Tipy na darčeky pre najmenších (na Vianoce)

Predtým ako vianočné darčeky darujeme je ale skutočným umením prísť na to, čo by toho druhého naozaj potešilo. V dnešnej dobe je náročné prekvapiť dokonca aj dieťa. Preto si na kúpu darčekov vyhraďte dostatok času a najprv si premyslíte, čo chcete kúpiť.  Ak máte doma dieťa, ktoré už dokáže samo zvážiť, čo mu chýba, napíšte s ním list […]

Author avatar
babydrea
dieťa hrajúce sa s veľkým legom

Čo v článku nájdete:

Predtým ako vianočné darčeky darujeme je ale skutočným umením prísť na to, čo by toho druhého naozaj potešilo. V dnešnej dobe je náročné prekvapiť dokonca aj dieťa. Preto si na kúpu darčekov vyhraďte dostatok času a najprv si premyslíte, čo chcete kúpiť. 

Ak máte doma dieťa, ktoré už dokáže samo zvážiť, čo mu chýba, napíšte s ním list Ježiškovi, pomocou ktorého veľmi jednoducho prídete na to, po čom jeho srdce piští. Je samozrejmé, že rodičia nemôžu dať svojim deťom všetko, na čo si ukážu. Preto je dobré s dieťaťom veľa rozprávať, pýtať sa, aby vám poskytlo niekoľko variantov. Tak si budete môcť spomedzi mnohých hračiek vybrať tie, ktoré sú pre vás cenovo najdostupnejšie a aj najrozumnejšie na kúpu. 

Vianoce s najmenšími…

Tých najmenších poteší všetko, čo je nové, nepoznané, neobjavené. V tomto prípade kúpa darčeka nemusí byť až taká náročná. Siahnuť môžete po rôznych kockách, drevených vkladačkách alebo leporelách. Vďačnými sú aj hračky do kúpeľa, takže môžete zvoliť rôznorodé fontánky, zvieratká, ktoré striekajú vodu, plastové poháriky či podložky do kúpeľa so zábavnou grafikou.

Ak chcete investovať do vianočného darčeka, ktorý bude maximálne praktický, môžete zvoliť napríklad hrebienok, chodítko, topánočky či pyžamko. Musíte však rátať s tým, že tie úprimnú detskú radosť s veľkou pravdepodobnosťou nevyvolajú. 

Škôlkar je malý puberťák

Detičky po treťom roku života začínajú vnímať samého seba a stále častejšie používajú zámeno „ja“. Všetko chcú robiť sami, začínajú dupať nohami a búchať po stole. Veľmi jasne vedia označiť čo sa im páči a čo zas nie. Robiť budú takisto iba to, čo ich baví. Aj vianočné darčeky pre deti do škôlky by teda mali byť jednoznačnejšie a rodičia by už mohli mať predstavu o tom, čo ich drobca zaujíma a baví. V tomto období je už potrebné rozlišovať hračky pre chlapcov a hračky pre dievčatá. Malé slečny sa bez pochyby potešia ďalšej bábike a chlapci by si pod vianočným stromčekom našli najradšej stavebnice, autodráhy alebo autá. 

Najčastejšími darčekmi pre dievčatá, na ktoré v hračkárstvach narazíte sú rôzne vlasové doplnky, make-up pre tie najmenšie dámy, vyberať si možno zo širokej ponuky tvorivých hračiek, omaľovánok, farbičiek, dolepovačiek a podobne. 

Zdroj: www.babyraptor.sk

Predškoláčky sa už vedia povykrúcať pred zrkadlom, čo znamená, že by nemuselo byť najhorším darčekom napríklad aj oblečenie. Ak sa trafíte do vkusu a farby, určite sa dcérka poteší. 

dievčatko v detskej izbe s hračkárskou kuchynkou a indiánskym stanom
Zdroj: www.originalnehracky.sk

Chlapci, ako inak, čakajú, že si pod vianočným stromčekom nájdu autíčka, potreby pre domáceho kutila, skrutkovače, pílky, kladivá. Mladého vedca potešíte tiež dobrou knihou či už rozprávkovou, alebo encyklopédiou. 

Veľmi dobrou hračkou pre predškolákov sú drevené vkladačky v tvare čísel a abecedy. V súčasnosti sú dostupné aj spoločenské hry pre najmenších, ktoré ich naučia spoločnej hre a zvyknú si rovnako tak na prehry, ako aj na výhry. 

Zdroj: www.originalnehracky.sk

Keď už chodí do školy

Detičky, ktoré už chodia do školy sú už individuálne osobnosti, ktoré majú svoje záujmy. Podľa toho by rodičia mali voliť aj vianočné darčeky. Poteší ich pekná aktovka, nové potreby do školy, ale aj zaujímavá rozprávková kniha alebo kniha úloh, s ktorými sa veľmi dobre nielen zabavia, ale mnohé aj naučia. V tomto veku sú dobrým darčekom tvorivé hračky. Či už modelovacia hlina, výroba mydiel alebo pre dievčatá výroba šperkov. Možností je hneď niekoľko. 

Čaro momentu

Vianoce by, napriek širokej ponuke, nemali byť iba o darčekoch a aj keď sa detičky tešia práve na ne a len ťažko im vysvetlíte, že je dôležitá aj tá duchovná stránka sviatku, môžete im ukázať čaro Vianoc spôsobom, ktorému porozumejú. V konečnom dôsledku, pre deti nie sú dôležité vianočné darčeky, ale to, ako tie darčeky budú darované. Vytvorte pre nich kúzlo Vianoc, na ktoré budú spomínať ešte o 30 rokov. 

dievča očarené vianočným darčekom
Zdroj: www.depositphotos.com

Pod stromček sa vianočné darčeky musia dostať nenápadne, vaše ratolesti nesmú ani len tušiť, že sa okolo nich práve niečo deje. Ideálne je, ak večeriate mimo vianočného stromčeka. Tak, aby na neho detičky nevideli a netušili, čo sa okolo neho deje. 

Navečerajte sa a napínajte… „Ešte musí ocko dojesť rybu.“ „Ešte musí babka dopiť vodu.“ „Teraz nám zarecitujte.“ A zrazu zaznie zvonček, za zvuku ktorého prichádza Ježiško s darčekmi. Nahliadnite najprv len cez kľúčovú dierku. Pre istotu. Aby ste Ježiška náhodou nevyrušili. Vtedy pracuje ich silná detská predstavivosť! 

Nezabúdajte, že nie sú dôležité vianočné darčeky, ktoré ste im uložili na kopu. To najdôležitejšie sú momenty, ktoré im vytvoríte. Stanú sa nezabudnuteľnými a vďaka tomu ich budú vytvárať vaše deti ešte aj vašim vnúčatám. Zanechajú v nich silný dojem, emóciu, ktorú budú chcieť dopriať aj svojim deťom a pripomínať si ju spolu s nimi. 

Darček je len na chvíľu, spomienka navždy!


Môže sa vám tiež páčiť