Aké knihy čítať spolu s prváčikmi?

Pre mnoho detičiek je čítanie spolu s rodičmi jedinečnou možnosťou mať mamku alebo ocka iba pre seba. Vtedy idú mobily, televízia alebo pracovné povinnosti do úzadia.

Author avatar
babmin
otecko s chlapcom a dievčaťom čítajú knihu

Čo v článku nájdete:

Čítanie je pre rozvoj a napredovanie dieťaťa veľmi dôležité. Čím skôr začnete, tým väčší efekt má čítanie na vaše dieťatko. Čítať spolu s deťmi sa odporúča už od malého veku, prakticky hneď od narodenia. Podstatnú úlohu zohráva aj to, či sami rodičia idú deťom príkladom a čítajú, či je čas strávený pri knihe pre dieťa príjemným, aké emócie sa mu s touto činnosťou spájajú a podobne. Nepodceňujte spoločné čítanie, pre vaše ratolesti sú to vzácne chvíle, ktoré si budú užívať, ak im dáte možnosť.

Po akých knihách siahnuť?

Samozrejme, našimi slovenskými ľudovými rozprávkami nič nepokazíte. 

Ak by ste však chceli aj niečo aktuálne, môžete v kníhkupectve siahnuť po knihe Heidi a jej priatelia alebo Heidi a dievčatko z hôr

heidi a jej priatelia

Ako možno vydedukovať z názvu knihy, témou sú príbehy dievčatka menom Heidi, ktoré prežíva spolu so svojím starým otcom a najbližšími. Kniha bola vydaná v roku 2020 a je určená pre prváčikov, ktorí si ju budú môcť prečítať spolu s rodičmi.

Pred spaním si môžete prečítať tiež zaujímavú knihu Myši patria do neba od Ivy Procházkovej. Ide o príbeh myšky Šupito, ktorá sa dostáva do neba a tam na ňu čaká dobrodružstvo a mnoho zábavy. Kniha získala niekoľko ocenení a bola preložená do cudzích jazykov. 

Nielen pre prvákov, ale tiež pre začínajúcich čitateľov, rovnako pre chlapcov, ako aj pre dievčatá je vhodná kniha, ktorú nájdete pod názvom Trampoty s mrkvou. Zajac je nenásytný, nemá mrkvy nikdy dosť až si ňou založí celú svoju noru. Pomôcť sa mu pokúsia zvieratká, ktoré si, však, kvôli zajacovi a jeho mrkve narobia trampoty. 

Niektoré kníhkupectvá ponúkajú, dokonca, balíček pre prváka, ktorý vám poslúži nielen v čase spoločného čítania, ale vďaka jednoduchým textom a nádherným ilustráciám dokážu zvolené knihy deti čítať neskôr aj samy. Balíček môže obsahovať také knihy, ako napríklad Ako sa stal Gusto pilotom, Kvak a Čľup sú spolu, Yakari a Veľký orol, Yakari a Biely bizón, Yakari a medveď grizly, Dobrodružstvá pavúka Vinca, Pes Moko a jeho oko, Najšťastnejšia som, keď…, Včelár Jožko, ale aj mnoho náučných kníh ako Anglická abeceda, Veľká kniha o operených tvoroch, Farebný svet zvierat atď. 

ako sa stal gusto pilotom

Pre začínajúcich čitateľov je vhodná kniha Lucie Čipovej Luciňák a Víťula…nikdy nezlobí. V knihe sú dostatočne veľké písmená na to, aby to deti zvládli aj samé. 

S prvákom môžete čítať tiež knihu Kde je tá pravá lopta? Zabaví sa pri nej aj mladšie dieťa, keďže je vhodná od 2 rokov. Kniha obsahuje málo textu, no dostatok zaujímavých ilustrácií, ktoré na seba vzájomne nadväzujú. Vety sú jednoduché, opakujú sa v nich často rovnaké slová, ktoré si dieťa rýchlo osvojí. 

V čítaní podporí vaše dieťa kniha Magdalénka a psík z knižnice. Hlavná hrdinka sa trápi s čítaním a hanbí sa kvôli tomu čítať nahlas. Pretože sa obáva výsmechu. Opäť prevažujú ilustrácie nad textom, takže je vhodná nielen na spoločné čítanie, ale aj na precvičovanie samostatného čítania. Pre deti od siedmich rokov môže byť zaujímavá kniha Smradi. Nebojte, nejde o nevhodné čítanie, nesúďte knihu podľa obalu, názvu. V hlavných úlohách vystupuje vlk, žralok, had a piraňa, ktorí sa snažia ukázať aj to dobré, čo je v nich.

prváčik číta magickú knihu

Posledné slovo má dieťa

Na internete a v kníhkupectvách nájdete mnoho knižných titulov, spomedzi ktorých si je miestami skutočne náročné vybrať. Kniha však musí vyhovovať predovšetkým čitateľovi. Mala by mu byť čo najbližšia a hlavná postava čo najpodobnejšia alebo, dokonca, totožná. Preto dieťaťu nikdy knihu nevnucujte. Akceptujte jeho výber. Každé dieťa je iné, takže ak susedkina dcéra túto knihu číta a vaša ju odmieta, je to všetko v poriadku a normálne. Začínajúci čitateľ by sa mal dokázať s hlavnou postavou stotožniť. Vďaka tomu si prostredníctvom rôznorodých situácií, ktoré hlavný hrdina prežíva, dokáže mnohé životné situácie vnútorne vyriešiť a spracovať. V mnohých prípadoch knihy dokážu pomôcť aj vo výchove, priblížia deťom spoločenské pravidlá a hranice. 

Čítajte s deťmi vždy iba vtedy, keď to chcú aj ony. Z čítania sa nesmie stať nútená činnosť, musí ich to baviť, fascinovať. Siahnite po knihe s kratšími, menej náročnými textami, ale s výraznými, veselými a zaujímavými ilustráciami. Ak si váš prvák žiada stále tú istú knihu dlhší čas, nezúfajte, je to úplne v poriadku. Práve sa z neho formuje skutočný a pravý čitateľ, ktorý sa chce dostať k podstate.

maminka číta knihu spolu so svojou dcérou

Čítanie s prvákom

Prostredníctvom čítania doma, podporíte napredovanie vášho prváčika aj v škole. Ideálne je, ak si dokážete urobiť z čítania rituál, ktorý sa bude opakovať každý deň

Na druhej strane, nesmiete dieťa do čítania nútiť, a preto čítanie pokojne prerušte a venujte sa inej činnosti. Potom sa k čítaniu opäť vráťte. 

Ľahší text čítajte trikrát až päťkrát, náročnejší aj viackrát. Ak čítate deťom vy, pokúste sa slová vo vetách poprehadzovať. Ak číta dieťa samo, ukazujte mu slová prstom v rôznom poradí. Pri opakovanom čítaní sa môže malý čitateľ veľmi rýchlo a jednoducho text naučiť naspamäť a vybraný text potom nečíta, iba reprodukuje. 

Po prečítaní je vhodné zadávať kontrolné otázky viažuce sa k textu. Vďaka nim zistíte, či dieťa skutočne rozumie tomu, o čom číta. Čítať by ste s prvákom mali nielen tlačené texty, ale aj písané, prípadne môže dieťa čítať text písaný vami alebo prečítať text po sebe. Pomôcť vám s tým môže kniha Liek pre Vĺčika, v ktorej sa prelína práve tlačený a písaný text. 

Komunikačnú zručnosť môžete rozvíjať tak, že sa s deťmi budete rozprávať o ilustráciách, ktoré zvolené knihy na čítanie obsahujú. 

Prvácke čítanie je pomalé, preto na dieťa netlačte, nesúrte ho, nevytvárajte na neho časový tlak. Dieťa začína čítať spájaním hlások, postupne začína čítať po slabikách. Ak si všimnete, že má dieťa problém s písmenami alebo si ich občas zamieňa, môžete využiť cvičenie s kartičkami alebo známu hru Scrabble. Nechajte dieťa vyskladať čo najviac slov. 

Vytvorte deťom jedinečné chvíle s knihou v ruke. Záleží len na vás aký vzťah k čítaniu si vybudujú.

V tomto článku sú umiestnené partnerské odkazy na Martinus.sk. Kliknutím na odkazy a nákupom kníh podporujete našu tvorbu. Ďakujeme!


Môže sa vám tiež páčiť