Tip na Vianoce: Drevené hračky pre deti

Hľadáte inšpiráciu na prekvapenie pod stromčekom pre vašich najmenších? Skvelou voľbou môžu byť práve drevené hračky. V tomto článku sa spoločne pozrieme na výhody, ktoré drevené hračky prinášajú a tiež na zopár inšpirácií pod vianočný stromček.

Author avatar
admin
drevené hračky cover

Čo v článku nájdete:

Hľadáte inšpiráciu na prekvapenie pod stromčekom pre vašich najmenších? Skvelou voľbou môžu byť práve drevené hračky. V tomto článku sa spoločne pozrieme na výhody, ktoré drevené hračky prinášajú a tiež na zopár inšpirácií pod vianočný stromček.

Drevené hračky nie sú žiadnou novinkou. Práve naopak, poznáme ich aj my dospelí ešte z čias nášho detstva. Tieto nadčasové hračky sa už po celé generácie tešia svojej obľube. Dôvodov je niekoľko – sú udržateľné, podporujú kreativitu, predstavivosť a kognitívny a motorický vývoj detičiek.

Je veľmi dôležité, s akými druhmi materiálov prichádzajú naši drobci do kontaktu. Každý rodič chce pre svoje dieťatko to najlepšie, a tak, ako si dávame záležať na výbere oblečenia, tak je je dôležitý aj výber hračiek. Určite vám záleží na tom, s akými materiálmi oblečenia prichádza do kontaktu pokožka vašich drobcov. Rovnako dôležitý je aj materiál hračiek, ktoré detičky chytajú ( a častokrát aj olizujú). Drevené hračky patria medzi najbezpečnejšie. Sú príjemné na dotyk a prinášajú hneď niekoľko výhod oproti hračkám z iných materiálov.

Prečo drevené hračky?

Drevené hračky majú mnoho výhod z hľadiska vývoja dieťatka. Podporujú kreatívne myslenie, pretože umožňujú deťom vytvárať si vlastné príbehy, čo podporuje tvorivé myslenie. Podporujú tiež jemné motorické zručnosti. Manipulácia s drevenými hračkami, ako sú kocky či drevené puzzle, pomáha zdokonaľovať koordináciu vizuálnych podnetov a motorických reakcií a jemnú motoriku. Prirodzená textúra a štruktúra dreva ale aj tvary jednotlivých hračiek vedú k zapojenie viacerých zmyslov, čo podporuje zmyslové skúmanie a kognitívny rozvoj dieťaťa.

Okrem toho, na rozdiel od plastových hračiek sú drevené hračky omnoho odolnejšie a často odolávajú skúške času. Sú tiež bezpečnejšie, pretože neobsahujú škodlivé chemikálie. Drevené hračky sú tiež ekologickejšou voľbou. Okrem toho, že sú vyrábané z udržateľných materiálov a majú minimálnu ekologickú stopu, ich trvanlivosť zaručuje, že sa môžu odovzdávať z generácie na generáciu.

A v neposlednom rade, sú tiež veľmi esteticky príjemné a poskytujú jednoduchšiu, no kvalitnejšiu formu zábavy a hry pre deti. Zároveň, nie sú vizuálne rušivé, dokonca môžu pôsobiť ako príjemné drevené dekorácie, ktoré dodávajú detskej izbe rustikálny nádych.

Tipy na drevené hračky

Ponuka drevených hračiek je dnes už široká, takže s výberom toho správneho darčeka pre vašich drobcov určite nebudete mať problém.

Drevené hračky pre tých najmenších

Najmenšie detičky sa potešia akejkoľvek hračke. Siahnuť môžete po drevených kockách, skladačkách či leporelách. Už v útlom veku dieťatka je dobré začať stimulovať jemnú motoriku a tieto typy drevených hračiek sú na to ideálne.

Vhodnou hračkou môže byť napríklad takáto drevená skladačka či drevené autíčko:

drevený motýľ skladačka
drevené autíčko

Praktickým a zároveň pre detičky zábavným darčekom môže byť aj takéto drevené chodítko s počítadlom a abecedou. Pomôže vášmu drobcovi pri jeho prvých krokoch a zároveň sa začne oboznamovať s písmenkami a číslami.

drevené chodítko

Drevené hračky pre staršie detičky

V tomto veku sú už detičky viac samostatné a všetko chcú robiť sami. Tomu je potrebné prispôsobiť aj výber hračiek. Zároveň, v tomto veku už môžete rozlišovať medzi hračkami pre dievčatá a chlapcov.

Ak máte doma malých domácich kutilov, skvelým tipom na darček môže byť takýto kompaktný drevený stolík s náradím. Hra s jednotlivými nástrojmi podporí precvičovanie jemnej motoriky a detičky sa môžu učiť manuálnym zručnostiam.

drevený stolík s náradím

Skvelým darčekom môže byť aj takýto drevený zubársky kufrík, ktorý okrem zábavy môže detičky podporiť v starostlivosti o vlastné zúbky. A kto vie, možno z nich neskôr vyrastú budúce zubárky a zubári.

drevený zubársky kufrík

Ak sú vaši drobci zvedaví zakaždým, keď ste v kuchyni keď varíte či pečiete, určite ich poteší takáto drevená kuchynka, v ktorej sa môžu stať sami šéfkuchármi.

drevená kuchynka

Zaujímavým a vzdelávacím darčekom môžu byť aj tieto drevené dopravné značky. Skvelo sa hodia, ak majú vaše ratolesti v detskej izbe dopravný koberec. Tiež sa dajú využiť ako doplnok pri vláčikovej dráhe.

dopravné značky

Pre staršie detičky a školákov sa už hodia o čosi viac sofistikované hračky. Skvelým nápadom môže byť napríklad aj takáto 3D drevená skladačka, pri ktorej si natrénujú nielen motoriku ale aj trpezlivosť.

skladačka sova

Kde nakupovať?

Drevené hračky sú dostupným tovarom a nájdete ich v rôznych predajniach či e-shopoch. Tu je niekoľko tipov na online obchody, v ktorých nájdete originálne drevené hračky pre detičky všetkých vekových kategórií:


Môže sa vám tiež páčiť