Čierny čaj v tehotenstve
Čierny čaj je obľúbený nápoj pre svoju výraznú chuť, obsah kofeínu a zdravotné účinky. Môžu ho piť aj tehotné ženy? A v akom množstve?
Čo v článku nájdete:
- Všeobecné účinky čierneho čaju
- Čierny čaj v tehotenstve
- Na čo si dať pri čiernom čaji pozor?
- Ako pripraviť čierny čaj
- Čierny čaj v kuchyni a domácnosti
- Marináda z čierneho čaju
- Ľadový čaj alebo nealkoholický koktejl
- Alternatívy k čiernemu čaju v tehotenstve
- Záver
Čierny čaj je obľúbený nápoj pre svoju výraznú chuť, obsah kofeínu a zdravotné účinky. Môžu ho piť aj tehotné ženy? A v akom množstve?
Čierny čaj pochádza z Číny, kde sa kvôli jeho farbe nazýva „červený čaj“. Vyrába sa oxidáciou listov rastliny, z ktorej pochádza aj zelený, biely a oolong čaj. Číňania čaj už od dávnych časov pijú kvôli jeho zdravotným účinkom, ale aj ako súčasť kultúrnych rituálov. V 17. storočí sa čierny čaj dostal do Anglicka, kde sa tiež veľmi rýchlo stal súčasťou kultúry. Je známe, že Angličania ho radi pijú s mliekom a cukrom. Dnes je čierny čaj obľúbeným nápojom a neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí po celom svete.
Všeobecné účinky čierneho čaju
Čierny čaj môže pozitívne vplývať na zdravie. Medzi jeho účinky patria:
- podpora zdravia srdca,
- zníženie rizika mŕtvice,
- antioxidačné a antibakteriálne účinky,
- podpora imunitného systému,
- zníženie „zlého“ LDL cholesterolu,
- zníženie krvného tlaku,
- zlepšenie sústredenia a mentálnej bdelosti,
- zníženie hladiny cukru v krvi,
- podpora trávenia,
- zlepšenie zdravia zubov a ďasien,
- pomoc pri prevencii niektorých typov rakoviny.
Tehotná žena pijúca čaj
Čierny čaj v tehotenstve
Šálka čierneho čaju v tehotenstve môže mať priaznivé účinky, ale vždy je dobré konzultovať jeho konzumáciu s lekárom. Čierny čaj môže byť pre tehotné ženy dobrý vďaka týmto svojim účinkom:
- antioxidačné a antibakteriálne účinky podporujúce imunitu a celkové zdravie tehotnej ženy aj jej dieťaťa,
- pozitívny vplyv na náladu a podpora mentálnej bdelosti,
- zlepšenie trávenia a zmiernenie nevoľnosti.
Na čo si dať pri čiernom čaji pozor?
Čierny čaj je vo všeobecnosti považovaný za bezpečný, no existuje niekoľko možných rizík, na ktoré by ste si mali dať pozor najmä v tehotenstve:
- obsahuje kofeín, ktorý by tehotné ženy mali piť s obmedzením. Tiež si dávajte pozor, ak máte problémy so srdcom,
- sťažuje absorpciu železa, čo môže zvýšiť riziko anémie alebo zhoršiť anémiu, ak ňou už trpíte,
- má diuretické účinky, preto môže spôsobiť dehydratáciu (pri nadmernej konzumácii),
- podráždenie žalúdka, ak máte citlivý žalúdok alebo čaj pijete nalačno,
- zhoršenie úzkosti a nervozity (pri väčších dávkach),
- spomalenie zrážania krvi (pri väčších dávkach a pri už existujúcich problémoch so zrážaním krvi),
- interakcia s liekmi, najmä liekmi na riedenie krvi, antidepresívami, liekmi na krvný tlak, liekmi na cukrovku a osteoporózu.
Čierny čaj
Ako pripraviť čierny čaj
Dopriať si šálku čierneho čaju hneď ráno vám môže pomôcť prebudiť sa a naštartovať trávenie, ako aj zmierniť rannú nevoľnosť. Čierny čaj však nepite nalačno, pretože môže spôsobiť pálenie záhy, bolesť žalúdka a nadúvanie.
- Do šálky vložte 1 vrecúško čierneho čaju alebo 1 lyžičku sypaného čaju. Ak používate sušený čaj, najlepšie je ho nasypať do sitka alebo do lúhovača.
- Zalejte ho vriacou vodou.
- Čaj nechajte lúhovať 3 až 5 minút.
- Odstráňte vrecko alebo vysypte čaj. Ochuťte. Do čierneho čaju sa výborne hodí citrón, mlieko, cukor alebo med.
Vo všeobecnosti sa považuje za bezpečné konzumovať až 3 šálky čierneho čaju denne, ale je najlepšie to prediskutovať so svojím lekárom.
Čierny čaj v kuchyni a domácnosti
Marináda z čierneho čaju
Marináda na mäso
Čierny čaj pomáha zmäkčiť mäso a obohatiť jeho chuť. Marináda sa pripravuje z vychladeného čierneho čaju a prísad podľa chuti. Zmiešajte napríklad čaj s dijonskou horčicou, tymianom, oreganom, medom, olivovým olejom, soľou, cesnakom a čiernym korením. Takáto marináda sa hodí na bravčové alebo červené mäso.
Ľadový čaj alebo nealkoholický koktejl
Z čierneho čaju si pripravíte aj chutný domáci ľadový čaj
Vychladený čierny čaj vylejte do väčšieho džbánu. Pridajte ľad, citrón, trošku mäty, med alebo cukor a osviežujúci ľadový čaj je na svete. Ak do džbánu nalejete aj džús a prisypete ovocie a koreniny (napr. klinčeky), môžete si prichystať chutný studený alebo horúci punč. Pre tých, ktorí nie sú tehotní, môžete do punču pridať víno alebo rum.
Čierny čaj môže byť prísadou v rôznych sušienkach a pudingoch. Ak doň zamiešate olivový olej, med, horčicu a citrónovú šťavu, pripravíte si dresing vhodný na šaláty. Čierny čaj využijete aj v domácnosti. Zmiešajte trochu vychladeného čaju s octom a so zmesou vyčistite okná a zrkadlá. Trochu vychladeného čaju nakvapkajte na odličovací tampón a naneste na tvár proti opuchom a začervenaniu. Po príprave čaju odložte čajové lístky alebo vrecká do chladničky na odstránenie zápachu.
Zelený čaj obsahuje menej kofeínu než čierny čaj
Alternatívy k čiernemu čaju v tehotenstve
Tehotné ženy, ktoré nechcú alebo nemôžu piť čierny čaj, môžu vyskúšať nasledujúce alternatívy. O konzumácii akéhokoľvek čaju by ste sa mali poradiť s lekárom.
- Rooibos čaj – 100 % bez kofeínu, plný antioxidantov.
- Šípkový čaj – plný vitamínu C, podporuje imunitu a trávenie.
- Zelený čaj – obsahuje menej kofeínu ako čierny čaj, má antioxidačné účinky, môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu.
- Žihľavový čaj – obsahuje veľa živín, vitamínov, antioxidantov a minerálov, má protizápalové účinky. Odporúča sa však až ku koncu tehotenstva, pretože môže vyvolať kontrakcie.
Záver
Čierny čaj môže byť skvelým doplnkom vašej dennej rutiny. Ak sa konzumuje s mierou, povzbudí vás, uľaví od nevoľnosti a podporí imunitu vás aj vášho bábätka. Čierny čaj nemusíte piť samotný – skvelo chutí s citrónom, mliekom či medom, a využijete ho aj do varenia, pečenia či pri upratovaní.
POZOR: Ako pri všetkých potravinách a nápojoch, aj pri čiernom čaji je dôležité konzumovať ho s mierou a poradiť sa s lekárom, najmä počas tehotenstva.