, ktoré si užijete všetci rovnako. S úsmevom na tvári!


Môže sa vám tiež páčiť