Ako sa počíta menštruačný cyklus?
Napriek tomu, že je prirodzenou súčasťou života, ešte stále je čiastočne zahalená akýmsi rúškom tajomstva. Nebavíte sa o nej s kadekým na ulici a aj s najbližšími často volíte striedmejšiu formu dialógu. Nie, nie je sa za čo hanbiť, ale predsa! Je to súčasť ženskej intimity. Menštruácia alebo hovorovo aj „menzes“ či „mesiačiky“ je krvácaním z pošvy, ktoré sa u zdravej […]
Čo v článku nájdete:
- Vedia ženy čo sa s nimi deje?
- Prežívanie menštruácie
- Kedy je potrebné spozornieť?
- Fázy menštruačného cyklu
- Sila ženských hormónov
- Túžime po dieťati
- Kedy ovulujem?
- Bazálna teplota ako ukazovateľ ovulácie
- Od menštruácie k menopauze
- Menopauza
- Menopauza a menštruácia
- Predzvesť menopauzy
Napriek tomu, že je prirodzenou súčasťou života, ešte stále je čiastočne zahalená akýmsi rúškom tajomstva. Nebavíte sa o nej s kadekým na ulici a aj s najbližšími často volíte striedmejšiu formu dialógu. Nie, nie je sa za čo hanbiť, ale predsa! Je to súčasť ženskej intimity. Menštruácia alebo hovorovo aj „menzes“ či „mesiačiky“ je krvácaním z pošvy, ktoré sa u zdravej ženy opakuje každý mesiac. Začína sa v období puberty a trvá až po menopauzu.
Vedia ženy čo sa s nimi deje?
Menštruácia predstavuje fyziologický proces, ktorý je spôsobený odlupovaním sa starej vrstvy endometria (sliznica maternice) a následne dochádza k jeho výstupu ženským genitálnym traktom. Mesačná obnova sliznice je sprevádzaná uvoľňovaním menštruačnej tekutiny.
Prvá menštruácia prichádza priemerne okolo 12,5 roku. Takáto skorá menštruácia je spôsobená nesprávnou životosprávou a obezitou. Pri nadváhe sa telo mladej slečny omnoho rýchlejšie vyvíja a začína produkovať hormón leptín, ktorý urýchľuje pubertu. Spôsobiť to môžu tiež rôznorodé endokrinné ochorenia alebo je to dôsledok genetiky. V prípade, že sa prvá menštruácia objaví ešte do 12. roku života, rodičia by sa mali obrátiť na gynekológa.
Menštruačný cyklus sa stane pravidelným až v priebehu niekoľkých rokov. Je normálne, že jeho pravidelnosť je spočiatku kolísavá, no určite neprekročí hranice 21-45 dní. U zdravej ženy trvá menštruácia 4 až 8 dní a opakuje sa vždy medzi 21.-35. dňom v mesiaci. Menštruačný cyklus je narúšaný najčastejšie v čase dospelosti, a potom u starších žien, v čase menopauzy, keď dochádza k narušeniu hormonálnej rovnováhy. V reprodukčnom období, môže cyklus niekedy prísť o čosi skôr alebo aj neskôr, ale nepresahuje štandardné hodnoty.
Prežívanie menštruácie
Každá žena je iná a rovnako tak sa líšia aj menštruačné cykly. Sú však známe klinické prejavy menštruácie, s ktorými sa určite stretla už nejedna dáma.
Ženy sa v čase menštruácie potykajú s poruchami spánku, objavujú sa záchvaty nevoľnosti a zvracania, porucha stolice, takmer samozrejmosťou je nepohodlie v dolnej časti brucha alebo krížovej oblasti, objaviť sa môžu bolesti hlavy a opuch – v dôsledku zadržiavania tekutín v tele.
Medzi zdroje bolestivých pocitov patria kŕče krvných ciev ako reakcia na krvácanie. Pri syndróme silnej bolesti sa odporúča užívať spazmolytiká (lieky utlmujúce bolesti a kŕče), znižovať aktivitu, zvyšovať čas odpočinku. Pred začiatkom menštruácie sa u mnohých žien objavujú aj kožné vyrážky.
Všetky tieto príznaky sú typické pre zdravý organizmus s normatívnym množstvom pohlavných hormónov, bez patológií a infekčných chorôb. Ak však dochádza k bolestiam, ktoré ženu obmedzujú pri štúdiu, práci alebo pri vykonávaní každodenných činností je potrebné kontaktovať gynekológa.
Tip: Na internete nájdete aj pár aplikácií, ktoré vám pomôžu zaznamenať si vašu menštruáciu. Jednou z najznámejších je „Menštruačný kalendár“ dostupný ako pre Android, tak aj iPhone. Ďalšie tipy na aplikácie nájdete napríklad v tomto článku.
Kedy je potrebné spozornieť?
Lekári odporúčajú zbystriť pozornosť pri niektorých alarmujúcich príznakoch.
Varovný prst odborníci zdvíhajú v prípade absencie prirodzeného menštruačného cyklu dlhšie ako jeden mesiac a negatívnom tehotenskom teste. Problém môže byť spojený s hormonálnou nerovnováhou.
Syndróm silnej bolesti počas cyklu sa môže objaviť v dôsledku endometriózy (endometrium je výstelka dutiny maternice a endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa čiastočky endometria nachádzajú mimo dutiny maternice) alebo iných patológií, čo si vyžaduje konzultáciu s gynekológom, určite nič nepodceňujte.
Cesta k lekárovi je nevyhnutná, ak máte krvavý výtok, ktorý nie je spojený s ovuláciou alebo menštruáciou a ktorý trvá viac ako 72 hodín.
Predĺžený (viac ako 8 dní) alebo krátky (menej ako 3 dni) menštruačný cyklus môžu spôsobovať myómy alebo opäť hormonálna nerovnováha. Stav je potrebné diagnostikovať ultrazvukom.
Akútna bolesť pri pohlavnom styku sa môže stať poslom ruptúry ovariálnej cysty alebo folikulu. Tento stav je sprevádzaný silným krvácaním a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok.
Počas menštruácie telo odmieta staré endometrium, čo spôsobuje krvácanie. Proces nemôže prebiehať bez nepríjemných pocitov, žena sa teda, bohužiaľ, bude musieť naučiť žiť s pravidelne sa opakujúcimi príznakmi.
Obdobia neprichádzajú striktne súčasne – odchýlky sa spájajú s rôznym počtom dní v mesiaci. Normou je, keď sa proces neodchyľuje od hraníc 21 – 35 dní. Porušenie tohto harmonogramu je dôvodom na návštevu lekára, najmä ak menštruácia trvá príliš dlho alebo uprostred cyklu dochádza k neštandardnému krvácaniu.
Vedeli ste, že ženy počas svojho života spotrebujú až 11000 tampónov? Z takého množstva by sa dal postaviť aj menší domček!
Fázy menštruačného cyklu
Folikulárne (menštruačné) štádium (7 až 22 dní). Táto fáza začína od prvých dní menštruačného cyklu a je charakterizovaná postupným dozrievaním 5-7 folikulov vo vaječníku. Vo výsledku sa však jeden z folikulov stáva dominantným a zvyšok sa vstrebáva. V tomto štádiu sa mŕtve endometrium, sliznica maternice, odstráni z dutiny maternice, ktoré opúšťa telo spolu s krvnými sekrétmi. Po ukončení menštruačného toku začína proces vývoja a zhrubnutia nového endometria. Sliznica maternice sa obnovuje.
Ovulačné štádium (1 až 5 dní). V tejto fáze menštruačného cyklu folikul praskne a uvoľní vajíčko, ktoré sa následne presúva vajcovodom. Potom toto vajíčko buď zomiera neoplodnené, alebo je oplodnené a uchytí sa v sliznici maternice.
Luteálne štádium (10 až 16 dní). Podľa toho, aký osud postihol vajíčko, dôjde na konci tejto fázy k novej menštruácii alebo tehotenstvu.
Tieto tri fázy predstavujú menštruačný cyklus zdravej ženy. Ak v ktorejkoľvek z týchto fáz dôjde k ľubovoľnému narušeniu, dochádza zároveň k narušeniu celého cyklu.
Výkyvy sú bežnou súčasťou viac než 70% žien.
Priemerná žena krváca až 10 rokov zo svojho života. To predstavuje 3500 dní za život!
Sila ženských hormónov
Hormóny u žien ovplyvňujú celé telo. Rôzne pohlavné hormóny sa produkujú v závislosti od veku a tiež dňa menštruačného cyklu. Hormóny sú bielkovinové látky, ktoré sú produkované endokrinnými žľazami a práve od nich závisí správnosť najdôležitejších procesov v tele.
V našom vnútri by sme našli desiatky hormónov. U žien dochádza k produkcii asi 60 hormónov a každý z nich je životne dôležitý. Zdravie žien ale najviac ovplyvňujú práve pohlavné hormóny. Riadia plodnosť, kolísanie hmotnosti a dokonca aj náladu. Ak dôjde k narušeniu krehkej rovnováhy hormónov, môžu ženy ochorieť na vážne choroby.
V popredí mnohých hormónov v ženskom tele sú progesterón a estrogény. Posledné z nich v skutočnosti tvoria ženu zo ženy – stimulujú rast maternice a mliečnych žliaz, ovplyvňujú menštruáciu, stupeň ochlpenia.
Estrogény predstavujú skupinu hormónov, ktorá je tvorená estradiolom, estrónom a estriolom. Estrogény sa tvoria hlavne vo vaječníkoch a v menších množstvách aj v iných orgánoch.
Progesterón sa rovnako ako estrogény produkuje vo vaječníkoch. Tento hormón je hlavným hormónom u tehotných žien, pripravuje maternicu na príjem vajíčka každý mesiac a riadi počiatočné štádiá tehotenstva.
Túžime po dieťati
Dieťa je prirodzeným vyvrcholením vzťahu, túži po ňom takmer každá dvojica a práve v tomto období sa ženy omnoho viac dozvedajú o svojom vlastnom tele. Keďže má menštruačný cyklus významný vplyv na otehotnenie, manželia či partneri sa v tomto čase o čosi viac zameriavajú na výpočet plodných dní, sledujú kedy dochádza k ovulácii, niektoré ženy chcú ísť na istotu, a preto pozorujú a merajú aj svoju bazálnu teplotu. Zdravý pár má 30% šancu otehotnieť v priebehu jedného mesačného cyklu. Samozrejme, vtedy, ak dôjde k pohlavnému styku práve v čase plodných dní. V prípade, že nechcete čakať na náhodu, šťastie alebo študovať a počítať štatistiky, mali by ste sa dôkladne oboznámiť so svojím menštruačným cyklom a snažiť sa mu čo najlepšie porozumieť.
V priebehu každého cyklu dochádza k dozrievaniu vajíčok, spomedzi ktorých je vždy jedno dominantné a ostatné sa vstrebú. Toto dominantné dozreté vajíčko opustí vaječník a postupuje do vajcovodu, kde ho môže oplodniť spermia. Vajíčko je schopné oplodnenia nie viac ako 24 hodín, no spermie majú o niečo dlhšiu životnosť. Dokážu prežiť až 5 dní, a preto je vhodné mať pohlavný styk ešte niekoľko dní pred samotnou ovuláciou. Spermia si na vajíčko počká. Plodné obdobie teda trvá približne 6 dní.
Vedeli ste, že v roku 1946 natočil Walt Disney krátky vzdelávací film s názvom „Story of Menstruation“? Pozrite si video tu:
Kedy ovulujem?
Aby ste si vedeli vypočítať termín vašej ovulácie, je dôležité odsledovať si dĺžku vášho cyklu. Pri 28 dňovej menštruácii dochádza k ovulácii približne na 14. deň. Dĺžka menštruačného cyklu sa začína počítať od 1. dňa. 1. deň menštruácie je teda 1. dňom celého menštruačného cyklu. Žena by si mala viesť menštruačný kalendár, v ktorom si zaznačí všetko, čo sa počas jej menštruačného cyklu udeje. V prvom rade, samozrejme, dni menštruácie, na základe ktorých si bude schopná vypočítať dĺžku svojho cyklu. Ten počítame od 1. dňa poslednej menštruácie do 1. dňa tej nasledujúcej. Ak poznáte dĺžku cyklu, môžete si vypočítať približný termín ovulácie a zaznačiť si ho do kalendára.
Ovuláciu si žena môže potvrdiť aj pomocou hlienu z krčka maternice, ktorý sa v čase plodných dní zmení na priehľadný a riedky, vďaka čomu bude cesta spermií do maternice výrazne jednoduchšia. Mimo ovulácie je hlien hustý a lepkavý. V súčasnosti nájdete v lekárni už aj testy na potvrdenie ovulácie, ktoré fungujú podobne ako tie tehotenské. Na záver máte ešte jednu možnosť, a tou je meranie bazálnej teploty.
Bazálna teplota ako ukazovateľ ovulácie
Základom pre správne určenie plodných dní pomocou merania bazálnej teploty je pravidelnosť. Je podstatné merať ju každý deň, v rovnakom čase a na rovnakom mieste na tele. Bazálna teplota sa meria v ústach alebo v pošve po niekoľko hodinovom odpočinku. Je kolísavá a mení sa podľa toho, v akej fáze cyklu sa aktuálne nachádza vaše telo. V prvej časti cyklu, ešte pred ovuláciou, je bazálna teplota nízka. Zvyčajne kolíše okolo 36,5 °C pri meraní v ústach. Po ukončení plodných dní sa vplyvom produkcie hormónu progesterónu teplota skokovo zvyšuje, zvyčajne o 0,2 až 0,5 °C a zostáva zvýšená až do začiatku menštruácie alebo v prípade úspešného otehotnenia trvale.
Aby bolo meranie bazálnej teploty čo najpresnejšie, najvhodnejším časom na jej meranie je hneď ráno, po zobudení. Telo je oddýchnuté po niekoľko hodinovom spánku a nemá za sebou žiadnu fyzickú aktivitu. Na meranie je dôležité používať vždy rovnaký teplomer, ktorý vložíte na 5 minút do pošvy, konečníka alebo do úst. Akokoľvek sa rozhodnete, miesto merania už nemeňte!
Krátko po ovulácii stúpa tvoja telesná teplota orientačne o 0,5 ºC. Plodné dni nastávajú približne 2-3 dni pred dosiahnutím najvyššej telesnej teploty. Preto je veľmi dôležité sledovať telesnú teplotu celý mesiac a na základe toho určiť, kedy približne môžete očakávať plodné dni v tom nasledujúcom mesiaci.
Od menštruácie k menopauze
Začiatky sú vo všetkom náročné a rovnako tak je to aj v tomto prípade. Spočiatku je menštruačný cyklus nepravidelný a u mladých dievčat je to úplne prirodzené. Mnohé cykly sú anovulačné a žiada si to svoj čas, aby sa, doslova, vychytali muchy a proces menštruácie sa ustálil. Ak ste si prešli podobným obdobím a vaša puberta sa spája s menštruačnými trápeniami, buďte si isté, že príde čas, keď sa všetko zlepší. Na druhej strane, ustálený cyklus, ktorý prichádza pomerne pravidelne so sebou do vášho života môže priniesť aj nepríjemné prekvapenie v podobe predmenštruačného syndrómu.
V 30.roku života by už mala byť menštruácia pravidelná. Tento vek je však aj časom, keď sa môžu objavovať rôznorodé výrastky či endometrióza, s ktorými prichádzajú aj nechcené problémy a komplikácie v procese menštruácie. Menštruačný cyklus je ovplyvnený tiež zlomovým obdobím, a tým je narodenie dieťaťa. Pôrod dokáže veľa vecí zmeniť. Mnohé ženy vravia, že sa im cyklus, paradoxne, práve po pôrode upravil a zastabilizoval. Ale nájdu sa, nepochybne, aj tie, ktoré o pravidelnosť cyklu pôrodom prišli.
Toľko, čo ste sa dočkali stability a nejakého systematického režimu, prichádza opäť obdobie zmien. Okolo štyridsiatky sa môžu začať objavovať hormonálne výkyvy, ktoré sú skorými poslami menopauzy. Tá sa môže objaviť v rozmedzí 8 až 10 rokov, v období po päťdesiatke. Hormonálne výkyvy spôsobia, že sa ovulácia stane menej pravidelnou, kolíše sa tiež úroveň estrogénu a v dôsledku toho vám začne vynechávať menštruácia, stane sa nepravidelnou. Krvácanie bude silnejšie, objaviť sa môžu krvavé výtoky medzi cyklami a predĺžiť sa môže aj predmenštruačný syndróm. Napriek všetkým spomínaným výkyvom je tehotenstvo ešte vždy možné! Menopauza je diagnostikovaná až spätne: budete vedieť, že sa začala pred rokom, keď ste prežili 12 mesiacov bez menštruácie.
Menopauza
Nastal čas, ktorý je v období ženy zásadný a je dôležité zvládnuť ho v zdraví. Menopauza je termín, ktorý označuje „koniec menštruácie“. Je to prirodzený stav, signál o zmenách v ženskom tele počas starnutia jej reprodukčného systému. Menopauza môže byť z fyziologických dôvodov prirodzená a patologická, spravidla na pozadí primárnej ovariálnej nedostatočnosti. Normou menopauzy počas fyziologických procesov je obdobie od 42 do 60 rokov, v priemere sa obdobie menopauzy vyskytuje medzi vekom 47-51 rokov. Telo sa začína pripravovať na čas menopauzy niekoľko rokov pred nástupom zmien. Produkcia gonadotropínov sa začína zvyšovať a uvoľňovanie estrogénu a progesterónu klesá. Pri diagnostike zdravotného stavu možno zistiť anovulačné krvácanie.
Samotnej menopauze predchádza perimenopauza (premenopauza), fáza prechodu z plodného veku do menopauzy. V priemere prechod k menopauze trvá asi 4 roky a počas tohto obdobia dochádza v tele k rôznym fyziologickým zmenám, ktoré si môžeme zameniť za príznaky menopauzy. Môžu prejsť pomerne ľahko alebo tiež výrazne znížiť kvalitu života.
Prechod do menopauzy začína v dôsledku zníženia počtu folikulov, folikulárneho zásobenia vaječníkov. Takto sa začína menopauza: vaječníky už nemajú zásobu vajíčok.
Menopauza a menštruácia
Ako už bolo povedané, táto fáza sa začína poslednou menštruáciou v živote ženy. Čas nástupu menopauzy sa určuje v retrospektívnej analýze: ak v priebehu roka žena nemenštruuje, nastala menopauza. Absencia menštruácie počas menopauzy, samozrejme, nie je jediným diagnostickým kritériom. Malo by existovať spektrum príznakov, prejavov perimenopauzy a ďalšie štádium, ak je to potrebné, potvrdené laboratórnymi vyšetreniami.
Predzvesť menopauzy
V počiatočnom štádiu sa interval medzi menštruáciou zvyšuje. Ak to v úvode bolo 25 – 35 dní, tak na začiatku klimakterického prechodu sa môže výkyv zvýšiť na 45 – 50 dní. Dátumy menštruácie sú nepravidelné. Krvný rozbor môže vykazovať výrazný výkyv hormónov, ich nárast alebo pokles. Pri ultrazvukovom vyšetrení možno vidieť, že nie sú prítomné žiadne zrelé folikuly, to znamená, že prebiehajú anovulačné cykly.
Po ukončení perimenopauzy a niekoľkých rokoch nepravidelnej menštruácie, ktorej povaha sa úplne zmenila, sa menštruácia nakoniec úplne zastaví. Štatisticky je priemerný vek nástupu menopauzy definovaný ako 51,4 rokov. Prirodzená menopauza však môže začať skôr, v závislosti od rôznych faktorov: dedičné, patologické, prítomnosť zlých návykov.
Hlavný príznak vo fáze prechodu do menopauzy a v prvých postmenopauzálnych rokoch sú známe takmer všetkým ženám, dokonca aj ženám, ktoré ešte menopauzu nezažili. Sú to predovšetkým prílivy tepla. Existujú ale aj ďalšie príznaky menopauzy, ktoré sú tiež logickým dôsledkom zmien v hormonálnom nastavení ženského tela. Patria sem suchosť pošvovej sliznice, poruchy spánku – od ťažkostí so zaspávaním až po nespavosť alebo skoré prebudenie, rozvoj depresívnych stavov. Existujú určité príznaky menopauzy, ktoré sa môžu u jednotlivých žien tiež vyvinúť, aj keď príčinná súvislosť nie je taká jasná, a to je bolesť kĺbov a strata pamäti.
Verte svojmu telu a nechajte sa ním viesť. Príroda ho nastavila takmer dokonalo! No keďže na svete nenájdete dvoch rovnakých ľudí, aj hormonálne zmeny v priebehu svojho života prežíva každá žena inak. Preto ak sa vám čokoľvek nepozdáva, necítite sa komfortne a narastajú vo vás obavy, bezpochyby, sa poraďte so svojím gynekológom. Všetko má svoje riešenie!