Žihľavový čaj v tehotenstve

Žihľava je rastlina, ktorej liečivé účinky poznali už naši predkovia. Aké sú jej účinky na telo a aké sú účinky pre tehotné ženy?

Author avatar
Kaja
zihlavovy caj_titulka

Čo v článku nájdete:

Žihľava je rastlina, ktorej liečivé účinky poznali už naši predkovia. Správny rodový a druhový názov je pŕhľava dvojdomá (latinsky urtica dioica). Jej pôvodným domovom je Európa, ale rastie po celom svete. Keď po celom, tak myslíme doslovne. Rastie aj v záhradách, aj voľne v prírode, na lúkach či v lesoch. Aké sú jej účinky na telo a aké sú účinky pre tehotné ženy?

Žihľava sa v minulosti využívala najmä pri záchvate DNY, šľahalo sa ňou po reumatických kĺboch, používala sa proti hadiemu uštipnutiu, na zahriatie či ako obklady na telo. Žihľava je liečivá ako celá rastlina – od korienku, cez stonku, listy až po kvet. Za najdôležitejšie vlastnosti sa jej pripisujú diuretické, močopudné, čistiace a detoxikačné vlastnosti. Zároveň prečisťuje krv a napomáha krvotvorbe.

Všeobecné účinky žihľavy

Žihľava má veľmi veľa zdravotných benefitov. Patria k nim:

 • Pôsobí antioxidačne
 • Čistí krv
 • Posilňuje imunitu
 • Pôsobí proti nadúvaniu
 • Veľmi účinná na pokožku hlavy, proti vypadávaniu vlasov, mastným vlasom či lupinám
 • Je účinná pri reume, DNE a pri kožných ochoreniach
 • Má diuretické účinky
 • Je účinná proti alergii
 • Je bohatým zdrojom vitamínu C
 • Zmierňuje bolesti v krížoch
 • Pomáha pri poruchách menštruačného cyklu. Znižuje nadmerné krvácanie a vplýva na počet menštruačných dní
 • Pomáha na rôzne ochorenia kože ako ekzémy, plesne, kurie oká

Žihľavový čaj v tehotenstve

Žihľava je významná aj kvôli svojmu obsahu vápnika, železa, minerálov a ďalších vitamínov. Odvodňuje organizmus a odstraňuje z tela škodlivé látky. Takisto má pozitívne účinky pri cukrovke. Tehotné ženy ju využívajú často v kombinácii s medovkou, kedy je účinná najmä ak trpíte rôznymi alergiami.

Žihľava je významným zdrojom železa a v tehotenstve sa používa na liečbu chudokrvnosti a ako obklad na opuchy.

tehotna zena s cajom

Ak konzumujete žihľavový čaj v primeranom množstve, môže mať pre tehotné ženy nasledujúce blahodarné účinky:

Je bohatá na živiny. Vitamíny, minerály, antioxidanty sú veľmi dôležité pre zdravie matky a dieťaťa.

Podpora trávenia. Žihľava má mierne laxatívne účinky a tým pádom môže byť nápomocná pri zápche, ktorá sa pri tehotenstve často vykytuje.

Znižuje opuchy. Žihľavový čaj má diuretické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť opuchy nôh a rúk.

Posilňuje imunitný systém: Žihľavový čaj obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť pred infekciami.

Žihľava je prospešná v priebehu tehotenstva aj vďaka množstvu obsiahnutých minerálov a vitamínu K, ktorý pôsobí proti nadmernému krvácaniu. Používa sa na zmiernenie pôrodných bolestí a zvyšuje produkciu mlieka u dojčiacich žien. Žihľava sa často odporúča ako účinný prostriedok proti predmenštruačnému syndrómu. Pôsobí priaznivo pri menopauze a vďaka sťahujúcim účinkom pomáha pri silnom krvácaní počas menštruácie.

Na čo si dať pri žihľave pozor?

Vo všeobecnosti sa žihľavový čaj neodporúča konzumovať v prvom trimestri tehotenstva, pretože môže stimulovať maternicu a zvýšiť riziko potratu. V druhom a treťom trimestri sa môže žihľavový čaj konzumovať v malých množstvách, ale je dôležité poradiť sa s lekárom pred jeho pravidelnou konzumáciou. Žihľavový čaj sa odporúča užívať v malom množstve aj pri dojčení, keďže jeho zložky môžu prechádzať do materského mlieka.

Ďalšie nežiadúce účinky v tehotenstve:

 • Môže spôsobiť kontrakcie maternice: Žihľava obsahuje látku nazývanú histamín, ktorá môže stimulovať kontrakcie maternice. To môže byť nebezpečné, najmä v neskorších štádiách tehotenstva, pretože môže viesť k predčasnému pôrodu.
 • Môže zvýšiť riziko krvácania: Žihľava má tiež antikoagulačné vlastnosti, čo znamená, že môže zabrániť zrážaniu krvi. To môže zvýšiť riziko krvácania, najmä počas pôrodu.
 • Môže interagovať s určitými liekmi: Žihľavový čaj môže interagovať s určitými liekmi, ako sú antikoagulanciá a diuretiká. Ak užívate nejaké lieky, je dôležité pred pitím žihľavového čaju konzultovať so svojím lekárom.

Ako pripraviť žihľavový čaj

 • Do šálky vložte tri až štyri čajové lyžičky čerstvých lístkov alebo jednu čajovú lyžičku sušených lístkov žihľavy.
 • Lístky zalejte 200 ml vriacej vody.
 • Nechajte čaj 10 až 15 minút lúhovať a sceďte
priprava zihlavoveho caju

Žihľavový čaj sa odporúča piť neosladený 1-2 šálky denne. Žihľava sa výborne hodí aj do kombinácie s medovkou či harmančekom.

Žihľava v kuchyni

Žihľava sa nevyužíva len ako čaj, ale má aj iné využitie v gastronómii.

Ideálna je napríklad do šalátov, kde sa primiešava čerstvá. Nechajte niekoľko hodín lístky žihľavy vo vode a zbavíte ju pálenia. Prípadne ju potrite rastlinným olejom. Ideálna je kombinácia žihľavy s reďkovkou a rukolou. Na zálievku sa najčastejšie používa olivový olej, trochu citrónu, čierneho korenia, prípadne trochu horčice.

Vedeli ste, že na internete nájdete aj veľa receptov na praženicu so žihľavou? Jeden z receptov nájdete napríklad tu.

zihlavova praženica

Zdroj fotky

Recept na žihľavový sirup, ktorý je ozaj jednoduchý na prípravu je na tomto portáli.

zihlavovy sirup

Zdroj fotky

Obľúbená je takisto žihľavová polievka. Ľahký recept nájdete na tomto portáli.

zihlavova_polievka

Zdroj fotky

Žihľavové smoothie pripravíte takisto pomerne jednoducho – čo budete potrebovať?

 • 2 hrste žihľavy
 • 1-2 banány
 • Vodu na namočenie žihľavy
 • Asi pol litra vody na mixovanie
 • Citrónová šťava
zihlavove smoothie

Zdroj fotky

Žihľavu necháme namočenú vo vode asi pol hodinu. Následne z vody vyberieme, lístky žihľavy do mixéra. Zalejeme pol litrom vody. Pridáme na kúsky nakrájaný banán a citrónovú šťavu. Vymixujeme do hladka.

Vedeli ste, že kedysi gazdovia dávali žihľavu do jedla dobytku, aby ho obchádzali choroby a zlí duchovia? Jej vlákna sa používali aj na výrobu priadze, tkanín, šaty z nej boli odolnejšie ako z konope, jemnejšie ako z bavlny a teplejšie než vlnené.

Alternatívy k žihľavovému čaju v tehotenstve

Ak vám žihľavový čaj v tehotenstve nevyhovuje, existujú aj iné alternatívy, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky tehotenstva.

 • Malinový listový čaj: Tento čaj je bohatý na vitamíny a minerály a môže pomôcť posilniť maternicu a zmierniť menštruačné kŕče.
 • Čaj z púpavy: Tento čaj je známy svojimi diuretickými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť zmierniť opuchy v tehotenstve.
 • Čaj z harmančeka: Tento čaj má upokojujúce účinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť stres a úzkosť v tehotenstve.
 • Čaj z medovky: Tento čaj má tiež upokojujúce účinky a môže pomôcť zlepšiť spánok v tehotenstve.
 • Čaj z ibišteka: Tento čaj je bohatý na vitamín C a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém v tehotenstve.

Pred pitím akéhokoľvek bylinkového čaju v tehotenstve je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečný.

Záver

Žihľava dvojdomá je liečivá bylinka, ktorá v sebe ukrýva množstvo pozitívnych účinkov pre telo.

Okrem pozitívnych účinkov na vlasy či pokožku priamo podporuje aj krvotvorbu, žlčník i pečeň a stimuluje hladinu cukru.

Zbiera sa ideálne na jar a na jeseň, kedy je ešte čerstvá. Môže sa však aj sušiť a pripravovať si vlasovú kúru či žihľavový čaj aj v zime.

Žihľavový čaj je všeobecne považovaný za bezpečný aj počas tehotenstva. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré môžu podporiť zdravie matky aj dieťaťa. Je však dôležité konzumovať žihľavový čaj s mierou, pretože nadmerná konzumácia môže viesť k určitým vedľajším účinkom.  

Ak sa žihľavový čaj konzumuje s mierou, môže byť cenným doplnkom stravy tehotných žien. Jeho zdravotné benefity môžu pomôcť podporiť zdravé tehotenstvo a celkovú pohodu matky aj dieťaťa.

Prečítajte si tiež:

Čaje a ich účinky v tehotenstve

Bylinky a ich užívanie v tehotenstve

Zakázané potraviny v tehotenstve

UPOZORNENIE

Náš portál prináša súhrn informácii bežne dostupných zo zdrojov na internete.

!!!Tehotné ženy by sa mali pred konzumáciou žihľavového čaju vždy poradiť so svojím lekárom!!!


Môže sa vám tiež páčiť