Ako obliekať bábätko v lete?

Čo v článku nájdete:Zbierame sa na prechádzkuOpatrnosti nikdy nie je dosťNarodilo sa vám bábätko v letných mesiacoch? Potom ste šťastná žena, pretože príprava na prechádzku si nevyžaduje toľko času a obliekania. Nemusíte sa zdržiavať vrstvami oblečenia a snažiť sa ich niekoľkokrát naťahovať na tie malilinké ručičky. Žiadne pobehovanie po byte a snaha vypadnúť z domu čo najskôr, len aby sa dieťatko príliš […]

Author avatar
babydrea
bábätkovské dupačky visiace na šnúre na bielizeň

Čo v článku nájdete:

Narodilo sa vám bábätko v letných mesiacoch? Potom ste šťastná žena, pretože príprava na prechádzku si nevyžaduje toľko času a obliekania. Nemusíte sa zdržiavať vrstvami oblečenia a snažiť sa ich niekoľkokrát naťahovať na tie malilinké ručičky. Žiadne pobehovanie po byte a snaha vypadnúť z domu čo najskôr, len aby sa dieťatko príliš nenahrialo predtým, ako s ním vyjdete do zimy. Letné bábätká vás toho všetkého ušetria.

Pravdou však zostáva, že vás vaše starostlivé mamičky, babičky a možno aj prababičky budú angažovane presviedčať o tom, aké dôležité je zvoliť teplé oblečenie a dieťa poriadne zababušiť, len aby ho neprefúklo, aby nezmrzlo, aby nebolo choré. Sú to určite skúsené ženy, ktoré vychovali nejedno dieťa a čo to už o materstve vedia, no niekedy sú na vnúčatá citlivejšia viac, než pred rokmi na svoje vlastné deti. Už to tak býva. Preto si nechajte poradiť, no vždy všetko zvážte s chladnou hlavou. 

Zbierame sa na prechádzku

Váš malý uzlíček šťastia sa vyberá do toho chaotického a hlučného sveta plného ľudí. Z pokojného prostredia mamičkinho bruška odrazu takáto zmena. Musí si začať zvykať na výrazné zvuky, svetlá, vône a aj teplotu. Bábätko čerstvo po narodení však ešte nemá ustabilizovanú termoreguláciu telíčka. Práve kvôli tomu sa môže veľmi rýchlo prehriať, no zároveň aj veľmi rýchlo prechladnúť. Chvíľku to ešte potrvá, kým sa jeho organizmus obrní voči vonkajším vplyvom a stane sa odolným. Do toho času na neho dá pozor obetavá mama.

Možno by to málokto povedal, no prehriatie je pre dieťa horšie, než prechladnutie. Prejavuje sa kolikami, dehydratáciou, objaví sa výsyp na tele a drozd v ústach, čo je nákazlivé ochorenie spôsobené kvasinkami.  Prehriate bábätko ťažko dýcha a v nose sa môže objaviť suchý hlien. Aby ste predišli podobným nepríjemnostiam, pri vyšších teplotách zvoľte pre bábätko tenšie oblečenie. Pred jeho samotným obliekaním sa oboznámte s teplotou na ulici. Vybehnite na balkón, na dvor alebo si aspoň otvorte okno.

Ak je von 25 stupňov, oblečte bábätko do ľahkého overalu z priedušného materiálu, dajte mu čelenku alebo tenkú čiapočku, aby sa hlavička príliš nespotila. Dôležité je, aby boli ušká chránené pred prievanom. Postačí jedna vrstva oblečenia.

Samozrejme, ak je vonku skutočná horúčava, viac než 26 stupňov, pokojne môžete zvoliť body s krátkym rukávom a doplniť ho tenkými ponožkami. V prípade, že má dieťa plienku a teploty sú naozaj vysoké, môžete nohavice vynechať. Pre dievčatká postačia aj milé ľahké šatôčky. 

spiace bábätko v modrých dupačkách

Je vhodné mať v kočíku aj tenkú plienku, ktorú prehodíte cez dieťa a pre istotu si so sebou vezmite aj niečo hrubšie na zakrytie bábätka. Nikdy neviete, kedy sa vám to zíde. 

Pri nižších teplotách ako 20-23 stupňov stačí, keď k už spomínanému overalu oblečiete bábätko do nejakej košieľky alebo mu cez neho natiahnete tričko či svetrík.  Teda pridáte k základnej vrstve oblečenia ešte jednu navyše.

To najdôležitejšie však je – sledovať svoje dieťa a jeho reakcie. Ak sa nebude cítiť dobre, dá vám to jasne a dostatočne nahlas najavo. A keď sa mamička dobre pripravila a zodpovedne zbalila oblečenie do tašky, potom zvládne zmeny počasia bez väčších problémov. Pamätajte si, že je vždy lepšie obliecť novorodencovi niekoľko tenkých košieľok, ako jeden hrubý sveter. 

Nezabúdajte ani na to, že ten kto sa na prechádzke skutočne aj prechádza budete iba vy. Bábätko strávi celý ten čas bez pohybu v kočíku a bude s veľkou pravdepodobnosťou spať. Takže, ak by sa vám aj náhodou stalo, že ste počasie podcenili a bábätko ste obliekli príliš naľahko alebo v prípade, že sa nachádzate v tieni, nebojte sa a prikryte ho plienočkou alebo tenkou dekou. 

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Nebude to žiadna novinka, ak vám pripomenieme, že oblečenie pre bábätko by malo byť predovšetkým z prírodných materiálov. Určite nie syntetika! Na letné prechádzky sú určite lepšie svetlé tóny farieb, ktoré odrážajú slnečné lúče. Oblečenie by malo byť voľné, ľahké a nemalo by obmedzovať dieťa v pohyboch. Ideálne je, ak odev pre bábätká nemá vnútorné švy a žiadne zbytočné dekorácie. Zipsy či nity na chrbte sú pre ležiaceho novorodenca nepríjemné a zároveň neprípustné. 

Na prechádzku je vhodné sa vybrať doobeda, ideálne v časovom rozmedzí, keď zvykne vaše bábätko spať. Byť s dieťatkom čo najviac von je to najlepšie, čo mu môžete dať. Preto určite využite každú možnú chvíľku. V čase medzi 12.00 a 16.00 si dajte pauzu na obed a relax, vtedy sú slnečné lúče príliš silné na to, aby ste s novorodeniatkom krúžili po ulici. 

Na prechádzku by ste sa mali so zdravým dieťatkom vybrať okolo 5-7 dňa po jeho narodení. Začnite s 15 minútovou vychádzkou a zakaždým si zopár minút pridajte. Ak je bábätko slabé, choré alebo predčasne narodené, s prechádzkami určite chvíľku počkajte. 

Nemajte obavy, mama rozumie svojmu dieťaťu najlepšie. Ak by ste však o svojom šiestom zmysle náhodou pochybovali, potom priložte dieťatku dlaň na zátylok. V prípade, že je dieťa málo oblečené, zátylok bude studený a je potrebné obliecť mu čosi navyše. Ak je oblečenie dostatočné, v tom prípade musí byť zátylok teplý, ale nie spotený! Ak sa vaše bábätko potí, vyzlečte mu jednu vrstvu oblečenia a všetko bude v poriadku.

To, na čo ste 9 mesiacov čakali je odrazu tu. Tak si prechádzku s vašim bábätkom užite!


Môže sa vám tiež páčiť