Čo očakávať počas jednotlivých trimestrov tehotenstva?

V článku sa dočítate: Kedy sa začne vyvíjať srdiečko dieťatka a jeho ďalšie orgány? Aké sú bežné tehotenské príznaky v jednotlivých trimestroch? Kedy dieťatko začína vnímať vaše slová? Prvé tri mesiace (1. až 12. týždeň) Prvý mesiac tehotenstva je plný očakávaní. V jeho úvode ešte nemožno o dieťati hovoriť, pretože vaše bábätko musí byť najprv, samozrejme, počaté. V období […]

Author avatar
babmin
ilustrácia rastu bruška počas jednotlivých trimestrov tehotenstva

Čo v článku nájdete:

V článku sa dočítate:

  • Kedy sa začne vyvíjať srdiečko dieťatka a jeho ďalšie orgány?
  • Aké sú bežné tehotenské príznaky v jednotlivých trimestroch?
  • Kedy dieťatko začína vnímať vaše slová?

Prvé tri mesiace (1. až 12. týždeň)

Prvý mesiac tehotenstva je plný očakávaní. V jeho úvode ešte nemožno o dieťati hovoriť, pretože vaše bábätko musí byť najprv, samozrejme, počaté. V období medzi 1. a 2. týždňom prvého trimestra vaše telo veľmi usilovne pracuje na tom, aby ste sa o pár mesiacov mohli tešiť z nového člena vašej rodiny. 

radosť mladej dvojice z pozitívneho tehotenského testu

Už v 3. týždni je vaše dieťatko veľké asi ako semienko z vanilkového struku. Maličká guľôčka, ktorá je však cennejšia ako čokoľvek na svete. V tom čase ide ešte stále o zhluk buniek, ktoré neustále rastú, množia sa a snažia sa ako len vedia čo najrýchlejšie a najlepšie implementovať do maternice. Jeho cesta z vajcovodu až sem trvá približne 5 až 6 dní. Tento čas je veľmi dôležitý, pretože ak to dopadne dobre, v 4. týždni vám už rodina bude môcť gratulovať. 

Napriek tomu, že by ste nadobudli dojem, že sa s vami nič nedeje, opak je pravdou. V 1. mesiaci sa do popredia dostáva žlté teliesko, ktoré zabezpečí produkciu progesterónu a v menších dávkach aj estrogénu. Vďaka nim bude vaše bábätko správne vyživované tak dlho, ako bude treba. Zvyčajne je reč o 10. týždni, kým sa o vašu ratolesť začne starať placenta. 

Pred vznikom placenty však ešte musí vzniknúť žĺtkový vak. Jeho čas prichádza v 4. týždni tehotenstva. Jeho úlohou je produkovať krv a dostatočne vyživovať vaše embryo. Spozorovať na ultrazvuku ho môžete už v polovici 4. týždňa. V poslednom týždni 1. mesiaca má embryo dve časti, ktoré sa nazývajú epiblast a hypoblast. Postupne sa vyvinú do jednotlivých častí tela a systémov vášho dieťaťa. Výstavba a formovanie placenty je pomaly na konci a od teraz môže dieťaťu poskytovať živiny a kyslík. 

5. týždeň je pomyselnou hranicou, keď tehotenský hormón HCG dostatočne narástol a tehotenstvo už potvrdí aj tehotenský test urobený v domácom prostredí. Vaše dieťa je veľké ako semienko pomaranča

V nasledujúcich týždňoch, 6.-7., sa začína vyvíjať prvý systém, a konkrétne ten obehový. Začína prúdiť krv a spolu s ňou sa objavuje aj sprievodný orgán, ktorým je srdce. Jeho tlkot v tomto období možno vidieť už aj na ultrazvuku. Hovoriť o srdci ako takom sa však nedá. Tvoria ho dva malé kanáliky, ktoré sa nazývajú srdcové trubičky. Plne funkčné srdce vzniká spojením týchto dvoch trubíc. V 1. trimestri tehotenstva sa tiež vyvíja neurálna trubica, ktorá je predchodcom mozgu a miechy vášho dieťatka. 

1. trimester: Prvé tehotenské príznaky. Tvorba žĺtkového vaku, hormónu HCG a placenty. Vývoj obehového systému, ručičiek a srdiečka.
Najvýraznejšie zmeny v prvom trimestri

Mamičky, ktoré o svojom tehotenstve ešte stále netušia, to už teraz na 100% zistia, pretože menštruácia nepríde. Objaviť sa môžu bežné tehotenské príznaky: nevoľnosť, únava, chuť na jedlo alebo naopak averzia naň, citlivé prsia a rôzne fyzické zmeny na tele, ktoré spôsobuje veľké množstvo hormónov. Na konci 8. týždňa, teda 2. mesiaca tehotenstva, má vaše bábätko asi 1,27 cm a vám zostáva ešte 32. týždňov nedočkavosti.

Začínate 3. mesiac, vaše bábätko v priebehu týždňa podrástlo takmer o centimeter a teraz má veľkosť zelenej olivy. Každým dňom sa viac a viac podobá človeku, tlkot srdiečka už možno na kontrole počuť prostredníctvom špeciálneho prístroja a aj keď ešte nemôžete nič cítiť, začínajú sa formovať prvé svaly. Ku koncu 1. trimestra sa pod ďasienkami začínajú vytvárať zúbky a budujú sa kosti a chrupavky bábätka. Dieťa má kolená, členky a drobné lakte už fungujú. Hlavička bábätka v tomto čase predstavuje asi polovicu jeho tela, na ultrazvuku vidieť poprepletané nožičky, ručičky, prstíky a uši sú takmer v cieľovej pozícii.

Dieťaťu na rukách a nohách tvoria drobné kostičky. Jeho črevá sa presunuli do svojej konečnej stanice, do bruška dieťaťa. Vyvíjajú sa tiež hlasivky. Toto všetko dosiahne vaše dieťa v priebehu prvých troch mesiacov. Na konci 1. trimestra má už jednu zásadnú časť svojho vývoja úspešne za sebou. 

Vaše telo začína vylučovať zvýšené množstvo pošvového výtoku a je to úplne normálne! Je pravdepodobné, že sa s postupujúcim tehotenstvom bude zvyšovať aj jeho množstvo. Tento jav je spôsobený zvýšenou produkciou estrogénu a tiež zvýšeným prietokom krvi do panvovej oblasti. Príroda je úžasná, a tak ani tento výtok neprichádza iba tak. Jeho úlohou je chrániť pôrodné cesty pred infekciou a udržiavať zdravý pomer baktérií v pošve. Pozitívom je, že na konci 1. trimestra únava budúcich mamičiek klesá a cítia sa menej vyčerpané. Objaviť sa však môže pálenie záhy a s tým spojené poruchy trávenie a častá je tiež zápcha. Pod vplyvom hormónov sa pohyblivosť čriev znižuje, preto je dôležité obohatiť stravu o potraviny s vysokými hodnotami vlákniny a piť dostatok tekutín. 

Druhý trimester

2. trimester začína od 13. týždňa tehotenstva. V tomto období je najdôležitejšie zostať zdravá. Imunita budúcej mamičky je prírodou veľmi rozumne v čase tehotenstva potlačená, aby telo nebojovalo proti plodu, proti cudzincovi. Preto sa snažte vyhýbať chorým ľuďom, nepite a nejedzte po hocikom a po porade s vaším lekárom môžete zvoliť nejaké podporné vitamíny. 

tehotná nadchádzajúca mamička s bruškom si pripravuje zeleninu na obed

V 4. mesiaci by ste už nemali pociťovať takú výraznú únavu a celkovo by sa vám malo polepšiť. 2. trimester je asi najideálnejším obdobím tehotnej ženy. Naďalej sa vám budú zväčšovať prsia, dvorce mierne stmavnú a bradavky budú pôsobiť špicatejšie. Napriek tomu, už nebudú také citlivé ako to mohlo byť v samom úvode. Keďže nevoľnosti ustúpili, logicky, narastá chuť na jedlo. Je preto dôležité siahať po zdravých potravinách, ktoré budú udržiavať vašu hladinu cukru a energiu v stabilných hodnotách. Prijímajte potravu radšej v menších množstvách a častejšie počas dňa. 

Aké potraviny sú vhodné v tehotenstve a akým sa naopak radšej vyhnúť?

TIP

Pod vplyvom progesterónu a estrogénu sa vo vašom tele zvyšuje prietok krvi do slizníc, a to vrátane nosa, takže vám môže opúchať a vy môžete mať pocit plného nosa. Toto veľké množstvo krvi môže mať za následok aj kŕčové žily, ktoré môžete minimalizovať častou chôdzou. Udržíte tak cirkuláciu krvi. Zvoliť môžete aj cestu špeciálnych pančúch na kŕčové žily. 

V 4. mesiaci začína dieťa omnoho výraznejšie rásť a porastie aj vaša váha. Začína používať tvárové svaly, takže sa na vás na ultrazvuku môže pokojne usmiať alebo žmurknúť. Sú to krásne momenty, ktoré si zapamätá každá žena. Na dieťatku sa začínajú objavovať prvé vlásky a formuje sa obočie. Kostičky, ktoré sa začali pomaličky formovať na konci 1. trimestra sa už v 15. týždni osifikujú, čo znamená, že by boli viditeľné už aj na RTG. Koža je zatiaľ priehľadná, a to umožňuje rozvoj krvných ciev. Oči a uši sa stále viac a viac približujú k svojim cieľovým miestam na hlave. Už budúci týždeň budú očká vášho bábätka citlivé na svetlo, aj napriek tomu, že zostávajú zatvorené a začínajú robiť malé pohyby zo strany na stranu. Už vo vašom brušku sa začína vyvíjať veľmi silný sací reflex, čo je možno vidieť na ultrazvuku. Zrazu sa pred vami ukáže drobné dieťatko s prstíkom v ústočkách. Znie to neuveriteľne, no už v tom čase sa pripravuje na prijímanie potravy prostredníctvom prsníka matky alebo kojeneckej fľaše. Koncom 2. trimestra už vaše dieťa dokáže počuť vaše láskyplné slová a spoznáva váš hlas. Preto sa mu prihovárajte vždy, keď budete môcť, vzniká tak krásny vzťah dieťaťa a matky. Aby mu bolo po narodení príjemne a teplo, pod jeho pokožkou sa začína hromadiť tuk, ktorý mu s tým neskôr pomôže. 

Mamičku na konci 2. trimestra určite nepotešia strie. Ide však predovšetkým o dedičnosť, pretože ak priberáte primerane a postupne tak, ako sa to očakáva, tak sa strie buď neobjavia, alebo budú minimálne. Často sa krémujte, aby bola vaša pokožka dostatočne hydratovaná a pružná. Objaviť sa môžu bolesti hlavy, slabosť alebo závrate. Dbajte o pitný režim, pretože ten vám môže veľmi pomôcť a deficit vody výrazne škodiť. Rovnako tak vášmu dieťatku. 

tehotná žena sedí vzpriamene na zemi a usmieva sa pri meditácii

Keďže bruško krásne rastie, môžete pociťovať tlak alebo bolesti v krížoch. Dôležité je snažiť sa udržať telo v jednej línii, ak je treba oprieť sa o stoličku alebo založiť si za chrbát vankúš. 

V 5.mesiaci je vaše dieťa veľké asi ako uhorka, meria 14 cm a môže vážiť 0,14 až 0,18 kg. To sú krásne čísla, však? Do pôrodu vám zostáva 22 týždňov a vy za sebou máte polovicu. Detičkám sa začínajú tvoriť odtlačky prstov a z nich sa tvorí jedinečná osobnosť. Okolo budúcich nervov sa formuje tzv. myelín, ktorý tvorí ich ochrannú izoláciu. Nervy sa začínajú rozvetvovať a buduje sa zmysel sluchu, chuti, vône, zraku. V 18. týždni sa vaše dieťa naučí zívať a začne si užívať túto zručnosť. Mnoho mamičiek sa teší najmä na záver 5. mesiaca, a to kvôli tomu, že by sa mali objaviť prvé výraznejšie a silnejšie údery vášho siláka v brušku

Mamičke začínajú puchnúť nohy, objaviť sa môžu kŕče v nohách a pupok sa môže vytlačiť von. Nedeje sa to však u každej ženy. Veľa oddychujte a zbytočne sa nepreťažujte

V 6. mesiaci je dieťa schopné už čosi aj chytiť a zvyčajne je to pupočná šnúra. Začína reagovať na vaše slová, dych, tlkot srdca, opäť ste o čosi viac prepojení. V tomto čase je dobré začať sa sústrediť na seba, venovať sa dýchacím technikám, vedieť relaxovať a možno je dobré zvážiť aj horčík. 

Končí sa 2. trimester a vaše bábätko meria 33 cm a 0,68 kg. Má veľkosť krásneho a zdravého baklažánu. Pokožka bábätka sa mení, je ružovkastá, a to kvôli tvoriacim sa krvným cievam – kapiláram, ktoré sa plnia krvou. Krvné cievy sa vyvinú aj v jeho pľúcach a bude zas o niečo bližšie k prvému nadýchnutiu sa. Napriek tomu to všetko ešte chce svoj čas, aby boli pľúca schopné plnohodnotne fungovať, aby vysielali kyslík do krvi a pri výdychu uvoľňovali oxid uhličitý. Pracovať začína aj nos a nosné dierky. Dieťatko si môže aspoň nacvičovať dýchanie. Na prelome 2. a 3. trimestra už dieťa začína cítiť vône in utero. 

A čo mamička? Vaša maternica dosiahla veľkosť futbalovej lopty. Môžu sa zároveň objaviť s tým spojené nepríjemnosti v podobe hemoroidov, ktoré vám môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie či mierne krvácanie z konečníka. Ak sa k tomu pridruží známa zápcha, veľa radosti si neužijete. Preto nezabúdajte na dostatok tekutín a príjem väčšieho množstva vlákniny. Kvôli zvýšenému objemu krvi sa vám môžu robiť opuchy, v dôsledku ktorých môžete pociťovať napríklad brnenie rúk. Mravenčenie môžete pociťovať aj v dolných končatinách a tiež nutkavý pocit nimi hýbať. Nie je na škodu poradiť sa s lekárom, pretože niektorí zastávajú názor, že tento syndróm vzniká z nedostatku železa. Ten istý zvýšený objem krvi, ktorý preteká do všetkých slizníc spôsobuje aj chrápanie, ktoré je v tehotenstve bežné. 

Aby ste predišli uvoľneným väzom a kĺbom v panvovej oblasti, čo sa v tomto období tehotenstva môže stať, venujte zopár minút denne Kegelovým cvičeniam. Tie vám pomôžu postaviť vaše svaly opäť na nohy a dostať sa do formy. 

2. trimester: Oslabená imunita ženy. Vyvíjajú sa zmysly sluchu, chuti, vône a zraku. Dieťa používa tvárové svaly a vie sa chytiť pupočnej šnúry. Začína zívať a kopať.
Najvýraznejšie zmeny v druhom trimestri

Pred koncom 2. trimestra sa už môžete smelo pustiť do výberu mien, mali by ste sa začať informovať ohľadom dojčenia, prípravy na pôrod a určite je dobré mať zopár základných informácií aj o popôrodnej depresii. Je dôležité vedieť skoro rozpoznať problém a riešiť ho. Oboznámte sa s tým, ako podať malému dieťaťu prvú pomoc, ktoré autosedačky sú najbezpečnejšie, čo potrebujete zbaliť do nemocnice a čo určite potrebujete mať doma.

Posledný trimester

Hurá, vchádzame do poslednej tretiny. Už to nepotrvá dlho a vy spoznáte malého človiečika, ktorého budete milovať nekonečnou láskou do konca svojho života. Do pôrodu vám zostáva 13 týždňov a práve ste úspešne začali posledný, 3. trimester!  

V 27. týždni má vaše dieťatko mihalnice, dorastajú nechtíky a spoznáva princíp prehĺtania. Prehĺta plodovú vodu, vďaka ktorej sa jeho pľúca vyvíjajú presne tak, ako to má byť. Keďže bábätko krásne rastie, o chvíľu mu nebude stačiť priestor, ktorý mu mamička ponúka. Aktuálne má veľkosť kapusty, 37 cm a necelé 2 kg. Dieťa už má čiastočne vyvinuté chuťové poháriky, a tak, keď mamička zje korenené jedlo, bude môcť pozorovať rozdiel medzi ním a plodovou vodou. Niektoré detičky môžu zareagovať čkaním, nezľaknite sa!

mamička s dcérkou sa tešia z mamičkinho tehotenského bruška

V siedmom mesiaci sú ručičky vášho dieťatka už úplne vyformované a mozog, ktorý bol doteraz hladký, je vráskavý, takže dokáže pracovať s viacerými mozgovými bunkami. Je to dôležité pre vývoj inteligenčných dráh dieťaťa.

Maternica ženy je v tomto čase vysoko, a tak tlačí na všetky vnútorné orgány, vrátane žalúdka a pľúc. Aj to je dôvod, prečo sa vám zrazu ťažšie dýcha a zadýchate sa napríklad pri chôdzi omnoho skôr. Žena sa cíti nešikovnejšia, tehotenské bruško ju čoraz viac obmedzuje. Časté močenie je úplná samozrejmosť. 

V ôsmom mesiaci sú všetky orgány vášho bábätka, okrem pľúc, úplne vyformované. Ak by sa dieťa, nedajbože, vypýtalo na svet skôr, šance na prežitie sú vysoké. Naďalej vdychuje plodovú vodu, vďaka čomu sa pľúca vyvíjajú správne. Zásadnou zmenou prejde jeho koža, ktorá sa z priehľadnej stane zrazu nepriehľadnou. 

Aktuálne sa už dieťa nachádza v polohe hlavou smerom dole. Môže sa, samozrejme, stať, že bude dole zadočkom, v takom prípade lekári uprednostňujú cisársky rez. Nádej, že sa do pôrodu otočí je ale stále vysoká.

Mamička môže pociťovať pnutie a mierne sťahy maternice, čím telo naznačuje, že sa pripravuje na prichádzajúci pôrod. Ak také čosi pociťujete, skúste zmeniť polohu, postavte sa, choďte sa prejsť. V prípade, že by to nebola záležitosť predprípravy tela na pôrod, kontrakcie budú postupne silnejšie a pravidelnejšie. V 3. trimestri sa zvyčajne začína objavovať kolostrum alebo inak nazývané mledzivo, žltkastá tekutina, ktorá je predchodcom materského mlieka. Niekedy je ho skutočne dosť a ženy volia napríklad odličovacie tampóny, ktoré vkladajú do košíkov podprsenky. Koža na tehotenskom brušku je čoraz viac napnutá, a tak môže nepríjemne svrbieť. Nezabúdajte ju preto pravidelne natierať. Ženám sa omnoho ťažšie spí, nájsť si svoju pohodlnú polohu je robota na niekoľko minút. V 3. trimestri sa zvykne spomínať aj tehotenský mozog, keď pamäť budúcej mamičky nefunguje na 100%. Nie je sa treba obávať, po pôrode sa všetko vráti do normálnych koľají

V 9. mesiaci je sluch dieťaťa natoľko ostrý, že po narodení rozpoznáva matkin hlas či obľúbené piesne. Je to úplne prirodzený jav a príznak blížiaceho sa pôrodu. Kosti lebky malého uzlíčka ešte nie sú úplne zrastené, a tak sa mu bude dobre manévrovať pôrodnými cestami. Telo dieťaťa je tiež ideálne pripravené na život mimo maternice. Zdokonalil sa krvný obeh a imunitný systém je natoľko silný, aby dieťa ochránil pred vírusmi vonkajšieho sveta. Trávenie je však samostatná kapitola. To si ešte vyžaduje svoj čas. Keďže bábätko prijímalo potravu iba prostredníctvom pupočnej šnúry jeho tráviaci trakt nebol funkčný v pravom slova zmysle. 

Budúce mamičky by nemali byť prekvapené, ak im v tomto mesiaci klesne bruško a dieťa zíde nižšie. U žien sa môže objaviť výtok s prímesou krvi. Zvyčajne sa objavuje po vyšetrení. Krčok maternice je citlivý a môže takto reagovať na pomliaždenie počas vyšetrenia. 

V 38. týždni sú pľúca vášho dieťatka už pripravené na výdatný plač a o farbe jeho očí je už takisto rozhodnuté. Zmeny v jeho vývoji sú minimálne, no o nič menej dôležité. V mozgu prebiehajú posledné úpravy, dolaďuje sa celý nervový systém. 

Krčok maternice sa v posledných dňoch tehotenstva rozťahuje každým dňom, aj keď to možno vôbec nepociťujete. Objaviť sa môžu panvové bolesti a kŕče v nohách. Pomaly prichádza čas, keď môže nastať uvoľnenie hlienovej zátky – číry, hnedý alebo žltý globulárny hlien. Po jej uvoľnení sa v blízkej dobe očakáva pôrod. 

3. trimester: Dieťatku rastú mihalnice, nechtíky. Vyvíjajú sa chuťové poháriky a sluch. Koža je nepriehľadná. Mamička môže byť zábudlivá a objavuje sa kolostrum.
Najvýraznejšie zmeny v treťom trimestri

A ten skutočne prišiel! Ste spolu! Prihovárajte sa bábätku spolu s manželom, aby ste mu uľahčili príchod na tento hlučný svet. Jasné, môže sa stať aj to, že budete prenášať. 30% tehotenstiev pokračuje aj po 40. týždni. Vtedy je dôležité počúvať lekárov a riadiť sa ich radami. Odporúča sa prenášať maximálne 10 dní, potom by už vaše dieťa mohlo byť v ohrození. 

Či už sa vaše bábätko narodí o pár dní skôr alebo neskôr nie je až tak dôležité. Dôležité je, aby ste sa o seba starali, dodržiavali pokyny lekárov a mali čo najviac informácii ako sa len dá. Nepreháňajte to však a hlavne sa nestresujte, to by vášmu bábätku isto neprospelo. 

Ako ste prežívali tehotenstvo vy?


Môže sa vám tiež páčiť