Aké knihy čítať s deťmi pre rozvoj ich myslenia?
Pre rozvoj myslenia sú knihy veľmi prospešné. Platí to v každom veku, no zvlášť to platí pre deti. Aké knihy podporujú myslenie najmenších?
Čo v článku nájdete:
- Knihy, ktoré sa s deťmi porozprávajú
- Knihy, ktoré prirodzene podporia detskú zvedavosť
- Aktivity, keď knihy neprichádzajú do úvahy
Kriticky rozmýšľajúci jedinci sú silné osobnosti, ktoré dokážu prejaviť vlastný názor a podporiť ho adekvátnymi argumentmi. Vedia dospieť k názoru na základe vedomostí a znalostí. Rozumejú pojmom, ktoré vyslovujú na verejnosti.
Jednou z mnohých ciest, ako k tomu dospieť je čítanie kníh.
Významný pedagóg povedal:
„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Ján Amos Komenský
Už vieme, že čítanie kníh je pre deti mimoriadne prospešné. Aby ste vychovali inteligentných a sčítaných ľudí, ktorí budú prospešní pre našu spoločnosť, budujte ich vzťah ku knihám a k čítaniu. V tomto článku sa pozrieme na knihy, ktoré pomáhajú v deťoch rozvíjať ich myslenie.
Knihy, ktoré sa s deťmi porozprávajú
Pre najmenších čitateľov sú vynikajúcou možnosťou takzvané hovoriace knihy. Vďaka nim sa čitateľ naučí mnoho bez toho, aby bolo podmienkou umenie samotného čítania. Mnoho informácií z nich získajú teda aj tie deti, ktoré ešte samé nečítajú.
Tento druh kníh ponúka interaktívne úlohy, dieťa objavuje svet a odpovedá na otázky týkajúce sa zvierat, ľudského tela, Zeme, krajín, spoznáva slová cudzích jazykov, počúva príbehy, spoznáva farby a písmená. Okrem nových a praktických vedomostí sú tieto knihy plné hudby a veselých melódií.
Známe sú knihy od vydavateľstiev Albi, Matys a veľmi obľúbené sú tiež hovoriace knihy od Geniuso, známe tiež ako hovoriace knihy IRS.
Medzi detskými čitateľmi je tento typ kníh veľmi obľúbený, pretože čitatelia nie sú viazaní na na rodiča, babku či dedka. Dokážu sa zabaviť samé, „čítať“ to, na čo majú chuť.
Knihy obsahujú kvízy, ktoré kladú čitateľovi otázky na základe už vypočutého. Či je odpoveď správna alebo nie sa dieťa dozvie vďaka zvukovému signálu.
Výhodou je tiež to, že knihy je možné kúpiť v sade, ktorej súčasťou je niekoľko kusov kníh za výhodnejšiu cenu. Sú vynikajúcim darom na Vianoce či narodeniny. Zároveň sú veľmi dobrou a zábavnou alternatívou ku klasickým knihám, a preto určite ich kúpu neoľutujete!
Knihy, ktoré prirodzene podporia detskú zvedavosť
Ak je vašou snahou aktivizovať myslenie vášho dieťaťa, potom by ste mali siahnuť predovšetkým po knihách, ktoré sú plné hlavolamov, logických hádaniek, bludísk či matematických úloh.
Jednou z mnohých je kniha Hravé aktivity pre deti. Autorka Petra Šinková túto knihu napísala najmä deťom v predškolskom veku, ale zároveň všetkým žiakom v mladšom veku, ktorí sa trápia s poruchami učenia. Kniha pomáha odstraňovať tieto poruchy alebo ich aspoň minimalizovať a rozvíjať zmysly a schopnosti dieťaťa.
Pre deti od troch rokov sú vhodné tiež knihy od vydavateľstva Svojtka&Co. s titulom Malé kroky so samolepkami. Je to séria kníh, v ktorých deti nájdu veľa rôznych samolepiek a každá je zameraná na niečo iné. S ich pomocou si deti osvojujú jazyk a pomôžu deťom zoznámiť sa postupne s okolitým svetom. Nájdeme tu knihy zamerané na rozlišovanie farieb, tvarov, zvieratiek a mnohých ďalších zaujímavostí. Dieťa si prostredníctvom úloh trénuje predstavivosť, sústredenie, dokáže si spájať súvislosti a riešiť rôznorodé situácie na základe kontextu. Kniha obsahuje reálne fotografie a obrázky, vďaka čomu čitatelia spoznávajú predmety zo skutočného života. Malé kroky so samolepkami nájdete aj v podobe zameranej na počítanie, pomocou ktorej deti spoznávajú číslice a vzájomné súvislosti a vzťahy medzi nimi.
Ďalšou úžasných kníh tohto vydavateľstva je kniha Šikula a Nezbeda: Poďme sa kamarátiť, v ktorej na čitateľa čaká množstvo bludísk, hlavolamov, samolepiek a mnoho ďalších aktivít. V ponuke má toto vydavateľstvo tiež sériu kníh pod názvom Hrám sa, učím sa. Tieto knihy sa delia podľa jednotlivých vekových kategórií. V knihách nájdete veľa úloh pre celú rodinu, ktoré rozvíjajú a podporujú logické myslenie. A to najdôležitejšie je, že vaše dieťa zdokonaľujú nenápadnou a hravou formou.
V knihách nájdete úlohy zamerané na postreh, rôznorodé skladačky, úlohy na dokresľovanie, sudoku, úlohy na počítanie a mnoho iného. Čitateľ nadobúda mnoho nových vedomostí a zručností. Knihy z tejto série možno kúpiť pre deti vo veku od troch, do šiestich rokov. Každá z nich sa venuje priamo potrebám stanoveného veku.
Pre rozvoj myslenia vašich ratolestí vám veľmi dobre poslúžia aj knihy Kuliferdo, so zameraním sa na rozvoj školskej zrelosti pre deti v materských školách. Celá séria obsahuje osem pracovných zošitov, ktoré napomáhajú rozvoju zraku, sluchu, myslenia, grafomotoriky detí, orientovania sa a ich pozornosti.
Pre deti predškolského veku môžete zvoliť knihu Skôr než som prišla na svet, ktorá otvára otázku s ktorou skôr či neskôr príde každé dieťa. Kniha obsahuje množstvo zaujímavých myšlienok a podporuje otázky o existencii, vesmíre a svete. Dieťa má priestor prezentovať vlastné úvahy a myšlienky. Okrem iného obsahuje nádherné ilustrácie.
Pre deti, ktoré už navštevujú základnú školu bude zaujímavá kniha Knižka otázok, ktorá ich svojmu čitateľovi skutočne kladie a čaká odpoveď. Možno sa niekomu budú zdať otázky pre deti náročné, no nechajte sa prekvapiť. Uvidíte, že vaše dieťa nájde odpoveď na všetko. Veľmi dobrými knihami sú ďalej Ježko a jeho kamaráti, Kamarátka Terka, rôznorodé encyklopédie, atlasy a podobne.
Aktivity, keď knihy neprichádzajú do úvahy
Všetci to poznáme, my si niečo zaujmeme, ale naše mladé ratolesti majú úplne iný plán. Keďže čítanie má byť zábava a nemôže byť vynútené, v takýchto prípadoch nám neostáva nič iné, ako sa deťom prispôsobiť.
No to neznamená, že je koniec s rozvojom myslenia. Majte pripravené aktivity aj pre tieto prípady.
Zahrajte sa hru „Hádaj na čo myslím”. Používajte slová opisujúce tvary, farby a veľkosti rôznych predmetov okolo vás a nechajte vaše dieťa hádať čo opisujete. Môžete sa tiež striedať v tom, kto vymýšľa a kto háda.
Vytiahnite papierové krabice všetkých tvarov a veľkostí a pozerajte na to, ako z nich vaše dieťa vytvorí autá, jaskyne, postele, rakety… Alebo pozbierajte vankúše a postavte si vankúšovú pevnosť! Dieťa pri takýchto hrách zapája svoju kreativitu a rozvíja svoju predstavivosť a abstraktné myslenie.
Rozprávajte sa. Jednoducho sa rozprávajte so svojím dieťaťom o všetkom možnom. Podporujte v dieťati otázky prečo, ako, kvôli čomu a odpovedajte im na ne najlepšie ako viete. Výskumy hovoria, že je to výborný spôsob ako rozvíjať kognitívne schopnosti.
J.K Rowlingová raz o knihe povedala: „Nemám svoju obľúbenú knihu. Mám ich stovky“. Doprajte svojim deťom príležitosť zlepšovať sa a milovať desiatky, stovky kníh, ktoré im pomôžu orientovať sa v tomto neľahkom svete a postupne, stránku po stránke ho spoznávať.
Máte svoje obľúbené knihy, ktoré sme nespomenuli? Podeľte sa o ne s nami v komentároch!
V tomto článku sú umiestnené partnerské odkazy na Martinus.sk. Kliknutím na odkazy a nákupom kníh podporujete našu tvorbu. Ďakujeme!