Aké knihy čítať s deťmi pre rozvoj detskej predstavivosti?

Každé dieťa je predurčené na to, aby dokázalo pracovať s abstrakciou. Aby táto schopnosť dospievaním nezakrpatela, je dôležité ju podnecovať. 

Author avatar
babmin
detská predstavivosť

Čo v článku nájdete:

„Predstavivosť je začiatok vytvorenia. Človek si predstaví, po čom túži, chce to, čo si predstaví a nakoniec vytvorí to, čo chce.“

George Bernard Shaw

„Pravým znakom inteligencie nie sú vedomosti, ale predstavivosť.“

Albert Einstein

Poznáme ľudí, ktorí sa nám prihovárajú z minulosti prostredníctvom ich citátov. Poznáme ich pretože v živote dosiahli veci, ktoré sa mnohým ani nesnívali. Prekonali svoju súčasnosť a dali ľudstvu veci dovtedy nepredstaviteľné. To je sila predstavivosti.

Každé dieťa je predurčené na to, aby dokázalo pracovať s abstrakciou. No aby táto schopnosť dospievaním nezakrpatela, je dôležité ju podnecovať. 

Iba vďaka predstavivosti sa môže koberec premeniť na lávu a na more plné žralokov, kam nemôže vstúpiť nohou. Práve vďaka svojej kvetnatej fantázii sa dokážu deti hrať rolové hry na ocka a mamičku, na pani učiteľku či predavačku v obchode. 

Už neraz ste určite prichytili vašu dcéru či syna pri tom, ako sa vžíva do svojej vymyslenej postavy, hrá sa v izbičke celkom samo, no napriek tomu je v jeho mysli navôkol plno ľudí. 

Práve takéto imaginárne situácie, v priebehu ktorých rieši mnoho otázok, ho pripravia na bežné problémy, ktoré v živote stretávajú nejedného z nás. Človek so živou fantáziou a dobrou predstavivosťou dokáže ponúknuť hneď niekoľko možných riešení. 

Iba vďaka predstavivosti môže vzniknúť nová fyzika, film či internet.

Ako môžeme v deťoch podnecovať ich kreativitu?

kopa kníh poukladaných na sebe

Čítaním k predstavivosti

Ak nás pravidelne čítate, tak vám je jasné, že čítanie kníh pokladáme za mimoriadne dôležité pre rozvoj detí. Netvrdíme to len my. Tvrdia to roky výskumov a praxe.

Knihy nielenže formujú dobrého čitateľa, ktorý rozumie slovám, vetám, dokáže pracovať s textom, číta s porozumením a pracuje s hlasom. Knihy zároveň zásadne ovplyvňujú malého čitateľa ako človeka, jeho pohľad na svet a schopnosť abstraktne myslieť. 

S čítaním by ste mali začať čo najskôr, najlepšie je začať čítať ešte malým bábätkám

Vhodné je čítať príbehy známe, ktoré dieťa bavia, pretože dieťa už rozumie vzťahom a súvislostiam. No oživiť tento proces by ste mali aj knihami zatiaľ nepoznanými, v ktorých sa dieťa dočíta o zatiaľ neznámych krajinách, ľuďoch, predmetoch, ale tiež o bájnych hrdinoch či fantastických príbehoch.  

Keďže si predstavivosť vyžaduje aj určitú mieru znalostí, na poličke detskej knižnice by nemala chýbať dobrá encyklopédia, atlas či knihy so zaujímavými veľkými názornými ilustráciami. Farebné, pestrofarebné obrázky sú podstatnou súčasťou knihy najmä v prípade, že dieťa ešte nevie čítať.

Vyberajte obrázky, ktoré dieťa v danom veku môže poznať, ktoré sú mu blízke a zaujímajú ho. Rozprávajte sa o nich, vymýšľajte si príbehy, vkladajte do nich imaginárne postavy a situácie. Svoje predstavy si, v konečnom dôsledku, môže čitateľ nakresliť. Aby to dokázal, musí si zapamätať mnoho detailov a porozumieť prečítanému textu. 

Predstavivosť si dieťa vybuduje aj tak, že svoj príbeh neukončíte. Dajte priestor vašej malej ratolesti a jej fantáziám, aby záver príbehu domyslela samostatne. 

Nemusíme byť literárnymi kritikmi, aby sme pochopili, že kniha dáva široký priestor na naše vlastné predstavy. Príbeh, ktorý čítate sa odohráva v mysli každého čitateľa inak a svojim spôsobom zaujímavo.

obálka peter nagy a deti
Páčia sa vašim deťom postavičky z pesničiek Petra Nagya? Ukážte im ich v knižke Peter Nagy a deti

Ktoré knihy očaria detskú predstavivosť?

Keďže sme spomínali, že je vhodné deťom kombinovať poznané s nepoznaným, určite nič nepokazíte, ak zvolíte rozprávkové knihy s klasickými príbehmi. Zlá ježibaba, čarovný prútik či zázračné jablko, trojhlavý drak a obor v sedemmíľových čižmách. Dieťa sa veľmi rýchlo vžije do deja a v mysli sa mu prehrá jeho videnie a prežívanie príbehu, do popredia vystúpi jeho fantázia a predstavivosť. Príbeh sa stane natoľko živým, nakoľko živé je jeho abstraktné videnie sveta. 

Alternatívou k rozprávkam môžu byť knihy povestí, mýtov a legiend. Všetky budujú príbeh na akomsi základe pravdy, skutočnosti, do ktorej vstupuje mágia, povery, predstavy ľudí dávnych vekov. Deti nielenže pracujú s obrazmi, ktoré im v hlavičkách naskakujú počas čítania, ale zároveň nadobúdajú množstvo nových a zaujímavých informácií. 

V kníhkupectve iba nedávno vyšla kniha Slovenské povesti plné tajomných bytostí alebo kniha Najkrajšie slovenské povesti. Nájdete v nich mnoho zaujímavých a tajomných slovenských povestí a príbehov, ktoré očaria nejedného čitateľa. 

Knižný tip: Aké knihy čítať na rozvoj detskej pamäte?

Na dobrodružnú cestu okolo sveta sa vaše detičky vypravia spolu s knihou Veľká kniha mýtov. Dozvedia sa v nej o silných, ale aj slabých stránkach bohov, dočítajú sa o rôznych trikoch, ktoré využívajú legendárni hrdinovia počas svojich dobrodružných ciest, spoznajú hrôzostrašné monštrá a bájne tvory. 

Do príbehov sa malí čitatelia vžijú ešte o čosi viac, keď im kúpite alebo podarujete knihu, v ktorej vystupuje hlavný hrdina s ich menom. Vytvára sa pocit, že oni sami prežívajú príbeh. Predstavivosť, však, nemusí byť iba o beletrii. Aby dieťa mohlo myslieť abstraktne, potrebuje aj dostatok vedomostí. Znalosti vôbec nemusia byť nudné a v knihe Dunaj – magická rieka  čitatelia nájdu príbehy tejto magickej rieky. Spolu s najväčšou rybou v rieke, vyzou, deti preplávajú vzdialenosť od Čierneho lesa až po Čierne more. Predstavivosť bude môcť pracovať na plné obrátky.

obálka veľká kniha o mlaých tvoroch
Predstavte deťom rozmanitý svet hmyzu v knihe Veľká kniha o malých tvoroch

Zaujať by mohol tiež Ilustrovaný atlas najčudnejších prehistorických zvierat. Zoznámi vás s takými zvieratami ako napríklad šabľozubý tiger, vakovlk tasmánsky, dront nelietavý a pod. Keďže sú to všetko tvory nepoznané, je iba na dieťati, aký obraz sa v jeho predstavách vytvorí. Nielen čo sa týka vzhľadu, ale tiež chôdze, ich života v prírode a spolunažívania. 

V kníhkupectvách nájdete mnoho detských obrázkových encyklopédií a atlasov, pretože aj tie dokážu pozitívne ovplyvniť predstavivosť vašich detí. 

Kniha je jedinečným prostriedkom ako nenásilne rozširovať obzory detí. Dáva dostatok priestoru na jej vhodný výber, dokáže zaujať dieťa, ktoré číta, ale aj to, ktoré sa baví ilustráciami. Nechajte vaše ratolesti iba tak listovať v knihách a všimnite si, ako aj tie detičky, ktoré ešte nevedia čítať predstierajú, že vlastne čítajú. Smiešna veta, však? Ale práve to je tá predstavivosť, ktorú u nich chcete rozvíjať.

Majú vaše deti obľúbené knižky, ktoré v nich vytvárajú kadejaké fantastické predstavy? Podeľte sa o ne s nami v komentároch a inšpirujte aj ďalších rodičov!

V tomto článku sú umiestnené partnerské odkazy na Martinus.sk. Kliknutím na odkazy a nákupom kníh podporujete našu tvorbu. Ďakujeme!


Môže sa vám tiež páčiť