Aké knihy čítať predškolákom?

Čítanie je nesmierne dôležitá činnosť, ktorú treba začať v deťoch rozvíjať už od malička. Aké knihy čítať predškolákom?

Author avatar
babmin
mamka číta knihu svojej dcérke v parku na tráve

Čo v článku nájdete:

Takýchto citátov významných osobností by ste na internete našli mnoho, pretože kniha mala odjakživa svoju hodnotu. Nielenže rozvíja predstavivosť, napomáha pri osvojovaní si gramatiky, pravopisu, ale rozvíja aj schopnosť čítania s porozumením a rozširuje náš intelekt. Práve preto je také dôležité čítať deťom už v rannom veku. Čím skôr, tým lepšie. 

Vďaka knihe ľahšie v škole

Mnohí čítajú deťom pred spaním iba kvôli pocitu, že dieťa ľahšie a rýchlejšie zaspí. Áno, aj toto môže byť jedným z mnohých dôvodov. Pravdou však je, že deti z kníh nasávajú mnoho poznatkov už v čase, keď ešte ony samy nečítajú. Spoznávajú melódiu reči, intonáciu, dôraz, pauzu. Rozširujú si svoju základnú slovnú zásobu a osvojujú si vďaka knihám aj také slová, ktoré v bežnej hovorovej reči používame iba veľmi málo alebo vôbec. 

Deti, ktoré sú vedené k čítaniu, majú v škole iba minimálne problémy, v mnohých prípadoch žiadne! Gramatika a pravopis sú pre ne omnoho jednoduchšie, diktátov sa báť nemusia.

Okrem vzdelanostnej stránky podporujú knihy výchovu a vývin detí z hľadiska emócií. Dokážu sa stotožniť s hlavným hrdinom príbehu a často príjmu niektoré spoločenské javy a pravidlá ľahšie. Pomocou knihy dokáže rodič dieťaťu vysvetliť mnoho konfliktných či ťažkých situácií

A nakoniec, dieťa sa prostredníctvom príbehu a prežívania ho spolu s hlavnou postavou  dokáže vysporiadať so svojimi vlastnými emóciami. 

Kniha je v živote dieťaťa veľmi dôležitá!

dieťa sa po obrovských knihách posúva vpred

Knihy vhodné pre predškolákov

Najzaujímavejšie sú pre čitateľov knihy, ktoré sú o ňom samom alebo jemu podobnom. Preto by ste svojmu dieťaťu mali vyberať knihy s detskou tematikou, o zvieratách, prírode a rôznych dobrodružstvách. 

Kniha sa musí páčiť v prvom rade dieťaťu a až potom vám. Ak dieťa nie je stotožnené s vaším výberom, knihu radšej nekupujte, nemalo by to význam. Spomeňte si, čo čítali rodičia v detstve vám alebo sa poraďte s priateľmi, čo čítajú deťom oni. Aby ste si urobili aspoň prehľad. 

Pamätajte, že každé dieťa je iné. To, čo sa páči staršiemu, sa nemusí páčiť mladšiemu. To, že vaša neter obľubuje zvolenú knihu vôbec neznamená, že sa zapáči aj vášmu dieťaťu. 

Dôležité je tiež zvoliť vhodný čas na čítanie. Ak sa chce vaše dieťa hrať, behať či pozerať televíziu, nechajte ho. Z čítania sa nesmie stať nútená činnosť. Zároveň je vhodné čítať iba do momentu, kým sa vaše dieťa nenudí. Postupujte pomaly. Ak sa vám podarí v pondelok čítať desať minút, v stredu to bude pätnásť. 

Deti v predškolskom veku si často žiadajú čítať jednu knihu aj desaťkrát. Nepresviedčajte ho na čítanie inej knihy. Takto je to správne. Opakované čítanie dáva detskému čitateľovi možnosť zahĺbiť sa do príbehu a všímať si aj tie najmenšie detaily. Dieťa sa takýmto spôsobom dostáva k podstate príbehu.

dve deti si každé číta svoju knuhu

Po akých knihách siahnuť?

Pre detičky medzi 3 až 5 rokom sú vhodné klasické príbehy a rozprávky. Môžete si čítať ľudové rozprávky, rozprávky iných národov, rozprávky o zvieratkách. 

Dostupné sú tiež knihy, ktoré oboznamujú prostredníctvom básničiek deti s abecedou. Napríklad kniha Abeceda s Emou, Abeceda spať mi nedá, od Márie Ďuríčkovej kniha Abeceda zlatá, iná kniha s písmenkami Rozšantená abeceda a krásna kniha od Jána Smreka Maľovaná abeceda. Detičky, ktoré majú rady zvieratká poteší kniha Zvieratká z abecedy. Všetky knihy tohto typu majú krásne ilustrácie a mnoho krátkych, melodických a veselých básničiek, ktoré sa vaše deti rýchlo naučia. 

malovana abeceda - jan smrek
Zdroj: https://www.literama.sk/sk/knihy/85964/malovana-abeceda-jan-smrek

Ak vaša ratolesť uprednotňuje básne, potom siahnite po klasike od Ľudmily Podjavorinskej Žabiatko

Pre postupný presun k prozaickýcm formám vám pomôže kniha Marta a Jonatán, ktorej autorom je Petr Horáček. Ide o knihu s krásnymi veľkými ilustráciami, ktorá zobrazuje dve dážďovky a hrušku medzi nimi. Obe dážďovky sa do hrušky pustia, no každá zo svojej strany. Vďaka príbehu sa vaše deti naučia podeliť sa s ostatnými. V roku 2019 sa táto kniha stala knihou roka. 

Rovnaké ocenenie dostala aj kniha Jašo na jarmoku, ktorej hlavnou hrdinkou je malá Barborka a jej psík Jašo. Nechce sa im upratovať, a tak sa vyberú na jarmok do mesta.  Prostredníctvom ich dobrodružnej cesty približujú autori detičkám remeslá a čo pre nás remeselníci všetko vyrábajú. 

Najkrajšia záhrada na svete, kniha so zvieratkami v hlavnej úlohe, ukáže detskému čitateľovi, že nemusí ísť vždy všetko podľa našich plánov. Napriek tomu je život plný zaujímavých príležitostí. Ide o pozitívne ladenú knihu, ktorá oboznamuje deti so starou pravdou, že po daždi vždy vyjde slnko. 

Knihou roku 2020 sa stala kniha Chlapec, krtko, líška a kôň, ktorá do popredia vo svojom príbehu stavia lásku, dobrotu a vieru v dobrý svet. Ide o jednoduchý príbeh, ktorý však rieši zložité témy každodenného života. Deti zaujme aj svojimi ilustráciami.

chlapec, krtko, líška a kôň
Zdroj: https://www.goodreads.com/book/show/53763180-chlapec-krtko-l-ka-a-k

Nádhernou knihou je Knižka o pocitoch, ktorá pomôže deťom porozumieť a pomenovať svoje pocity. Je nenáročná na text a plná farebných ilustrácií. Vaše deti si ju určite zamilujú. 

Etiketu a správanie vašich detí podporí kniha Deduško, ešte rozprávaj, v ktorej hlavná hrdinka počúva príbehy, ktoré ju učia základom etiky a etikety. S dedom zažíva rôzne situácie, prostredníctvom ktorých učí aj čitateľov, ako sa v podobných momentoch správať. 

Obľúbenou sa stane aj kniha Ako Jožko Pletko, poplietol si všetko od Kristy Bendovej. Krátke príbehy vo veršoch o chlapcovi, ktorý všetko dopletie. Zábavné, melodické a ľahko zapamätateľné.

Pre predškolákov sú vhodné tiež tzv. interaktívne knihy, v ktorých na deti čaká množstvo hádaniek, doplňovačiek, úloh, ktoré rozvíjajú ich motoriku, kreativitu a abstraktné myslenie. Napríklad Hádanky pre predškolákov od 3 do 4 rokov, Hádanky pre predškolákov od 4 do 5 rokov, Hádanky pre predškolákov od 5 do 6 rokov, Príprava pre predškolákov, Od jari do zimy, Zo škôlky do školy a mnoho iných. 

hádanky pre predškolákov od 4 do 5 rokov
Zdroj: https://babyknihy.sk/hadanky-pre-predskolakov-od-4-do-5-rokov

Knihy zohrávajú v živote dieťaťa významnú úlohu, preto mu pripravte veľkú knižnicu, ktorú spoločne postupne zaplníte kvalitnými a zaujímavými knihami. Pretože ako povedal Maxim Gorkij: „Za všetko dobré, čo je vo mne, vďačím knihe“. Nechajte sa inšpirovať a vneste do vašich detí aj vy veľa dobrého!

V tomto článku sú umiestnené partnerské odkazy na Martinus.sk. Kliknutím na odkazy a nákupom kníh podporujete našu tvorbu. Ďakujeme!


Môže sa vám tiež páčiť