Aké knihy čítať na rozvoj detskej pamäte
Dobrá pamäť je dôležitá súčasť základnej výbavy každého človeka. Mať dobrú pamäť pomáha deťom dosahovať lepšie výsledky v škole a aj ďalej v celom živote. No s dobrou pamäťou sa ľudia len tak nerodia. Tak, ako všetko, aj pamäť je potrebné nepretržite trénovať a tak vylepšovať jej schopnosti. Našťastie, hlavička našich detičiek pracuje v prvých rokoch […]
Čo v článku nájdete:
Dobrá pamäť je dôležitá súčasť základnej výbavy každého človeka. Mať dobrú pamäť pomáha deťom dosahovať lepšie výsledky v škole a aj ďalej v celom živote.
No s dobrou pamäťou sa ľudia len tak nerodia. Tak, ako všetko, aj pamäť je potrebné nepretržite trénovať a tak vylepšovať jej schopnosti.
Našťastie, hlavička našich detičiek pracuje v prvých rokoch na plné obrátky a informácie z okolia nasávajú ako špongie. Preto je dôležité využiť toto obdobie a snažiť sa čo najviac posilniť ich záujem o spoznávanie nových vecí a schopnosť učiť sa.
Výskum hovorí, že čítanie kníh je jedna z najlepších metód ako rozvíjať pamäť svoju aj pamäť detičiek.Čítanie spája dohromady nevyhnutné faktory učenia sa – aktívne sústredenie, počúvanie, pozeranie na obrázky a v neposlednom rade, ak sa vykonáva správne, tak aj aktívne porozumenie toho, čo sa v knihách odohráva.
V predchádzajúcich článkoch sme sa venovali tomu, prečo je dôležité čítať knihy bábätkám a aké knihy čítať predškolákom či prvákom. V tomto článku sa pozrieme na to aké knihy môžeme čítať na rozvoj detskej pamäte.
Ako s deťmi čítať knihy?
No predtým, ako si povieme, ktoré knihy rozvíjajú detskú pamäť, je dôležité si pripomenúť ako má prebiehať správne čítanie s deťmi. Pretože toto čítanie by nemalo byť iba o prečítaní textu a zavretí knihy. Ak chcete budovať vzťah ku knihám, k čítaniu ako takému a prostredníctvom čítania rozvíjať vaše dieťa, jeho pamäť, emočnú stránku a budovať jeho osobnosť, musíte k čítaniu pristupovať interaktívne.
Pred spaním alebo kedykoľvek počas dňa, keď má dieťa chuť, mu prečítajte zvolenú rozprávku. Následne ho požiadajte, aby vám príbeh prerozprávalo, položte mu zopár otázok, ktoré sa týkajú príbehu. Nech vaše dieťa skúsi prerozprávať obsah rozprávky podľa ilustrácií a obrázkov.
Pomocou čítaného textu si môžete zahrať hru. Vyberte ktorúkoľvek vetu a povedzte ju synovi alebo dcérke v prehodenom slovoslede. Jeho úlohou bude zopakovať vetu tak, aby bola gramaticky správna.
Aby bolo čítanie skutočnou zábavou a dieťa zostalo počas čítania sústredené a bdelé, dohodnite si jedno slovo, pri ktorom počas vášho čítania, musí dieťa zakaždým tliesknuť. Postupne môžete slová pridávať. Pri slove „kráľ“ bude dieťa tlieskať, pri slove „koč“ dupne nohou a pri slove „šašo“ sa usmeje.
Čítanie nemusí byť spojené iba s čítaním, slovami, vetami. Obohatiť túto aktivitu môžete aj maľovaním, ak ho vaše dieťa obľubuje a dokáže si pri ňom oddýchnuť. Dajte mu za úlohu prečítaný príbeh nakresliť napríklad v podobe komiksu, ak máte viac detí, v tom prípade si môžete pripraviť dramatizáciu textu a zahrať si malé rodinné divadielko.
Pri všetkých spomínaných aktivitách pamäť dieťaťa pracuje naplno. Takouto prácou s čítaným textom ju budete spoločne ďalej rozvíjať. Aké knihy teda špeciálne pomáhajú na rozvoj pamäte našich detičiek?
Knihy, ktoré precvičia pamäť
Texty na precvičovanie a trénovanie pamäte by mali byť krátke, pútavé a ideálne je, ak sa rýmujú. Vtedy pomáha čitateľovi na zapamätanie si textov aj melódia a rytmus. Aj z tohto dôvodu si z kníhkupectva vezmite knihy s riekankami, básničkami, hádankami a určite nebudú zlou voľbou knihy s rôznorodými aktivitami typu: hľadanie rozdielov na obrázkoch, dopĺňanie chýbajúceho obrázku, dopisovanie slov a podobne.
Prvými knihami, po ktorých môžete siahnuť sú Písmenká z abecedy alebo Zvieratká z abecedy. Sú to nové knižky, veľmi obľúbené medzi mamičkami aj detičkami. Obe obsahujú krátke a veselé básničky, ktoré si malí čitatelia nielen zamilujú, ale aj veľmi rýchlo zapamätajú krátke textíky v nich. Okrem iného sa deti naučia veľmi veľa nových vecí a zaujmú ich, nepochybne, aj krásne ilustrácie.
Podobnou knihou je Maľovaná abeceda, ktorá čitateľov oboznámi s písmenkami abecedy a zároveň ponúka krásne a melodické básničky. Pri pravidelnom čítaní si vaše dieťa jednotlivé úryvky veľmi rýchlo zapamätá a následne si ich môžete spoločne kedykoľvek opakovať. Pri varení, hre, prechádzke či kúpaní.
Vo forme básní ponúka veselé príbehy malého Jožka už slovenská klasika, kniha Kristy Bendovej Ako Jožko Pletko, poplietol si všetko. Tieto textíky sú veľmi obľúbené aj na recitačných súťažiach, takže sú priam ideálne na rozvoj detskej pamäte a súťaž je tiež dobrou motiváciou.
Od Ľudmily Podjavorinskej si obľúbite ďalšiu klasiku Žabiatko, ktorú ocenia nielen detičky, ale aj rodičia, keďže si takmer určite budú pamätať niektoré básničky. Je aktuálne dostupná aj v podobe leporela, čo ocenia zas tí najmladší čitatelia.
Keď pršalo, mrholilo,
žabiatko sa narodilo.
Žabiatko ver silné ani buk,
otvorilo sivé očká, skríklo:
„Mama, kŕk!“
Tieto verše pozná snáď každý!
Mária Ďuríčková a Mária Rázusová-Martáková vám ponúkajú do vašej knižnice knihu Bola koza rohatá / Dedko repku sadil. Obe tieto rozprávky sú široko známe a pre rozvoj detskej pamäte vám poslúži nielen príbeh, ale aj krásne ilustrácie. Práve takéto rozprávky môžete využiť na dramatizáciu a zabaviť sa pri hranom divadle. Aby dieťa mohlo účinkovať, je dôležité, aby príbehu rozumelo, pamätalo si zopár slov či viet a pracovalo s vlastnou kreativitou.
Siahnuť možno po knihe Slovenské riekanky, básničky, uspávanky, Rozprávky z červenej ponožky, Riekanky od vydavateľstva EX BOOK. Mária Rázusová-Martáková vám spríjemní čítanie knihou Môj Macík, Varila myšička kašičku, Ľudmila Podjavorinská knihou Do školy alebo Čin-čin. V predajniach a kníhkupectvách nájdete mnoho starších kníh, ktoré majú ešte aj dnes svoju hodnotu a dokážu si pritiahnuť aj čitateľa súčasnosti. Dostupné sú, však, aj modernejšie básne, knihy, ktoré pracujú s tematikou dnešných dní a venujú sa problematike, ktorá je deťom blízka. Záleží len na čitateľovi, čo je mu z týchto dvoch variant bližšie.
Skúste aj interaktívne knihy!
Okrem klasických kníh, ktoré dobre poznáme, vám kníhkupectvá ponúkajú mnoho interaktívnych kníh na rozvoj pamäte, myslenia, kreativity a motoriky. Jednou z nich je napríklad kniha Výzvy a úlohy – Hlavolamy a logické hry. Pomocou tohto pracovného zošita precvičíte písanie, počítanie, bystrosť a logické myslenie.
Vydavateľstvo Svojtka&Co. má vo svojom rukáve ešte mnoho ďalších vynikajúcich kníh na rozvoj našich detičiek. Napríklad Môj zošit pozorovania a aktivít, slúži na zaznamenávanie nových vecí, s ktorými sa dieťa stretáva. Obsahuje edície Stromy, Vtáky, Hmyz, Záhradka, Štyri ročné obdobia, Príroda v meste a Zvieratá, z ktorých ide strach!
Kniha Hľadaj a nájdi je plná hľadačiek, ktoré potrápia myseľ a pamäť všetkých šikovných detí. 100 hier: hádanky a úlohy zas pomôžu s precvičovaním logického myslenia, písania a počítania.
Podobne môže malý čitateľ pracovať s knihami zo série Hádanky pre predškolákov. Nájdete tu knihy pre detičky od 3 do 6 rokov, ktoré napomáhajú celostnému rozvoju dieťaťa.
Priviesť dieťa k čítaniu sa dá nielen prostredníctvom beletrie, ale tiež pomocou kníh náučnej literatúry a rôznych encyklopédií. To najdôležitejšie je, aby ste sa s vaším dieťatkom zabávali. Prostredníctvom zábavy sa dieťa učí, rozvíja pamäť a napreduje!
Nespomenuli sme vaše obľúbené knižky, na ktoré nedáte dopustiť? Podeľte sa o ne s nami v komentároch a poraďte tak aj ďalším mamičkám!
V tomto článku sú umiestnené partnerské odkazy na Martinus.sk. Kliknutím na odkazy a nákupom kníh podporujete našu tvorbu. Ďakujeme!