JASLIČKY. Áno či nie?

Máte skutočný dôvod na umiestnenie do jasličiek? Predtým ako začnete rozmýšľať o umiestnení vášho dieťatka do jaslí, odpovedzte si na otázku, prečo by tam v skutočnosti malo ísť? Potrebujete viac peňazí? Necítite sa na materskej komfortne? Chýba vám pracovný kolektív? Je dôležité zadefinovať si, kde konkrétne problém nastal a či jeho skutočným riešením budú jasle. Do troch rokov […]

Author avatar
babydrea
dvaja chlapci medzi hračkami

Čo v článku nájdete:

Máte skutočný dôvod na umiestnenie do jasličiek?

Predtým ako začnete rozmýšľať o umiestnení vášho dieťatka do jaslí, odpovedzte si na otázku, prečo by tam v skutočnosti malo ísť? Potrebujete viac peňazí? Necítite sa na materskej komfortne? Chýba vám pracovný kolektív? Je dôležité zadefinovať si, kde konkrétne problém nastal a či jeho skutočným riešením budú jasle. Do troch rokov sa medzi dieťaťom a matkou utvára mimoriadne silný vzťah, ktorý má svoje opodstatnenie aj pre jeho budúci život a psychickú pohodu. Preto by ste tomuto rozhodnutiu mali venovať dostatok času a zvážiť všetky pre, ale aj proti!

mamička s bábätkom číta finančný report

Nie je potrebné sa niekam ponáhľať. Nechajte si čas a v pokoji o tom premýšľajte. Pokúste sa nájsť kompromis, ktorý budete schopná zvládnuť vy, ale aj vaše dieťatko. Riešením môže byť čiastočný úväzok, dnešná doba ponúka možnosť pracovať z domu, a tak podporiť rodinný rozpočet. Do úvahy prichádza doučovanie jazykov alebo odborných predmetov, preklad textov, výroba rôznorodých produktov a podobne. 

Rodičia, ktorí sa pre jasle rozhodnú, hodnotia tento krok pozitívne. Pravdou však zostáva, že len málokto môže úprimne povedať že vie, ako dieťa jasle naozaj prežíva. 

Čo na to odborníci?

Uznávaný český pedagóg Marek Herman vidí dnešnú dobu ako čas, keď sú deti vychovávané viac mimo domu, čoho následkom sú deti, ktorým chýba neha, pohladenie a základom ich prežívania tvorí v prevažnej miere nedôvera voči okolitému svetu. Podobne to vidí aj známy český psychológ Halda, podľa ktorého jasle neboli vytvorené pre potreby detí, a tak je k tomu treba aj pristupovať. Profesor Matějček povedal: „Jasle by si deti nevymysleli, škôlku áno“. Do troch rokov je matka pre dieťa nenahraditeľná! Pri nej sa cíti bezpečne, isto a milované. 

Aké riziká s týmto rozhodnutím prichádzajú?

Akonáhle nastúpi dieťa do jaslí či škôlky, stúpa aj riziko jeho chorobnosti. Je dôležité si uvedomiť, že pri odlúčení od matky prežíva dieťa stres, v dôsledku čoho dochádza k vylučovaniu stresového hormónu – serotonínu. Ak je dieťa do jaslí umiestňované na štyri hodiny, je schopné sa s týmto hormónom relatívne dobre vysporiadať.  V prípade, že je dieťa v jasliach počas celého dňa, taký nárast stresového hormónu môže mať na organizmus dieťaťa dlhodobo negatívny vplyv. Čím je dieťa mladšie, tým ťažšie tento stres zvláda. Koniec koncov, nestráca len dieťa, ale aj samotná matka. Prečo? Ochudobňuje sa o tie najkrajšie okamihy rodičovstva!

dieťa je nespokojné s fľašou v ruke

Štátne verzus súkromné

Rozdiel medzi štátnymi a súkromnými jaslami je, ako inak, finančného charakteru. Mesačné poplatky sa diametrálne odlišujú. Kým v štátnych jasliach pôjde o niekoľko desiatok eur, v súkromných to budú stovky. Máte právo požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa, no aj jeho výška je závislá od toho, či bude dieťa umiestnené v štátnych či súkromných jasliach. Na starostlivosť v štátnom zariadení vám bude poskytnutá čiastka maximálne 80 eur, na súkromné jasle to môže byť príspevok v hodnote do 280 eur. Nezabúdajte všetko dobre prepočítať. Či plat, ktorý zarobíte pokryje spolu s príspevkom jasle a zároveň vám dopraje spokojnejší život a finančne slobodnejší život. Jednoducho povedané, či to vôbec bude stáť za to!?


Môže sa vám tiež páčiť