Ako pristupovať k výberu darčekov pre deti?

Každý rok riešime aký darček vybrať deťom k ich narodeninám, meninám, dňu detí, na Vianoce... Ako teda vybrať ten správny darček?

Author avatar
babmin
malý chlapec si drží darčekovú tašku

Čo v článku nájdete:

Keďže sa pomaly blížia Vianoce, téma darčekov začína byť opäť čoraz viac aktuálnejšia. Osobitne vianočným darčekom sme sa venovali už pred rokom. 

Ale problém ako vybrať darček pre dieťa je aktuálny v priebehu celého roka. Trápite sa touto otázkou či už pred narodeninami dieťaťa, meninami, drobnosť by sa hodila aj na Deň detí a pod. Ako sa vraví, príležitosť sa nájde vždy. Na druhej strane, tak ako vo všetkom, aj v prípade darčekov platí, všetko s mierou! 

Aké darčeky kupovať deťom, aby to neboli iba zbytočne vyhodené peniaze a dieťa sa daru skutočne a úprimne potešilo? Ako zistiť, aký darček by dieťa chcelo? Ako vybrať taký dar, s ktorým sa bude pravidelne hrávať a rozvíjať svoje predpoklady?

Výber daru podľa veku dieťaťa

Každý vek si žiada čosi iné. To, na čom sa baví ročné dieťa, nie je dostatočne zaujímavé pre to trojročné. Šesťročnému postačí kniha o rastlinách, desaťročný by chcel nejaký menší výskum v oblastí rastlín realizovať. 

Preto ak neviete, ako vybrať darček pre dieťa, jeho vek je základným bodom, od ktorého by ste sa mali odraziť. Jeho záujmy vám takisto dokážu veľmi dobre pomôcť, ak si nie ste istí, aký darček pre dieťa zvoliť.  

Darčeky pre deti od dvoch rokov

Práve stojíte pred regálom v hračkárstve a vediete dialóg so samým sebou. Kladiete si otázku, aký darček sa hodí pre dvojročné dieťa. Nájsť odpoveď nie je vôbec také jednoduché. Pokúsime sa vám trochu poradiť. 

Dva roky sú vekom, keď sa dieťa dokáže hrať už aj s menšími hračkami, ktoré si vyžadujú jemnú motoriku. Takými sú napríklad skladačky, mozaiky, plastelína, navliekanie korálok, puzzle a podobne.  

Obľúbené sú drevené hračky a veže, ktorými dieťa spúšťa guličky po dráhe. Nielenže ho zaujme zvuk a pozorovanie padajúcej gule, ale dokáže si pri tejto hre precvičiť aj farby. V obchodoch nájdete aj také veže, ktoré obsahujú 4 diery, pre 4 loptičky, ktoré sa budú spúšťať stanovenou dráhou. Loptičku musí dieťa spustiť tou dierou, ktorej obruba zodpovedá farbou farbe loptičky. Jednoduchšie povedané, modrú loptičku spustí modrou dierou, červenú červenou, žltú zas žltou dierou a zelená loptička sa spustí cez zelenú dierku.

Pre dvojročné dieťa bude zábava aj hra, v ktorej bude jeho úlohou zatĺkať kladivom gule do dier. Alebo naopak, loviť udicou s magnetom na konci rybičky v bazéne. Tieto hračky by pobavili určite aj mladšie deti a na chvíľu by zaujali aj trojročného súrodenca.

otec, mama a sestra pozorujú chlapca ako rozbaľuje darček

Darčeky pre deti od 5 rokov

Rozmýšľate, ako vybrať darček pre dieťa v predškolskom veku? V tomto prípade, to môže byť o čosi náročnejšie. Deti už presne vedia, čo chcú a vidia, čo všetko majú ich kamaráti. Zamerať by ste sa mali na hračky, ktoré nielen pobavia, ale budú aj edukačné, keďže sa začínajú pomaličky, ale isto pripravovať na školské povinnosti. 

Siahnuť je vhodné po hračkách, ktoré rozvíjajú slovnú zásobu, ktoré nútia deti pracovať so slovom a učiť sa prerozprávať príbeh. Dostupné sú interaktívne knihy, vďaka ktorým sa mnoho naučia a nielen v slovenskom jazyku. Ak zablúdite do kníhkupectva, potešia sa určite knihám s rôznorodými úlohami, bludiskami, hádankami, omaľovánkami a podobne.  

Zaujímavým darom bude maňuškové divadlo alebo klasické spoločenské hry

Niečím novým je zvukové pexeso, v ktorom deti musia vyhľadávať dvojice na základe zvuku. Rozdielnosti sú minimálne, a tak si hra vyžaduje sústredenie. Určite sa pri tejto hre zabaví celá rodina.

Darčeky pre deti od 7 rokov

Aký darček vybrať pre dieťa, ktoré je už školopovinné? Kúpiť im môžete napríklad basketbalový kôš na dvere. Bude si môcť zahrať basketbal kedykoľvek priamo vo svojej izbe. 

Zaujať určite môže 3D model, ktorý si dieťa musí pozliepať samo. Nájdete modely lietadiel, zvierat, budov z rôznych kútov sveta, áut atď. 

Dobrou voľbou sú hračky, vďaka ktorým sa deti naučia niečo nové. Také hračky, ako napríklad hľadanie kostí v piesku ako archeológ, posadenie rastlinky a pozorovanie ako rastie, deti sa tiež potešia robotom, autám na ovládanie alebo rôznym programovateľným hračkám.

list ježiškovi

Ako zistiť, aký darček by dieťa chcelo

Niekedy je skutočne náročné zistiť, čo by vaše dieťa potešilo. Aj napriek tomu, že máte svojho potomka dokonale prečítaného. Aby ste vedeli, aké darčeky kupovať deťom, jednou z možností je prejsť sa s nimi popred výklady hračkárstiev. Nemusíte sa ho na nič pýtať, nemusíte to plánovať a dohadovať sa s ním. Idete, jednoducho, do drogérie, papiernictva  alebo do potravín a zrazu prejdete okolo výkladu plného hračiek. Dieťa samo prejaví emóciu, radosť alebo začujete výkrik. 

Dôležitú úlohu zohráva aj obyčajný rozhovor. Skúste sa opýtať vášho dieťaťa, po čom túži, čo by si raz chcel kúpiť alebo čo by ho potešilo. Deti sú veľmi úprimné, a tak je dosť pravdepodobné, že dostanete aj pravdivú a úprimnú odpoveď. 

Na Vianoce to majú rodičia o niečo jednoduchšie, pretože im pomôže list Ježiškovi. Dieťa si ho môže napísať samo, vy mu skontrolujete iba gramatické chyby, no a popri tom si prečítate, o čo Ježiška žiada. Potom môžete list spoločne spáliť v kozube, ktorým sa dymom dostane až do neba. 

V prípade, že k vám domov chodí Mikuláš, môže sa dieťaťa on sám opýtať, čo má odkázať Ježiškovi. Aby vedel, čo má pod vianočný stromček priniesť. 

Ak neviete aký darček vybrať deťom, stačí ich počúvať. Aj keď sa to nezdá, deti rozprávajú o svojich túžbach. Majte preto uši na stopkách a určite sa dozviete, čo by ich na narodeniny potešilo.

V prípade, že kupujete darček cudziemu dieťaťu, poraďte sa s rodičmi. Nemusíte za každú cenu šokovať, radšej stavte na istotu. Radi vám, nepochybne, poradia aj predajcovia v obchodoch, ktorí najlepšie vedia, čo sa v aktuálnej dobe najviac a najlepšie predáva. 

Nevzdávajte sa a pustite sa do toho! Niet lepšej odmeny ako detská radosť.


Môže sa vám tiež páčiť