Ktorý tehotenský test je najlepší?

Dieťa je dar, z ktorého sa, bohužiaľ, nemôže tešiť každý. Niektorým párom sa darí ako po masle, iní sa zas trápia niekoľko mesiacov či rokov. V súčasnosti sa nájde veľmi veľa dvojíc, ktoré potrebujú pomoc asistovanej reprodukcie. Cesta za rodičovstvom teda vôbec nie je jednoduchá. Aj preto sú dve čiarky na tehotenskom teste v mnohých prípadoch tými najradostnejšími […]

Author avatar
babmin
Ktorý tehotenský test je najlepší

Čo v článku nájdete:

Dieťa je dar, z ktorého sa, bohužiaľ, nemôže tešiť každý. Niektorým párom sa darí ako po masle, iní sa zas trápia niekoľko mesiacov či rokov. V súčasnosti sa nájde veľmi veľa dvojíc, ktoré potrebujú pomoc asistovanej reprodukcie. Cesta za rodičovstvom teda vôbec nie je jednoduchá. Aj preto sú dve čiarky na tehotenskom teste v mnohých prípadoch tými najradostnejšími chvíľami v živote oboch partnerov. Vytúžené, vymodlené, dlho očakávané. Takýchto detí sa rodí každým rokom viac! 

Mnohé mamičky sú v napätí a plné očakávaní ešte predtým, než si vôbec tehotenský test kúpia. Akonáhle mešká menštruácia, nádej narastá. S cieľom vyhnúť sa „rýchlemu“ sklamaniu uprednostnia viaceré ženy najprv tzv. domáce tehotenské testy

Domáce tehotenské testy. Skúsili ste niektorý z nich?

Staré babské recepty alebo tehotenské testy na domáci spôsob? Prečítajte si zopár tipov. Samozrejme pre to, aby ste mali istotu, siahnite určite po odbornom teste ako aj vyšetrením u gynekológa.

Známy je napríklad test s bielou zubnou pastou, ktorú zmiešate s čerstvým močom. Ak sa pasta sfarbí na modro, môžete sa pomaličky začať tešiť. 

Nádeje podporí tiež domáci tehotenský test s kryštálovým cukrom, konkrétne budete potrebovať tri polievkové lyžice cukru, ktoré následne zalejete ranným močom. V prípade, že sa cukor nezačne rozpúšťať a zachová si svoju pôvodnú podobu, šance na tehotenstvo stúpajú. 

Nápomocnou vám môže byť aj obyčajná mydlová voda, ktorú rozrobíte a zmiešate s prvým močom. Ak sa začnú tvoriť bublinky, potom sú vysoké šance, že jedna malá bublinka rastie už aj vo vašom vnútri.

Možno nad vami budú mnohí krútiť hlavou, takéto postupy im môžu pripomínať čarodejnícke a zastarané praktiky, no aj tieto testy skúmajú prítomnosť HCG vo vašom moči, rovnako ako tie, ktoré si kupujete v obchode. Aj keď možno menej odborným postupom. 

Tip: Prečítajte si aj starší článok – Ako sa počíta menštruačný cyklus!

HCG alias choriogonadotropný hormón 

Tento hormón je produktom placenty v úvodných fázach tehotenstva a v tom čase aj prudko rastie. Jeho úlohou je stimulovať rast žltého telieska, ktoré je zodpovedné za produkciu estrogénu a progesterónu. Vďaka HCG je možné sledovať priebeh tehotenstva a vyhnúť sa tak prípadným komplikáciám. 

Ak je jeho hodnota nižšia ako sa v danom týždni očakáva, vzniká veľký predpoklad, že pôjde o mimomaternicové tehotenstvo, mŕtvy plod alebo blížiaci sa potrat. Rovnako tak príliš vysoké HCG signalizuje čosi špecifické. Buď ide o viacpočetné tehotenstvo, alebo to môže byť tiež znakom Downovho syndrómu. Maximálny nárast HCG nastáva v rozmedzí medzi 80. a 90. dňom tehotenstva. Potom už začína postupne klesať. Po 25. týždni je jeho hodnota viac menej stabilná, až kým nedôjde k samotnému pôrodu. U tehotnej ženy je tento hormón najkoncentrovanejší v moči ráno, aj preto je to tá najideálnejšia časť dňa na testovanie. 

No všetko má svoj čas a nič nie je dobré uponáhľať. Rovnako postupujte aj v prípade tehotenstva. Hormón HCG sa v tele ženy tvorí postupne, ak si test urobíte príliš skoro, môže vyjsť negatívne napriek tomu, že tehotná skutočne ste. Oplatí sa preto počkať aspoň do prvého dňa vynechanej menštruácie, až potom sa pustiť do testovania. To platí v prípade domácich, ale aj kupovaných tehotenských testov.

Objav, ktorý ženám doprial intimitu

„Každá žena má právo dozvedieť sa prvá, či je tehotná, a to vo svojom vlastnom dome, v súkromí a za niekoľko minút.“

Margaret Crane

Za vynálezcu tohto malého zázraku, ktorému dnes mnohé ženy vďačia za nádherné životné momenty sa považuje, ako inak, žena. 

Margaret Crane presadzovala názor, že „Každá žena má právo dozvedieť sa prvá, či je tehotná, a to vo svojom vlastnom dome, v súkromí a za niekoľko minút.“

Paradoxom však je, že test Margaret Crane v tom čase umožnil ženám potvrdiť alebo vyvrátiť tehotenstvo za menej než dve hodiny. Dokážete si predstaviť, že nedočkavo prešľapujete nad testom v kúpeľni 120 minút? 

Poďme si teda porovnať dnešné šikovné a rýchle tehotenské testy. Je v nich vôbec nejaký zásadný rozdiel? 

Typy tehotenských testov

Kazetový test

Kazetový tehotenský test je špecifický najmä tým, ako sa používa – má tvar podlhovastej kazety. Balenie obsahuje samostatne pribalenú pipetu, ktorá slúži na manipuláciu s močom. Na teste je vyznačené miesto, na ktoré pipetou prenesiete štyri kvapky moču a budete čakať na výsledok. Ten by sa mal zobraziť na displeji do piatich minút.

kazetový tehotenský test

Benefitom takéhoto typu testov je, že vzorka moču prenikne k meracej časti rovnomerne a čo je dôležité, veľmi jednoducho tak zabránite znehodnoteniu testu. 

Prúžkový test

Najpredávanejšími tehotenskými testami sú práve tie prúžkové. V prvom rade sú najlacnejšie, a tak si ich budúca mamička môže kúpiť hneď niekoľko a za rozumnú cenu. V období, keď partneri plánujú bábätko, nie je tehotenských testov nikdy dosť. Cena testu sa pohybuje od dvoch do štyroch eur, no dajú sa kúpiť aj lacnejšie.

prúžkový tehotenský test

Manipulácia s týmto typom testov je nenáročná. Okrem kúpeného testu budete potrebovať ešte suchú a čistú nádobu, do ktorej odoberiete ranný moč. Testovaciu tyčinku do nádoby namočíte iba po vyznačenú hranicu na niekoľko sekúnd. Potom test položíte niekam na suché miesto a čakáte! Test by vám mal do niekoľkých minút ukázať pozitívny alebo negatívny výsledok. V prípade tehotenstva sa vám ukážu dve čiarky, ak bude test negatívny, potom sa sfarbí iba jedna. 

Tyčinkový test

Podobne ako ten prúžkový sa používa aj tyčinkový test. Testovanie prebieha vo vyznačenej časti, no je treba uznať, že tyčinkový test je pohodlnejší na manipuláciu, pretože sa v tomto prípade zaobídete bez nádoby navyše. Tyčinkový test sa používa najmä pod prúdom moču, pričom výsledok sa zobrazí na vyznačenej ploche.

tyčinkový tehotenský test

Takýto typ testu sa skladá z dvoch častí. Vrchná je určená na držanie a v tejto časti má test aj displej na zobrazenie výsledku. V druhej časti prebieha testovanie a je chránená obalom, aby sa predišlo jej poškodeniu.

Výsledok by sa mal objaviť najneskôr do piatich minút.

Každý z vymenovaných testov zisťuje z moču ľudský hormón choriogonadotropín (hCG), ktorý je prirodzene vytváraný placentou a vylučovaný do moču, a to už v krátkej dobe po oplodnení. Tehotenský test je napustený protilátkou, ktorá reaguje na prítomnosť tohto hormónu. Ponuka tehotenských testov je široká, preto môže byť problém niektorý z nich si vybrať. 

Okrem testov, ktoré zisťujú hCG v moči sú dnes na predaj aj krvné tehotenské testy. Na jeho použitie potrebujete zopár kvapiek krvi, ktorá prejde testom podobne ako moč a zobrazia sa vám dve alebo jedna čiarka. Je vysoko spoľahlivý a schopný určiť tehotenstvo už na 8. deň po oplodnení. Tomu, samozrejme, zodpovedá aj jeho cena, ktorá sa pohybuje okolo 6 eur a vyššie.

V momente, keď žena stojí pred regálom plným tehotenských testov, túži vybrať jedine ten, ktorý jej ukáže pozitívny výsledok. Vtedy sa zdá, že to spoľahlivo zvládne jedine ten najdrahší, najväčší, s displejmi a kadečím navyše. Je to ale naozaj tak?

Ktorý tehotenský test je najlepší? Máte možnosť výberu!

Za jeden z najspoľahlivejších testov ženy považujú GS Mamatest 10, tehotenský test, ktorý v balení obsahuje dva kusy. Za jeho najväčšie prednosti sa považuje spoľahlivosť a skorá detekcia tehotenstva. Teda zachytenie hormónu HCG od tých najnižších hodnôt. Citlivosť testu je < 10 mlU / ml. Tento tehotenský test patrí k prúžkovému typu, preto slúži na testovanie s močom v nádobe. Potvrdiť či vylúčiť tehotenstvo ním môžete v priebehu celého dňa. Je určený na jednorazové použitie. 

Prúžok vyberiete z obalu a namočíte ho do nádoby s močom do vyznačenej výšky. Necháte ho ponorený 10 až 15 sekúnd, potom ho vyberiete a vodorovne uložíte na suché miesto. V priebehu testu uvidíte postupnú tvorbu farebných línií pri pohybe moču prúžkom. Najskôr sa zafarbí testovacia časť, označená T, a potom kontrolná, označená písmenom C. Výsledok by sa mal ukázať do 3 minút, ak sa tak nestane, počkajte ešte minútu. Po viac než 10 minútach však z testu výsledok už neodčítavajte. Po takej dobe ho nemožno považovať za preukázateľný. 

K o niečo drahším testom patrí Clearblue Plus tehotenský test. Tento tyčinkový test si nevyžaduje nádobu s odobratým ranným močom, je preto menej náročný na vykonanie.

Test vyberiete z obalu, odstránite modré viečko a absorpčný materiál na odber vzorky podržíte smerom nadol v prúde moču. Test takto podržíte 5 sekúnd. Absorpčná špička testu sa zmení na ružovú. Test podržte v tejto polohe nadol, prípadne ho uložte do vodorovnej polohy a čakajte, kým sa v okienku ukončení testu neobjaví čiara. Kým sa táto čiara neobjaví, neodčítavajte z testu jeho výsledok! Potom už môžete viečko testu vrátiť na pôvodné miesto.

Ženy, ktoré by sa necítili komfortne a mali by náhodou obavy z poškodenia testu, môžu pokojne odobrať vzorku moču do suchej a čistej nádoby a ďalej postupovať ako v prípade testovania klasickým prúžkovým testom. 

Tehotenstvo sa na teste zobrazí znamienkom „+“, negatívny výsledok bude zobrazený značkou „-“. Test Clearblue dosahuje pri laboratórnych testovaniach až 99% úspešnosti, čo sa týka jeho presnosti pri určovaní tehotenstva v deň očakávanej menštruácie. Test Clearblue Ultra včasný sa dokonca môže použiť 5 dní pred očakávanou menštruáciou. V tomto prípade je však najlepšie použiť prvý ranný moč, inak by mohol byť výsledok skreslený a nepresný. Ak testujete v deň očakávanej menštruácie či neskôr, môžete ho použiť kedykoľvek v priebehu dňa. Pred testovaním sa neodporúča piť veľa tekutín. Citlivosť testu je 10 mlU/ml. Aj v tomto prípade má žena dve možnosti. Buď bude testovať špičkou otočenou smerom nadol pod prúdom moču, alebo namočí špičku do nádoby s odobratou vzorkou moču. Výsledok je potrebné odčítať do 10 minút po vykonaní testu, neskôr určite nie! 

K testom, ktoré dokážu včasne vyhodnotiť tehotenstvo patrí aj LIVSANE Včasný tehotenský test. Testovať môžete 4 dni pred očakávanou menštruáciou. V tomto prípade je vhodné použiť vzorku ranného moču. Odo dňa meškajúcej menštruácie alebo v neskorších termínoch môžete LIVSANE testom testovať kedykoľvek v priebehu dňa. V porovnaní s Clearblue Ultra včasným testom teda vyhráva Clearblue. HCG detekuje od 10mlU/ ml, takže jeho citlivosť je vysoká a spoľahlivá.  Výsledky testu odčítajte do 5 minút, neskôr môžu byť klamlivé a nepresné. 

89% spokojnosti spomedzi svojich užívateliek si vyslúžil tehotenský test MedPharma tehotenský test, ktorý obsahuje v balení 2 kusy. Ženy ho bližšie definujú ako bežný tehotenský test, ktorý funguje presne tak, ako má. Je prijateľný aj svojou cenou, ktorá sa pohybuje od 1,5 eura do 3 eur. Jeho citlivosť je 10mlU/ml a použiť ho možno kedykoľvek počas celého dňa. 

Kvalitu za rozumnú cenu predstavuje Baby Top Test, ktorý sa cenovo hýbe v podobnom cenovom rozmedzí ako predchádzajúci tehotenský test. Ide o prúžkový test s citlivosťou 10mlU/ml, ktorý obsahuje dva prúžky. 

Dobré skúsenosti sú s tehotenským testom RapiClear Strip, ktorý vám na vašu nedočkavú otázku odpovie do troch minút. Viaceré mamičky ho považujú za veľmi rýchly a spoľahlivý tehotenský test. Jeho cena je orientačne 4 eurá a balenie obsahuje dva prúžky.

K tehotenským testom s najnižšou cenou patrí nepochybne Pepino Dipstrip, ktorého cena sa pohybuje okolo jedného eura. Jednou z jeho výhod je, že na neho natrafíte kdekoľvek v drogérii alebo v obchodnom centre, ktoré v rámci tovaru ponúka aj drogériu a hygienické potreby. Spomíname to najmä preto, že sa nájdu ženy, pre ktoré je pýtať si tehotenský test od lekárnika nepríjemnou situáciou. Toto je riešenie.

V popise produktu nájdete informáciu, že s týmto testom môžete testovať dokonca 7 dní pred očakávanou menštruáciou, takže citlivosť je vysoká. 

Nikto ale nepochybuje o tom, že tehotenských testov je dnes mnoho. Nejedna žena s nimi už má svoju skúsenosť a mnohé si tým ešte len prejdú. No v konečnom dôsledku medzi jednotlivými testami nie je zásadný rozdiel. 

Aby sme budúcim mamičkám aspoň trošku pomohli, oslovili sme lekárnika, aby nám odporučil kvalitný tehotenský test, na ktorý sa budú môcť ženy spoľahnúť. A jeho odpoveď vás asi prekvapí: „Do lekárne chodia veľakrát ženy s informáciami z internetu. Chcú kúpiť najmä Tehotenský test Clearblue, ktorý je vraj podľa nich najkvalitnejší (ale aj najdrahší a preto sa nakoniec až tak často nepredá). Je úplne rovnako citlivý, ako aj ďalšie testy 10mlU/ml – a toto je štandardná citlivosť tehotenských testov.“

Tehotenské testy môžu mať citlivosť 10mlU/ml alebo 25mlU/ml. Tieto čísla informujú kupujúceho o tom, akú hladinu hormónu HCG dokáže test v moči zachytiť. Tehotenské testy 10mlU/ml sú citlivejšie a odhalia tehotenstvo v skorých začiatkoch. Hrozí však aj riziko falošného výsledku, prípadne zachytenie tehotenstva, ktoré v ranom štádiu zanikne a vás prekvapí už nečakaná menštruácia. Testy 25mlU/ml sú menej citlivé a odporúča sa nimi testovať až po vynechaní menštruácie. Takým testom je napríklad Clearblue Easy s meniacou sa špičkou, ktorý v lekárni zoženiete orientačne za 4 eurá. Obsahuje jednu tyčinku.

Tip: Prečítajte si aj „Čo očakávať počas jednotlivých trimestrov tehotenstva„.

No ako sa vraví, čo má prísť, to príde a čo sa má stať, to sa stane. Ak ste tehotná, akýkoľvek test, aj ten najlacnejší, vám to potvrdí. Ak sa niečo komplikuje a vaše tehotenstvo nepostupuje ako by malo, prípadne k nemu ani nedošlo, potom si na teste nájdete čiaročku iba jednu. Je veľmi náročné zhodnotiť, ktorý test je najlepší a najspoľahlivejší, pretože sú zväčša štandardizované a teda podobné jeden druhému. To, čo môžete urobiť je napríklad kúpiť si tri rozdielne druhy testov a skúsiť sa nimi otestovať súčasne. 

Je to jedna z možností, ako objektivizovať výsledky, ktoré vám tehotenské testy prinášajú. Jediné, čo vás to stojí sú vaše peniaze, no prinesie vám to uspokojenie na duši.


Môže sa vám tiež páčiť